Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Antonym Blinkenem o uznaniu Rosji za państwo terrorystyczne.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Węgrzy opowiadają się za zmuszeniem Kijowa i Moskwy do rozmów pokojowych
Badani Węgrzy zdecydowanie negatywnie oceniają obydwu przywódców - nieprzychylne zdanie o prezydencie Zełenskim ma 68 proc. badanych, o Putinie - 69 proc.
Czytaj więcej
Prawie 90 proc. Węgrów opowiada się za zmuszeniem Rosji i Ukrainy do podjęcia rozmów pokojowych i jak najszybszego zakończenia wojny - wynika z sondażu.
Od początku kontrofensywy Ukraina wyzwoliła ponad 20 miejscowości
Według zastępcy szefa Sztabu Generalnego Ukrainy Ołeksija Hromowa, siły ukraińskie przesunęły się na 50 kilometrów w głąb terytoriów okupowanych przez Rosję w pobliżu Bałaklii w obwodzie charkowskim.
Bałaklija, przed wojną miasto z 30-tysięczną populacją, stała się do tej pory największą miejscowością odebraną przez Ukrainę.
W wieczornym nagraniu Zełenski powiedział, że od 1 września siły zbrojne wyzwoliły ponad 1000 kilometrów kwadratowych ukraińskiej ziemi. Liczba ta obejmuje terytoria zarówno w obwodach charkowskim, jak i chersońskim.
Ukraiński wywiad: Masowe dezercje w rosyjskich jednostkach w Naddniestrzu
Mieszkańcy Naddniestrza odmawiają wstąpienia do armii rosyjskiej, nawet mimo obietnic wysokich wypłat i pakietów socjalnych.
Główną przyczyną jest niechęć do udziału w działaniach wojennych na terytorium Ukrainy, zwłaszcza że wielu „ochotników”, którzy zdecydowali się podpisać kontrakt na początku wojny, zginęło lub zaginęło.
Dodatkowo wywiad odnotowuje wzrost liczby spraw dezercji w „grupie operacyjnej wojsk rosyjskich stacjonujących w Naddniestrzu”.
USA nakładają sankcje na irańskiego producenta dronów
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na irańską firmę, zaangażowaną w eksport bezzałogowych statków powietrznych do Rosji, które mają zostać użyte podczas inwazji Moskwy na Ukrainę, poinformował w czwartek Departament Skarbu.
Mieszkańcy miejscowości Bałaklija przywitali ukraińskich żołnierzy
Ukraińskie Siły Zbrojne wyzwoliły Bałakliję spod okupacji Rosjan.
Włoski dziennikarz ranny w pobliżu linii frontu
Mattia Sorbi, niezależny korespondent, który pracował dla kilku włoskich mediów, został przewieziony do szpitala na terytorium okupowanym przez Rosję.
Samochód, którym jechał wraz z kierowcą, wjechał na minę
Rosyjski resort obrony stwierdził w oświadczeniu, że incydent miał miejsce 29 sierpnia i był „prowokacją” sił ukraińskich, które skierowały Sorbiego na pole minowe. Nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.
Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że jest w kontakcie z dziennikarzem. „Jest pod dobrą opieką, mamy pozytywne wiadomości o jego stanie zdrowia. Pracujemy nad tym, aby jak najszybciej bezpiecznie wrócił do Włoch” – podało ministerstwo w oświadczeniu.
Prezydent Zełenski odbył kolejne posiedzenie Sztabu Wodza Naczelnego
Uczestnicy spotkania przeanalizowali działania sił obronnych na rzecz wyzwolenia terytoriów Ukrainy czasowo okupowanych przez Federację Rosyjską i ustalili dalsze zadania operacyjne – informuje służba prasowa głowy państwa.
Ponadto przeanalizowano stan zaplecza materialno-technicznego jednostek oraz określono potrzeby wojska.
Rosji zostało mniej niż 200 Iskanderów - ukraiński wywiad
Wadym Skibitskij, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, powiedział, że Rosji zostało mniej niż 200 Iskanderów (mobilnych systemów rakiet balistycznych krótkiego zasięgu) i teraz stara się je "oszczędzać"; zamiast tego używa na Ukrainie starych rakiet S-300, które należy zutylizować.
Ukraińcy odbili Bałakliję w obwodzie charkowskim
"Rosjanie tak szybko uciekali, że zostawili sporo sprzętu" - informuje portal tpyxa.net.
Biden rozmawiał z przywódcami państw-sojuszników Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w czwartek z przywódcami Kanady, Niemiec, Włoch, Japonii, Rumunii, Polski i Wielkiej Brytanii, a także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz przedstawicielami Francji i Unii Europejskiej, aby omówić bieżące wsparcie dla Ukrainy.
Przywódcy dyskutowali również o potrzebie dalszej koordynacji w celu zapewnienia zrównoważonych i przystępnych cenowo dostaw energii dla Europy.
Ukraina skutecznie odparła ataki Rosjan w pobliżu 9 miejscowości
Wojska okupacyjne nadal koncentrują wysiłki na ustanowieniu pełnej kontroli nad Obwodem Donieckim i utrzymaniem okupowanych obszarów obwodu chersońskiego, charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego - informuje w raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Łotwa przegłosowała niezależność swojego Kościoła od Moskwy
Decyzję podjęli w trybie pilnym posłowie Saeimy, jednoizbowego parlamentu.
Czytaj więcej
Posłowie łotewskiej Saeimy w trybie pilnym przyjęli poprawki do ustawy o Kościele, przewidujące niezależność Łotewskiego Kościoła Prawosławnego od Patriarchatu Moskiewskiego.
Sony Music definitywnie wycofuje się z Rosji
Jedna z największych firm nagraniowych Sony Music ogłosiła ostateczne wycofanie się z Rosji
Rakiety HIMARS mają „niszczący wpływ” na siły rosyjskie
Rakiety HIMARS przekazane Ukrainie uderzyły w ponad 400 celów i przyniosły „niszczący efekt” - powiedział najwyższy rangą generał USA
Przemawiając w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, generał Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA, powiedział: - Widzimy rzeczywiste i wymierne korzyści ze strony Ukrainy w korzystaniu z tych systemów.
Dyrektor CIA: Rosja zapłaci bardzo wysoką cenę za tę wojnę
Zdaniem Billa Burnsa rozpętana przez Putina wojna nie tylko ujawniła słabość rosyjskiego wojska, ale w jej wyniku nastąpią długoterminowe szkody wyrządzone rosyjskiej gospodarce i pokoleniom Rosjan
- Trudno będzie postrzegać historię wojny – wojny Putina – jako coś innego niż porażkę - powiedział Burns.
Potężne eksplozje w Nowej Kachowce
Okupacyjne władze Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim twierdzą, że w wyniku ukraińskiego ataku zginęło 5 osób.
Radni Petersburga wnioskują o oskarżenie Putina
Wierzymy, że prezydent Putin szkodzi naszemu krajowi i jesteśmy gotowi o tym otwarcie mówić - twierdzą.
Czytaj więcej
Radni miejscy obwodu smolnińskiego w Petersburgu wysłali do Dumy pismo z propozycją oskarżenia Władimira Putina. Uważają, że działania Putina szkodzą bezpieczeństwu Rosji i jej obywateli,
Blinken spotkał się z Zełenskim w Kijowie
Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że poinformował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o najnowszym pakiecie pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy.
Od 19 września ograniczenia we wjeździe Rosjan
Ograniczenia w przekraczaniu granicy lądowej z Estonią, Litwą, Łotwą i Polską wejdą w życie w nocy 19 września.
Czytaj więcej
Od 19 września Rosjanie nie wjadą do Polski, Estonii, Łotwy i na Litwę. Władze mówią wprost: nie jesteście u nas mile widziani. Są jednak wyjątki.
Konfiskata majątku za udział "w przygotowaniach do pseudoreferendum" w Melitopolu
Mer Melitopola Iwan Fedorow poinformował w mediach społecznościowych, że na nadzwyczajnej sesji rada miasta podjęła decyzję, że zajęte zostaną domy, mieszkania, dacze, działki i samochody osób biorących udział w "przygotowaniach do pseudoreferendum" w sprawie akcesji do Rosji. Melitopol jest pod kontrolą wojsk rosyjskich od końca lutego.
Ukraiński SG o postępach wojsk ukraińskich
Całkowita powierzchnia terytorium, nad którym Ukraina odzyskała kontrolę na kierunku charkowskim oraz na południu Ukrainy to ponad 700 km kwadratowych - podał zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow.
Premierzy Polski i krajów bałtyckich uzgodnili wspólne podejście ws. podróżowania Rosjan
Premierzy Polski – Mateusz Morawiecki, Estonii – Kaja Kallas, Litwy – Ingrida Simonyte i Łotwy – Arturs Krišjānis Kariņš uzgodnili wspólne podejście regionalne dotyczące możliwości podróżowania obywateli rosyjskich. W oświadczeniu wyrazili swoją polityczną wolę i zdecydowany zamiar wprowadzenia tymczasowych krajowych środków dla obywateli rosyjskich, którzy posiadają wizy UE. Ma to przeciwdziałać bezpośrednim zagrożeniom porządku publicznego i bezpieczeństwa. Jednocześnie państwa te ograniczą dzięki temu możliwość wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Erdogan powtarza zarzuty Putina ws. eksportu zboża z Ukrainy
- Zboże, które jest transportowane w ramach tego układu zbożowego, niestety trafia do bogatych krajów, nie biednych - mówił w Chorwacji turecki prezydent, powtarzając zarzut sformułowany przez Putina.
Czytaj więcej
Turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, powtórzył obiekcje Władimira Putina dotyczące realizacji porozumienia ws. eksportu zboża z ukraińskich portów, zawartego 22 lipca między Turcją, ONZ, Rosją i Ukrainą.
Ukraińska piechota morska zniszczyła pięć haubic wroga
"7 września, w obwodach donieckim i chersońskim, jednostki piechoty morskiej, wchodzące w skład zgrupowań wojsk, zdecydowanie i odważnie wyparły okupantów z umocnionych pozycji wzdłuż części frontu" - podaje ukraińska Marynarka Wojenna na swoim kanale w serwisie Telegram. Żołnierze piechoty morskiej zniszczyli dwa czołgi wroga, wyrzutnię rakiet, pięć samobieżnych haubic Msta-S, a także dwie wyrzutnie i stację radarową wchodzące w skład zestawu przeciwlotniczego S-400.
Okupacyjne władze Enerhodaru: Ukraiński atak z użyciem drona
Służba prasowa administracji Enerhodaru podała, że ukraińska armia przeprowadziła atak na budynek administracyjny w Enerhodarze z użyciem drona-kamikadze. Do ataku miało dojść ok. 13 czasu moskiewskiego - dron, który przenosił zaimprowizowany ładunek wybuchowy spadł wówczas na dach budynku, gdzie doszło do eksplozji, która wywołała pożar. Według informacji przekazanych przez okupacyjne władze Enerhodaru w wyniku ataku nikt nie ucierpiał.
Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, przebywa z wizytą w Kijowie
Do wizyty Blinkena na Ukrainie dochodzi w czasie, gdy strona ukraińska informuje o sukcesach odnoszonych w ramach zaskakującej dla Rosjan kontrofensywy w obwodzie charkowskim, gdzie ukraińscy żołnierze mieli wedrzeć się na 20 km w głąb terytorium, kontrolowanego przez Rosjan.
Czytaj więcej
Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, przebywa z wizytą na Ukrainie gdzie ogłosi przekazanie 2 mld dolarów w formie pomocy wojskowej Ukrainie i 18 innym państwom zagrożonym rosyjską agresją.
Rosja ma kłopot z diamentami
Rosyjski koncern Alrosa stracił przez sankcje zagranicznych kupców.
Czytaj więcej
Diamentowemu koncernowi Alrosa do tej pory zależało tylko na zagranicznych klientach. Teraz musi przeprosić się z rosyjskim rynkiem i tutaj szukać chętnych na objęte sankcjami kamienie. Miesięcznie sprzedaje ich o ok. 100 mln dolarów mniej niż przed sankcjami.
Fundacja Widowisk Masowych organizuje zbiórkę na zakup śmigłowców dla Ukrainy
Koszt zakupu śmigłowca MI-2AM-1 z wyposażeniem to 570 000 dolarów czyli ok. 2,7 mln zł. W sumie celem zbiórki jest zebranie 8 100 000 zł. Jeżeli nie uda się zebrać takiej sumy pieniędzy, zgromadzone środki zostaną przeznaczone na zakup części do takich śmigłowców.
Czytaj więcej
Inicjatywa „Polska Zrzutka Obywatelska: Zbroimy Ukrainę” organizuje zbiórkę pieniędzy na zakup trzech śmigłowców MI-2AM-1 dla ukraińskich sił specjalnych. Będą one przeznaczone do ewakuacji rannych. Potrzeba ponad 8 mln zł.
Resort obrony Wielkiej Brytanii zamieszcza mapę przedstawiającą sytuację na ukraińskich frontach
W środę obwód doniecki został ostrzelany z użyciem amunicji kasetowej
Miejscowość Haliciniwka w obwodzie donieckim została w środę dwukrotnie ostrzelana z użyciem amunicji kasetowej. Zniszczonych zostało pięć domów, byli zabici i ranni - podaje ukraińska policja.
Gubernator obwodu charkowskiego: Są ofiary ostrzału Charkowa
Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzału przemysłowej dzielnicy Charkowa - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
Aksjonow: Anektowanie zajętych przez Rosję ziem bez referendów byłoby logiczne
"Było całkowicie legalne referendum na Krymie, które spełniło wszystkie wymogi prawne, ale niewiele osób je uznało i tak. Uznanie lub nieuznanie przez poszczególne państwa nie zależy od tego, jak dane terytorium zostało anektowane. To jest kwestia woli politycznej" - napisał szef okupacyjnych władz Krymu, Siergiej Aksjonow, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Siergiej Aksjonow, stojący na czele okupacyjnych władz Krymu, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że "włączanie nowych terytoriów do Rosji bez organizowania głosowania lokalnych mieszkańców, byłoby logiczne w obecnej sytuacji".
Morawiecki: Broń produkowana w Polsce pomaga w obronie suwerenności Ukrainy
- Czas spokoju, pokoju, bezpieczeństwa w Europie skończył się 24 lutego wraz z okrutną napaścią Rosji na Ukrainę. Dzisiaj razem z naszymi sojusznikami pomagamy przetrwać naszym sąsiadom ukraińskim, pomagamy obronić suwerenność. Broń produkowana w Polsce - jak Pioruny, Kraby, inny ciężki sprzęt, nowoczesne karabiny - pomaga dzisiaj w obronie suwerenności Ukrainy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Kielcach podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
Rozmowa prezydentów Dudy i Bidena
Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem "i innymi liderami państw zachodu wspierającymi Ukrainę" - podała Kancelaria Prezydenta.
Słowiańsk: Spod gruzów domu wydobyto zwłoki trojga osób
"To była spokojna noc. Niech będzie tak dalej. Ale wojna jest blisko. Spod gruzów domu na ulicy Torśkiej wydobyto zwłoki trojga osób - dwóch mężczyzn i jednej kobiety. Dbajcie o siebie" - napisał Wadim Liach, stojący na czele administracji cywilno-wojskowej miasta. "Dbajcie o siebie" - dodał.
Szoszyn: Putin ostatecznie dołączył do klubu ekscentrycznych antyzachodnich dyktatorów
Wygłaszane przez niego tezy przypominają te szerzone niegdyś przez Fidela Castro, ale też często powtarzane przez Nicolása Maduro, Baszara al Asada czy Kim Dzong Una. Stany Zjednoczone mają „dyktatorskie zapędy w relacjach międzynarodowych” i narzucają swoją wolę „prawdziwie niezależnym” krajom. Putin przekonuje, że tak naprawdę nie pogwałcił bezpieczeństwa w Europie, lecz postawił się dominacji USA. Przyznał też, że „świadomie” najechał Ukrainę. Nie zamierza się cofać i zasugerował, że to on tworzy historię, której „bieg próbuje zatrzymać Zachód”. Niestety, ma słuchaczy - pisze w "Rzeczpospolitej" Rusłan Szoszyn.
Czytaj więcej
Putinowi przytakują kraje, dla których stan ich gospodarek jest ważniejszy niż trwająca od ponad pół roku wojna w Europie.
Lloyd Austin potwierdza: Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej
Pakiet ma być wart 675 mln dolarów - wynika ze słów sekretarza obrony USA, Lloyda Austina.
Czytaj więcej
Ukraina otrzyma kolejny pakiet pomocy wojskowej od USA - poinformował sekretarz obrony USA, Lloyd Austin.
"Washington Post": USA ogłoszą w czwartek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Pentagon ma ogłosić w czwartek wart 675 mln dolarów pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego wejdzie amunicja do zestawów HIMARS, a także pojazdy i inny sprzęt dla ukraińskich żołnierzy - podaje przedstawiciel administracji USA w rozmowie z "Washington Post".
Rosja wydala z kraju pracownika ambasady Rumunii w Moskwie
8 września chargé d'affaires ambasady Rumunii w Moskwie, Cosmin Constantin Ionita, został poinformowany przez rosyjski MSZ o uznaniu jednego z pracowników ambasady za persona non grata.
Rosja nie nie polecą na Księżyc w tym roku
Brakuje importowanych części do rosyjskiej sondy.
Czytaj więcej
Rozpoczęcie pierwszej misji na Księżyc we współczesnej historii Rosji zostało przesunięte na rok 2023. Powodów nie podano, ale można się ich domyślić. Brakuje importowanych części do rosyjskiej sondy.
UE nie boi się Rosji i Putina
Bruksela przechodzi do kontrofensywy i grozi nałożeniem limitu cen na rosyjski gaz.
Czytaj więcej
Groźby Władimira Putina nie zrobiły wrażenia na przywódcach Europy. Unia będzie interweniować na rynku energetycznym i nie zawaha się przed nałożeniem limitu cen na rosyjski gaz.
Wybuch zniszczył sztab partii Jedna Rosja w okupowanym Melitopolu
Mer Melitopola, Iwan Fedorow, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że wieczorem, 7 września, "sztab partii Jedna Rosja, znajdujący się w budynku przy ulicy Łomonosowa, został zniszczony przez eksplozję". Fedorow dodał, że wybuch oznacza "kolejny krok oddalający od pseudo-referendum" w obwodzie zaporoskim.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 6,116 mln osób
Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 21,6 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 22,5 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 4,338 mln osób.
W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 383 dzieci
Dane takie przekazuje Prokuratura generalna Ukrainy. Z przekazanych przez nią informacji wynika, że 742 dzieci zostało rannych w wyniku działań wojennych. W wyniku rosyjskiego ostrzału na Ukrainie uszkodzone zostały 2 472 placówki edukacyjne, z których 289 zostało całkowicie zniszczonych.
Ministerstwo obrony Ukrainy wita Rosjan komendą z "Gry o tron"
"Dzień dobry, ruscy! Och, czekajcie... Nie taki dobry? Dracarys!" - pisze na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Obrony Ukrainy. "Dracarys" to komenda, którą wydawała smokom w "Grze o tron" jedna z głównych bohaterów, Daenerys. Po usłyszeniu słowa "Dracarys" smoki ziały ogniem.
W nocy doszło do dwóch ataków rakietowych na Charków
Rosjanie przeprowadzili w nocy dwa ataki rakietowe na Charków - poinformował mer miasta, Ihor Terechow, na swoim kanale w serwisie Telegram. Ze wstępnych ustaleń wynika, że rakiety uszkodziły "infrastrukturę, która jest ważna dla normalnego funkcjonowania miasta".
Skurkiewicz: Polska jednym z trzech głównych donatorów pomocy wojskowej dla Ukrainy
- To nie jest żadną tajemnicą, że Amerykanie, Wielka Brytania i Polska to jest ta trójka, która głównie świadczy pomoc poprzez dostawy uzbrojenia, poprzez dostawy amunicji, również części zamiennych, innego sprzętu - oświadczył w Polskim Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz dodając, że Polska potrzebuje broni "jak najszybciej, nie za kilka lat" lecz "tu i teraz".
Czytaj więcej
- Ja bym już spuścił zasłonę milczenia na tę współpracę i pomoc w odbudowie tych zasobów przez stronę niemiecką - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, odnosząc się w Polskim Radiu do deklaracji Niemiec w sprawie przekazania Polsce broni pancernej po tym, jak Polska oddała ponad 200 czołgów Ukrainie.
Ukraińcy nie wyjadą z Polski tak szybko
Większość uchodźców zostanie u nas kilka lat i zasili polski rynek pracy.
Czytaj więcej
Prawie co drugi z pracujących nad Wisłą Ukraińców planuje zostać u nas na dłużej, najczęściej na kilka lat.
W wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan w środę zginęło siedem osób
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że dwie kolejne osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału.
Rosyjskie wyrzutnie rakiet ostrzelały rejon nikopolski
Rosyjska armia ostrzelała, z użyciem wyrzutni rakiet Grad, rejon nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim - informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Rezniczenko pisze o czterech ostrzałach rejonu nikopolskiego i trzech ostrzałach okolic miasta Marhaniec. W tym ostatnim mieście, w wyniku ostrzału, uszkodzony został budynek jednego z lokalnych przedsiębiorstw. W Nikopolu rosyjskie rakiety uszkodziły 11 domów, budynek gimnazjum oraz linię wysokiego napięcia.
Na ulicach Mariupola pojawia się ukraińska litera "Ї", symbol oporu wobec Rosji
Na ulicach Mariupola pojawia się wypisywana kredą litera "Ї" - litera z ukraińskiego alfabetu, która nie występuje w alfabecie rosyjskim. Litera ta jest symbolem oporu wobec rosyjskiej okupacji miasta.
Kempa: Putin walczy o destabilizację w Europie środkowo-wschodniej, szczególnie w Polsce
- Tutaj, w Polsce szczególnie, będzie działać sowiecka agentura, miejmy tego świadomość. Wszelka destabilizacja w Polsce, rozruchy, niepokoje, budzenie tutaj takich demonów będzie na porządku dziennym, przez inwigilujące różne środowiska służby sowieckie - ostrzegła europosłanka PiS.
Czytaj więcej
Tutaj, w Polsce szczególnie, będzie działać sowiecka agentura, miejmy tego świadomość - mówiła w rozmowie z TVP1 europosłanka Beata Kempa.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał najnowsze dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 51 250 żołnierzy, 2 112 czołgów, 4 557 pojazdów opancerzonych, 1 226 zestawów artyleryjskich, 305 wyrzutni rakiet, 159 zestawów przeciwlotniczych, 239 samolotów, 210 śmigłowców, 884 bezzałogowe statki powietrzne, 214 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 344 inne pojazdy (w tym cysterny), 110 jednostek sprzętu specjalnego.
Brytyjski resort obrony: Ukraińskie brygady kontynuują ofensywę w obwodzie chersońskim
"Ukraińcy prawdopodobnie zniszczyli most pontonowy w Dariwce, który Rosjanie postawili po tym, jak pobliski most został poważnie uszkodzony" - pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach.
Białoruska armia ćwiczy "wyzwalanie tymczasowo zajętego przez wroga terytorium"
Według Ministerstwa Obrony Białorusi skala ćwiczeń i liczba żołnierzy oraz sprzętu wojskowego biorących w nich udział nie wymaga informowania o nich z wyprzedzeniem w związku z wytycznymi OBWE.
Czytaj więcej
Białoruska armia rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w rejonie miasta Brześć, w pobliżu granicy Polski, w rejonie Mińska i w rejonie położonego na północnym wschodzie kraju Witebska - informuje białoruskie Ministerstwo Obrony.
W środę Rosjanie ostrzelali z moździerzy rejon miasta Esmań w obwodzie sumskim
O ostrzale informuje na swoim kanale w serwisie Telegram Dmitro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego. Esmań miał zostać ostrzelany dwa razy w ciągu dnia.
Ukraińcy w ciągu doby strącili dwa rosyjskie samoloty i dwa śmigłowce
Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie informuje, że Siły Powietrzne Ukrainy w ciągu ostatniej doby przeprowadziły ponad 30 uderzeń na pozycje wroga, w różnych częściach frontu, a ukraińskie wojska obrony przeciwlotniczej zestrzeliły dwa samoloty Su-25 i dwa śmigłowce (Ka-52 i Mi-24) oraz pięć bezzałogowych statków powietrznych.
Raport: Kraje G7 powinny przejąć nadzór nad odbudową Ukrainy
To rodzi pytanie o wpływ, jaki zachowałaby Polska na taki proces. W pierwszej fazie wojny nasz kraj zyskał uznanie świata za hojne wsparcie dla Kijowa. Później jednak ekipa Mateusza Morawieckiego postawiła na coraz ostrzejszy konflikt z Berlinem i Brukselą, licząc, że to zmobilizuje słabnący elektorat PiS-u. Tymczasem autorzy raportu, który już jest analizowany w zachodnich kancelariach, proponują kalendarz odbudowy, który przewiduje coraz większą rolę Komisji Europejskiej.
Czytaj więcej
W chwili, gdy Polska idzie na zwarcie z Niemcami i Brukselą, rysuje się przyszłość naszego sąsiada.
Think tank z USA: Ukraina odzyskała 400 km2 w obwodzie charkowskim
"Ukraińskie siły na południowym wschodzie obwodu charkowskiego prawdopodobnie wykorzystują relokację rosyjskich sił na oś południową, by przeprowadzić bardzo skuteczną kontrofensywę na północny-zachód od Izium" - czytamy w analizie Instytutu Studiów nad Wojną.
Czytaj więcej
"Ukraińska armia prawdopodobnie wykorzystała element zaskoczenia i wdarła się na co najmniej 20 km wgłąb terytorium kontrolowanego przez Rosjan w obwodzie charkowskim" - pisze w swojej najnowszej analizie dotyczącej sytuacji na ukraińskich frontach amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Dowództwo Operacyjne "Południe": 370 misji ogniowych artylerii i wojsk rakietowych w środę
Dowództwo Operacyjne "Południe", w swoim najnowszym meldunku informuje, że w ciągu ostatniej doby Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 13 uderzeń na cele wroga na froncie południowym, a artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły na tym odcinku frontu 370 misji ogniowych. W wyniku działań ukraińskiej armii Rosjanie stracili w ciągu doby 108 żołnierzy, pięć czołgów, trzy zestawy rakietowe Grad, 15 pojazdów opancerzonych, 10 jednostek moździerzy i ciężkiej artylerii, dwie wyrzutnie S-400 oraz dwa składy amunicji w rejonie mikołajowskim.
Zełenski ustanowił święto wywiadu wojskowego Ukrainy
- To święto tych, których wkład w naszą obronę i przyszłe zwycięstwo nie może być przeszacowany - mówił ukraiński prezydent w swoim wieczornym wystąpieniu.
Czytaj więcej
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poinformował o ustanowieniu 7 września Dnia Wywiadu Wojskowego Ukrainy.
W czwartek pięć statków ze zbożem i produktami rolnymi opuści ukraińskie porty
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), nadzorujące implementację porozumienia z 22 lipca poinformowało, że w czwartek ukraińskie porty opuści pięć statków, na pokładzie których znajdować się będzie łącznie 83 241 ton zbóż i produktów rolnych. Statki Jasmin Queen (9 531 ton kukurydzy na pokładzie), Captian Adam 1 (9,3 tys. ton pszenicy) i Filyoz (4 410 ton oleju słonecznikowego) popłyną do Turcji. Statek Kiran America popłynie do Chin z 50 tys. ton jęczmienia i kukurydzy na pokładzie, a statek Santana zawiezie 10 tys. ton pszenicy do Włoch. Łącznie, od 22 lipca do 7 września, ukraińskie porty opuściły statki przewożące na pokładzie 2 334 850 ton zbóż i produktów rolnych.
Zełenski o oskarżeniach Rosji: Od dawna nie słyszeliśmy od ich władz słowa prawdy
- Rosja sformułowała kolejne, rażąco fałszywe stwierdzenie, że absolutna większość ukraińskiego zboża jest rzekomo eksportowana do krajów Europy. Cóż, nie słyszeliśmy słowa prawdy od przedstawicieli władz Rosji od długiego czasu, więc to nikogo nie zaskakuje - powiedział w swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy. - Do końca tego miesiąca co najmniej 3 mln to produktów rolnych może zostać wyeksportowanych z naszych portów. I znacząca część tego eksportu trafi do najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących krajów. Pierwszy transport trafił do Etiopii. Droga nie była łatwa - najpierw morzem, potem ciężarówkami. Ale setki tysięcy Etiopczyków zostało dzięki temu uratowanych od głodu - przekonywał Zełenski. - Może Rosji to nie odpowiada i nie chce tego zauważyć. Jednakże jest to dokładnie to, czego świat potrzebuje. To niezbędne, by ratować kraje na różnych kontynentach od chaosu, to konieczne, by ratować ludzi przed głodem - dodał. - W odróżnieniu od Rosji nie czynimy rasistowskich podziałów świata na tych, którzy zasługują na bezpieczeństwo i tych, którzy nie zasługują; na tych, którzy zasługują na życie bez głodu i na tych, którzy najwyraźniej nie zasługują. Wspieramy wszystkich ludzi, wszystkie kraje. (...) Ukraina była, jest i będzie gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego - podsumował prezydent Ukrainy.
Rosja chce dyskusji o dostawach broni dla Ukrainy na posiedzeniu RB ONZ
Rosja domaga się dyskusji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej kwestii dostaw zagranicznej broni dla Ukrainy na posiedzeniu zaplanowanym na 8 września - poinformował stały przedstawiciel Rosji w RB ONZ, Wasilij Nebenzia. - Proponujemy, by jutro omówić prawdziwe zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa stwarzane przez dostawy broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę przez państwa trzecie - powiedział Nebenzia. - Rosja chciałaby, aby głos zabrał zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. rozbrojenia, Izumi Nakamitsu - dodał. Żądanie w tej sprawie Rosja skierowała do francuskiej prezydencji w RB ONZ.
Broń hipersoniczna ma wejść do wyposażenia armii USA nie później niż pod koniec 2023 r.
O planach wyposażenia amerykańskiej armii w broń hipersoniczną mówił na konferencji organizowanej przez Defense News zastępca sekretarza departamentu obrony USA, Gabe Camarillo.