Wiceszef MON: Zasadnicza służba wojskowa wróciła, tylko w wymiarze dobrowolnym

- Sprawdziła się zasadnicza-dobrowolna służba wojskowa. Przeszkolonych zostało 16 tys. ochotników, to nawet więcej niż zakładaliśmy. Ten rodzaj służby cieszy się dużą popularnością. Nie ma potrzeby powrotu do obowiązkowej służby wojskowej - powiedział w rozmowie z RMF FM wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Publikacja: 27.01.2023 09:25

Marcin Ociepa

Marcin Ociepa

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

adm

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa zapytany został na antenie RMF FM między innymi o kolejne zbrojenia dla Ukrainy oraz o to, kiedy do kraju mogą trafić pierwsze F-16. - Najpierw decyzja polityczna, a później wojskowa - powiedział. - Polska jest liderem wielkich apeli do świata Zachodu, żeby zwiększać pomoc dla Ukrainy. Dajemy przykład, jesteśmy liderami tej pomocy, wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, ale potrzebujemy więcej. Dobrze, że mamy decyzje dotyczące czołgów, czas na kolejne - dodał. 

Jak zaznaczył polityk, „Polska angażuje się w szeroko zakrojoną operację wspierania ukraińskich potrzeb zbrojeniowych”. - Nie tylko werbalnie, ale także dajemy przykład - dodał. 

Ociepa mówił także o tym, czy ukraińscy piloci mogą szkolić się w Polce na F-16. - Mogą się szkolić. Polska jest gospodarzem, liderem misji szkoleniowej Unii Europejskiej dla armii ukraińskiej. Polski generał stoi na czele tej misji. Jeżeli zapadnie decyzja o przekazaniu tych samolotów dla Ukrainy, to nasze terytorium jest otwarte na szkolenie ukraińskich pilotów - stwierdził.

Wiceminister nie chciał powiedzieć nic natomiast na temat konkretnych rodzajów broni przekazanych Ukrainie przez Polskę, gdyż uważa, że do końca wojny należy zachować szczególną ostrożność w udzielaniu informacji. - Służą one niczemu oprócz zaspokojenia ciekawości, a mogą stanowić cenną wskazówkę dla agresora. Mogę potwierdzić, że Polska przekazała bardzo dużo różnego rodzaju sprzętu, całych systemów uzbrojenia i poszczególnych części - mówił o polskich migach.

Czytaj więcej

Marcin Ociepa: To nie jest czas na spory

- Komunikujemy, jak wiele pomagamy. Skala tej pomocy publikowana nie przez nas, tylko przez ośrodki eksperckie, pokazujące wartość danych donacji Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych są ogólnie dostępne. Niemcy mają tutaj bardzo wiele do nadrobienia - ocenił Ociepa. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę różnicę w proporcjach gospodarek Polski i Niemiec, to Niemcy powinny czterokrotnie zwiększyć swoją pomoc dla Ukrainy, jeżeli chcą nam w jakikolwiek sposób dorównać - dodał wiceszef MON.

Wiceminister obrony narodowej mówił również o służbie wojskowej. Jak pokreślił, „nie ma czegoś takiego jak fala odejść”. - Co roku jesteśmy przepytywani co do odejść z wojska. Co roku, odkąd rządzi Zjednoczona Prawica, zwiększa się liczba żołnierzy w Wojsku Polskim - stwierdził. Jak dodał, żołnierze do końca stycznia mogą wycofać swoje decyzje o odejściu.

Polityk pytany był także o to, na jakim etapie jest rozbudowywanie polskiej armii, gdyż zgodnie z zapowiedziami ma w niej być 300 tys. żołnierzy. - Już dzisiaj możemy mówić o 163 tys. żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych, różnych rodzajów służby wojskowej. Także w tym roku będziemy notować wzrost - podkreślił wiceminister. 

Zapytany o to, czy zostanie przywrócona zasadnicza służba wojskowa, Ociepa powiedział, że „zasadnicza służba wojskowa wróciła, tylko w wymiarze dobrowolnym”. - To wielki sukces. Nie ma planów powrotu do obowiązkowego poboru. Sprawdziła się zasadnicza-dobrowolna służba wojskowa. Przeszkolonych zostało ponad 16 tys. ochotników, to nawet więcej niż zakładaliśmy - stwierdził. - Ten rodzaj służby cieszy się dużą popularnością. Nie ma potrzeby powrotu do obowiązkowej służby wojskowej - zaznaczył.

Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem