Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Premierzy Holandii i Danii odznaczeni przez Zełenskiego
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o przyznaniu odznaczeń państwowych pięciu zachodnich polityków za „ich znaczący osobisty wkład we wzmacnianie współpracy międzypaństwowej, wspieranie niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy”. Order Księcia Jarosława Mądrego I klasy został przyznany premierowi Holandii Markowi Rutte, a Order Księżnej Olgi I klasy otrzymała premier Danii Mette Frederiksen. Pozostali uhonorowani to Yaël Braun-Pivet - przewodnicząca francuskiego Zgromadzenia Narodowego, Kajsa Ollongren - minister obrony Holandii oraz Liesje Schreinemacher - minister handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej Holandii.
Gen. Skrzypczak: Ukraińcom potrzebna jest pancerna pięść
Generał Waldemar Skrzypczak w rozmowie z WP podkreślił, że kilkanaście leopardów nie zmieni losów wojny. - Ukraińcom potrzeba więcej sprzętu pancernego. Potrzebna im pięść pancerna, która zrobi wyłom w armii rosyjskiej. Kluczową kwestią jest nowoczesny sprzęt, ale i jego ilość, która pozwoli przygotować do działania kilka batalionów armii ukraińskiej. W obliczu wsparcia, jakie dostaje Ukraina, Rosjanie przyspieszają - zauważył.
Czytaj więcej
- Każda decyzja Zachodu o wsparciu Ukrainy wywołuje w Moskwie histerię oraz ataki na rządzących w Europie i Stanach Zjednoczonych - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Film „20 dni w Mariupolu” z nagrodą na festiwalu Sundance
Dokument ukraińskiego korespondenta wojennego Mścisława Czernowa „20 dni w Mariupolu” o pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji zdobył nagrodę publiczności na festiwalu filmów niezależnych Sundance w USA. Z kolei jury festiwalu w tej samej kategorii - dla najlepszego filmu dokumentalnego spoza USA - wyróżniło film „Wieczna pamięć” w reżyserii Mayte Alberdi, opowiadający historię pary cierpiącej na chorobę Alzheimera.
Zełenski przyznaje: Sytuacja w Bachmucie niezwykle ciężka
- Sytuacja na froncie, a w szczególności w obwodzie donieckim - w pobliżu Bachmuta i Wuhłedaru, pozostaje niezwykle ciężka. Okupanci nie tylko szturmują nasze pozycje - celowo i metodycznie niszczą okoliczne miasta i wsie. Artyleria, lotnictwo, rakiety... Armii rosyjskiej nie brakuje środków rażenia. A zatrzymać ją można tylko siłą - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.
- Nasi żołnierze broniący terytorium w obwodzie donieckim to prawdziwi bohaterowie. Dziękuję każdemu z was za odwagę! - dodał prezydent Ukrainy.
Prezydent Ukrainy skrytykował MKOl za plany przywrócenia rosyjskich sportowców
W swoim piątkowym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski zarzucił MKOl hipokryzję i „próbę wciągnięcia przedstawicieli państwa terrorystycznego do światowego sportu”. - Nie można nie być rozczarowanym wypowiedziami obecnego szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Rozmawiałem z nim kilka razy. I nigdy nie usłyszałem, jak zamierza chronić sport przed propagandą wojenną, jeśli rosyjskich sportowców przywróci na międzynarodowe zawody - powiedział.
Czytaj więcej
Nie ma czegoś takiego jak neutralność, kiedy toczy się taka wojna. Każda neutralna flaga rosyjskich sportowców jest splamiona krwią - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując plany Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który planuje przywrócić do rywalizacji sportowej Rosjan i Białorusinów.
Zełenski i Nauseda wystąpili w Warszawie
W piątek prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdalnie wystąpili przed studentami w Kolegium Europejskim w Natolinie. Zełenski odpowiadał na liczne pytania.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy odpowiadał na pytania studentów Kolegium Europejskiego w Natolinie.
Unijne firmy łamią sankcje na ropę
Europejskie koncerny wciąż dają Rosji zarobić na krwawą wojnę, którą rozpętała na Ukrainie. Wykorzystując luki w sankcyjnych przepisach, kontynuują zakupy ropy dostarczanej tankowcami, choć jest to zabronione od 5 grudnia. Zarabiają też unijni armatorzy, głównie z Grecji, oraz europejscy ubezpieczyciele. Jeden tankowiec zawinął do Polski.
Czytaj więcej
Europejskie koncerny wciąż dają Rosji zarobić na krwawą wojnę, którą rozpętała na Ukrainie. Wykorzystując luki w sankcyjnych przepisach, kontynuują zakupy ropy dostarczanej tankowcami, choć jest to zabronione od 5 grudnia. Zarabiają też unijni armatorzy, głównie z Grecji, oraz europejscy ubezpieczyciele. Jeden tankowiec zawinął do Polski.
Rosja szykuje specjalną operację, mającą zdyskredytować ukraińskie władze
Według ukraińskiego wywiadu w najbliższym czasie może zostać rozpoczęta „szeroko zakrojona operacja informacyjno-psychologiczna mająca na celu zdyskredytowanie szeregu przedstawicieli ukraińskiego kierownictwa wojskowego i politycznego”.
Czytaj więcej
Rosja przygotowuje specjalną operację mającą na celu zdyskredytowanie wojskowego i politycznego kierownictwa Ukrainy - twierdzi ukraiński wywiad.
Węgierski ambasador wezwany do MSZ Ukrainy
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało w piątek ambasadora Węgier Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami premiera Węgier Viktora Orbána, który porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją „ziemią niczyją”. Poinformował o tym na swoim koncie na Facebooku Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ, oceniając, że słowa Orbána są „dyskredytujące” i „kategorycznie niedopuszczalne”. „Budapeszt kontynuuje kurs celowego niszczenia relacji węgiersko-ukraińskich, znacząco podważając możliwość dalszego dialogu między dwoma sąsiednimi krajami” – podkreślił dyplomata.
Von der Leyen w czwartek przyjedzie do Kijowa
Komisarze europejscy i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjadą w przyszłym tygodniu do Kijowa na negocjacje w sprawie przyspieszenia drogi Ukrainy do UE - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal na piątkowym posiedzeniu rządu. Do wizyty ma dojść 2 lutego. - To będą bardzo praktyczne negocjacje o tym, jak przyspieszyć drogę Ukrainy do UE, jakie reformy uruchamiamy, jakiej pomocy potrzebujemy. Już następnego dnia, 3 lutego, odbędzie się szczyt Ukraina-UE - powiedział szef ukraińskiego rządu.
Julia Tymoszenko złapana na wakacjach w Dubaju w czasie wojny
Kilka dni temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zakazujący urzędnikom podróżowania za granicę w celach innych niż służbowe.
Czytaj więcej
Serwis Ukraińska Prawda opublikował na swojej stronie zdjęcia Julii Tymoszenko, zrobione jej z ukrycia w Dubaju. Dziennikarze ustalili, że była premier Ukrainy była tam na początku roku.
Wyborcy SPD Scholza popierają przekazanie czołgów Ukrainie
Wyraźnie przeciwko pomocy Ukrainie są zwolennicy AfD (89 proc.), opinię tę podziela również większość zwolenników Lewicy (57 proc.).
Czytaj więcej
Większość Niemców popiera decyzję niemieckiego rządu o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2. Pokazał to aktualny barometr polityczny ZDF.
Putin domaga się od rządu poprawienia sytuacji demograficznej
Informacja na ten temat została opublikowana na liście instrukcji na stronie internetowej Kremla.
Czytaj więcej
Władimir Putin polecił „opracować dodatkowe środki” mające na celu zwiększenie wskaźnika urodzeń w Rosji. Urzędnicy mają czas do 10 lutego.
Rosjanie ostrzelali Bachmut. Są ofiary i ranni
W obwodzie donieckim jedna osoba zginęła, a cztery inne zostały ranne - w tym dwóch ratowników Państwowego Pogotowia Ratunkowego - w wyniku powtarzających się ostrzałów Bachmutu i okolic - poinformowała w piątek doniecka prokuratura obwodowa.
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nakazała ambasadorowi Łotwy Marisowi Riekstinsowi opuszczenie Rosji w ciągu dwóch tygodni. W poniedziałek Łotwa zdecydowała się obniżyć rangę relacji dyplomatycznych z Rosją. Ambasador Łotwy miał opuścić misję 24 lutego, w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę. Posunięcie to było wyrazem solidarności z Estonią w związku z decyzją Rosji o wydaleniu ambasadora tego kraju.
Błaszczak: Holenderskie F-35 już w Polsce
„Do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przyleciały niderlandzkie F-35, które będą wspierać Wojsko Polskie w ochronie nieba w ramach misji NATO Enhanced Air Policing” - poinformował na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że „już wkrótce tymi najnowocześniejszymi samolotami będą dysponowali także polscy piloci”.
Diesla w Polsce nie powinno zabraknąć po wejściu embarga
Spółki dostarczające na polski rynek paliwa nie obawiają się mającego wejść w życie za kilka embarga na ich import z Rosji. Chwilowych perturbacji jednak nie wykluczają.
Czytaj więcej
Spółki dostarczające na polski rynek paliwa nie obawiają się mającego wejść w życie za kilka embarga na ich import z Rosji. Chwilowych perturbacji jednak nie wykluczają.
Przeszukanie SBU w biurze sumskiej administracji
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi rewizję w biurze Ołeha Kłymenczukowa, byłego zastępcy szefa sumskiej Obwodowej Administracji Państwowej - informują nieoficjalnie ukraińskie media, zaznaczając, że władze nie wydały w tej sprawie komunikatu. Kłymenczukow został zastępcą szefa Obwodowej Administracji Państwowej Dmytro Żywyckiego w sierpniu 2021 r.
W Berlinie nie ma tematu przekazania Ukrainie myśliwców
- Nie rozmawiamy o myśliwcach - jest jasne stanowisko kanclerza - usłyszeli w piątek dziennikarze na konferencji prasowej Christine Hoffmann, zastępczyni rzecznika rządu federalnego Niemiec.
Czytaj więcej
Niemcy nie rozważają opcji przekazania Ukrainie samolotów bojowych - poinformowała Christine Hoffmann, zastępca rzecznika rządu federalnego Niemiec.
Rzecznik rządu nie potwierdza wizyta Joe Bidena w Polsce
Nie mogę na razie potwierdzić informacji ws. przyjazdu do Polski prezydenta USA Joe Bidena - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. W czwartek CNN, powołując się na dwóch przedstawicieli administracji Białego Domu, poinformował, że Biden rozważa podróż do Europy w związku z przypadającą 24 lutego rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę.
Rankiem Rosjanie ostrzelali miasto Czasiw Jar. Dwie osoby nie żyją
Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzału miasta Czasiw Jar, w obwodzie donieckim - informuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.
Żołnierze Gwardii Narodowej zestrzelili śmigłowiec Mi-24 na przedmieściach Bachmutu
Na południowo-wschodnich przedmieściach Bachmutu 26 grudnia, ok. 10:40, żołnierze ukraińskiej Gwardii Narodowej zestrzelili przy użyciu ręcznego zestawu przeciwlotniczego Igła-1 śmigłowiec rosyjski Mi-24. Drugi taki śmigłowiec został przez nich uszkodzony.
Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: F-16 mógłby być naszym jedynym myśliwcem
Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy stwierdził, że amerykański myśliwiec F-16 mógłby być najlepszym wyborem dla Sił Powietrznych Ukrainy i stać się ich jedynym myśliwcem wielozadaniowym. Jak dodał obecnie ukraińscy piloci latają myśliwcami Su-27 i MiG-29, samolotami szturmowymi Su-25 i bombowcami Su-24. Według Ignata F-16 mógłby zastąpić wszystkie te samoloty.
Orban mówi, że Zachód powinien dążyć do zawieszenia broni na Ukrainie
Premier Węgier przekonywał, że decyzja Niemiec o dostawie 14 czołgów Leopard 2A6 walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie jest "symbolem rosnącej roli, jaką państwa Zachodu odgrywają w wojnie na Ukrainie".
Czytaj więcej
- Jeśli wysyłasz broń, jeśli finansujesz cały roczny budżet jednego z uczestników wojny, jeśli obiecujesz więcej i więcej broni, więcej i więcej nowoczesnej broni, możesz mówić co chcesz. Niezależnie od tego, co mówisz, jesteś na wojnie - mówił o wspierających Ukrainę krajach Europy premier Węgier, Viktor Orban.
Rzeczniczka MSZ Rosji: Waszyngton prowadzi wojnę hybrydową przeciw Moskwie
Lynne Tracy, nowa ambasador USA w Rosji, nie poprawi relacji między Waszyngtonem a Moskwą, ponieważ USA prowadzą wojnę hybrydową z Rosją - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Japonia wprowadza nowe sankcje przeciwko Rosji
Tokio wprowadza zakaz eksportu do Rosji szczepionek i urządzeń medycznych, robotów, materiałów dla energetyki jądrowej oraz poszukiwań ropy, gazu i innych surowców.
Czytaj więcej
Japonia ogłosiła nowe sankcje antyrosyjskie. Zamraża aktywa kolejnych 22 osób i firm z Rosji, a od 3 lutego wprowadza zakaz eksportu do Rosji szczepionek i urządzeń medycznych, robotów, materiałów dla energetyki jądrowej oraz poszukiwań ropy, gazu i innych surowców.
Belgijski rząd przekaże Ukrainie pomoc wojskową wartą 92 mln euro
To największy jak dotąd pakiet pomocy wojskowej przekazany przez Belgię Ukrainie. W jego skład wejdą pociski przeciwlotnicze, pociski przeciwpancerne, karabiny maszynowe, granaty, amunicja, ciężarówki i samochody terenowe. Wcześniej Belgia przekazała Ukrainie pomoc wojskową wartą łącznie 146 mln euro.