W kontekście m.in. zakupu przez Polskę koreańskich czołgów K2, haubic K9 i samolotów FA-50 wiceszef resortu kierowanego przez Mariusza Błaszczaka był pytany w Polskim Radiu 24, czy stać nas na takie zakupy oraz na zapisaną w budżecie na 2023 r. kwotę 147 mld zł na obronność.
- Jeżeli nas nie będzie stać na modernizację uzbrojenia i odpowiednie nasycenie w odpowiednie uzbrojenie, to tak, jak powiedział prezes (PiS) Jarosław Kaczyński będąc wicepremierem ds. bezpieczeństwa, że jeżeli nie będziemy się dziś zgadzać na to, że będziemy odpowiedni procent PKB przekazywać na obronność, to później - czego nie daj Boże - na okupacyjną armię będziemy już bez zgody musieli te daniny czynić - powiedział Wojciech Skurkiewicz.
Czytaj więcej
- Według mojej wiedzy z tych obiecanych 9 mld euro dla Ukrainy popłynęło bardzo niewiele. Jestem alarmowany przez premiera Szmyhala, aby wspierać wysiłki Ukrainy w pozyskaniu tych środków - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do zaaprobowanej w maju pomocy z KE na rzecz Ukrainy.
Dopytywany, czy musi być nas stać odparł "tak". - Powtarzaliśmy wielokrotnie, jeszcze za czasów naszych poprzedników, że armia w pełni zawodowa licząca dziewięćdziesiąt kilka tysięcy żołnierzy nie jest w stanie obronić Rzeczpospolitej, zapewnić bezpieczeństwa Rzeczpospolitej - zaznaczył.
Wiceszef MON mówił, że "dzisiaj mamy za naszą wschodnią granicą wojnę" oraz że "jesteśmy w bardzo niebezpiecznych czasach".