Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Zełenski zadeklarował, że Ukraina była, jest i będzie wśród gwarantów światowego bezpieczeństwa żywnościowego.
Koniec piątkowej relacji
Na kolejne doniesienia z walki Ukraińców o wolność zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka
Najeźdźcy w obozie pod Mariupolem „uczą dzieci strzelać i nienawidzić Ukrainy”
W okupowanej przez wojska rosyjskie wsi Mełekyne koło Mariupola najeźdźcy założyli obóz, w którym dzieci „uczą się strzelać i nienawidzić Ukrainy” - czytamy we wpisie na Telegramie Rady Miejskiej Mariupola.
„Okupanci nadal wdrażają metody nazistów. Kolaboranci próbują zmienić dzieci z Mariupola w Hitlerjugend. We wsi Mełekyne założyli prawdziwy obóz, w którym »piorą mózgi«, uczą strzelać i nienawidzić Ukrainy” – czytamy we wpisie, do którego załączono zdjęcia mające przedstawiać obóz.
W obwodzie donieckim przedłużono godzinę policyjną
Od 1 września godzina policyjna będzie obowiązywać w obwodzie donieckiem od 21:00 do 5:00 rano - poinformował na Telegramie szef miejscowej administracji Pawło Kyryłenko. Godzina policyjna oznacza ograniczenie możliwości poruszania się i specjalny reżim dotyczący zaciemniania. Kyryłenko wezwał obywateli do przestrzegania zasad, ponieważ „jest to kwestia bezpieczeństwa osobistego i publicznego”.
Minister zdrowia apeluje, by nie kupować leków zawierających jod
Wiktor Laszko, minister zdrowia Ukrainy, zapewnił w telewizyjnym wywiadzie, że państwo zakupiło niezbędną ilość leków chroniących tarczycę w razie wypadku w elektrowni jądrowej.
- Państwo zakupiło wystarczającą ilość leków, które pozwolą nam chronić tarczycę, aby radioaktywny jod nie miał negatywnego wpływu. (Leki) będą wydawane w razie potrzeby. Wszystkie placówki służby zdrowia w strefie potencjalnego oddziaływania są wyposażone w ten lek – powiedział Laszko. Jednocześnie minister wezwał Ukraińców, aby nie kupowali leków zawierających jod.
Pożary w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej. Są złe informacje
W trzecim dniu pożarów w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej sytuacja wyraźnie zaczęła się pogarszać - informuje serwis Napromieniowani.pl.
Minister sportu za zakazem wydawania wiz Rosjanom. „Do azylu nie potrzeba wizy”
- Zakaz wydawania wiz, nie tylko turystycznych, ale także sportowych czy wszystkich innych rozwiązałby ten problem systemowo. Ja uważam, że dzisiaj Rosjanin, który ucieka z Rosji przed dyktaturą Putina, czy który jest uczciwy względem tego, czego Putin dopuszcza się na Ukrainie, może ubiegać się o azyl polityczny, a do tego nie potrzeba wizy - powiedział w programie „Gość Wiadomości” w TVP minister sportu Kamil Bortniczuk.
Długi cień sowieckich pomników w państwach bałtyckich
Węzeł gordyjski zastarzałych psychologicznych i ekonomicznych uzależnień – z których Bałtowie nie mogli się otrząsnąć - rozcięła mieczem wojna w Ukrainie - komentuje Andrzej Łomanowski, zwracając uwagę na znaczenie rozbiórki obelisku „żołnierzy-wyzwolicieli” w Rydze.
Czytaj więcej
Od wybuchu wojny w Ukrainie w państwach graniczących z Rosją zlikwidowano co najmniej 20 postsowieckich pomników. Ale runięcie największego z nich, ryskiego obelisku upamiętniającego „żołnierzy-wyzwolicieli” stało się już symbolem wyzwalania z kulturowych (ale też gospodarczych) pęt dawnego imperium.
Rozpoczął się 44. Moskiewski Międzynarodowy Festiwal Filmowy
Dyrektor festiwalu Nikita Michałkow, nagrodzony Oscarem za „Spalonych słońcem”, poparł „specjalną wojskową operację” w Ukrainie. - Nasi bohaterowie są teraz w Donbasie - stwierdził.
Czytaj więcej
W Moskwie rozpoczął się 44. festiwal Filmów fabularnych. Dyrektor festiwalu pochwalił "specjalną operację wojskową" w Ukrainie.
Na terenie Ukrainy zmarł obywatel USA. Departament Stanu wzywa przebywających tam obywateli USA do natychmiastowego wyjazdu
Urzędnicy są w kontakcie z rodziną zmarłego i zapewniają pomoc konsularną.
Departament Stanu po raz kolejny apeluje do obywateli USA o rezygnację z wyjazdu do Ukrainy, a do tych, którzy już tam przebywają, o natychmiastowe opuszczenie ogarniętego wojną państwa "przy użyciu wszelkich komercyjnych lub innych dostępnych prywatnie opcji transportu naziemnego".
Wicepremier Ukrainy zapowiada obowiązkową ewakuację z kolejnych trzech obwodów
Państwo przygotowuje się do przymusowej ewakuacji obywateli z części obwodów charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego - zapowiedziała w piątek Iryna Wereszczuk, wicepremier oraz minister ds. terytoriów czasowo okupowanych.
- Obwód charkowski, Zaporoże, obwód mikołajowski są w kolejce do obowiązkowej ewakuacji. Nie mówię o całym regionie, ale część tych regionów będzie wymagała ewakuacji, my też się do niej przygotowujemy - powiedziała wicepremier. Wereszczuk poinformowała też, że od początku sierpnia ponad 10 tys. osób opuściło obwód doniecki w ramach obowiązkowej ewakuacji, z czego jedna trzecia to dzieci, a ponad tysiąc osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Rosyjska Duma pracuje nad przepisami dotyczącymi cudzoziemców
- Kontrola wjazdu, zasady dotyczące pobytu cudzoziemców są integralną częścią reżimu bezpieczeństwa na terytorium naszego państwa - powiedział wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew.
Czytaj więcej
Rosyjski rząd pracuje nad ustawą, która ureguluje wjazd, wyjazd i pobyt cudzoziemców - powiedział w piątek wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew.
Kreml kopiuje platformę do handlu surowcami
Rosja będzie oferował swoje towary na skopiowanej od Euronext platformie wewnątrz swoich trzech politycznych satelitów.
Czytaj więcej
Zamiast handlu na piątej pod względem obrotów giełdzie świata, Kreml będzie oferował swoje towary na skopiowanej od Euronext platformie wewnątrz swoich trzech politycznych satelitów.
Rosja pali gaz z Nord Stream 1 za 10 mln euro dziennie
Płomień w stacji kompresorowej Portowaja na północny zachód od Petersburga jest widoczny aż w sąsiedniej Finlandii, widać go też wyraźnie na zdjęciach satelitarnych.
Czytaj więcej
BBC podaje, że w pobliżu gazociągu Nord Stream 1, który jest ledwie wypełniony, codziennie spalany jest gaz o wartości 10 mln euro.
Rosjanie grożą wywiezieniem dzieci z okupowanych terytoriów. Ukraina apeluje do UNESCO
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało UNESCO do pilnej reakcji w związku z groźbami, kierowanymi przed Rosjan pod adresem rodziców mieszkających w tymczasowo okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim Chersoniu i Zaporożu. Zdaniem Kijowa najeźdźcy mają grozić wywożeniem dzieci do rosyjskich sierocińców, jeśli rodzice nie zapiszą ich do zajętych przez Rosjan szkół.
W Zaporożu trwa dystrybucja tabletek z jodem
Ostatniej nocy w okolicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odnotowano ciągły ostrzał, a zdjęcia satelitarne z Planet Labs pokazują pożary wokół kompleksu największej elektrowni jądrowej w Europie, trwające już od kilku dni. Rosną obawy przed katastrofa nuklearną
Czytaj więcej
W piątek rozpoczęła się dystrybucja tabletek z jodem dla mieszkańców okolic ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze.
Rozlewnia Coca-Coli rusza z produkcją nowej coli w Rosji
„Dobry” do tej pory była marką soków w Rosji. Coca-Cola HBC już na początku sierpnia zapowiadała, że bada istniejące lokalne marki pod kątem rozszerzenia portfolio.
Czytaj więcej
Coca-Cola HBC ruszyła z produkcją lokalnej coli w Rosji. Napój nazywa się „Dobry Cola” – podaje Reuters.
Kolejne sankcje Norwegii na Rosję
Ograniczenia dotyczą m. in. zaostrzenia przepisów bankowych dla rosyjskich osób fizycznych i prawnych w norweskiej jurysdykcji; zakazu importu i zakupu złota z Rosji oraz rozszerzenia czarnej listy firm i organizacji rosyjskich, niepożądanych w Norwegii.
Czytaj więcej
Norweskie władze włączyły do ustawodawstwa krajowego antyrosyjskie sankcje zatwierdzone wcześniej przez Unię Europejską (UE) w ramach siódmego pakietu.
Referenda na okupowanych terenach. Sprzeczne informacje
Według niezależnego rosyjskiego portalu „The Moscow Times” Rosja opóźnia referenda w niektórych kontrolowanych przez siebie obwodach z powodu ciężkich walk. Ustalenia ukraińskiego wywiadu zaś wskazują, że przygotowania do głosowania są na ukończeniu.
Czytaj więcej
Z powodu ciężkich walk Kreml planuje przeprowadzenie wkrótce referendów ws. przyłączenia do Rosji w zaledwie dwóch obwodach na wschodzie Ukrainy. Ustalenia ukraińskiego wywiadu są inne.
Ambasada USA w Kijowie ostrzega Amerykanów przed pielgrzymkami do Ukrainy na święto Rosz Haszana
Ambasada USA w Kijowie po raz kolejny ostrzegła Amerykanów przed wyjazdami do Ukrainy. To ostrzeżenie dotyczy także podróży do Humania, gdzie znajduje się grób założyciela bracławskiej gałęzi chasydyzmu, cadyka Ben Simchy Nachmana.
W święto Rosz Haszana ortodoksyjni Żydzi świętowali przy grobie cadyka Nowy Rok. W zeszłym tygodniu ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk powiedział dziennikowi „Jerusalem Post”, że z powodu trwającej wojny Ukraina nie może zagwarantować bezpieczeństwa pielgrzymom.
Niemiecki polityk: Bundeswehrę można na chwilę osłabić
Anton Hofreiter, przewodniczący komisji do Spraw Unii Europejskiej w niemieckim Bundestagu, zaapelował, aby już teraz dostarczać Ukrainie więcej ciężkiej broni z magazynów Bundeswehry. Polityk Zielonych mówił o tym w rozmowie z kanałem NTV. Wyraził przekonanie, że szybkie dostarczenie broni na Ukrainę może doprowadzić do szybszego zakończenia wojny. Mając to na uwadze, Bundeswehrę można, jego zdaniem, na krótką metę osłabić. - To nie będzie katastrofa dla Bundeswehry, jeśli w przyszłym lub w następnym roku otrzyma wymianę broni – powiedział polityk, zwracając uwagę, że Ukraina potrzebuje broni „natychmiast”, w tym transporterów opancerzonych i czołgów.
Ukraiński wywiad: Rosja niemal gotowa do pseudoreferendów
Rosja prawie zakończyła przygotowania do pseudoreferendów na okupowanych terytoriach - powiedział wiceszef wywiadu Wadym Skibicki w rozmowie z RBK-Ukraina. - Mówimy przede wszystkim o tymczasowo okupowanych terytoriach obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Wywiad wojskowy Ukrainy uważnie monitoruje wszystkie zachodzące tam procesy. Dziś można śmiało powiedzieć, że sporządzono sztab wyborczy, sztab operacyjny, sporządzono listy wyborców, utworzono komisje wyborcze. Oznacza to, że wszystkie procesy związane z przygotowaniami do „referendum” są prawie zakończone –mówił.
Skibicki zaznaczył, że daty referendów nie są ustalone, ale głosowanie może zostać zaplanowane na 11 września.
Irańskie drony już w Rosji
Pomimo ostrzeżeń USA skierowanych do Teheranu, Iran dostarczył Rosji setki dronów. - Wydają się być sprawne i gotowe do użycia - przekazali amerykańscy urzędnicy.
Czytaj więcej
Zgodnie z zapowiedziami mediów sprzed kilku tygodni, Iran dostarczył Rosji setki dronów - informuje AP. Nie jest jasne, czy Moskwa używa ich już w wojnie z Ukrainą.
Kostnice na Krymie przepełnione
Kostnice i szpitale na Krymie są przepełnione, a rosyjscy żołnierze zabici i ranni na południu Ukrainy są wywożeni na okupowany półwysep - powiedziała Tamiła Taszewa, przedstawicielka prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu. - Wszyscy ranni i zabici okupanci z południa kraju są wywożeni na terytorium Krymu. Kostnice są pełne, szpitale pełne - mówiła w rozmowie z portalem armyinform.com.ua.
Według Taszewej do szpitala w mieście Dżankoj na Krymie cywile przyjmowani są sporadycznie, a cała cywilna infrastruktura medyczna w takich miastach jak Armiańsk, Symferopol czy Sewastopol służy rosyjskiemu wojsku.
Dyrektor Aerofłotu przedstawił na Kremlu wielkie plany
Dyrektor Aerofłotu Siergiej Aleksandrowski pochwalił się na Kremlu, że dzięki dotacjom otrzymanym od rządu (około 50 mld rubli) wielkość przewozów lotniczych wzrośnie w tym roku.
Czytaj więcej
Dzięki potężnej kroplówce z Kremla, Aerofłot ma osiągnąć w tym roku wzrost przewozów, mimo że sankcje wykluczyły go z bardzo wielu zagranicznych kierunków. W planach szef linii ma też zakup 323 nowych rosyjskich maszyn oraz zatrudnienie 3,5 tysiąca nowych pilotów.
Rosjanie ostrzelali szkołę na przedmieściach Mikołajowa. Są ranni
W wyniku nocnego ataku rakietowego Rosjan na przedmieścia Mikołajowa zniszczony został budynek szkoły zawodowej - przekazał Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego. Według informacji Dowództwa Operacyjnego „Południe”, ranne zostały dwie osoby.
Mer Melitopola: Najeźdźcy sprowadzili 10 laboratoriów chemicznych
Do okupowanego Melitopola Rosjanie sprowadzili mobilne laboratoria chemiczne - powiedział mer miasta Iwan Fiodorow. - Przywieźli 10 laboratoriów, znajdują się one na terenie jednego ze szpitali w Melitopolu. Wszyscy je widzieli. Laboratoria te, naszym zdaniem, zostały sprowadzone do miasta do ratowania ich oficerów i generałów w przypadku uwolnienia promieniowania w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - przekonywał. Przekazał też, że to do Melitopola przeniosło się dowództwo najeźdźców, które wycofało się z Chersonia.
Elektrownia atomowa w Zaporożu znów produkuje prąd dla Ukrainy
Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest podłączona do sieci i produkuje energię elektryczną na potrzeby Ukrainy - poinformował w mediach społecznościowych operator ukraińskich elektrowni Energoatom. „Dzisiaj, 26 sierpnia 2022 r. o godzinie 14:04, jeden z zatrzymanych wczoraj bloków elektrowni w Zaporożu został podłączony do sieci elektroenergetycznej, a przesyłana moc się zwiększa” - napisano w komunikacie.
Rosjanie zniszczyli ponad 30 ukraińskich klinik leczących pacjentów z Covid-19
Poinformował o tym wiceminister zdrowia Wiktor Kuzin.
W ostatnim czasie odnotowano wzrost zachorowalności na COVID-19. Tylko w zeszłym tygodniu zarejestrowano 9500 przypadków choroby.
Obecnie Ukraina ma 40 000 łóżek szpitalnych, a około 39 000 z nich jest wyposażonych w tlen.
Łukaszenko poprosił Putina o zachowanie w rezerwie 500 tys. ton zboża dla Białorusi
"Na wszelki wypadek, pozostaw 500 tys. ton zboża" - miał powiedzieć Władimirowi Putinowi białoruski dyktator, Aleksandr Łukaszenko. - Odpowiedział: nie martw się, sprzedamy (wam) milion i to po rozsądnej cenie - relacjonował Łukaszenko.
List lewicowych parlamentarzystów SPD: Trzeba osiągnąć pokój w porozumieniu z Rosją
Parlamentarzyści proponują, by Chiny były mediatorem między Rosją a Ukrainą, sprzeciwiają się zwiększaniu niemieckich wydatków na obronność i ostrzegają przed dostawami ciężkiego sprzętu wojskowego Ukrainie, wskazując na zagrożenie wojną atomową.
Czytaj więcej
Grupa lewicowych i pacyfistycznych parlamentarzystów rządzącej Niemcami SPD, w liście zatytułowanym "Działa muszą zamilknąć" apeluje, by jak najszybciej doszło do pokojowych negocjacji z Rosją i zawieszenia broni na Ukrainie.
Citi ostatecznie wychodzi z Rosji
Citi jest kolejną grupą finansową, która po inwazji Rosji na Ukrainę zwija rosyjski biznes. Amerykański bank potwierdził to w oświadczeniu na swojej stronie internetowej. Efektem ma być zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników i zamknięcie 55 oddziałów.
Czytaj więcej
Citi jest kolejną grupą finansową, która po inwazji Rosji na Ukrainę zwija rosyjski biznes. Amerykański bank potwierdził to w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.
W ramach przymusowej ewakuacji z obwodu donieckiego ewakuowano 9,6 tys. osób
Wśród przymusowo ewakuowanych z Donbasu (przymusowe ewakuacje rozpoczęły się 1 sierpnia) jest 1 785 dzieci - poinformował Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Wielka Brytania: 42 proc. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę
Ponad czterech na dziesięciu z ok. 100 tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy po 24 lutego znaleźli schronienie w Wielkiej Brytanii, podjęło tam pracę - informuje brytyjski urząd statystyczny (ONS). ONS przeprowadził badanie na grupie 1 132 Ukraińców między 20 lipca a 4 sierpnia. W kwietniu odsetek ukraińskich uchodźców, którzy pracowali w Wielkiej Brytanii, wynosił 9 proc.
Rosjanie po raz drugi w piątek ostrzelali Słowiańsk
O ponownym ostrzale miasta poinformował szef lokalnej administracji cywilno-wojskowej, Wadim Liach. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały dwa domy. W czasie pierwszego ostrzału uszkodzone zostały dwie szkoły.
Sąd w Kaliningradzie: Areszt dla Rosjanina wspierającego Pułk Azow
Sąd Okręgowy w Kaliningradzie nakazał zatrzymanie w areszcie obywatela Rosji, który jest "sympatykiem ukraińskiego Pułku Azow i który planował ataki terrorystyczne na placówki Floty Bałtyckiej" - informuje agencja Interfax. Wcześniej FSB informowało o zatrzymaniu obywatela Rosji, urodzonego w 1967 roku, który jest zwolennikiem międzynarodowej organizacji terrorystycznej Azow".
Rada miasta: W Mariupolu ludzie zbierają wodę z kałuż
W Mariupolu, który jest okupowany przez Rosję, dostawy wody nie zostały w pełni wznowione, mieszkańcy muszą zbierać wodę z kałuż - pisze rada miasta Mariupola na swoim kanale w serwisie Telegram. "Mimo głośnych deklaracji kolaborantów, problem dostaw wody nie został rozwiązany. Mieszkańcy Mariupola nadal nie mają dostępu do normalnej wody pitnej i zbierają ją z kałuż" - czytamy.
Gazprom: Rosyjskie magazyny gazu zapełnione w 91,4 proc.
Interfax przypomina, że Moskwa informowała wcześniej, iż konieczność wypełnienia magazynów gazu w Rosji będzie priorytetem względem eksportu gazu. W rzeczywistości Rosja zmniejsza eksport gazu do UE (a do niektórych krajów - jak Polska - zupełnie go wstrzymała) w odpowiedzi na sankcje nałożone na Rosję po jej inwazji na Ukrainę. Obecnie gazociąg Nord Stream, dostarczający gaz do Niemiec, jest wykorzystywany zaledwie w 20 procentach.
Rosyjski dziennikarz: Hitler to idol Scholza. Niech kanclerz Niemiec zapuści wąsy
- A więc on nie tylko gości banderowców w Niemczech, ale jeszcze pokazuje im niemieckie czołgi. Chce być jak jego idol. Załóż małą czapkę i zapuść wąsy. Mam pytanie, czy jeśli wiemy, że tam, na niemieckiej ziemi naziści szkolą banderowskie ścierwa, by używać niemieckiego sprzętu wojskowego, dlaczego mamy na nich czekać. Dlaczego nie uderzyć w terrorystyczne siły ukraińskiej Rzeszy, które szkolą się na terytorium Niemiec? - pyta Władimir Sołowiow.
Czytaj więcej
Obserwujący rosyjskie media dziennikarz BBC, Francis Scarr, zwrócił uwagę, że rosyjski prezenter telewizyjny, Władimir Sołowiow, znany rosyjski dziennikarz telewizyjny i radiowy, czołowy propagandzista Kremla, na antenie telewizji Rossija-1 przekonywał, że Adolf Hitler jest idolem kanclerza Niemiec, Olafa Scholza.
Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach
Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony, gen. Igor Konaszenkow mówił, że od 24 lutego Ukraińcy stracili 273 samoloty, 148 śmigłowców, 1 813 dronów, 369 zestawów przeciwlotniczych, 4 392 czołgów i innych pojazdów wojskowych, 819 wyrzutni rakiet, 3 345 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 5 054 specjalnych pojazdów wojskowych.
Rankiem 26 sierpnia Rosjanie ostrzelali obwód sumski
Gubernator obwodu, Dmytro Żywicki pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że rankiem 26 sierpnia Rosjanie ostrzelali trzy gminy w obwodzie sumskim przy użyciu moździerzy, granatników i wyrzutni rakiet Grad. O 6:30 Rosjanie ostrzelali rejon białopolski, a o 7:20 - rejon Wielkiej Pisariwki. Rosjanie mieli też ostrzelać rejon miejscowości Szałyhyne.
Łukaszenko mówi, że białoruskie Suchoje mogą przenosić broń atomową. Mówi też o Dudzie
(Polska) Armia rozumie doskonale: relacje z Białorusią nie mogą być zaostrzane, ponieważ oznacza to zaostrzenie relacji z Związkiem Białorusi i Rosji, który ma broń atomową. Jeśli zaczną sprawiać problemy, sytuacja Białorusi może się pogorszyć, ale odpowiedź będzie natychmiastowa - stwierdził Aleksandr Łukaszenko.
Czytaj więcej
Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że białoruskie bombowce Su-24 zostały zmodernizowane tak, aby mogły przenosić broń jądrową - zauważa brytyjski Sky News.
Rosyjski resort obrony: Ukraińcy ostrzelali Zaporoską Elektrownię Jądrową
Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow oświadczył, że Ukraińcy dwukrotnie ostrzelali teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku ostrzału dwa pociski miały wybuchnąć na terenie elektrowni.
Doniesienia o eksplozjach w Melitopolu
Powołując się na źródła w mediach społecznościowych agencja Interfax-Ukraina informuje o eksplozjach w znajdującym się pod kontrolą wojsk rosyjskich Melitopolu (obwód zaporoski).
Ministerstwo obrony Ukrainy: Wszystkie ukraińskie HIMARS-y pozostają w służbie
Resort obrony Ukrainy, na swoim profilu na Twitterze pisze, że "ponad 20 zestawów HIMARS, wyrzutni rakiet M270 i wyrzutni MARS pozostaje w służbie" podczas gdy "ponad 50 rosyjskich składów broni i amunicji opuściło grę".
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono cztery rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne
Informację na ten temat podało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram.
Rosjanie wydają rosyjskie tablice rejestracyjne w okupowanej części obwodu charkowskiego
Pracownicy rosyjskiego inspektoratu ruchu drogowego zaczęli wydawać rosyjskie tablice rejestracyjne, z kodem cyfrowym 188, mieszkańcom okupowanych części obwodu charkowskiego, "aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego".
Haidai: Ok. 200 Rosjan zginęło w uderzeniu na hotel w obwodzie ługańskim
Z wpisu gubernatora obwodu ługańskiego wynika, że w ataku na hotel w miejscowości Stachanow zginęło ok. 200 rosyjskich żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych.
Dyplomata z Niemiec: Najlepszym sposobem, by mieć gaz na zimę, jest zacząć oszczędzać
W związku z sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję, po wybuchu wojny na Ukrainie, Rosja zmniejszyła przepływy gazu m.in. do Niemiec, które w ostatnich latach silnie uzależniły się od importu gazu z Rosji.
Czytaj więcej
Miguel Berger, ambasador Niemiec w Wielkiej Brytanii, powiedział w rozmowie z BBC, że Niemcy muszą już dziś zacząć oszczędzać energię, aby przygotowywać się do deficytu gazu zimą.
Francuska firma zaprzecza doniesieniom ws. paliwa do rosyjskich myśliwców
Publikacje medialne nie mają absolutnie żadnych podstaw - oświadczył koncern TotalEnergies po raporcie "Le Monde".
Czytaj więcej
Francuska firma TotalEnergies zaprzeczyła doniesieniom, jakoby dostarczała paliwo lotnicze do myśliwców wojsk rosyjskich.
Białoruś wstępnie porozumiała się z Rosją ws. cen surowców energetycznych na 2023 r.
Roman Gołowczenko, premier Białorusi, po negocjacjach z premierem Rosji, Michaiłem Miszustinem, ogłosił osiągnięcie wstępnego porozumienia ws. cen surowców energetycznych kupowanych przez Białoruś w Rosji na rok 2023.
Rosjanie nadal ostrzeliwują Siewiersk
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie nadal ostrzeliwują Siewiersk - w nocnym ostrzale miasta uszkodzone miały zostać cztery domy, z których jeden został bezpośrednio trafiony. Ostrzelany został też Sołedar i cztery sąsiadujące z nim miejscowości. W Słowiańsku ostrzelane zostały dwie szkoły średnie, a w Mykołajiwce - szkoła.
Prokuratura generalna Ukrainy: W wyniku działań wojennych zginęło 377 dzieci
377 dzieci zginęło, a 733 zostały ranne w wyniku działań wojennych prowadzonych na Ukrainie - podała ukraińska prokuratura generalna. 25 sierpnia 17-latek zginął w rosyjskim ostrzale Orichiwa, miasta w obwodzie zaporoskim. W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych zostało na Ukrainie 2 328 placówek edukacyjnych, a 289 z nich zniszczono całkowicie.
Przedstawiciele Turcji, Finlandii i Szwecji w piątek spotkają się w Finlandii
Celem spotkania ma być omówienie wątpliwości, jakie ma Turcja w związku ze staraniami Szwecji i Finlandii o dołączenie do NATO. Pierwsze spotkanie ma na celu wyznaczenie celów współpracy, co do której trzy kraje zobowiązały się podpisując memorandum w czasie szczytu NATO w Madrycie.
Cywil zginął w nocnym ostrzale obwodu charkowskiego
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że ok. 2 nad ranem Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy miasto Czuhujew, z kolei ok. 2:30 rosyjskie rakiety spadły na Dergacze - gdzie zginęła 50-letnia kobieta, a 59-letni mężczyzna został ranny.
FSB zatrzymało w Kursku obywatela Ukrainy podejrzanego o szpiegostwo
FSB poinformowało o aresztowaniu w Kursku obywatela Ukrainy który miał pracować dla ukraińskiego wywiadu wojskowego - informuje Intrefax. Mężczyzna miał zbierać informacje o obiektach Ministerstwa Obrony Rosji na zlecenie ukraińskiego wywiadu.
W sobotę Polska, Czechy i Słowacja podpiszą deklarację ws. ochrony nieba nad Słowacją
Deklaracja ta ma umożliwić przekazanie przez Słowację uziemionych myśliwców MiG-29 Ukrainie.
Heraszczenko: Rosjanie burzą domy w Mariupolu, by ukryć dowody swoich zbrodni
Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy, na swoim profilu na Twitterze pisze, że w Mariupolu wyburzane są uszkodzone w wyniku działań wojennych domy, ponieważ Rosjanie "ukrywają dowody swoich zbrodni". "Pod gruzami wciąż są ciała mieszkańców" - przekonuje urzędnik. "W budynkach nadal mieszkają ludzie, nie daje im się nawet wystarczająco wiele czasu, na zabranie swoich rzeczy" - dodaje.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 46 250 żołnierzy, 1 936 czołgów, 4 251 transporterów opancerzonych, 1 040 zestawów artyleryjskich, 272 wyrzutnie rakiet, 148 zestawów przeciwlotniczych, 234 samoloty, 202 śmigłowce, 834 bezzałogowe statki powietrzne, 196 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 162 pojazdy (w tym cysterny) i 99 jednostek sprzętu specjalnego.
Zakaz lotów cywilnych na lotniska w centralnej i południowej Rosji przedłużony do 4 września
Rosyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego przedłużył zakaz lotów cywilnych na lotniska w centralnej i południowej Rosji do 4 września. Zamknięte dla ruchu cywilnego pozostaną lotniska m.in. w Biełgorodzie, Briańsku, Woroneżu, Krasnodarze, Kursku, Rostowie nad Donem i Symferopolu. Zakaz wprowadzono 24 lutego i od tamtego czasu wielokrotnie go przedłużano.
W nocy w Mikołajowie rozległy się eksplozje
Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że w Mikołajowie, ok. 3:30, rozległy się eksplozje.
W nocy Rosjanie ostrzelali dziewięć razy obwód dniepropietrowski
Gubernator obwodu, Walentin Rezniczenko, pisze na swoim profilu w serwisie Telegram, że Rosjanie ostrzelali w nocy rejon nikopolski, rejon synelnikiwski i rejon krzyworoski przy użyciu wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii. W Nikopolu uszkodzonych miało zostać kilkanaście domów, szkoła, sanatorium i linia wysokiego napięcia - w wyniku czego ok. 1 000 mieszkańców pozbawionych jest prądu.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 5,809 mln osób
W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 28,4 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 28,4 tys. osób, a od 24 lutego - 3,963 mln osób.
Brytyjski resort obrony: Pod rozkazami Szojgu rosyjska armia nie osiąga celów
W najnowszym raporcie o sytuacji na ukraińskich frontach ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii podaje, że słowa ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, który przekonywał, iż Rosja spowolniła ofensywę na Ukrainie, by unikać strat cywilnych, są "celową dezinformacją". "Rosyjska ofensywa utknęła z powodu nieskuteczności rosyjskiej armii i zaciętego ukraińskiego oporu". "Pod rozkazami Szojgu siły działające na Ukrainie regularnie nie realizują zakładanego harmonogramu. Jest bardzo prawdopodobne, że Szojgu i prezydent (Władimir) Putin zwolnili co najmniej sześciu generałów za niewystarczające postępy ofensywy" - czytamy w raporcie.
Obwód doniecki: Dwie ofiary cywilne rosyjskiego ostrzału w ciągu ostatniej doby
Z wpisu gubernatora obwodu, Pawła Kyryłenki, w serwisie Telegram wynika, że ofiary to mieszkańcy Siewierska i Zełenopilli. Ponadto sześciu mieszkańców obwodu donieckiego zostało rannych.
Rosja miała stracić na Ukrainie sprzęt wojskowy wart ok. 16 mld dolarów
Największą stratę Rosjanie ponieśli, gdy Ukraińcy - przy użyciu pocisków Neptun - zatopili krążownik Moskwa. Jak szacuje "Forbes Ukraine" krążownik ten wart był co najmniej 750 mln dolarów.
Czytaj więcej
12 142 sztuk sprzętu miała stracić rosyjska armia w czasie wojny na Ukrainie - wynika z raportu "Forbes Ukraine".
W graniczącej z Rosją Laponii ćwiczyć będą żołnierze z Finlandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji
Jak podaje Yle w ćwiczeniach weźmie udział 200 fińskich żołnierzy zawodowych, ok. 1 300 poborowych i rezerwistów, a także 880 szwedzkich żołnierzy i 80 brytyjskich żołnierzy.
Czytaj więcej
Fińskie Siły Zbrojne w przyszłym tygodniu zorganizują ćwiczenia bojowe w Laponii, regionie administracyjnym, który graniczy od wschodu z Rosją - podaje fiński nadawca publiczny, Yle.
Prokuratura generalna Ukrainy: Ponad 44 tys. rosyjskich zbrodni
Prokuratura generalna Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram informuje, że od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosja dopuściła się 30 097 zbrodni wojennych i 14 038 zbrodni przeciwko bezpieczeństwu Ukrainy. Prokuratura informuje też, że w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 376 dzieci, a 733 zostało rannych.
Think tank z USA: Rosyjska armia historycznie nigdy nie osiągała zakładanej liczebności
ISW ocenia też, że Rosji trudno będzie w krótkim czasie pozyskać dużą liczbę żołnierzy, m.in. dlatego, że możliwości szkoleniowe rosyjskiej armii znacznie obniżyły się po 24 lutego, gdyż Kreml skierował żołnierzy realizujących szkolenie do działań bojowych na Ukrainie.
Czytaj więcej
Dekret prezydenta Władimira Putina z 25 sierpnia zwiększający liczebność rosyjskiej armii od stycznia 2023 roku, prawdopodobnie nie pozwoli na znaczące zwiększenie siły bojowej Rosji w najbliższej przyszłości - ocenia amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną.
Ukraiński parlamentarzysta: Obie armie są wyczerpane i to jest absolutnie jasne
Rosjanie mają problem z brakiem wykwalifikowanych i zmotywowanych kadr. (…) Nasza armia ma zaś problem z uzbrojeniem, szczególnie z amunicją do sowieckich jeszcze rodzajów broni – i to bardzo poważne – mówi Siergiej Rachmanin, ukraiński parlamentarzysta z komitetu bezpieczeństwa narodowego Rady Najwyższej.
Czytaj więcej
Mimo bolesnych porażek Putin nie ma zamiaru ustępować. Jak długo będzie jeszcze trwała wojna.
Szef MSZ Czech o sankcjach wobec Rosji: Nie ma już łatwo osiągalnych celów
Z pewnością można znaleźć coś nowego, np. kwestia zakazu wiz dla Rosjan. Ale te największe, najbardziej spektakularne sankcje już zostały wprowadzone - powiedział Jan Lipavský.
Czytaj więcej
NATO ma zapewniać architekturę bezpieczeństwa dla UE – mówi Jan Lipavský, minister spraw zagranicznych Czech.
Ukraińska armia od początku tygodnia zniszczyła siedem rosyjskich składów amunicji
Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe" w rozmowie z Radiem Wolność podkreślała, że "składy amunicji są priorytetowym celem dla ukraińskiej artylerii, a także lotnictwa, ponieważ to zasoby, których wróg chce użyć przeciw ukraińskim jednostkom". - Pomimo że próbują rozproszyć te zasoby, wciąż znajdujemy nowe cele i znów je niszczymy - dodała.
Separatyści: Ukraińcy ostrzelali miasto Stachanow z użyciem zestawów HIMARS
Przedstawiciel tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej na terytorium ukraińskiego Donbasu) we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały miasto Stachanow, kontrolowane przez Ługańską Republikę Ludową, z użyciem amerykańskich zestawów HIMARS. Do ostrzału miało dojść ok. 4:30. Ukraińcy mieli wystrzelić przeciwko celom w mieście 10 rakiet.
Zełenski, w wieczornym wystąpieniu, mówi o "najtrudniejszej zimie w historii kraju"
- Jesteśmy w takiej sytuacji, gdy wiadomo, że wróg nie osiągnie swoich celów, ale wciąż potrzeba czasu, wysiłków, by rosyjskie kalkulacje się nie powiodły - podkreślał ukraiński prezydent.
Czytaj więcej
- Po raz pierwszy w historii Zaporoska Elektrownia Jądrowa przestała działać. Awaryjny system zasilania zadziałał, po tym jak ostatnia linia energetyczna, łącząca elektrownię z ukraińskim systemem energetycznym, została uszkodzona w wyniku rosyjskiego ostrzału - powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Zełenski: Rosji nie uda się zimą rzucić Europy na kolana
- Jeśli ktoś w Rosji myśli, że rzucą Europę, jako całość lub Ukrainę, lub jakieś pojedyncze państwa, na kolana zimą, przeliczy się. Wierzę, że Europa jest wystarczająco silna, by naprawić błędy przeszłości i stać się niezależna od rosyjskiego systemu energetycznego, energii z Rosji i nie pozwalać na szantaż energetyczny terrorystom z Gazpromu - powiedział prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o zniszczeniu rosyjskiego centrum łączności
Z najnowszego raportu Dowództwa Operacyjnego "Południe" wynika, że Rosjanie, w ciągu doby, stracili 20 żołnierzy, dwa pojazdy opancerzone i centrum łączności 98. Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej na terenie obwodu chersońskiego.
Dyrektor generalny MAEA zapowiada rychłą wizytę w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Marco Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w wydanym oświadczeniu podkreślił, że "jest zdeterminowany, aby osobiście stanąć na czele misji MAEA, która w ciągu kilku dni udałaby się do elektrowni, aby pomóc w stabilizacji bezpieczeństwa nuklearnego i sytuacji bezpieczeństwa" na terenie obiektu. "Niemal każdego dnia dochodzi do nowego incydentu w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Nie stać nas na to, by tracić więcej czasu" - dodał Grossi. W czwartek pojawiła się informacja, że elektrownia tymczasowo straciła połączenie z ostatnią zasilającą ją zewnętrzną siecią energetyczną.