Rosja zaprasza do inwestowania w Egipcie

Premier Rosji Michaił Miszustin podczas Forum Ekonomicznego w piątek 21 października w Erywaniu zaprosił kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) do inwestowania w Egipcie. Nie wyklucza, że w przyszłości zostaną tam zaproszone także inne „zaprzyjaźnione kraje”.

Publikacja: 21.10.2022 14:43

Rosja zaprasza do inwestowania w Egipcie

Foto: Adobe Stock

Korzyści dla inwestujących pojawią się tam jednak dopiero, kiedy firma umieści w specjalnej rosyjskiej strefie gospodarczej w tym kraju aż 30 proc. całkowitej produkcji. Na razie do EAEU, która powstała w 2014 roku, należą oprócz Rosji i Białorusi także Kazachstan, Kirgistan i Armenia, które dołączyły później.

— Rosja proponuje bardzo korzystne możliwości zrobienia biznesu krajom euroazjatyckim, które chciałyby zaistnieć na rynkach zagranicznych. Dlatego zapraszamy naszych partnerów z Unii, aby zaistniały w rosyjskiej strefie gospodarczej w Egipcie. Firmy zyskają ogromne możliwości, kiedy zdecydują się na umieszczenie tam 30 proc. swojej produkcji — zachęcał Michaił Miszustin podczas konferencji Euroazjatyckiej Rady Międzyrządowej w Erywaniu. Jako inne zalety wymienił doskonałą infrastrukturę transportową Egiptu oraz możliwości korzystania z portów na Kanale Sueskim. Z pięciu krajów EAEU tylko Rosja posiada dostęp do morza. Białoruś, Armenia, Kachastan i Kirgistan takich możliwości nie mają.

— Główną zaletą jest jednak możliwość bezcłowego eksportu do krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej oraz wszystkich, jakie posiadają umowy handlowe z Egiptem. Takie przywileje będą dostępne dla wszystkich, obojętne z jakiego kraju pochodzą — zachwalał rosyjski premier.

Czytaj więcej

Rosjanie szturmują banki w Turcji. Banki stawiają nowe bariery

Jak poinformował szczególnie pożądane byłyby inwestycje w przemyśle maszynowym, chemicznym, produkcji samochodów, przetwarzaniu drewna oraz metalurgii.

— Jesteśmy zdeterminowani, by wzmocnić współpracę międzynarodową. Rosja chce odblokować potencjał rozwojowy naszego wspólnego rynku i zapewnić niczym niezakłócony przepływ towarów, usług, kapitału i siły roboczej — mówił premier Rosji.

Nie ukrywał, że sankcje nałożone na Rosję przez kraje zachodu zmuszają ten kraj do szukania nowych rozwiązań w gospodarce. Chociaż jego zdaniem porozumienie, jakie Rosja podpisała z Turcją, ułatwi wysyłanie rosyjskich towarów z tureckich portów.

Bliska współpraca Rosji z Egiptem zaczęła się jesienią 2021. Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych nazwał ją wtedy „wielką współpracą humanitarną”. W planach jest jej dalszy rozwój i ma on stanowić podstawę do ekspansji na kraje Afryki. Szczyt Rosja-Afryka zaplanowany jest na wiosnę 2023.

Biznes
Reakcje świata na cła Trumpa. Obniżka stóp procentowych możliwa już w maju.
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Biznes
Zmiana prezesa realnie nic nie zmieni. Co dalej z PGZ?
Materiał Promocyjny
Bez mentoringu nie będzie kobiet na stanowiskach
Biznes
Emmanuel Macron wzywa unijne firmy, by nie inwestowały w USA
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes
Do kogo przenosimy numery komórkowe w 2025 roku. Jedna duża sieć na plusie
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?