Dalsza część relacji
Czytaj więcej
24 lutego Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.
Obwód biełgorodzki: spłonęła uszkodzona ostrzałem podstacja elektryczna
W obwodzie biełgorodzkim w Rosji w wyniku ostrzału wybuchł pożar podstacji elektrycznej.
"Pociski uszkodziły podstację znajdującą się obok zakładu przemysłowego. W związku z tym wielu odbiorców zostało odłączonych od światła, a także kilka urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych zostało pozbawionych zasilania" - napisał gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow.
Maxar Technologies publikuje zdjęcia antyczołgowych fortyfikacji
Betonowe piramidy mają stawić opór ukraińskim czołgom. Barykady w obwodzie ługańskim zbudowali najemnicy z Grupy Wagnera.
ONZ: Od początku inwazji zginęło ponad 6 tys. cywilów. To tylko potwierdzone przypadki
Wśród nich jest 397 dzieci.
Czytaj więcej
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę zginęło ponad 6000 cywilów, a według zastępczyni sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka Rosemary DiCarlo, liczba ta jest prawdopodobnie znacznie wyższa, niż można to obecnie wyliczyć.
Rosja likwiduje punkty poborowe na granicy z Gruzją
W ciągu 2 tygodni od ogłoszenia mobilizacji do Gruzji uciekło 78 tys. Rosjan w wieku poborowym.
Czytaj więcej
Pracownicy wojskowych biur rejestracji i rekrutacji przestają pracować w punktach kontrolnych Verkhny Lars i Niżny Zaramag przy granicy z Gruzją i Osetią Południową.
Wnuk Roberta F. Kennedy'ego walczył na Ukrainie
Conor Kennedy, wnuk Roberta F. Kennedy’ego (młodszego brata 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy’ego) ujawnił we wpisie na Instagramie, że dołączył do walczącego na Ukrainie międzynarodowego legionu, choć nie miał doświadczenia wojskowego, i był „gotowy umrzeć”. 28-latek dodał, że o swojej decyzji poinformował tylko jedną osobę z rodziny, ponieważ nie chciał, by jego znajomi się o niego martwili. „Mój pobyt na Ukrainie nie trwał długo, ale dużo widziałem i dużo czułem” - napisał. „Ta wojna, jak wszystkie inne, jest przerażająca. Ludzie, których spotkałem, byli najodważniejszymi, jakich kiedykolwiek poznałem” - dodał.
Irańscy szkoleniowcy zginęli w Ukrainie
Według Naridiwego Centrum Oporu, powołującego się na lokalny ruch oporu, Rosjanie przywieźli irańskich szkoleniowców na anektowany Krym i do obwodu chersońskiego, aby stamtąd rosyjskie siły prowadziły pod ich nadzorem ostrzał Ukrainy dronami Shahed-136.
Czytaj więcej
W minionym tygodniu w wyniku ukraińskiego ostrzału zginęło dziesięciu Irańczyków, którzy szkolili Rosjan w obsłudze dronów.
Rosyjski konsulat w Lipsku oblany żółtą i niebieską farbą
Nieznana osoba rzuciła w budynek konsulatu generalnego Rosji w Lipsku kilkoma szklanymi butelkami, wypełnionymi niebieską i żółtą farbą. Do zdarzenia doszło w czwartek wieczorem. Sprawca miał uciec z miejsca zdarzenia rowerem. „Ponieważ nie można wykluczyć motywacji politycznej po ataku farbami w kolorze niebieskim i żółtym – które są również ukraińskimi barwami narodowymi – policyjne centrum antyterrorystyczne i antyekstremistyczne prowadzi obecnie śledztwo w sprawie zniszczenia mienia” - poinformował portal niemieckiego regionalnego publicznego nadawcy MDR.
Irańskie drony dla Rosji. Dyplomaci chcą śledztwa ONZ
Dyplomaci argumentują, że transfery broni naruszają rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ograniczającą przepływ niektórych rodzajów broni do i z Iranu.
Czytaj więcej
Czołowi dyplomaci brytyjscy, francuscy i niemieccy wzywają ONZ do zbadania dostaw dronów przez Iran do Rosji i wykorzystywania ich przez Moskwę w wojnie z Ukrainą.
Niemieckie miasto Stralsund chce gościć negocjacje Rosji z Ukrainą
Stralsund, miasto w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, oferuje się jako mediator między Rosją a Ukrainą. Dziennik „Die Welt” podaje, że burmistrz Alexander Badrow (CDU) został zobowiązany uchwałą rady miasta do poinformowania rządu federalnego o tej ofercie, oraz do nawiązania kontaktów z Kijowem i Moskwą, ponieważ „nie ma nic ważniejszego niż pokój na ziemi”. „W Stralsund mamy wspaniałą historię budowania pokoju” - głosi uchwała, nawiązująca w ten sposób do traktatu stralsundzkiego z 1370 roku, kończącego konflikt między Danią i Ligą Hanzeatycką o przywileje handlowe w północnej Europie, oraz do wizyty premiera Szwecji Olofa Palme w 1984 roku.
Były deputowany do Dumy uznany za „zagranicznego agenta”
lia Ponomariow, były deputowany do Dumy, który w 2014 roku jako jedyny zagłosował przeciwko aneksji Krymu (wówczas opuścił Rosję, od kilku lat przebywa w Kijowie), został w piątek wpisany przez rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości na listę „zagranicznych agentów”. Oprócz niego na listę trafił Aleksander Rodniański, urodzony w Kijowie i pracujący w Rosji producent uhonorowanego Złotym Globem i nominowanego do Oscara filmu „Lewiatan”, a także sześć innych osób.
W czwartek „Rzeczpospolita” poinformowała, że Ponomariow ma wziąć udział w spotkaniu byłych rosyjskich parlamentarzystów, którzy chcą przejąć władzę po upadku Putina. Zjazd odbędzie się 4–7 listopada w podwarszawskiej Jabłonnie.
Białoruś dostarczy Rosji kolejne czołgi
Do Rosji jedzie szósty transport.
Czytaj więcej
16 października 2022 r. 24 kolejne czołgi T-72A, które zostały wycofane z magazynu, wyjechały z Białorusi do Doniecka.
Kto najbardziej w UE oszczędza gaz?
Na pierwszym miejscu krajów wspólnoty, które rezygnują z gazu jest Szwecja.
Czytaj więcej
W UE za najbardziej oszczędnych uchodzą Niemcy, ale na tle Szwedów nawet oni wypadają blado. Okazuje się, że Szwedzi zmniejszyli zużycie gazu o połowę.
Starlinki sprawdziły się na Ukrainie, teraz trafią do Iranu?
Według CNN prezydent USA Joe Biden szuka sposobów na wsparcie protestów w Iranie, które wybuchły po śmierci 22-letniej irańskiej Kurdyjki Mashy Amini.
Czytaj więcej
Administracja amerykańska prowadzi rozmowy z Elonem Muskiem na temat możliwości włączenia satelitarnego systemu Starlink w Iranie - twierdzi telewizja CNN powołując się na kilka źródeł wśród urzędników.
Łukaszenko zaprzecza, że Białoruś przygotowuje się do wojny
- Na razie nie ma wojny. Nie potrzebujemy jej - mówił białoruski dyktator.
Czytaj więcej
Nigdzie się nie wybieramy. Na razie nie ma wojny. Nie potrzebujemy jej - powiedział białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko, cytowany przez państwowe media Belta.
Rosja zapłaci za odbudowę Ukrainy
Unia Europejska przeznaczy na to 40 mld euro z zamrożonych sankcjami rosyjskich pieniędzy.
Czytaj więcej
Rada Europy poleciła Komisji Europejskiej opracowanie mechanizmu transferu na Ukrainę zamrożonych aktywów rosyjskich. Jeżeli transfer zostanie dokonany, to do Kijowa trafi ponad 40 miliardów euro.
W obwodzie chersońskim Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły 88 osad
Żyje w nich ok. 12 tys. osób.
18 mld euro dla Ukrainy od UE
- Dla Ukrainy bardzo ważne jest, aby mieć przewidywalny i stabilny przepływ dochodów - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Czytaj więcej
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że w 2023 roku Unia Europejska chce przekazać Ukrainie 18 mld euro, by kraj ten mógł nadal funkcjonować w warunkach wojennych.
Putin podpisał dekret ustanawiający przy rządzie radę koordynacyjną dla potrzeb armii w Ukrainie
Sekretarz obrony USA wzywa do komunikacji z ministrem obrony Rosji
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiał telefonicznie z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Austin „podkreślił znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych podczas trwającej wojny z Ukrainą”.
Kancelaria Prezydenta komentuje rozmowę Andrzeja Dudy z prezydentem Iranu
- Bardzo dziwie się tym politykom, którzy kwestionują zasadność tej rozmowy. Konwersacja prezydenta Dudy z prezydentem Iranu Ebrahimem Ra'isim nastąpiła po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim - powiedział Paweł Szrot.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w środę z Ebrahimem Ra'isim, prezydentem Iranu. Zdarzenie komentuje Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Dudy.
Złe wiadomości dla Rosji
Ceny kopalin w eksporcie spadają, a rabaty rosyjskich eksporterów prawdopodobnie wzrosną w miarę zbliżania się embarga na rosyjską ropę.
Czytaj więcej
Ceny kopalin w eksporcie spadają, a rabaty rosyjskich eksporterów prawdopodobnie wzrosną w miarę zbliżania się embarga na rosyjską ropę. Natomiast ceny importu utrzymają się na wysokim poziomie. To złe wiadomości dla rosyjskich finansów. Siła nabywcza rubla słabnie, handlować jest coraz trudniej.
Okupacyjne władze: Rosyjskie wojska gotowe bronić Chersonia do końca
- Sytuacja jest naprawdę trudna. Przygotowujemy miasto Chersoń jako fortecę do ochrony i jesteśmy gotowi bronić się do końca. Naszym zadaniem jest ratowanie ludzi, budowanie obrony i ochrona miasta - powiedział Kirył Stremousow, wiceszef narzuconej przez Rosję regionalnej administracji wojskowo-cywilnej w Chersoniu, w filmie opublikowanym na Telegramie.
Rozmowa ministrów obrony USA i Rosji
Siergiej Szojgu rozmawiał z amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem.
Czytaj więcej
Ministrowie obrony USA Lloyd Austin i Rosji, Siergiej Szojgu, rozmawiali po raz drugi od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Ukraina potwierdza, że uderzyła w most pod Chersoniem
Ukraińskie wojsko potwierdziło ostrzał Mostu Antonowskiego pod Chersoniem.
Most łączy okupowany przez Rosjan Chersoń z lewym brzegiem Dniepru.
Wcześniej rosyjskie media podały, że w ataku zginęło trzech cywilów, a dziewięciu zostało rannych.
Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego Południe, powiedziała natomiast, że ofiary to rosyjscy żołnierze.
Rosyjskie samoloty w pobliżu granicy. W Malborku poderwano myśliwce
O sprawie poinformowały włoskie Siły Powietrzne.
Czytaj więcej
Stacjonujące w Polsce włoskie myśliwce zostały poderwane, by przechwycić rosyjskie samoloty lecące w pobliżu granic NATO. To kolejny taki incydent w ostatnich dniach.
Obwód doniecki: W 7 z 43 wyzwolonych miejscowości praktycznie nie ma mieszkańców
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, na swoim profilu na Facebooku pisze, że do 23 października na terenie obwodu donieckiego ukraińska armia wyzwoliła 43 miejscowości w trzech rejonach. W siedmiu z tych miejscowości, jak pisze Kyryłenko, praktycznie nie ma mieszkańców.
Rosja kusi swoją specjalną strefą gospodarczą w Egipcie
Premier Rosji Michaił Miszustin podczas Forum Ekonomicznego w piątek 21 października w Erywaniu zaprosił kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) do inwestowania w Egipcie. Nie wyklucza, że w przyszłości zostaną tam zaproszone także inne „zaprzyjaźnione kraje”.
Czytaj więcej
Premier Rosji Michaił Miszustin podczas Forum Ekonomicznego w piątek 21 października w Erywaniu zaprosił kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) do inwestowania w Egipcie. Nie wyklucza, że w przyszłości zostaną tam zaproszone także inne „zaprzyjaźnione kraje”.
Premier Łotwy: UE powinna zacząć prace nad pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za wojnę
Unia Europejska musi pozostać zjednoczona w swoim poparciu dla Ukrainy i musi zacząć pracować nad pociągnięciem do odpowiedzialności Rosji za jej działania wojenne - oświadczył premier Łotwy, Krisjanis Karins.
Szef MSZ Szwecji: Akcesja do NATO priorytetem nowego rządu
Tobias Billstrom po spotkaniu z szefem MSZ Finlandii, Pekka Haavisto, w Helsinkach stwierdził, że priorytetem nowego szwedzkiego rządu jest przystąpienie do NATO.
Szef kancelarii Zełenskiego: Ukraina nie da się zmusić do rozmów pokojowych na rosyjskich warunkach
"Rosyjscy terroryści są w agonii. Nuklearny szantaż nie zadziałał, więc teraz próbują przestraszyć wszystkich wysadzeniem Kachowskiej Hydroelektrowni. Ich celem jest zmuszenie nas do negocjacji na swoich warunkach. Ale im się nie powiedzie" - napisał Andrij Jermak na swoim profilu na Twitterze.
Łukaszenko: Ukraińska SBU poprosiła o spotkanie z funkcjonariuszami białoruskich służb
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poprosiła o spotkanie z funkcjonariuszami białoruskich służb - twierdzi białoruski dyktator, Aleksandr Łukaszenko. - Muszę ujawnić sekret: to SBU poprosiło o spotkanie z naszymi specjalistami dwa dni temu. Powiedziałem: okay, spotkajmy się - powiedział Łukaszenko.
Łukaszenko dopytuje, czy Białoruś potrzebuje czołgów
Podczas wizyty na poligonie Łukaszenko - jak relacjonuje BiełTA - dokonał inspekcji uzbrojenia białoruskiej armii, w tym przede wszystkim bezzałogowych statków powietrznych, ale również sprzętu optyczno-elektronicznego do pilnowania granicy oraz "broni laserowych i elektromagnetycznych, pojazdów bojowych i zwiadowczych oraz zmodernizowanego bojowego wozu piechoty i czołgu T-72BM2 wyposażonego w aktywny pancerz" - wylicza BiełTA.
Czytaj więcej
- Czy potrzebujemy więcej nowoczesnych czołgów z punktu widzenia współczesnego pola walki? - pytał białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, odwiedzając żołnierzy szkolących się na poligonie w obwodzie brzeskim.
Wielka Brytania przekaże 10 mln funtów na pomoc humanitarną dla Ukraińców w Polsce
Memorandum ws. wsparcia dla Ukrainy podpisali wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz i zastępczyni ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce, Jennifer MacNaughtan.
Erdogan o negocjacjach: Nie tracimy nadziei
Zdaniem prezydenta Turcji, Władimir Putin jest bardziej otwarty na negocjacje z Kijowem niż w przeszłości.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin jest bardziej otwarty na negocjacje z Kijowem niż w przeszłości - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Pieskow odsyła do resortu obrony pytanie o sytuację w Chersoniu
Dmitrij Pieskow, pytany o to czy gen. Siergiej Surowikin wydał już rozkazy ws. "trudnych decyzji" odparł, że "to pytanie dotyczy bezpośrednio specjalnej operacji wojskowej".
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow odesłał do resortu obrony pytanie o to, czy głównodowodzący rosyjskimi siłami na Ukrainie, gen. Siergiej Surowikin wydał rozkazy ws. "trudnych decyzji" na odcinku chersońskim frontu na Ukrainie.
Polacy zbierają pieniądze na helikoptery, które będą ewakuować rannych żołnierzy z Ukrainy
Fundacja Widowisk Masowych w ramach pomocy Ukrainie zorganizowała akcję cyklicznych zbiórek środków finansowych na sprzęt dla ukraińskiego wojska – „Polską Zrzutkę Obywatelską: Zbroimy Ukrainę!”. Dzięki inicjatywie obywatele mogą bezpośrednio zbroić Ukrainę i mieć realny wpływ na pomoc potrzebującym. Obecnie celem akcji jest zakupienie trzech helikopterów do ewakuacji rannych żołnierzy.
Czytaj więcej
Fundacja Widowisk Masowych w obliczu agresji Rosji na Ukrainę zajęła się pomocą humanitarną i doposażaniem ukraińskiego wojska. Dotychczas do Ukrainy wysłano już 27 tirów oraz ponad 70 mniejszych transportów pomocy rzeczowej. Obecnie celem jest zakupienie trzech helikopterów do ewakuacji rannych żołnierzy.
Tureckie banki stawiają nowe bariery przed klientami z Rosji
Tureckie banki nie radzą sobie z napływem obywateli, którzy opuścili Rosję po ogłoszeniu przez reżim mobilizacji. Aby ograniczyć przepływ klientów, banki stawiają dodatkowe wymagania dotyczące wydawania kart bankowych.
Czytaj więcej
Tureckie banki nie radzą sobie z napływem obywateli, którzy opuścili Rosję po ogłoszeniu przez reżim mobilizacji. Aby ograniczyć przepływ klientów, banki stawiają dodatkowe wymagania dotyczące wydawania kart bankowych.
Pieskow nie potwierdza, że Putin wysłał skrzynkę wódki Berlusconiemu
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie potwierdził doniesień o tym, jakoby Władimir Putin miał wysłać na urodziny skrzynkę wódki Silvio Berlusconiemu, czym Berlusconi miał chwalić się na spotkaniu z parlamentarzystami swojego ugrupowania. - Nie mogę potwierdzić, że taki prezent miał miejsce, więc nie mogę nic powiedzieć w tym temacie - stwierdził Pieskow.
Iran apeluje do swoich obywateli o opuszczenie Ukrainy
MSZ Iranu wydał taką rekomendację dzień po tym, jak Departament Stanu USA otwarcie oskarżył Iran o pomoc w przeprowadzanie ataków z użyciem dronów-kamikadze przeciwko celom na Ukrainie.
Czytaj więcej
MSZ Iranu zaapelowało do obywateli kraju, aby nie wyjeżdżali na Ukrainę i wezwało Irańczyków, przebywających na Ukrainie, by opuścili ten kraj.
Armia Ukrainy apeluje do Białorusinów, aby nie dołączali do wojny
Ukraińska armia podkreśla, że "Kreml nie jest wieczny", a "imperia upadają" podczas gdy "ludzie zostają, zwykli ludzie, którzy mogą być przyjaciółmi lub wrogami". "To nie zależy od Łukaszenki czy Putina, ale od każdego z was. Jeśli z jakiegoś powodu przekroczycie ukraińską granicę z bronią w ręku, nie używajcie tej broni. Zatrzymajcie się, opuśćcie lufy i poczekajcie na przedstawicieli Sił Zbrojnych Ukrainy. W takim wypadku nikt nie będzie do was strzelał" - zapewnia armia Ukrainy.
Czytaj więcej
Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie z apelem o "niewłączanie się w brudną wojnę Rosji" do mieszkańców Białorusi i sił zbrojnych tego kraju.
Ukrenergo wprowadza ograniczenia w dostawach prądu w kilku obwodach
Ograniczenia dotyczą Kijowa i obwodu kijowskiego (o czym informował szef obwodowej administracji, Ołeksij Kułeba (wpis powyżej), a także obwodów czernihowskiego, czerkaskiego i żytomierskiego. "To pomoże zmniejszyć obciążenie sieci energetycznej i da spółkom energetycznym czas na naprawę sprzętu uszkodzonego przez ataki terrorystyczne" - czytamy w komunikacie Ukrenergo.
W związku z dużym zużyciem prądu dochodzi do przerw w dostawach w obwodzie kijowskim
Od czwartku władze Ukrainy informują o konieczności oszczędzania prądu w całym kraju w godzinach 7-23, ze względu na poważne uszkodzenia infrastruktury energetycznej w wyniku rosyjskich ataków prowadzonych od 10 października.
Czytaj więcej
W związku ze wzrostem konsumpcji prądu w obwodzie kijowskim, na terenie obwodu dochodzi do tymczasowych przerw w dostawach prądu - poinformował gubernator obwodu kijowskiego, Ołeksij Kułeba.
Fala uchodźców z Ukrainy? Morawiecki: Przygotowujemy się na różne scenariusze
Atakowanie infrastruktury energetycznej i terroryzowanie miast sprawia, że rzeczywiście może dojść do kolejnej fali migracji z Ukrainy do Polski - ocenił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "DGP".
Czytaj więcej
W związku z atakami Rosji na infrastrukturę energetyczną może dojść do kolejnej fali migracji z Ukrainy do Polski - ocenił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
Ukraińska policja pokazała skutki ostrzału obwodu donieckiego
20 października Rosjanie ostrzelali trzy miejscowości w obwodzie donieckim - Awdijiwkę, Bachmut i Wieliką Nowosiłkę. Miejscowości miały zostać ostrzelane z użyciem artylerii i wyrzutni rakiet. Uszkodzonych i zniszczonych zostało 19 budynków, w tym 10 mieszkalnych. W Bachmucie w wyniku ostrzału byli zabici i ranni.
Przewodniczący komisji obrony Dumy informuje ilu zmobilizowanych Rosjan wróciło już do domów
Rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu informował, że 300 tysięcy rezerwistów zostanie powołanych w ramach częściowej mobilizacji. Powoływani mieli być rezerwiści oraz osoby ze specjalizacjami uznawanymi za potrzebne rosyjskiej armii - ale od początku pojawiały się informacje, że powołania otrzymują osoby, które nigdy nie miały kontaktów z armią, w tym studenci.
Czytaj więcej
Ok. 10 tysięcy zmobilizowanych w ramach częściowej mobilizacji Rosjan wróciło już do domów z różnych powodów - poinformował Andriej Kartapołow, przewodniczący komisji Dumy ds. sił zbrojnych, w czasie wizyty w Sankt Petersburgu.
Szef MSZ Iranu, w rozmowie z Josepem Borrellem, przekonuje, że Iran nie dostarcza broni Rosji
Wypowiedzi szefa MSZ Iranu to kolejne zaprzeczenie przez Teheran ws. dostaw dronów-kamikadze Rosji. Przed kilkoma dniami rzecznik MSZ Iranu, Nasser Kanaani oświadczył, że Teheran "nie dostarczył broni żadnej ze stron wojny" na Ukrainie.
Czytaj więcej
Szef MSZ Iranu, Hosejn Amir Abdollahijan zadeklarował w rozmowie z Josepem Borrellem, szefem unijnej dyplomacji, że jego kraj szanuje "integralność terytorialną Ukrainy"
Część Żytomierza była rano pozbawiona prądu w związku z przeciążeniem podstacji
Mer Żytomierza, Serhij Suchomłyn poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku, Z nagrania umieszczonego przez niego w internecie wynika, że na niektórych ulicach nie działają światła, a w niektórych miejscach sygnalizacja świetlna działa nieprawidłowo.
Premier Finlandii opowiada się za zaostrzaniem sankcji wobec Rosji
- Oczywiście, są trudne pytania na jakie musi odpowiedzieć Finlandia w związku z sankcjami. Ale naszym punktem wyjścia jest to, że Ukraina potrzebuje naszego wsparcia, musimy je oferować - mówiła Sanna Marin w rozmowie z Yle.
Czytaj więcej
Premier Finlandii, Sanna Marin, w rozmowie z Yle przekonywała, że w kwestii działań na rzecz obniżenia cen energii Helsinki są gotowe iść nawet dalej, niż proponuje KE.
Macierewicz: ONZ musi podjąć decyzję o wojskach pokojowych
- Te działania infrastrukturalne, z którymi mamy do czynienia ze strony Rosji, mogą zniszczyć - nie tylko zniszczyć, mogą wymordować dużą część ludności ukraińskiej i ją zniszczyć, w związku z tym na to pozwolić świat nie może - mówił w radiowej Jedynce poseł PiS Antoni Macierewicz.
Czytaj więcej
- Jeżeli na Ukrainę nie zostaną wprowadzone wojska pokojowe, to prędzej czy później doprowadzimy do sytuacji, w której Ukraina zostanie zniszczona, to nie ma co do tego wątpliwości - powiedział w Polskim Radiu poseł PiS Antoni Macierewicz, postulując wysłanie wojsk pokojowych ONZ, do czego, jego zdaniem, wystarczy decyzja Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Serwis Trucha zamieszcza nagranie z ostrzelanego rankiem Zaporoża
Sześć osób rannych w wyniku ostrzału Charkowa przez Rosjan
Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow poinformował, że sześć osób zostało rannych w wyniku ostrzału zakładu przemysłowego w Charkowie, do którego doszło w piątek rano.
Władze okupacyjne obwodu chersońskiego: Cztery ofiary ukraińskiego ostrzału
Kirył Stremousow, zastępca szefa okupacyjnej administracji obwodu chersońskiego, w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że w wyniku ukraińskiego ostrzału przeprawy na Dnieprze w obwodzie chersońskim zginęły cztery osoby - jedna kobieta i trzech mężczyzn. 13 osób miało zostać rannych.
NEXTA publikuje nagranie przedstawiające Rosjan wynoszących pralkę z domu na Ukrainie
W nocy Rosjanie ostrzelali Zaporoże
W wyniku ostrzału Zaporoża przez Rosjan uszkodzone zostały budynki mieszkalne - informuje Anatolij Kurtew, mer Zaporoża. "Rosyjscy nieludzie znów przeprowadzili atak na Zaporoże. (...) budynki mieszkalne i miejska infrastruktura zostały uszkodzone w wyniku uderzeń wroga" - pisze Kurtew.
Brytyjski resort obrony: Rosja nie ma 15 tys. żołnierzy w gotowości bojowej, których mogłaby wysłać na Białoruś
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ocenia, że - mimo ogłoszenia przez Aleksandra Łukaszenkę stworzenia białorusko-rosyjskiego zgrupowania, które miałoby liczyć 70 tys. żołnierzy białoruskich i 15 tys. żołnierzy rosyjskich - Rosja prawdopodobnie nie będzie w stanie wysłać takiej liczby gotowych do walki, których mogłaby wysłać na Białoruś, ponieważ jej siły są związane walkami na Ukrainie.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 66 750 żołnierzy, 2 573 czołgi, 5 258 pojazdów opancerzonych, 1 648 zestawów artyleryjskich, 372 wyrzutnie rakiet, 189 zestawy przeciwlotnicze, 269 samolotów, 243 śmigłowce, 1 325 bezzałogowe statki powietrzne, 329 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 006 pojazdów (w tym cystern) i 147 jednostek sprzętu specjalnego.
Obwód dniepropietrowski: Pierwsza noc bez alarmu bombowego od ponad trzech miesięcy
O tym, że tej nocy w obwodzie dniepropietrowskim nie ogłoszono alarmu bombowego, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram Walentyn Rezniczenko, gubernator obwodu.
W Charkowie rozległy się eksplozje
Rosjanie ostrzelali Charków - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. "Uwaga mieszkańcy Charkowa: zostańcie w schronach!" - podkreślił. Mer Charkowa, Ihor Terechow, informuje z kolei o serii eksplozji w mieście.
W Kijowie rozbito grupę przerzucającą za granicę poborowych
Za przerzut mężczyzny w wieku poborowym poza granice Ukrainy członkowie grupy inkasowali 12 tys. dolarów. Na Ukrainie obowiązuje obecnie stan wojenny - mężczyźni w wieku poborowym mają zakaz opuszczania kraju. Istnienie w Kijowie grupy przerzucającej nielegalnie mężczyzn za granicę wykryto w sierpniu. Członkowie grupy fabrykowali fałszywe zwolnienia ze służby wojskowej z przyczyn medycznych - z takimi dokumentami posiadający je mężczyźni mogli swobodnie opuszczać Ukrainę.
Do 2 tysięcy zmobilizowanych Rosjan dotarło do obwodu chersońskiego
Sztab Generalny armii Ukrainy, w swoim najnowszym raporcie podaje, że do 2 tysięcy Rosjan, zmobilizowanych w ramach częściowej mobilizacji, trafiło do obwodu chersońskiego, by uzupełnić straty walczących tam na linii frontu jednostek. Jednocześnie władze okupacyjne wydały zarządzenia dotyczące ewakuacji "instytucji bankowych" z obwodu chersońskiego, przygotowały też listy pracowników ochrony zdrowia i nauczycieli z Rosji, którzy mają być ewakuowani z Chersonia - podaje ukraiński Sztab Generalny.
4–7 listopada w podwarszawskiej Jabłonnie odbędzie się zjazd rosyjskich opozycjonistów
Mają się tam pojawić byli deputowani Dumy, którzy zasiadali w parlamencie przed aneksją ukraińskiego Krymu w 2014 roku i którzy chcą przejąć władzę po upadku Władimira Putina.
Czytaj więcej
W Jabłonnie odbędzie się spotkanie byłych rosyjskich parlamentarzystów, którzy chcą przejąć władzę po upadku Putina.
ISW: By zakłócić dostawy z Zachodu, Rosjanie musieliby zajść dalej, niż w czasie bitwy o Kijów
"Ukraińska sieć dróg i kolei ma wystarczająco wiele połączeń z Polską, Rumunią, Słowacją i Węgrami, by rosyjska inwazja z Białorusi nie mogła znacząco zmniejszyć liczby szlaków dostaw, bez wdarcia się głębiej w Ukrainę niż w czasie bitwy o Kijów, gdy rosyjskie wojska były najsilniejsze" - pisze w analizie think tank z USA.
Czytaj więcej
Ryzyko rosyjskiej ofensywy z terytorium Białorusi na północną Ukrainę pozostaje niskie, pomimo wypowiedzi zastępcy szefa Głównego Departamentu Operacyjnego Sztabu Generalnego armii Ukrainy, gen. Ołeksija Hromowa, który twierdził, że takie ryzyko rośnie - ocenia think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosyjski ochroniarz przywódcy separatystów sądzony na Ukrainie
Obywatel Federacji Rosyjskiej, który strzegł bezpieczeństwa przywódców tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, separatystycznej, samozwańczej republiki istniejącej na terenie ukraińskiego Donbasu, będzie sądzony za udział w wojnie przeciw Ukrainie - informuje ukraińska prokuratura generalna. Jak podaje chodzi o mieszkańca obwodu woroneskiego, który przybył na zajętą przez separatystów część obwodu ługańskiego i dołączył do służb separatystycznej republiki. Mężczyzna miał odpowiadać za bezpieczeństwo przywódcy samozwańczej republiki. Po wybuchu wojny na Ukrainie został wysłany na front i w szeregach rosyjskiej armii walczył na wschodniej Ukrainie. W sierpniu został ranny i dostał się do niewoli w obwodzie donieckim.
USA: Iran bezpośrednio zaangażowany w konflikt na Ukrainie
Teheran nie zareagował jak dotąd na oskarżenia USA. Wcześniej strona irańska zaprzeczała, jakoby dostarczała bezzałogowe statki powietrzne Rosji. Moskwa również oficjalnie nie potwierdziła, że używa irańskich dronów na Ukrainie. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o to stwierdził, że "jak wiadomo Rosja używa rosyjskiego uzbrojenia" i odesłał dziennikarzy do resortu obrony Rosji.
Czytaj więcej
Amerykanie informują, że irańscy instruktorzy wojskowi, przebywający na Krymie, pomagają Rosjanom w obsłudze irańskich dronów w czasie ataków na cele na Ukrainie.
Zełenski: Zniszczenie tamy w Kachowskiej Hydroelektrowni jak użycie broni masowego rażenia
- Teraz wszyscy na świecie muszą działać szybko i mocno, aby przeciwdziałać nowemu rosyjskiemu atakowi terrorystycznemu. Zniszczenie tamy oznaczałoby katastrofę na dużą skalę - mówił prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.
Czytaj więcej
- Rosja próbuje zniszczyć system energetyczny Ukrainy, aby nasi obywatele cierpieli jeszcze bardziej - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o zniszczeniu kolejnych rosyjskich składów amunicji
W ciągu ostatniej doby, na froncie południowym, w wyniku ukraińskich ataków z powietrza i ostrzału ukraińskiej artylerii i wojsk rakietowych, Rosjanie stracili 28 żołnierzy, dwie samobieżne haubice Msta-S, moździerz, bojowy wóz piechoty i czołg. Dwa bojowe wozy piechoty zostały uszkodzone. Ukraińscy zniszczyli też dwa rosyjskie składy amunicji - wynika z raportu Dowództwa Operacyjnego "Południe".
Zełenski: Przyjdzie dzień, gdy ogłosimy, że ukraińskie niebo jest w pełni chronione
- Rosjanie nadal uderzają w nasze elektrownie rakietami i dronami. Ostatecznie ta rosyjska podłość również zakończy się niepowodzeniem. Robimy wszystko, by otrzymać nowoczesne i skuteczne środki obrony przeciwlotniczej i systemy rakietowe. I przyjdzie dzień, gdy będziemy mogli ogłosić, że ukraińskie niebo jest w pełni chronione przed rosyjskimi rakietami, irańskimi dronami i innymi nosicielami zła - mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu.
Ilość żywności wyeksportowana z Ukrainy na mocy porozumienia z 22 lipca przekroczyła 8 mln ton
Od 22 lipca, gdy doszło do podpisania tzw. porozumienia zbożowego między ONZ, Turcją, Rosją i Ukrainą, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły łącznie 363 statki, na pokładzie których znajdowało się 8 087 665 ton żywności - podało Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), organ nadzorujący realizację porozumienia.
Ukraińcy ostrzelali Most Antonowski w obwodzie chersońskim
Władze okupacyjne obwodu chersońskiego informują, że armia ukraińska ostrzelała Most Antonowski nad Dnieprem, łączący Chersoń z lewym brzegiem Dniepru. Most miał zostać ostrzelany z użyciem zestawów rakietowych HIMARS. Władze okupacyjne informują o cywilnych ofiarach ostrzału. Most Antonowski został zamknięty w sierpniu po wcześniejszym ostrzelaniu go przez ukraińską armię. Obecnie jest zamknięty dla ruchu pojazdów.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski informuje o zniszczeniu trzech kolejnych zakładów energetycznych.