Zapraszamy na niedzielną relację
Relację ze 193. dnia wojny można śledzić poniżej:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Pod koniec sierpnia obrońcy ruszyli z kontrofensywą na południu kraju.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Zełenski w brytyjskich dziennikach chwali odchodzącego Borisa Johnsona
Zełenski w artykule dla "Mail on Sunday" i w rozmowie z „The Sunday Times”podkreślał swoją wdzięczność dla "prawdziwego przyjaciela" i wyraził nadzieję na przyszłe bliskie relacje.
Tłumne protesty w Czechach związku z cenami gazu i energii
W protestach w Pradze wzięło udział ok. 70 tys. osób.
Czytaj więcej
W sobotę w Pradze około 70 tys. osób protestowało przeciwko czeskiemu rządowi, wzywając rządzącą koalicję do większej kontroli rosnących cen energii i wyrażając sprzeciw wobec Unii Europejskiej i NATO.
Przed pogrzebem Michaiła Gorbaczowa policja zatrzymała 5 osób
Zatrzymane zostały kobiety, noszące przypinki "Nie dla wojny".
Czytaj więcej
Moskiewska policja zatrzymała pięć osób oczekujących na ceremonię pogrzebową Michaiła Gorbaczowa - informuje OVD-Info, grupa obrońców praw człowieka, która monitoruje aresztowania polityczne.
Po wypadku w Czernihowie Zełenski wezwał lokalne władze do ostrożności w związku z obecnością broni w przestrzeni publicznej
Dziś podczas wystawy amunicji w Czernihowie wybuchł ręczny granatnik przeciwpancerny. Ranne zostały 4 osoby, w tym dwoje dzieci. Kilkuletni chłopiec jest w stanie ciężkim na intensywnej terapii.
Ołena Zełenska udzieliła wywiadu BBC
Cała rozmowa zostanie wyemitowana w niedzielę, dziś BBC publikuje fragmenty wywiadu.
Czytaj więcej
U nas też rosną ceny, a w dodatku giną nasi ludzie, więc kiedy świat liczy grosze w kiszeniach i na kontach, my robimy to samo, ale też liczymy nasze ofiary - powiedziała Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska.
Lotnictwo Ukrainy zbombardowało most w Nowej Kachowce
Zaporoska Elektrownia Atomowa na łączach awaryjnych
Rosja twierdzi, że udaremniła próbę odbicia obiektu.
Czytaj więcej
Zaporoska elektrownia atomowa ponownie utraciła połączenie z ostatnią pozostałą główną zewnętrzną linią energetyczną, ale nadal dostarcza energię elektryczną do sieci linią rezerwową, podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
Siły Zbrojne Ukrainy odpierają ataki Rosjan w pobliżu siedmiu miejscowości na wschodzie
„Jednostki Wojsk Obrony utrzymują swoje pozycje i nie pozwalają wrogowi wkroczyć w głąb terytorium naszego państwa. Siłom Obrony udało się skutecznie odeprzeć ataki wroga na obszarach miejscowości Dolina, Soledar, Nowobachmutiwka, Kodema, Zajcewe, Awdijewka, Marinka” - raportuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Miedwiediew o "katastrofalnym podziale broni jądrowej" po rozpadzie ZSRR
Miedwiediew wskazał na ryzykowną praktykę Zachodu głoszenia idei rozczłonkowania Rosji, ostrzegając, że wszelkie gwałtowne rozbicie potęgi jądrowej będzie „sądem dla ludzkości”.
Czytaj więcej
Gdyby po rozpadzie Związku Radzieckiego broń jądrowa została podzielona między nowo powstałe państwa, mogłoby to mieć szybkie i katastrofalne konsekwencje dla naszej małej planety - napisał w mediach społecznościowych Dmitrij Miedwiediew, zastępca szefa Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.
Rosjanie atakują obwód czernihowski. Ponad 50 eksplozji
Nie ma ofiar wśród ludności cywilnej, ale budynki mieszkalne i użyteczności publicznej zostały uszkodzone
Eksplozje w okupowanym przez Rosjan Melitopolu
O pięciu wybuchach w pobliżu lotniska w okupowanym Melitopolu poinformował ukraiński mer miasta Iwan Fiodorow.
Według Fiodorowa może to być efekt działań ukraińskiego ruchu oporu.
Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow zastanawia się nad rezygnacją z urzędu
Kadyrow, który od 15 lat pełni funkcję szefa Republiki Czeczeńskiej, powiedział w nagraniu zamieszczonym na jego kanale na platformie Telegram, że uważa, iż "zasłużył na nieokreśloną i długą przerwę".
Czytaj więcej
Szef Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow w nagraniu na Telegramie zasugerował, że nosi się z zamiarem ustąpienia ze stanowiska. - Myślę, że nadszedł mój czas - stwierdził.
Reuters informuje, że Gazprom ponownie włączył Nord Stream 1
Dane na stronie Gazpromu pokazują, że w ciągu ostatniej godziny rurą przepłynęło 184 kWh/h.
Jak dotąd nie ma potwierdzenia tej informacji.
Czernichów. Eksplozja na wystawie broni
Na wystawie amunicji, która odbywała się w pobliżu miejscowego muzeum sztuki, eksplodował ręczny granatnik przeciwpancerny.
Rannych zostało dwoje dzieci.
Kreml: Nie będzie spotkania Putin-Orban podczas pobytu węgierskiego premiera w Moskwie
Viktor Orbán przybył do Moskwy na pogrzeb zmarłego 30 sierpnia Michaiła Gorbaczowa.
Naryszkin dalej twierdzi, że Rosja walczy z nazizmem, a świat to popiera
Większość myślących ludzi na całym świecie uważa, że Rosja zajmuje właściwe stanowisko w walce z nazizmem - stwierdził w sobotę Siergiej Naryszkin, szef Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR).
- Dla większości myślących ludzi z całego świata jest oczywiste, że to Rosja stoi po stronie prawdy, nie wycofuje się w obliczu agresji i robi wszystko, co możliwe, aby zapobiec globalnemu nazistowskiego rewanżyzmowi – powiedział, przekonując, że w wielu krajach zachodnich „intensywnie rozwija się propaganda idei neonazistowskich, barbarzyńsko burzone są pomniki sowieckich wojen wyzwoleńczych i pojawiają się nawoływania do czystek na tle etnicznym".
Rosyjska branża muzyczna w zapaści. Cyrk zamiast koncertu gwiazdy
Björk, Imagine Dragons, Green Day i Slipknot to tylko kilkoro z wielu zachodnich wykonawców, którzy po rosyjskiej napaści na Ukrainę odwołali tam swoje trasy koncertowe. Także rosyjskie zespoły odmawiają koncertów i emigrują. Rosyjska branża koncertowa straciła 56 proc., czyli ponad 230 mln dolarów dochodów, i musi sięgać po emerytów z czasów sowieckich i po… cyrk.
Czytaj więcej
Björk, Imagine Dragons, Green Day i Slipknot to tylko kilkoro z wielu zachodnich wykonawców, którzy po rosyjskiej napaści na Ukrainę odwołali tam swoje trasy koncertowe. Także rosyjskie zespoły odmawiają koncertów i emigrują. Rosyjska branża koncertowa straciła 56 proc., czyli ponad 230 mln dolarów dochodów, i musi sięgać po emerytów z czasów sowieckich i po… cyrk.
W sierpniu Ukraina zwiększyła eksport produktów rolnych o 66 proc. w porównaniu do lipca
W sierpniu, w porównaniu do lipca, eksport ukraińskich produktów rolnych wzrósł o 66 proc. - do 4,5 mln ton - poinformowało w sobotę Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywnościowej. To rekordowe dane od początku rosyjskiej inwazji. Jednak w pierwszym półroczu Ukraina wyeksportowała tylko 12,5 mln ton produktów rolnych, podczas gdy w tym samym okresie w 2021 r. było to 26,4 mln ton.
W sierpniu wyeksportowano m. in. 1,8 mln ton kukurydzy (całkowity wolumen - 5,7 mln ton) czy 899,6 tys. ton pszenicy, o 488 tys. ton więcej niż w lipcu, ale o 25 proc. mniej niż przed rokiem.
Rosjanie twierdzą, że nad obwodem dniepropietrowskim zestrzelili ukraińskiego MiG-a
Rosyjskie wojsko zestrzeliło ukraiński myśliwiec MiG-29 w okolicy miasta Dniepr, a także dwa samoloty szturmowe Su-25 w okolicy Chersonia - przekazało w sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony. Jednocześnie nie pokazało żadnych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Eksperci od dawna poddają w wątpliwość rosyjskie dane - co najmniej odkąd statystyki najeźdźców wykazały większą liczbę zestrzelonych ukraińskich dronów, niż Kijów kiedykolwiek miał.
Prokuratura Generalna: Prawie 32 tys. rosyjskich zbrodni wojennych
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zarejestrowano 31 738 zbrodni wojennych oraz 14 738 zbrodni przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy - poinformowała na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.
W opublikowanym w sobotę komunikacie podkreślono, że do tej pory 624 przedstawicieli wojskowego i politycznego kierownictwa Federacji Rosyjskiej - ministrów, dowódców, urzędników, szefów organów ścigania czy propagandystów Kremla - jest podejrzanych w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie.
Toyota jednak nie uruchomi fabryki w Rosji
Japoński producent samochodów Hino Motors - spółka zależna Toyoty - zrezygnował z rozpoczęcia produkcji w Rosji.
Czytaj więcej
Japoński producent samochodów Hino Motors - spółka zależna Toyoty - zrezygnował z rozpoczęcia produkcji w Rosji.
Eksperci MAEA pozostaną w zaporoskiej elektrowni do 5 września
Przedstawiciele misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej pozostaną w Zaporożu do 5 września - powiedział RIA Nowosti Władimir Rogow, członek okupacyjnych władz kontrolowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego. - Misja MAEA nadal pracuje w elektrowni jądrowej. Na pewno pozostaną tam do 5 września. Otrzymali wszystkie niezbędne informacje - mówił, zapewniając o otwartości Rosjan na „obiektywne przedstawienie sytuacji w elektrowni”.
Rosjanie nocą ostrzeliwali obwód doniecki - uderzyli m.in. w przedszkole
W sobotę w nocy wojska rosyjskie przeprowadziły ataki rakietowe na Kramatorsk i Słowiańsk, a także ostrzeliwały linię frontu - przekazał na Telegramie szef donieckiej administracji Pawło Kyryłenko. „W Kramatorsku rakieta uderzyła w przedsiębiorstwo spożywcze, raniąc jedną osobę. Kolejne uderzenie - w przedsiębiorstwo przemysłu lekkiego. Tam wybuchł pożar” – napisał. Z kolei w Byłbasiwce w rejonie Kramatorskim ostrzelano prywatne domy oraz przedszkole.
W wyniku agresji Rosji na Ukrainę poszkodowanych zostało dotąd 1117 dzieci
Zbrojna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę doprowadziła do śmierci 380 dzieci. Kolejne 737 dzieci zostało rannych - poinformowała w sobotę ukraińska Prokuratura Generalna. Najwięcej poszkodowanych nieletnich jest w obwodzie donieckim (388), charkowskim (204) i kijowskim (116).
Wystawa polskich i ukraińskich artystów „Zabójstwo do przyjęcia” w Berlinie
Wiele prac na berlińskiej wystawie ma metaforyczną wymowę, a jednocześnie odwołuje się do grozy realiów wojny.
Czytaj więcej
W centrum Berlina Instytut Adama Mickiewicza prezentuje 20 billboardów, stworzonych przez polskich i ukraińskich artystów, które są wyrazem solidarności z Ukrainą wobec rosyjskiej agresji.
Dwa Bayraktary w trzy dni zniszczyły rosyjski sprzęt za 26,5 mln dolarów
W ciągu trzech dni, od 31 sierpnia do 2 września, dwa drony Bayraktar zniszczyły rosyjski sprzęt o wartości 26,5 mln dolarów - poinformował Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. W szczególności tureckie bezzałogowce zniszczyły 8 czołgów T-72 (szacowany koszt jednego to 3 miliony dolarów), samobieżną armatohaubicę 2S3 Akacja (1,6 mln dolarów), bojowy wóz piechoty BMP (0,6 mln dolarów) i haubicę nieokreślonego przez Załużnego typu (co najmniej 0,3 mln dolarów). Uszkodzonych zostało również pięć kolejnych czołgów i jeden BMP.
„Skuteczne tureckie Bayraktary w zręcznych rękach naszych żołnierzy to potężna broń!” - dodał ukraiński dowódca, podkreślając, że jedna z użytych maszyn to ta zakupiona w czasie publicznej zbiórki na Litwie.
Embargo UE na ropę zmniejszy dochody Rosji o co najmniej 40 proc. w 2023 r.
Przyszłoroczne embargo Unii Europejskiej na Rosję zmniejszy dochody agresora o co najmniej 40 proc. - ocenił ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. „Wdrożenie unijnego embarga na ropę zmniejszy przychody Federacji Rosyjskiej z ropy i gazu o co najmniej 40 proc. w 2023 roku. To z kolei doprowadzi do zmniejszenia wydobycia ropy o około 20 proc. już na początku przyszłego roku”- napisał na Facebooku. Podkreślił, że „solidarność światowych przywódców, zwiększona presja sankcji na Rosję, pozbawienie jej tradycyjnych dochodów stopniowo spowalniają rosyjską machinę wojskową”. Według Hałuszczenki kontynuacja i rozszerzenie ograniczeń w sprzedaży rosyjskich paliw kopalnych pozwoli na ostateczne powstrzymanie agresora.
Rosjanie ćwiczyli obronę przed atakiem rakietowym
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że jednostki obrony przeciwlotniczej Wschodniego Okręgu Wojskowego odparły zmasowany atak rakietowy pozorowanego wroga podczas ćwiczeń strategicznych Wostok-2022.
Ćwiczenia odbywają się od 1 do 7 września na siedmiu poligonach Wschodniego Okręgu Wojskowego. W Wostok-2022 bierze udział ponad 50 tys. żołnierzy, ponad 5 tys. sztuk broni i sprzętu wojskowego, w tym 140 samolotów, 60 okrętów i łodzi.
Turcja głównym celem dla rosyjskich turystów
Stowarzyszenie Rosyjskich Organizatorów Turystyki (ATOR) poinformowało, że w ciągu trzech letnich miesięcy za granicę na wakacje wyjechało ok. 3,5 mln Rosjan. Niekwestionowanym liderem wśród wszystkich zagranicznych destynacji jest Turcja. Według wstępnych szacunków w wakacje odwiedziło ją 2,1 mln turystów, czyli o 200 tys. więcej, niż przed rokiem. Na drugim miejscu jest nieuznawana na światowym forum Abchazja (800 tys.), dalej Zjednoczone Emiraty Arabskie (170-180 tys.), Egipt (100 tys.) i Malediwy (55 tys.)
Sympatyk ZSRR z Czerwonohradu stanie przed sądem
Do sądu w obwodzie lwowskim trafiła sprawa mieszkańca Czerwonohradu, który na swoim balkonie zawiesił flagę z komunistycznymi symbolami, a także trzymał w domu broń i koktajle Mołotowa. „Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Czerwonohradzie zakończyli śledztwo przygotowawcze i skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi miasta w sprawie rozpowszechniania symboli komunistycznych i nielegalnego obchodzenia się z bronią” – czytamy w raporcie. Śledztwo wykazało, że jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę oskarżony zawiesił na swoim balkonie czerwoną flagę z wizerunkiem sierpa, młota i pięcioramiennej gwiazdy.
Ponadto podczas przeszukania na terenie mieszkania znaleziono inne symbole komunistyczne, antyukraińskie ulotki, a także mundury organów ścigania, broń palną, amunicję i koktajle Mołotowa.
Ukraina wydaje o ponad połowę więcej paszportów, niż rok temu
W sierpniu Państwowa Migracyjna Służby Ukrainy wydała obywatelom tego kraju prawie 340 tys. paszportów zagranicznych - poinformował urząd w mediach społecznościowych. W tym samym czasie liczba wydanych dowodów osobistych wyniosła 126 tys. W porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. wydano o 32 proc. mniej dowodów i o 57 proc. więcej paszportów.
Ukraińskie wojsko podało zaktualizowane dane o rosyjskich stratach
W kolejnym dniu ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju najeźdźcy stracili 25 czołgów, 37 transporterów opancerzonych oraz 21 innych pojazdów - podał w sobotę ukraiński Sztab Generalny.
Rosjanie wystrzelili 5 pocisków na Dniepr. Ukraińskie wojsko zestrzeliło wszystkie
W obwodzie dniepropetrowskim ukraińskie wojsko zestrzeliło wszystkie 5 rosyjskich pocisków, które najeźdźcy skierowali na miasto Dniepr - poinformował szef miejscowej administracji Walentyn Rezniczenko. Podkreślił na Telegramie, że spadające odłamki spowodowały kilka pożarów, ugaszonych już przez strażaków. Nikt nie został ranny.
Kontrabanda o wartości 5 mln hrywien przekazana na rzecz ukraińskiego wojska
Na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy przekazano partię sprzętu wojskowego, zajętego w ramach postępowania karnego – hełmy, kamizelki kuloodporne, kamery termowizyjne – o wartości około 5 mln hrywien (równowartość ok. 640 tys. zł) - poinformowało biuro prasowe ukraińskiej Prokuratury Generalnej. „Towary te zostały skonfiskowane podczas postępowania przygotowawczego w sprawie podejrzenia grupy osób o uchylanie się od opłat celnych. Sprzęt został przywieziony pod przykrywką pomocy humanitarnej” - głosi komunikat. Następnie sprzęt zalegalizowano i sprzedawano po zawyżonych cenach. „W ten sposób podejrzani uniknęli wpłaty do budżetu opłat celnych w łącznej kwocie 23 mln hrywien i zalegalizowali mienie pozyskane w drodze przestępstwa na kwotę 71,9 mln hrywien” - podkreślono.
Ruch statków zawieszony na Bosforze
Ruch statków na Bosforze został zawieszony z powodu awarii statku towarowego podczas rejsu ze Stambułu na Ukrainę - przekazała Główna Dyrekcja Straży Przybrzeżnej Turcji. Awarii silnika doznał 107-metrowy drobnicowiec Briza, pływający pod banderą Wysp Cooka. Jednostka płynęła do Czarnomorska. Na miejsce wysłano dwa holowniki.
Na Ukrainie wszczęto 881 spraw przeciwko zdrajcom i kolaborantom
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Państwowe Biuro Śledcze (DBR) wszczęło 881 postępowań karnych przeciwko zdrajcom i kolaborantom. Ponadto 1164 osoby objęte są śledztwem pod kątem udziału w zdradzie i współpracy. Do sądu dotąd 32 postępowania. Najwięcej spraw zostało otwartych w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i w Kijowie.
Dwóch pierwszych rosyjskich żołnierzy oskarżonych o dyskredytowanie rosyjskiej armii
Przepisy penalizujące "dyskredytowanie rosyjskiej armii" wprowadzono w Rosji w marcu. Od tego czasu Kreml wykorzystuje te przepisy do uciszania osób nie powielających narracji Kremla na temat wojny na Ukrainie (którą władze rosyjskie określają mianem "specjalnej operacji wojskowej").
Czytaj więcej
Ilja Karpienko i Walery Kotowicz są pierwszymi rosyjskimi żołnierzami, których oskarżono z jednego z paragrafów penalizujących działania, które dyskredytują rosyjską armię - informuje obrońca praw człowieka, prawnik Paweł Czikow.
Rosyjska armia ćwiczyła obronę Wysp Kurylskich
W ramach ćwiczeń Wostok-2022 armia Federacji Rosyjskiej realizowała zadania z zakresu organizowania i prowadzenia obrony przeciwdesantowej na Wyspach Kurylskich - poinformował resort obrony Rosji. Południowa część archipelagu Wysp Kurylskich jest przedmiotem sporu terytorialnego między Rosją a Japonią - ZSRR zajął ją w ostatniej fazie II wojny światowej, a spór o przynależność tych wysp jest powodem, dla których Japonia nigdy nie zawarła z ZSRR (i Rosją, jako sukcesorem Związku Radzieckiego) traktatu pokojowego.
NEXTA: Lokalne media w rosyjskim Biełgorodzie informują o eksplozji rakiety nad miastem
Do eksplozji miało dojść w nocy z piątku na sobotę.
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o zniszczeniu trzech rosyjskich składów amunicji
Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje też dane o rosyjskich stratach, które określa mianem "listy wyłączeń z potencjału drugiej największej armii świata". Z raportu wynika, że Rosjanie w ciągu doby stracili 106 żołnierzy, 14 czołgów T-72 i T-62, samobieżną haubicę Msta-B, dwie wyrzutnie rakiet Huragan, trzy haubice kalibru 152 mm, mobilny moździerz i 35 pojazdów opancerzonych.
Czytaj więcej
"Bezlitośnie niszczymy wrogie szlaki zaopatrzenia. Trwające walki pozycyjne i nasz ostrzał nie dają wrogowi możliwości utrzymania pozycji. Ich próby utrzymania się stoją w kontraście z ich chęcią rzucenia wszystkiego i powrotu do domu" - czytamy w najnowszym raporcie ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe".
W czasie piątkowego ostrzału elektrowni jądrowej, jeden z pocisków spadł między reaktorami
Informacje takie podaje na swoim kanale, w serwisie Telegram, przedstawiciel okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego.
Czytaj więcej
Władimir Rogow, członek okupacyjnych władz kontrolowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego poinformował, że w wyniku piątkowego ostrzelania rejonu elektrowni, została ona odcięta od zewnętrznego źródła zasilania i przeszła na własne zasilanie.
USA: Rosja używa surowców energetycznych jako broni
Po tym jak Gazprom ogłosił, że nie wznowi dostaw gazu do Europy gazociągiem Nord Stream, powołując się na problemy techniczne, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera stwierdził, że "Rosja nadal używa surowców energetycznych jako broni przeciwko europejskim konsumentom". Jak dodał "nie jest to zaskakujące".
Zełenski: Przesuwając się ku Europie wzmacniamy Ukrainę
- Dla nas droga Ukrainy do Unii Europejskiej i transformacja w obrębie naszego państwa, jest jednym z kluczowych elementów długoterminowej ochrony kraju, gwarancją wolności dla wszystkich Ukraińców. Dlatego proces integracji europejskiej zasługuje nie tylko na przywiązywanie oddzielnej uwagi do politycznych, gospodarczych, społecznych i prawnych aspektów, ale też całościowego podejścia. Przesuwając się ku Europie, wzmacniamy Ukrainę jako całość. Jestem pewien, że Ukraina zostanie pełnoprawnym członkiem UE. A przynajmniej zróbmy wszystko, aby tak się stało.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa odcięta od zewnętrznego zasilana
Władimir Rogow, członek okupacyjnych władz kontrolowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego, poinformował, że w wyniku piątkowego ostrzału rejonu elektrowni, uszkodzona została linia wysokiego napięcia dostarczająca prąd do elektrowni. W efekcie "elektrownia jądrowa przeszła na własne zasilanie" - jak pisze Rogow.