Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że atak rakietowy, jakiego doświadczyła Ukraina 26 stycznia, jest argumentem za dostarczeniem jej większych ilości broni.
- Nie rozmawiamy o myśliwcach - jest jasne stanowisko kanclerza (w tej sprawie - red.) - powiedziała Hoffmann na piątkowej konferencji prasowej. Jej słowa cytuje ukraińska agencja Ukrinform. Olaf Scholz wyznaczył w środę nową czerwoną linię. Na tej samej konferencji, na której ogłosił decyzję Berlina o przekazaniu Ukraińcom leopardów, oświadczył, że nie ma i nie będzie niemieckiej zgody na to, aby ich śladem poszły myśliwce.
Hoffmann przypomniała też słowa kanclerza i oficjalne stanowisko Berlina, że „Niemcy i NATO nie są stroną w wojnie, którą Rosja rozpętała przeciwko Ukrainie”.
Czytaj więcej
Myśliwce czwartej generacji dla Ukrainy? Temu będzie poświęcone kolejne spotkanie państw wspierających Kijów w bazie Ramstein w połowie lutego.
Rzecznik zaznaczyła też, że Berlin stoi na stanowisku, iż moment zakończenia wojny zostanie ustalony w Kijowie, a nie bezpośrednio przez jej zagranicznych partnerów czy poprzez presję, wywieraną na Ukrainę.