Według stacji prezydent Joe Biden szuka sposobów na wsparcie protestów w Iranie, które wybuchły po śmierci 22-letniej irańskiej Kurdyjki. Masha Amini zmarła trzy dni po aresztowaniu przez policję pod zarzutem złamania surowego prawa nakazującego kobietom zakrywanie włosów.
Biały Dom ocenia Starlink jako potencjalne rozwiązanie dla protestujących, w obliczu wysiłków irańskiego reżimu, który dąży do ograniczenia dostępu aktywistów do internetu. - Staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć aspiracje narodu irańskiego – powiedział CNN wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji. - Taka jest nasza polityka, kropka. Jednocześnie jest to prawdziwie irański ruch kierowany przez młode dziewczyny i rozprzestrzeniający się na inne obszary społeczeństwa. I nie chcemy w żaden sposób ograniczać ich ruchu - tłumaczył.
Czytaj więcej
Elon Musk fascynuje mnie od dawna, ale coraz częściej fascynacja zmienia się w niepokój.
Jeśli plan zostanie zrealizowany, Iran będzie drugim obszarem w tym roku, po Ukrainie, w przypadku którego rząd USA zwrócił się o wsparcie systemem Starlink. Źródło CNN w Departamencie Obrony zastrzegło, że Elon Musk jest „nieprzewidywalny”, tym bardziej w związku z doniesieniami o tym, że SpaceX, firma Muska po cichu zwróciła się do Pentagonu o finansowanie działania systemu Starlink na Ukrainie. W odpowiedzi na te informacje Musk nagle ogłosił na Twitterze, że wycofał wniosek o finansowanie.
SpaceX twierdzi, że świadczenie usług Starlink na Ukrainie kosztowało firmę do tej pory 80 milionów dolarów, a do końca roku koszty przekroczą 100 milionów dolarów.