Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. W czasie środowej wymiany jeńców z rosyjskiej niewoli wróciło 144 Ukraińców, w tym 95 obrońców zakładów Azowstal. W czwartek Rosjanie poinformowali, że "w geście dobrej woli" opuścili Wyspę Węży.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Putin: Pogorszenie się stosunków Rosji ze Szwecją i Finlandią - nieuniknione
- W przypadku Szwecji i Finlandii nie mamy problemów, które mamy z Ukrainą. Chcą wstąpić do NATO, proszę bardzo
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział symetryczną odpowiedź na rozmieszczenie przez NATO sił i infrastruktury w Szwecji i Finlandii po tym, jak państwa te wstąpią do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Wielka Brytania przekaże milion funtów na wsparcie Ukrainy
Wielka Brytania zapewni Ukrainie kolejny miliard funtów (5,42 mld zł) wsparcia wojskowego - podała agencja Reutera, powołując się na brytyjski rząd. Według tego źródła, środki mają zostać przeznaczone na wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy, w tym na systemy obrony powietrznej, bezzałogowce, środki walki elektronicznej oraz tysiące sztuk wyposażenia niezbędnego dla ukraińskich żołnierzy.
Wywiad USA: Putin wciąż chce zająć większość Ukrainy
Amerykańskie agencje wywiadowcze oceniają, że wojna na Ukrainie będzie trwać "przez dłuższy czas" - przekazała Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Dodała, że prezydent Rosji Władimir Putin nadal zamierza zająć większą część terytorium Ukrainy. - Uważamy, że jego cele polityczne się nie zmieniły - mówiła Haines, cytowana przez agencję Reutera. Zaznaczyła, że amerykański wywiad dostrzega rozdźwięk między krótkoterminowymi celami wojskowymi Putina a zdolnościami wojskowymi rosyjskiej armii.
Uderzenie rakiety w dom. Kim publikuje nagranie z ataku na Mikołajów
Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim opublikował nagranie ukazujące moment uderzenia pocisku rakietowego w budynek mieszkalny. Wcześniej przewodnicząca rady obwodu Hanna Zamazejewa podała, że "co najmniej 10 rakiet spadło na Mikołajów w ciągu pół godziny", a jedna z rakiet trafiła w wielopiętrowy budynek. Według najnowszych doniesień, pięć osób cywilnych zginęło, a cztery zostały ranne.
Zełenski reaguje na decyzję Syrii
- W takim razie nie będzie już stosunków między Ukrainą a Syrią, a presja sankcyjna na Syrię będzie jeszcze większa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do decyzji Damaszku w sprawie uznania niepodległości separatystycznych republik w Donbasie.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych między Kijowem a Damaszkiem po tym, jak Syria zdecydowała się uznać niepodległość separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.
Dwie osoby zginęły w obwodzie sumskim
W środę wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał miejscowości w obwodzie sumskim, w wyniku którego dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych - podał w mediach społecznościowych Dmytro Żywycki, szef administracji obwodowej.
Doniesienia o eksplozjach w Charkowie
W Charkowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Wkrótce potem w mieście rozległy się eksplozje - donoszą ukraińskie media.
SANA: Syria uznaje niepodległość DRL i ŁRL
Oficjalna syryjska agencja SANA podała, że Syria postanowiła uznać niepodległość samozwańczych tzw. republik Donieckiej i Ługańskiej.
Czytaj więcej
Syria oświadczyła, że uznała "niepodległość i suwerenność" samozwańczych, separatystycznych tzw. republik w Donbasie - Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej - podała syryjska państwowa agencja SANA.
Naczelny dowódca wojsk Ukrainy dziękuje Polakom za wsparcie
"Polskie »Kraby« z powodzeniem działają na froncie" - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny, odnosząc się w mediach społecznościowych do armatohaubic. "AHS Krab to nowoczesna samobieżna haubica umieszczona na podwoziu gąsienicowym" - dodał Załużny zaznaczając, że Kraby mają zasięg do 40 km, zdolność oddawania 6 strzałów na minutę oraz możliwość strzelania seriami. "Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne narodowi polskiemu za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy wasze pomocne ramię" - napisał generał.
Strona ukraińska po wymianie jeńców: większość była ciężko ranna
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował zdjęcia z wymiany jeńców, w wyniku której na Ukrainę wróciło 144 żołnierzy, w większości obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu. Według tego źródła, większość uwolnionych to osoby, które zostały poważnie ranne. W podobnym tonie wypowiedziała się w rozmowie z portalem Suspilne Tetiana Charko, siostra jednego z dowódców obrony Azowstalu (36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej). Według niej, większość uwolnionych członków pułku "Azow" znajduje się w "strasznym stanie". - Prawie każdy nie ma ręki albo nogi - powiedziała Charko, która nie miała kontaktu z bratem po tym, jak dostał się on do rosyjskiej niewoli.
Poszukiwania zaginionych po ataku w Krzemieńczuku
Służby ratunkowe szukają 20 osób po rosyjskim ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku. W ataku, do którego doszło w poniedziałek, zginęło co najmniej 18 osób. Ratownicy przeczesują rumowisko. Cytowana przez Sky News oficer prasowa ukraińskich służb ratowniczych, Swietłana Rybałko, powiedziała, że oprócz zwłok zabitych odnaleziono także fragmenty ciał ośmiu osób. - Policja nie może z całą pewnością stwierdzić, ile jest (ofiar). Nie znajdujemy ciał, ale fragmenty - dodała.
Obwód ługański. Magazyn z pomocą humanitarną zbombardowany
Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai podał w mediach społecznościowych, że bomba trafiła w magazyn z pomocą humanitarną w regionie. "Hangary zostały niemal zniszczone, środki transportu - uszkodzone" - czytamy. Według tego źródła, nie było ofiar w ludziach.
Ukraińskie ciężarówki wjadą do UE
Ukraina podpisała z Komisją Europejską umowę o liberalizacji transportu drogowego.
Czytaj więcej
Ukraina podpisała z Komisją Europejską umowę o liberalizacji transportu drogowego.
Premier Szwecji: NATO? To nie była łatwa decyzja
- Dla mnie jako premier to nie była łatwa decyzja. Ale jestem pewna, że to była słuszna decyzja, która ma ogromne poparcie w szwedzkim parlamencie - powiedziała CNN premier Szwecji Magdalena Andersson, odnosząc się do wniosku swego kraju o wstąpienie do NATO. Andersson zaznaczyła, że członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim "uczyni Szwecję bezpieczniejszym krajem". - Chcemy przyczyniać się do bezpieczeństwa wszystkich krajów NATO i wszystkich obywateli w krajach NATO - zadeklarowała.
MAEA: Nie mamy połączenia z Zaporoską Elektrownią Jądrową
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w komunikacie, że "kolejny raz utraciła zdalne połączenie ze swoimi systemami nadzoru zabezpieczeń", zainstalowanymi w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze na Ukrainie. Od prawie czterech miesięcy teren elektrowni kontrolują rosyjscy żołnierze.
Prezydent Indonezji gotów przekazać Putinowi wiadomość od Zełenskiego
Prezydent Indonezji Joko Widodo, który w Kijowie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ma teraz udać się do Moskwy. Widoko powiedział, że osiągnięcie rezolucji pokojowej jest bardzo ważne, choć wydaje się trudne do osiągnięcia. - Zaoferowałem, że doręczę wiadomość od prezydenta Zełenskiego prezydentowi Putinowi, z którym się niedługo spotkam - oświadczył.
Premier Hiszpanii: W relacjach z Rosją NATO było naiwne
W koncepcji strategicznej NATO z 2010 r. Rosja określana była mianem "strategicznego partnera". Pytany o tę kwestię premier Hiszpanii Pedro Sánchez w rozmowie z CNN stwierdził, że w tamtym czasie NATO "próbowało dać Rosji i Putinowi szansę". - Być może, na przestrzeni lat, byliśmy nieco naiwni w naszych stosunkach z Rosją - dodał. - Dziś obserwujemy ekspansjonistyczne i imperialistyczne zachowania Putina i jego reżimu, a to coś nie do przyjęcia - podkreślił Sánchez. - Myślę, że ważne jest to, co teraz akceptujemy na szczycie w Madrycie, czyli zdefiniowanie Rosji jako strategicznego zagrożenia dla sojuszników - mówił.
Atak rakietowy na przedmieścia Dniepru
"Dzisiaj w Dniepr ponownie trafił pocisk rakietowy - okupanci wycelowali w obrzeża miasta" - oświadczył w mediach społecznościowych szef dniepropietrowskiej rady obwodowej Mykoła Łukaszuk dodając, że nikt nie został ranny, a wywołany eksplozją pożar został szybko ugaszony. Według relacji Łukaszuka, po południu w rejonie synelnykiwskim obwodu słychać było odgłosy wybuchów.
Produkcja samochodów. Rekordowy spadek w Rosji
Rosyjski przemysł motoryzacyjny odnotował w zeszłym miesiącu rekordowy spadek produkcji. W maju bieżącego roku w Rosji wyprodukowano 3 720 samochodów, w tym samym miesiącu przed rokiem liczba wyprodukowanych aut wynosiła 112 000 - podała agencja Reutera, powołując się na oficjalne statystyki z Rosji.
Czytaj więcej
W maju produkcja samochodów osobowych w Rosji zmniejszyła się o 97 procent w ujęciu rocznym. To skutek wycofania się z rynku wszystkich zachodnich koncernów samochodowych.
Smirnoff opuszcza Rosję
Koncern Diageo zakończy swoją działalność w Rosji do końca 2022 roku.
Czytaj więcej
Diageo, największy na świecie producent napojów alkoholowych oraz właściciel takich marek jak Smirnoff, Johnnie Walker, Baileys i Guinness, poinformował, że zakończy swoją działalność w Rosji do końca 2022 roku.
Tusk o szczycie NATO: Polska asystentem amerykańskich decyzji
- Oczekiwaliśmy, że w Madrycie strona polska będzie efektywnie ubiegała się o takie decyzje, które wyraźnie zwiększą polskie bezpieczeństwo - powiedział lider PO Donald Tusk, krytycznie odnosząc się do podejmowanych przez Polskę działań na szczycie NATO. Ocenił, że obecnie Polska jest "asystentem", a nie podmiotem, decyzji amerykańskich i natowskich.
Czytaj więcej
- Może dlatego, że tak mało ambitne i tak mało podmiotowe są działania polskiej strony w rozmowach natowskich, obiektywnie dzisiaj jesteśmy w gorszej sytuacji niż pół roku temu, jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo - powiedział przewodniczący PO Donald Tusk, apelując do prezydenta Andrzeja Dudy o "czytelne wyartykułowanie ambitniejszej propozycji polskiej" na szczycie NATO w Madrycie.
Wymiana jeńców na linii Ukraina-Rosja
Ukraiński resort obrony podał, że w ramach wymiany jeńców z Rosją na Ukrainę wróciło 144 żołnierzy, w tym 95 obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu. Z kolei Denis Puszylin, szef władz samozwańczej separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oświadczył, że wymiana dotyczy 144 osób walczących po stronie DRL i Rosji. "Przekazaliśmy Kijowowi taką samą liczbę jeńców z ukraińskich sił zbrojnych" - dodał zaznaczając, że większość tych osób stanowili ranni.
Haidai: Lisiczańsk pod ciągłym ostrzałem
Rosyjskie siły w mieście Lisiczańsk wszędzie stawiają miny - powiedział w rozmowie z CNN gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai. Zaznaczył, że miny są "wyjątkowo niebezpieczne". - Każde dziecko lub cywil, który wyszedł po pomoc humanitarną, może na nie nadepnąć i zginąć lub stracić kończynę - podkreślił. Haidai powiedział też, że miasto, w którym pozostało ok. 15 tys. ludzi, jest ciągle bombardowane.
Pentagon: USA będą dążyć do zwiększenia sił w Polsce
"Stany Zjednoczone będą również nadal utrzymywać i dążyć do zwiększenia obecności swoich znaczących sił rotacyjnych w Polsce, w tym Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego, elementu Brygady Lotnictwa Bojowego i elementu dowództwa dywizji, co pozwala Departamentowi Obrony rozmieścić siły bojowe na całej długości wschodniej flanki" - oświadczył Pentagon w komunikacie dotyczącym dotyczącym nowych zobowiązań USA w sprawie bezpieczeństwa.
Prezydent Duda o szczycie NATO: Naprawdę dobry dla Polski
Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z decyzji i deklaracji wyrażonych na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.
Czytaj więcej
- To jest dla Polski naprawdę dobry szczyt, to są naprawdę dobre informacje i sukcesy naszej dyplomacji - powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując ustalenia, które zapadły podczas szczytu NATO w Madrycie.
Ukraina zadowolona ze stanowiska NATO w sprawie Rosji
"Dziś w Madrycie NATO udowodniło, że potrafi podejmować trudne, ale istotne decyzje" - oświadczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. "Z zadowoleniem przyjmujemy jasne stanowisko wobec Rosji, a także akcesję Finlandii i Szwecji. Równie silne i aktywne stanowisko wobec Ukrainy pomoże w ochronie euroatlantyckiego bezpieczeństwa i stabilności" - dodał.
Prezydent Polski zadowolony z deklaracji Bidena
Prezydent Andrzej Duda skomentował zapowiedź prezydenta USA Joe Bidena o utworzeniu w Polsce stałej kwatery głównej V Korpusu armii amerykańskiej. - To decyzja, na którą czekaliśmy od dawna, o którą zabiegaliśmy. (...) To fakt, który bardzo mocno wzmacnia nasze bezpieczeństwo i stanowi dodatkową gwarancję w tej bardzo trudnej sytuacji, jaka dzisiaj jest - powiedział.
Prezydent Duda o decyzji ws. Szwecji i Finlandii: Historyczna
- Jest zielone światło dla Szwecji i Finlandii do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego i to jest z całą pewnością absolutnie historyczna z punktu widzenia całego sojuszu decyzja - powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej w Madrycie. - Dla nas, dla Polski, dla naszej części Europy, dla wschodniej flanki NATO, to jest decyzja o charakterze absolutnie fundamentalnym - ocenił.
Sankcje. Rosja ostrzega Zachód przed "działaniami odwetowymi"
- Nie powinniśmy zapominać o zagranicznych aktywach państw Zachodu, przedsiębiorstwach i obywatelach, którzy znajdują się na terytoriach naszego kraju - mówiła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
Czytaj więcej
Rosja zasugerowała, że nie porzuciła pomysłu zajęcia zachodnich aktywów i przedsiębiorstw na terenie Federacji Rosyjskiej. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skrytykowała rządy, które nałożyły na Moskwę sankcje.
Na liście brytyjskich sankcji kolejni oligarchowie i kuzynka Putina
Londyn przedstawił nową, rozszerzoną listę rosyjskich podmiotów objętych sankcjami za wojnę w Ukrainie.
Czytaj więcej
Wielka Brytania rozszerzyła sankcje wobec Rosji. Na czarnej liście znalazł się m.in. twórca klasy rosyjskich oligarchów Władimir Potanin - największy udziałowiec koncernu Norylski Nikiel.
Rosja walczy ze skutkami sankcji i blokuje emigracje pilotów
Rosyjskie linie lotnicze zwróciły się do władz Bermudów o wyrejestrowanie samolotów, którymi latają.
Czytaj więcej
Rosyjskie linie lotnicze zwróciły się do władz Bermudów o wyrejestrowanie samolotów, którymi latają — poinformowało rosyjskie Ministerstwo Transportu. Ma to być kolejny krok do „normalizacji” transportu lotniczego w Rosji.
Szef BBN: Wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione
Informując o zakończeniu "najważniejszej" sesji na szczycie NATO i przyjęciu nowej koncepcji strategicznej oraz "pozostałych dokumentów" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oświadczył, że "wszystkie główne" polskie oczekiwania zostały spełnione.
Stoltenberg: Sojusznicy są przygotowani na długą wojnę
Na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO został zapytany o reakcję przywódców na przemówienie prezydenta Ukrainy. Jens Stoltenberg odparł, że "przesłanie od liderów na spotkaniu było silnym wsparciem". - I nie tylko. Zapowiedzieli dodatkowe systemy, broń, sprzęt, którzy nasi sojusznicy z NATO dostarczają teraz Ukrainie. To przesłanie (wyrażane - red.) w słowach i czynach - mówił.
- Myślę, że jest bardzo jasne, iż sojusznicy są przygotowani na długą wojnę. Wojny są nieprzewidywalne, ale musimy być przygotowani na długi dystans - dodał. - Nasza odpowiedź brzmiała: tak, jesteśmy przygotowani, bo oni (Ukraińcy - red.) walczą o swoją niepodległość, ale też walczą o wartości, które są ważne dla suwerenności i integralności terytorialnej każdego narodu - powiedział Stoltenberg.
- Naszym celem teraz jest wspieranie Ukrainy. Ta wojna, podobnie jak większość innych na pewnym etapie, zakończy się przy stole negocjacyjnym - oświadczył sekretarz generalny NATO.
Rosja największym zagrożeniem dla NATO w nowej koncepcji strategicznej
Dzisiaj liderzy NATO podjęli decyzję o wykonaniu fundamentalnej zmiany w naszych mechanizmach obronności i odstraszania. Zamierzamy wzmocnić nasze wysunięte systemy obronne, zwiększymy obecność naszych grup bojowych na wschodniej flance Sojuszu do poziomu brygady, a także transformację sił reagowania NATO i zwiększenie sił wysokiej gotowości do ponad 300 tys. żołnierzy - mówił Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
Dzisiaj sojusznicy po raz kolejny zobowiązali się do tego, co poczyniliśmy w roku 2014, aby wydawać co najmniej 2 proc. naszego PKB na obronność - mówił po pierwszej części obrad na szczycie NATO sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.
Rosyjski polityk: Blokada Kaliningradu przez Litwę może się skończyć konfliktem zbrojnym
- Zgodnie z artykułem 4 Konstytucji, rosyjskie państwo jest zobligowane bronić swojego terytorium i zapewniać mu bezpieczeństwo. Jeśli czujemy, że to bezpieczeństwo jest zagrożone i (sytuacja - red.) zagraża nam utratą terytorium, wówczas, oczywiście, musimy podjąć ekstremalne kroki, nic nas nie powstrzyma - mówił Władimir Dżabarow w rozmowie z telewizją Vmeste-RF.
Czytaj więcej
Litewska blokada obwodu kaliningradzkiego może zmienić się w zbrojny konflikt z Rosją - ostrzega pierwszy zastępca przewodniczącego komisji ds. zagranicznych Rady Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu), Władimir Dżabarow.
Deklaracja uczestników szczytu NATO: Okrucieństwo Rosji spowodowało cierpienie i przesiedlenia
Przed ambasadą Węgier w Warszawie happening przeciw blokowaniu sankcji wobec Rosji
Chodzi o sprzeciw Węgier na całkowite embargo na rosyjską ropę (UE przyjęła częściowe embargo, nie objęło ono ropy dostarczanej rurociągami, m.in. na Węgry).
Richard Branson odwiedził lotnisko w Hostomelu
Założyciel Virgin Galactic pojawił się w środę na lotnisku w podkijowskim Hostomelu, gdzie w pierwszych tygodniach wojny toczyły się zaciekłe walki. Branson miał wykazać chęć odbudowy lotniska - przekazał przedstawiciel lokalnych władz Taras Dumenko.
Gubernator obwodu briańskiego w Rosji informuje o zestrzeleniu ukraińskiego drona
Aleksandr Bohomaz, gubernator obwodu briańskiego, poinformował o zestrzeleniu ukraińskiego drona nad terytorium obwodu. "Zestrzelony i zniszczony został ukraiński dron, który próbował trzykrotnie zaatakować wieś Słuczewsk. Nie było ofiar ani zniszczeń" - napisał Bohomaz na swoim kanale w serwisie Telegram. Dzień wcześniej o zestrzeleniu ukraińskiego drona informowały władze obwodu kurskiego.
Przedstawiciel NATO: Nie jesteśmy zmęczeni rozszerzaniem Sojuszu
Nasze drzwi pozostają otwarte i takie będą. Poczekamy i zobaczymy. Obecnie skupiamy się głównie na rządzie Ukrainy, który jest na wojnie i któremu chcemy pomóc. Gdy Ukraina zdecyduje się na podjęcie kolejnego kroku, będziemy gotowi - stwierdził przedstawiciel NATO w rozmowie z agencją Ukrinform.
Czytaj więcej
NATO i wszyscy sojusznicy obecnie skupiają się na dostarczeniu praktycznego wsparcia Ukrainie w jej samoobronie przeciw rosyjskiej inwazji, ale gdy Ukraina wygra tę walkę, NATO będzie gotowe do powrotu do kwestii jej członkostwa w Sojuszu - mówi przedstawiciel NATO cytowany przez agencję Ukrinform.
Papież potępił zbombardowanie centrum handlowego w Krzemieńczuku
Zwracając się do wiernych zebranych na Placu Św. Piotra w Watykanie papież oświadczył, że "każdego dnia, nosi w swoim sercu drogą, męczeńską Ukrainę, która wciąż jest biczowana barbarzyńskimi atakami, takimi jak ten na centrum w Krzemieńczuku". - Modlę się, aby ta szalona wojna zakończyła się wkrótce i ponawiam swój apel o nie ustawaniu w modlitwach na rzecz pokoju - dodał.
Rosja: Stanowisko NATO jest jasne. Nazwali nas zagrożeniem, co nie ma nic wspólnego z prawdą
- Decyzje szczytu NATO w Madrycie nie będą miały wpływu na politykę Rosji, która i tak będzie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwo - ocenił Siergiej Riabkow, wiceszef MSZ.
Czytaj więcej
Rosja negatywnie ocenia plany przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO. Decyzję skomentował wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.
Restauracja obsługująca szczyt NATO zaproponowała gościom "sałatkę rosyjską
– Sałatka rosyjska na szczycie NATO? Jestem trochę zaskoczony takim wyborem dania – powiedział dziennikarz Iñaki López hiszpańskiej gazecie La Sexta.
Czytaj więcej
Pozycja z menu w restauracji obsługującej szczyt NATO wzbudziła oburzenie i… wyprzedała się na pniu.
Elektrociepłownia w Siewierodoniecku całkowicie zniszczona w wyniku walk
O zniszczeniu elektrociepłowni informuje ukraińska spółka Energoatom. Ukrinform przypomina, że w marcu Rosjanie zniszczyli też elektrociepłownię w Ochtyrce, w obwodzie sumskim.
Zełenski na forum NATO: Ukraina potrzebuje sprzętu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego
- Potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa. Powinniście znaleźć dla Ukrainy miejsce w przestrzeni bezpieczeństwa - mówił Zełenski zwracając uwagę, że wszyscy zachodni sąsiedzi Ukrainy popierają członkostwo Ukrainy w NATO. Jak mówił jest to "logiczne".
Czytaj więcej
Cele Rosji są oczywiste. Kierownictwo Rosji patrzy na świat zupełnie inaczej - mówił do uczestników szczytu NATO w Madrycie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Turcja nadal chce wydalenia 33 osób przez Szwecję i Finlandię
We wtorek Turcja wycofała sprzeciw na rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję. Sprzeciw Ankary wynikał z faktu, iż Turcja oskarżała Finlandię i Szwecję o udzielanie schronienia osobom powiązanym z organizacjami uważanymi przez Turcję za terrorystyczne (głównie kurdyjskimi) oraz domagała się wycofania nałożonego na nią embargo na sprzedaż określonych rodzajów broni.
Czytaj więcej
Minister sprawiedliwości Turcji, Bekir Bozdag, zapowiedział, że Turcja ponowi wniosek o wydanie przez Szwecję i Finlandię osób, które Ankara uważa za terrorystów.
Baza armii USA w Polsce. "Wynik długich i konsekwentnych negocjacji"
Polskie władze uważają, że utworzenie stałej bazy USA w Polsce to wyraźny sygnał dla Rosjan.
Czytaj więcej
Polskie władze uważają, że zapowiedź prezydenta USA Joe Bidena o utworzeniu w Polsce stałej kwatery głównej V korpusu armii amerykańskiej to spełnienie długo oczekiwanego życzenia, które jest również wyraźnym sygnałem dla Rosji.
Atak hakerów z Rosji na Norwegię
Hakerzy grożą też sekretarzowi generalnemu NATO i jego rodzinie.
Czytaj więcej
Killnet, grupa rosyjskich hakerów, poinformował w środę rano o ataku hakerskim na Norwegię na swoim kanale w serwisie Telegram. Hakerom udało się skutecznie zablokować dostęp do kilku stron należących do dużych podmiotów publicznych - informuje norweski dziennik "Dagbladet".
Rosjanie publikują współrzędne zachodnich budynków obronnych. "Na wszelki wypadek"
Szef Roskosmosu zarzuca zagranicznym firmom, że publikując zdjęcia satelitarne staje po stronie wroga Rosji.
Czytaj więcej
Rosyjska agencja kosmiczna opublikowała współrzędne zachodnich siedzib obronnych, w tym amerykańskiego Pentagonu i miejsca szczytu NATO, twierdząc, że zachodni operatorzy satelitarni pracują dla wroga Rosji - Ukrainy.
Wielka Brytania sprowadziła w kwietniu ropę z Rosji za 140 mln funtów
Dane takie podał brytyjski urząd statystyczny (ONS). W lutym Wielka Brytania sprowadziła z Rosji ropę wartą 410 mln funtów - wówczas Rosja była największym dostawcą ropy na Wyspy. W kwietniu Rosja była szóstym największym dostawcą ropy dla Wielkiej Brytanii.
Kolaboracyjne władze zapowiadają referendum ws. aneksji przez Rosję obwodu chersońskiego
Chersoń, stolica obwodu chersońskiego, był pierwszym dużym miastem zdobytym przez Rosjan na Ukrainie. Potem Rosjanie zdobyli jeszcze m.in. Mariupol i Siewierodonieck.
Czytaj więcej
Kolaboracyjna, ustanowiona przez Rosjan administracja wojskowo-cywilna okupowanego obwodu chersońskiego, rozpoczęła przygotowania do referendum ws. dołączenia obwodu do Rosji - poinformował Kirył Stremousow, zastępca kolaboracyjnego gubernatora obwodu w rozmowie z Reutersem.
Norwegia nie wpuszcza rosyjskiego statku na Spitsbergen
Rosyjski reżim kipi z oburzenia decyzją Norwegii o niewpuszczeniu na Spitsbergen rosyjskiego statku z 20 tonami ładunku. Miała się na nim znajdować żywność dla 500 rosyjskich górników pracujących na wyspie. Ale czy na pewno?
Czytaj więcej
Rosyjski reżim kipi z oburzenia decyzją Norwegii o niewpuszczeniu na Spitsbergen rosyjskiego statku z 20 tonami ładunku. Miała się na nim znajdować żywność dla 500 rosyjskich górników pracujących na wyspie. Ale czy na pewno?
Przewodnicząca rady obwodu mikołajowskiego: Na Mikołajów spadło 10 rakiet w pół godziny
Hanna Zamazejewa napisała na swoim kanale w serwisie Telegram, że "Rosjanie dopuścili się kolejnego aktu terroru" i "co najmniej 10 rakiet spadło na Mikołajów w ciągu pół godziny. "O 6:25 rakieta trafiła wielopiętrowy budynek mieszkalny. Jak dotąd wiemy o czterech ofiarach śmiertelnych, co najmniej pięć osób zostało rannych. Trwa akcja ratunkowa. Ludzie są uwięzieni pod gruzami" - napisała Zamazejewa. Przewodnicząca rady obwodu dodała, że "Mikołajów jest ścierany z powierzchni ziemi" jak Mariupol, Wołnowacha i inne miasta.
Estonia będzie przyjmować rannych Ukraińców
Estoński rząd stworzył procedurę, zgodnie z którą estońskie szpitale przyjmą na leczenie Ukraińców rannych w wyniku działań wojennych.Jednocześnie w szpitalach będzie mogło przebywać 50 pacjentów. Na cel tego programu przeznaczono 3 mln euro.
Tureckie media chwalą Erdogana za porozumienie z NATO
"Zwycięstwo prezydenta Erdogana w Madrycie" - informują na pierwszych stronach prorządowe dzienniki w Turcji.
Czytaj więcej
Prorządowe tureckie media wychwalały porozumienie umożliwiające Finlandii i Szwecji przystąpienie do NATO jako triumf prezydenta Tayyipa Erdogana. Turcja miała uzyskać od Zachodu konkretne korzyści w walce z terroryzmem.
Prezydent Indonezji wyruszył z Przemyśla pociągiem do Kijowa
Joko Widodo napisał, że rozpoczyna "misję pokojową". Według informacji Bloomberga jeszcze w środę Widodo spotka się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Na Ukrainie Widodo odwiedzi też Irpień, miasteczko w obwodzie kijowskim, w którym Rosjanie dopuszczali się zbrodni wojennych.
Minister rozwoju gospodarczego Rosji, Maksym Reszetnikow, spodziewa się deflacji w Rosji
Reszetnikow mówił, że popyt w Rosji utrzymuje się na niskim poziomie, a konsumenci wolą oszczędzać pieniądze, niż je wydawać, stąd w czerwcu kraj może doświadczyć deflacji.
Johnson: Putin liczył, że będzie miał mniej NATO przy granicy. Będzie więcej
Putin miał nadzieję, że będzie miał mniej NATO na swoim zachodnim froncie w wyniku swojej niesprowokowanej, nielegalnej inwazji na Ukrainę. Okazało się, że całkowicie się mylił - powiedział premier Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że Władimir Putin całkowicie się mylił w swoich nadziejach na ograniczenie przewagi NATO.
Liczba ofiar porannego ataku na Mikołajów wzrosła do czterech
Ukraińska prokuratura regionalna z Mikołajowa informuje na swoim kanale w serwisie Telegram, że wszczęła postępowanie ws. naruszenia zasad i zwyczajów wojny oraz morderstwa z premedytacją w związku z porannym rosyjskim atakiem na Mikołajów. Ok. 6 rano Rosjanie mieli przeprowadzić atak rakietowy na Mikołajów. Jedna z rakiet trafiła pięciopiętrowy budynek. W wyniku ataku czterech cywilów zginęło (początkowo pojawiła się informacja, że zginęły dwie osoby).
Rosyjski resort obrony podał dane o stratach Ukrainy
Generał Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji poinformował, że od 24 lutego Ukraińcy mieli stracić 221 samolotów, 134 śmigłowce, 1,391 bezzałogowych statków powietrznych, 351 zestawów przeciwlotniczych, 3 853 czołgi i pojazdy opancerzone, 692 zestawów rakietowych, 3 052 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 3 907 innych pojazdów.
Na nagraniu przechwyconym przez AW rosyjscy żołnierze krytykują swoich dowódców
Rozmówcy podkreślają, że władze w Moskwie liczyły na szybkie zwycięstwo na Ukrainie, tymczasem "skuteczne działania Ukrainy zaskoczyły dowódców". Żołnierze krytykują też swoich "tępych" dowódców i mówią, że Kreml wykorzystuje młodych żołnierzy jako "mięso armatnie".
Czytaj więcej
Agencja Wywiadu opublikowała dwa fragmenty przechwyconych rozmów z Rosji. Na jednym z zarejestrowanych nagrań rosyjska urzędniczka usiłuje dowiedzieć się w organach porządkowych, jakie procedury obowiązują żołnierzy, którzy chcą uniknąć dalszych walk na froncie. Na drugim rosyjscy wojskowi analizują faktyczne przyczyny decyzji o ataku na Ukrainę.
Biden zapowiada powstanie stałej kwatery głównej V korpusu armii USA w Polsce
Prezydent USA mówił o tym w czasie spotkania z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem.
Czytaj więcej
Podczas szczytu NATO w Madrycie prezydent Joe Biden zapowiedział powstanie w Polsce stałej kwatery głównej V korpusu armii Stanów Zjednoczonych.
Budynek ambasady USA w Warszawie był podświetlony w barwach Ukrainy
Podświetlenie w taki sposób budynku amerykańskiej ambasady było związane z obchodzonym na Ukrainie Dniem Konstytucji.
Wielka Brytania nie chce negocjacji z Moskwą, póki Rosjanie są na Ukrainie
- Są ludzie, którzy twierdzą, że jest miejsce na negocjacje teraz, kiedy Rosja jest jeszcze na Ukrainie. Myślę, że to przyniesie fałszywy pokój. Doprowadzi to do dalszej agresji w przyszłości - powiedziała szefowa MSZ Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss uważa, że rozmowy pokojowe z Rosją powinny się odbyć dopiero po jej klęsce na Ukrainie.
Zełenski: Putin chory na brak szacunku do Ukraińców. Plotki mnie nie interesują
- Wiele osób wokół prezydenta Federacji Rosyjskiej jest chorych na to samo. Nadmierne ambicje, niezrozumienie i brak szacunku prawa międzynarodowego, ludzkiego życia. Dla nich to jest nic. Choroba jest groźna dla naszego państwa - mówił prezydent Ukrainy w rozmowie z NBC News.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w rozmowie z NBC stwierdził, że nie interesuje go czy prawdziwe są plotki mówiące o złym stanie zdrowia i poważnej chorobie prezydenta Rosji, Władimira Putina.
Krzemieńczuk: Dwóch ratowników rannych w czasie usuwania gruzów centrum handlowego
Ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych we wpisie w kanale Telegram pisze, że rankiem 29 czerwca trwały prace ratowników, usuwających gruz z terenu trafionego rosyjską rakietą centrum handlowego w Krzemieńczuku. W czasie usuwania gruzu dwóch ratowników zostało rannych. Liczba ofiar ataku jak dotąd nie zmieniła się - w centrum handlowym zginęło co najmniej 18 osób, 61 potrzebowało pomocy medycznej, 26 z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii.
Kanclerz Scholz w Madrycie: Będziemy dostarczać broń Ukrainie tak długo, jak to konieczne
Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, który przebywa w Madrycie na szczycie NATO stwierdził, że "jest dobrze, iż zebrane w Madrycie kraje, ale też wiele innych, również, wnoszą wkład w to, by Ukraina mogła się bronić - dostarczając jej środki finansowe, pomoc humanitarną, a także dostarczając broń, której Ukraina pilnie potrzebuje". - Nasz komunikat brzmi: Nadal będziemy to robić - i robić to intensywnie - tak długo, jak będzie to potrzebne, by umożliwić Ukrainie obronę - dodał.
Czytaj więcej
Sojusznicy NATO będą dostarczać Ukrainie broń w jej wojnie z Rosją tak długo, jak będzie to konieczne - zapowiedział w Madrycie kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Rosja: Sąd Najwyższy znów przekłada decyzję ws. Pułku Azow
Na 2 sierpnia zostało przełożone posiedzenie Sądu Najwyższego poświęcone wnioskowi rosyjskiego Prokuratora Generalnego ws. uznania ukraińskiej jednostki wojskowej, Pułku Azow, za organizację terrorystyczną. Rozprawa w tej sprawie miała najpierw odbyć się 26 maja, ale wówczas przełożono ją na 29 czerwca.
Cena euro na giełdzie w Moskwie spadła do poziomu najniższego od kwietnia 2015 roku
Po raz pierwszy od 16 kwietnia 2015 roku za euro trzeba było płacić na moskiewskiej giełdzie mniej niż 53 ruble.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 4,408 mln osób
W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 21,4 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 24,5 tys. osób, a od 24 lutego - 2,452 mln osób.
Duda: Rosja przestaje być partnerem NATO, co już dawno powinno się stać
Dzisiaj jest ona rzeczywiście największym zagrożeniem dla państw NATO, zwłaszcza tym na wschodniej flance - mówił w Madrycie polski prezydent.
Czytaj więcej
Rosja przestaje być partnerem NATO, co już dawno powinno się stać - mówił przebywający w Madrycie na szczycie NATO prezydent, Andrzej Duda.
Müller: Liczymy, że zostanie zwiększona obecność (NATO) na terenie Polski
Rzecznik rządu podkreślał w Radiu Plus, że "w Polsce jest już dużo tych żołnierzy, ponad 10 tys., co powoduje wzrost naszego bezpieczeństwa".
Czytaj więcej
Nie będę urządzał spekulacji na temat inflacji - powiedział w Radiu Plus rzecznik rządu, Piotr Müller, pytany o to czy inflacja w Polsce może przekroczyć 20 proc.
Minister obrony Wielkiej Brytanii: Najważniejsze to utrzymać wydatki na armię powyżej 2 proc. PKB
Przed szczytem NATO w Madrycie Ben Wallace mówił, że chciałby, aby wydatki na siły zbrojne w Wielkiej Brytanii zostały utrzymane na poziomie 2 proc. PKB, "jeśli nie wyższym".
Gubernator obwodu ługańskiego: Orkowie stawiają na totalne zniszczenie
Serhi Haidai, gubernator obwodu ługańskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że we wszystkich miejscowościach w rejonie Lisiczańska trwają walki. "Orkowie (pogardliwe określenie Rosjan - red.) próbują przełamać naszą obronę, ale im się nie udaje, więc wybierają swój ulubiony sposób - totalne zniszczenie. Ostrzał jest nieustanny, zniszczenia są katastrofalne" - napisał Haidai. "Tylko w Lisiczańsku Rosjanie rzucili do walki dwie batalionowe grupy taktyczne z ciężkim sprzętem. Orkowie mają przewagę zarówno w liczbie żołnierzy, jak i sprzętu, ale jeśli chodzi o umiejętności walki - nasi obrońcy wygrają" - dodał. Haidai zapewnił też, że droga Lisiczańsk Bachmut nie została przecięta przez Rosjan.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 35 450 żołnierzy, 1 572 czołgi, 3 720 pojazdów opancerzonych, 781 zestawów artyleryjskich, 246 wyrzutni rakiet, 103 zestawy przeciwlotnicze, 217 samolotów, 185 śmigłowców, 640 bezzałogowych statków powietrznych, 142 pociski manewrujące, 14 jednostek nawodnych, 2 598 pojazdów (w tym cystern), 61 jednostek sprzętu specjalnego.
Stoltenberg: To będzie historyczny szczyt NATO
- Będzie to szczyt zwrotny, ponieważ podejmiemy na nim decyzje historycznej wagi. Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną - zapowiedział w Madrycie sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
W związku z wojną na Ukrainie, sojusz stoi w obliczu największego wyzwania od czasów II wojny światowej - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o rosyjskich stratach
W ciągu doby na południu Ukrainy ukraińska armia strąciła jeden bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10, jeden pocisk manewrujący nad obwodem odeskim, a w wyniku uderzeń artyleryjskich i rakietowych zginęło 22 rosyjskich żołnierzy, a ponadto zniszczona została wyrzutnia rakiet Huragan, trzy pojazdy opancerzone, pięć ciężarówek, zniszczono też dwa składy amunicji.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie mogli mierzyć w inny cel niż centrum handlowe
"Istnieje realna możliwość, że atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku z 27 czerwca, był wymierzony w inny, pobliski cel. Rosyjski brak precyzji w przeprowadzaniu uderzeń na odległe cele w przeszłości skutkowała masowymi ofiarami wśród cywilów, jak np. w przypadku ataku na stację kolejową w Kramatorsku z 9 kwietnia 2022 roku" - czytamy w raporcie Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii.
Amerykański think tank analizuje możliwe dalsze kroki Rosjan
Kontynuowanie ofensywy w Donbasie ma być uzależnione od odzyskania możliwości bojowych jednostek, które brały udział w oblężeniu Siewierodoniecka.
Czytaj więcej
Dalsze posunięcia Rosji w Donbasie będą zależeć od zdolności do odzyskania siły bojowej z sił w Siewierodoniecku - uważają eksperci z amerykańskiego think tanku Institute for the Study of War.
Premier Hiszpanii: Putin chce destabilizacji, osłabienia bezpieczeństwa, dobrobytu Europy
Premier Hiszpanii mówił, że najważniejszym celem szczytu NATO jest wysłanie "komunikatu o jedności w kwestii demokracji, bezpieczeństwa, międzynarodowego porządku, opartego na prawach, które - niestety - Putin i Federacja Rosyjska - rozbiły na kawałki inwazją na Ukrainę.
Czytaj więcej
Premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, gospodarz szczytu NATO w Madrycie, w rozmowie z AP stwierdził, że szczyt musi wysłać "sygnał odstraszający, że Sojusz jest gotowy bronić każdego centymetra swojego terytorium".
Rosjanie ostrzelali rankiem Mikołajów. Są ofiary
W wyniku porannego ostrzału Mikołajowa dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne - informuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim. To efekt ostrzelania budynku mieszkalnego - Kim nie podaje czy był to atak rakietowy czy artyleryjski lub moździerzowy.
Niemcy i Holandia przekażą Ukrainie kolejne haubice
Sześć kolejnych samobieżnych haubic PzH2000 przekażą Ukrainie Niemcy i Holandia - poinformowała minister obrony Niemiec, Christine Lambrecht, cytowana przez DW. W Niemczech postanowiliśmy podarować Ukrainie trzy kolejne Panzerhaubitze2000. Wraz z tymi, które przekaże Holandia, będzie ich sześć - powiedziała Lambrecht. Wcześniej Niemcy przekazały Ukrainie siedem zestawów PzH2000 a Holandia - pięć.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Dodatkowe zestawy S-300 w obwodzie mikołajowskim
"Na kierunku mikołajowskim, aby zapewnić osłonę rejonów koncentracji sił i sprzętu wojskowego, agresorzy rozmieścili dodatkową baterię zestawów przeciwlotniczych S-300VM" - głosi Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie.
Dwie ofiary rosyjskiego ostrzału obwodu sumskiego
We wtorek dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku ostrzału obwodu sumskiego - informuje gubernator obwodu, Dmytro Żywicki, na swoim kanale w serwisie Telegram. "Dzień był 'gorący' i bardzo głośny na naszej granicy. Niestety, stało się najgorsze: zginęli nasi obywatele. Dwie osoby zginęły. Trzy zostały ranne" - napisał Żywicki. We wtorek po 10 Rosjanie rozpoczęli ostrzał rejonu krasnopolskiego - śmigłowce, znad terytorium Federacji Rosyjskiej, wystrzeliły w kierunku terytorium Ukrainy ok. 20 pocisków. Po 11 Rosjanie ostrzelali rejon krasnopolski z wyrzutni rakiet Grad. Od południa Rosjanie wystrzelili ponad 50 razy z samobieżnych haubic, prowadzili też ostrzał z broni maszynowej i wyrzutni granatów. Ok. 16 rejon Krasnopola ostrzelała rosyjska artyleria. Po 18 doszło do kolejnego ostrzału artyleryjskiego i rakietowego. Po południu dron zrzucił ładunek wybuchowy na jedną z wiosek. Po 20 taki atak się powtórzył.
Szczyt w Madrycie ma być wyrazem jedności NATO w obliczu rosyjskiej agresji
– Putin od początku liczy, że się podzielimy. Ale do tej pory tak się nie stało i stać się nie może – zapowiedział we wtorek po południu po wylądowaniu w Madrycie Joe Biden. Rzecz wyjątkowa, w bazie wojskowej Torrejon przyszedł go powitać król Filip VI. Burbon chciał pokazać, jak ważna jest dziś jedność całego Zachodu.
Czytaj więcej
Przywódcy państw paktu uruchomią w hiszpańskiej stolicy program zastąpienia zachodnim sprzętem sowieckiego uzbrojenia Ukrainy. Czy jednak nie za późno?
W ciągu ostatnich tygodni Rosjanie zmienili sposób atakowania Ukrainy
– Jeśli poprzednio wystrzeliwali (najczęściej nocą – red.) pięć, sześć rakiet, to tylko 25 czerwca było ich ponad 50 – informuje ukraińskie MSW. To bardzo utrudnia działanie niezbyt silnej ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
Czytaj więcej
Po rakietowym ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał USA, by uznały Rosję za „państwo terrorystę”.
Polska chciała skokowego zwiększenia obecności wojsk NATO na flance wschodniej. Tak się nie stanie
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba żołnierzy sojuszniczych (głównie z USA ) w Polsce wzrosła do około 10 tysięcy. I tak z grubsza pozostanie - pisze Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
W razie inwazji Rosji sojusz od początku będzie bronił całej Polski. Ale nie w sposób, jaki chciał rząd w Warszawie.
Zełenski: Poznamy nazwiska i twarze Rosjan odpowiedzialnych za terror
- Ukraińscy stróże prawa i agencje wywiadowcze robią co w ich mocy, by zidentyfikować rosyjskich żołnierzy odpowiedzialnych za terror wobec naszych miast. Nazwiska, twarze i wszystkie informacje o każdym z tych terrorystów będą ujawnione światu. Żaden z nich nie będzie w stanie uniknąć odpowiedzialności i osobiste sankcje nie będą wystarczające w przypadku tych osób. Kara i więzienie to minimum na jakie zasługują - mówił prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.
Rosyjski dyplomata: Rynki widzą, że działania władz USA są nieprzewidywalne
Anatolij Antonow, ambasador Rosji w USA, przekonywał też, że "fala antyrosyjskich ograniczeń, narzucanych przez kolektywny Zachód na czele z USA, wywołała globalny kryzys żywnościowy".
Czytaj więcej
Ambasador Rosji w USA, Anatolij Antonow ocenił, że nowy pakiet sankcji wobec Rosji, ogłoszony przez Departament Skarbu, podważa międzynarodową stabilność gospodarczą.
Agencja KCNA cytuje eksperta, który mówi, że NATO odpowiada za wojnę na Ukrainie
- NATO jest niczym więcej niż narzędziem do realizacji amerykańskiej strategii hegemonicznej i narzędziem lokalnej agresji - ocenia Kim Hyo-myung, badacz z Północnokoreańskiego Stowarzyszenia Badań nad Polityką.
Czytaj więcej
Wspólne ćwiczenia USA, Korei Południowej i Japonii, są "złowrogo wymierzone" w Koreę Północną i są częścią "groźnego preludium do stworzenia azjatyckiej wersji NATO" - informuje północnokoreańska agencja informacyjna KCNA.
Australia rozważy ponowne otwarcie ambasady na Ukrainie
Przed szczytem NATO premier Australii, Anthony Albanese stwierdził, że Australia rozważa decyzję o ponownym otwarciu placówki dyplomatycznej na Ukrainie, a on sam "będzie miał więcej do powiedzenia w tej sprawie w nachodzących dniach i tygodniach".
Johnson: To, co robi Putin na Ukrainie, to przykład toksycznej męskości
- Gdyby Putin był kobietą, którą oczywiście nie jest, ale gdyby był, naprawdę nie sądzę, że rozpocząłby szaloną, maczystowską wojnę najeźdźczą i rozpętał przemoc w sposób, w jaki to zrobił - stwierdził brytyjski premier w rozmowie z ZDF.
Czytaj więcej
Władimir Putin nie rozpocząłby wojny na Ukrainie, gdyby był kobietą - stwierdził Boris Johnson w rozmowie z niemieckim nadawcą ZDF, po zakończeniu rozmów przywódców państw G7 w Niemczech.
Obrońcy Brytyjczyka walczącego w Donbasie złożyli wniosek o kasację wyroku
- Zażądaliśmy zmiany wyroku ws. mojego klienta i wymierzenia mu kary dożywocia jako nadzwyczajnego wymiaru kary - powiedziała Julia Cerkownikowa, cytowana przez agencję TASS.
Czytaj więcej
Obrońcy obywatela Wielkiej Brytanii, Shauna Pinnera, skazanego na śmierć za walkę jako najemnik na Ukrainie przez sąd samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, chcą zamiany wydanego w jego sprawie wyroku na wyrok dożywocia - podała agencja TASS, powołując się na obrońcę Pinnera.
Haidai: Rosjanie używają każdej dostępnej broni i nie rozróżniają celów
Mówiąc na antenie ukraińskiej telewizji o sytuacji w obwodzie ługańskim, Serhij Haidai, gubernator obwodu stwierdził, że "sytuacja w Lisiczańsku jest bardzo trudna". - Rosjanie używają każdej dostępnej broni... bez rozróżniania celów na militarne i niemilitarne - szkoły, przedszkola, instytucje kultury - mówił. - Wszystko jest niszczone. To polityka spalonej ziemi - dodał Haidai.
Chiny: Sprzeciwiamy się zaangażowaniu NATO w Azji i regionie Pacyfiku
Stały przedstawiciel Chin przy ONZ, Zhang Jun, w czasie posiedzenia RB ONZ, wyraził "kategoryczny sprzeciw" wobec zaangażowania się NATO ws. Azji i regionu Pacyfiku i wobec "stworzenia sojuszu na wzór NATO w regionie". - Pekin uważnie monitoruje zmiany strategii NATO i jest zaalarmowany planami Sojuszu dotyczącymi zmian w koncepcji strategicznej (Sojuszu) - powiedział Zhang. - Przywódcy NATO ostatnio przedstawiają inne kraje jako zagrożenie. Ale faktem jest, że to NATO stwarza problemy w różnych regionach świata. Wzywamy NATO, by wyciągnęło lekcję i nie wykorzystywało kryzysu na Ukrainie jako pretekstu do zaostrzenia konfrontacji i prowokowania nowych zimnych wojen - dodał chiński dyplomata.
Doradca mera Mariupola: Rosjanie planują referendum ws. aneksji obwodu donieckiego
Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że na 11 września 2022 roku Rosjanie zaplanowali tzw. referendum ws. aneksji obwodu donieckiego. "Okupacyjne władze otrzymały instrukcje, aby przygotować lokale dla 'komisji referendalnych'" - pisze Andriuszczenko.