Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Wspólne oświadczenie premierów Finlandii i Polski
Sanna Marin i Mateusz Morawiecki nagrali wspólne oświadczenie skierowane do Ukraińców.
Dyrektor MAEA: Metry, nie kilometry, od poważnego incydentu jądrowego
- Ktokolwiek ostrzeliwuje elektrownię jądrową Zaporoże, podejmuje ogromne ryzyko i ryzykuje życiem wielu ludzi – powiedział Rafael Grossi.
Czytaj więcej
Wielokrotny ostrzał rakietowy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej uszkodził budynki, systemy i sprzęt, a niektóre z wybuchów miały miejsce w pobliżu reaktorów. Po raz kolejny mieliśmy szczęście - powiedział w niedzielę dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.
Pozycje Ukraińców ostrzelane amunicja zapalającą
Nagranie pojawiło się w mediach społecznościowych.
Według źródeł ukraińskich Rosjanie użyli zakazanej amunicji na froncie koło Bachmutu.
Rosjanie ostrzelali dom w obwodzie charkowskim, pod gruzami mogą być ludzie
Wojska rosyjskie ostrzelały budynek mieszkalny we wsi Szewczenkiw w obwodzie charkowskim.
Na miejscu są służby ratunkowe, przeszukujące gruzowisko.
Niemcy zaoferowały Polsce systemy obrony przeciwrakietowej
Wcześniej Niemcy zaproponowały wsparcie ochrony polskiej przestrzeni powietrznej myśliwcami Eurofighter.
Czytaj więcej
Po incydencie w Przewodowie Niemcy zaoferowały Polsce rozmieszczenie na terytorium RP systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.
W Kyseliwce w obwodzie mikołajowskim rosyjskie rakiety zniszczyły cerkiew
Świątynia przetrwała dwie wojny światowe.
Czytaj więcej
Cerkiew w Kyseliwce obwodzie mikołajowskim, która przetrwała I i II wojnę światową, została całkowicie zniszczona przez rosyjskie rakiety.
100 mln hrywien na odbudowę obwodu chersońskiego
"To początek odbudowy regionu. Przede wszystkim mówimy o krytycznych potrzebach mieszkańców regionu: dostępie do światła, wody, ciepła, komunikacji i medycyny" - napisał w mediach społecznościowych premier Denys Szmyhal.
Sondaż. Czy Polacy obawiają się kolejnych rakiet?
Jako "bardzo duże" ryzyko incydentu takiego jak w Przewodowie, ocenia 8 proc. ankietowanych.
Czytaj więcej
Prawie 40 proc. ankietowanych Polaków obawia się, że po incydencie w Przewodowie kolejne rakiety spadną na terytorium RP. Zdecydowanie obawia się tego niespełna co dziesiąty Polak. Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W ciągu 270 dni inwazji Rosja wystrzeliła na terytorium Ukrainy 4,7 tysiąca rakiet
Białoruś oskarża Ukrainę
Takie sytuacje na granicy mogą doprowadzić do starcia zbrojnego – powiedziała Białoruska Straż Graniczna.
Czytaj więcej
Białoruska Straż Graniczna twierdzi, że kamera wideo w punkcie kontrolnym na granicy ukraińsko-białoruskiej nagrała ukraińskiego żołnierza, który nielegalnie przekroczył granicę.
W wyzwolonym Chersoniu otwarto pierwszy supermarket
W rosyjskich mediach: Ataki na ukraińską infrastrukturę to przejaw "świętej nienawiści"
Według jednego z uczestników programu, do 2014 ukraińskiego polityka Władimira Olejnika, Ukraińcy są narodem uciskanym, a Zełenski terrorystą, który "skończy jak Osama bin Laden".
Czytaj więcej
W rosyjskich państwowych mediach namawiają Ukraińców do obalenia prezydenta Zełenskiego, nazywając go „terrorystą” i porównując do Osamy bin Ladena.
W Mołdawii uczczono śmierć ukraińskich dzieci
W stolicy Mołdawii w pobliżu rosyjskiej ambasady odbył się wiec, którego uczestnicy uczcili pamięć dzieci, które zginęły w wyniku rosyjskiej inwazji.
Ukraińska policja wszczęła 45 tys. postępowań karnych w związku z przestępstwami, jakich dopuścili się rosyjscy żołnierze
Do tej pory w wyzwolonych regionach, m.in. w Kijowie, Charkowie, Doniecku, Chersoniu i Sumach, odkryto 47 miejsc, w których siły rosyjskie są oskarżane o nielegalne przetrzymywanie i torturowanie obywateli Ukrainy.
Wojna niszczy ukraiński rynek pracy
Według wiceminister gospodarki Tetiany Bereżnej co najmniej pięć milionów ludzi straciło pracę w Ukrainie w wyniku inwazji Rosji na pełną skalę.
Walki trwają na terenach, w których wcześniej zatrudnionych było 10 milionów pracowników.
Bereżna dodała, że około 7 milionów ludzi opuściło kraj z powodu wojny, co "znacząco" wpłynęło na stopę bezrobocia.
Ćwiczenia wojskowe w Szwajcarii
Największe od 1989 roku.
Czytaj więcej
W dniach 22-29 listopada w Szwajcarii odbędą się największe od 1989 roku ćwiczenia wojsk lądowych. Zmobilizowanych zostało 5 tys. żołnierzy.
W rejonie nikopolskim 40 rakiet uderzyło w 4 osady
„Co najmniej 40 rosyjskich pocisków trafiło w obszary mieszkalne” – napisał na Telegramie Walentyn Rezniczenko, szef regionalnej administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego.
Uszkodzone zostały budynki mieszkalne, linie przesyłu gazu i elektryczności oraz pojazdy.
Jedna osoba została ranna.
Ogromny pożar w stolicy Rosji
Ogień zajął ponad 2,5 tys. m kw.
Czytaj więcej
W pobliżu trzech stacji kolejowych w centrum Moskwy wybuchł groźny pożar. Ogień zajął 2,5 tys. metrów kwadratowych, w akcji ratunkowej uczestniczyły śmigłowce. Ogień udało się opanować tuż przed północą.
"Wojskowy rzecznik praw obywatelskich" Rosji publikuje nagranie z zatrzymania poborowego
Kara za „niewykonania polecenia dowódcy w czasie stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konflikt zbrojnego albo operacji bojowych, a także za odmowę udziału w operacjach wojskowych lub walkach" wynosi od 2 do 3 lat.
Rzecznik zauważa we wpisie, że "nie ma potrzeby zatrzymywania wojskowego znajdującego się na terenie jednostki wojskowej", a uwiecznione zatrzymanie było demonstracją.
Ukraiński wywiad: Rosja przygotowuje prowokacje na białoruskie obiekty infrastruktury krytycznej
Rosyjskie służby specjalne planują prowokacje w białoruskich obiektach infrastruktury krytycznej, w szczególności w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu - twierdzi Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Wina za prowokacje byłaby zrzucona na obywateli państw NATO i Ukrainy, rzekomo przebranych w białoruskie mundury wojskowe. Organizatorom prowokacji ma chodzić o zaangażowanie białoruskiej armii w wojnę na Ukrainie po stronie Rosjan, a także urobienie opinii publicznej przez Kreml.
MAEA donosi o wznowieniu ostrzału w pobliżu i na terenie elektrowni w Enerhodarze
W opublikowanym w niedzielę komunikacie MAEA poinformowała o wznowienie ostrzału zarówno w pobliżu, jak i na terenie największej elektrowni jądrowej w Europie, W krótkim czasie w godzinach porannych słychać było kilkanaście wybuchów. Zespół MAEA, przebywający w elektrowni, mógł również samemu zobaczyć niektóre eksplozje przez okna.
Czytaj więcej
- Potężne eksplozje wstrząsnęły wczoraj wieczorem i ponownie dziś rano obszarem ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, kończąc okres względnego spokoju w obiekcie i dodatkowo podkreślając pilną potrzebę podjęcia działań, które pomogą zapobiec wypadkowi jądrowemu - powiedział Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
Patriarcha Cyryl: Pokój na ziemiach historycznej Rusi główną potrzebą współczesności
- Nie ma dziś większej potrzeby niż pokój i uspokojenie walk wewnętrznych na przestrzeniach historycznej Rusi - perorował w dniu swoich 76. urodzin patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I. Jego wypowiedź z kazania w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela cytuje propagandowa agencja RIA Nowosti.
Czytaj więcej
- Nie ma dziś większej potrzeby niż pokój i uspokojenie walk wewnętrznych na przestrzeniach historycznej Rusi - perorował w dniu swoich 76. urodzin Cyryl I. Życzenia złożył mu rosyjski przywódca Władimir Putin.
Francja przekazała Ukrainie dwie baterie przeciwlotniczych systemów rakietowych Crotale
W październiku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że władze w Kijowie prowadzą intensywne negocjacje z Francją w sprawie dostarczenia ukraińskim wojskom systemów obrony powietrznej Crotale. W obszernym wywiadzie, udzielonym gazecie „Le Journal du Dimanche”, minister obrony Sébastien Lecornu potwierdził, że Paryż przekazał dotąd Ukrainie dwie takie baterie. Według ministra trwają teraz rozmowy na temat transferu na Ukrainę systemów radarowych.
W Mariupolu okupanci planują nową falę „czystki”, aby stłumić niezadowolenie mieszkańców
Mieszkańcy Mariupola, których mieszkania zostały zniszczone i którym okupanci obiecali nowe, będą ścigani bez siły bezpieczeństwa, jeśli będą wyrażali swoje niezadowolenie - przekazał na Telegramie Petro Andriuszczenko, doradca mera miasta. Według niego „nowa fala »czystki« rozpocznie się w Mariupolu na polecenie Denisa Puszylina, który miał otrzymać skargę, którą można streścić w słowach „dla kogo powstają te wszystkie nowe domy, jeśli nie dla okolicznych mieszkańców”. Według Andriuszczenki okupacyjne władze pracują nad ustaleniem autorów skargi. Doradca mera Mariupola dodał też, że w nowych domach zamieszkają Rosjanie, których w Mariupolu jest już prawie 30 tys., nie licząc wojska.
„Śmierdzi moczem, przy -25 stopniach nie ma pieców”. Nagranie pokazuje warunki zmobilizowanych
W mediach społecznościowych opublikowane zostało nagranie, na którym jeden z rosyjskich zmobilizowanych pokazuje, jakie warunki życia panują w namiocie dla poborowych w jednej z jednostek wojskowych. Na filmie można usłyszeć, że „wszystko jest zniszczone, śmierdzi moczem, nie ma w ogóle pieców, a na zewnątrz jest minus 25 stopni”. Nagranie opublikowała m. in. telewizja Biełsat.
Rosjanie kontynuują ostrzał obwodu donieckiego
Wojska rosyjskie ostrzeliwały centrum Awdijiwki z wyrzutni rakiet „Grad”. Nie ma ofiar wśród ludności cywilnej - przekazał na Telegramie Pawło Kyryłenko, szef donieckiej administracji. Pojedyncze ostrzały miały też miejsce w innych społecznościach regionu, w tym w Swiatohirśku, gdzie straty są dopiero ustalane.
Odwrót Rosjan z Chersonia był bardziej zorganizowany niż poprzednie
W swoim najnowszym komunikacie, dotyczącym wojny na Ukrainie, brytyjski wywiad stwierdził, że Rosjanie z Chersonia wycofywali się w sposób bardziej zorganizowany w porównaniu z poprzednimi odwrotami. „Podczas odwrotu straty w pojazdach sięgały raczej dziesiątek niż setek, a większość pozostawionego sprzętu została pomyślnie zniszczona przez siły rosyjskie, aby Ukraina nie mogła go wykorzystać” - czytamy.
„Ten względny sukces jest prawdopodobnie częściowo spowodowany bardziej skutecznym, pojedynczym dowództwem operacyjnym sprawowanym przez generała Siergieja Surowikina” - podkreślono, wskazując jednak na „słabe przywództwo niższego i średniego szczebla oraz kulturę tuszowania (porażek)”.
Minister obrony Nowej Zelandii z wizytą w Kijowie
Minister obrony Nowej Zelandii Hon Peeni Henare zakończył oficjalną wizytę w stolicy Ukrainy, w trakcie której spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. - Jestem dumny, że mogę być tutaj w imieniu Nowej Zelandii - powiedział. Poinformował też, że w rozmowie z Reznikowem poruszono kwestię kontynuacji przez Nową Zelandię misji wsparcia szkolenia ukraińskiej piechoty w Wielkiej Brytanii do lipca 2023 roku.
Infrastruktura energetyczna w Europie łatwym celem ataków
Norwegowie są pełni obaw o swoje platformy wydobywcze, bo latały nad nimi rosyjskie drony. Rurociągi transportujące norweski gaz do Niemiec i Wielkiej Brytanii wydają się szczególnie narażone. Bardzo trudne do ochrony będą także farmy wiatrowe. Na liście potencjalnych celów na pierwszym miejscu wymieniany jest Baltic Pipe.
Czytaj więcej
Szwedzkie śledztwo potwierdzające, że gazociąg Nord Stream został uszkodzony przez sabotaż pokazuje, że infrastruktura energetyczna w Europie wcale nie jest bezpieczna. Norwegowie są pełni obaw o swoje platformy wydobywcze, bo latały nad nimi rosyjskie drony.
Rosjanie stracili w sobotę „tylko” ok. 330 żołnierzy
Ukraiński Sztab Generalny podał najnowsze dane, dotyczące strat najeźdźców. Wynika z nich, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 330 żołnierzy - najmniej od wielu dni - i pojedyncze sztuki uzbrojenia, takich jak czołgi czy transportery opancerzone.
Rosyjski senator ubolewa nad „polską rusofobią” po decyzji ws. Ławrowa
„Znowu wyszło na jaw brzydkie oblicze polskiej rusofobii” - stwierdził Grigorij Karasin, szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji, po tym jak władze w Warszawie zdecydowały, że Siergiej Ławrow nie weźmie udziału w Radzie Ministerialnej OBWE 1-2 grudnia. W swoim wpisie na Telegramie przekonywał, że Polsce wyznaczono rolę przewodniczącego OBWE, a nie „nadzorcy w strefie”. „Skąd taka bezmyślna nienawiść do nas?” - pytał senator, oceniając, że „Polaków niczego historia nie nauczyła".
Rosjanie ranili wczoraj dwóch cywilów w obwodzie donieckim
W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ostrzały rannych zostało dwóch cywilów w obwodzie donieckim - w Bahmucie i Wuhłedarze - przekazał na Telegramie szef Donieckiej Obwodowej Administracji Pawło Kyryłenko.
Rosjanie uderzyli w cztery społeczności w obwodzie dniepropietrowskim
Wojska rosyjskie ostrzeliwały w sobotę cztery społeczności w obwodzie dniepropietrowskim z wyrzutni rakiet i ciężkiej artylerii - poinformował szef lokalnej administracji Wałentyn Rezniczenko. Według niego najbardziej ucierpiał Nikopol, ostrzelany co najmniej 40 rosyjskimi pociskami. Ranny został 59-letni cywil, uszkodzonych zostało 20 budynków.
Ukraińcy uderzyli w punkt kontrolny i skład amunicji najeźdźców
„Wróg kontynuuje zbrojną agresję przeciwko naszemu państwu i nie przestaje atakować obiektów przemysłowych. Koncentruje wysiłki na powstrzymywaniu działań Sił Zbrojnych (...) i nadal prowadzi działania ofensywne w określonych kierunkach” - przekazał w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie dane z soboty mówią o jednym ataku powietrznym i czterech rakietowych Rosjan, oraz o 59 atakach z systemów artyleryjskich.
Jak dodano w komunikacie, w ciągu minionej doby Ukraińcy zestrzelili bezzałogowiec Orlan-10 oraz uderzyli w posterunek kontrolny wroga oraz skład amunicji.
Alarm powietrzny w całej Ukrainie
We wszystkich regionach Ukrainy - poza okupowanym Krymem - słychać syreny alarmowe, informujące o możliwym ataku rakietowym - podają ukraińskie media.
Ukrposzta wróciła na odzyskane tereny obwodu charkowskiego
Na większości wyzwolonego terytorium obwodu charkowskiego działa już Ukrposzta - poinformowała miejscowa administracja. „W 61 proc. odzyskanych społeczności obwodu charkowskiego Ukrposzta zaczęła działać” – czytamy we wpisie na Telegramie, w którym podkreślono, że na odebranych okupantom terenach wznawiane jest wydawanie emerytur.
Generatory, autobusy i karetki od Estonii dla Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu zapowiedział przekazanie Ukrainie 27 autobusów miejskich w ramach pomocy humanitarnej. Resort, razem z władzami Tallinna, planuje również wysłać w najbliższym czasie na Ukrainę dwie karetki.
Reynsalu zwrócił uwagę, że poza wsparciem militarnym i politycznym Ukrainie potrzebna jest też pomoc humanitarna, aby społeczeństwo ukraińskie mogło jak najlepiej funkcjonować pomimo wojny.
Tymczasem estoński oddział Lions Club (filantropijnej organizacji pozarządowej) poinformował, że dzięki środkom zebranym w ramach akcji „Światło i ciepło dla Ukrainy” zakupionych zostanie 13 agregatów prądotwórczych, które trafią do Ukraina w najbliższych dniach.
Ekspert RCB: Musimy uświadomić sobie, że mamy wroga, który jest bezwzględny
- Jest atak zbrojny na Ukrainę, a część ludzi, polityków nie potrafi powiedzieć, że to jest wojna. Nie używają prostych, wydaje się oczywistych słów, aby rozmyć odpowiedzialność. To nie wzięło się z niczego, to też jest efekt długofalowej operacji wpływu, którą - budując sobie zaplecze - prowadzi Federacja Rosyjska - ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” płk rez. Sławomir Łazarek z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Czytaj więcej
Budowanie komunikacji strategicznej to klucz do zwycięstwa w tej wojnie – mówi płk rez. Sławomir Łazarek z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Wioska Opytne jednym z centrów walk
„Ruskich jest do ch… .Mają gdzieś prognozy o zmniejszeniu tempa wojny zimą. Takich masowych szturmów jak dziś (w piątek - red.) nie pamiętam od czasu przyjazdu do Bachmutu. Wzdłuż jednego kawałka okopu można naliczyć czterdziestu ich martwych, zmieszanych z błotem. To wszystko w jeden dzień. (…) Oni mogą spać, jeść i żyć metr od swoich i naszych zabitych, a potem jakby nigdy nic iść naprzód. To trudno przekazać słowami” – pisze o sytuacji na froncie kolejny ukraiński obrońca Bachmutu z 93 brygady zmechanizowanej „Chołodnyj Jar”.
Sztab Naczelnego Wodza rozmawiał o Doniecku
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w sobotę kolejne spotkanie Sztabu Naczelnego Wodza. „Członkowie sztabu wysłuchali meldunków o sytuacji na froncie od Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy i dowódców rejonów operacyjnych. Osobno skupiono się na sytuacji w obwodzie donieckim. Zdecydowano o wzmocnieniu zgrupowania wojsk ukraińskich w celu odparcia ataków wroga” - czytamy w komunikacie, opublikowanym na stronie prezydenta.
Uczestnicy spotkania dyskutowali też na temat potrzeb sił zbrojnych w zakresie dalszego odzyskiwania okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy, w szczególności na temat zaopatrzenia jednostek w sprzęt i uzbrojenie. Ponadto rozmawiano o aktualnej sytuacji systemu energetycznego, postępie prac nad likwidacją skutków rosyjskich ataków rakietowych w różnych regionach Ukrainy oraz przywróceniu dostaw energii na odzyskanych terytoriach.
Zapis sobotniej relacji
Wydarzenia z 269. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.