Najnowsze wydarzenia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Australia ogłosiła, że obejmuje sankcjami domniemaną kochankę Władimira Putina i jego kuzynów. W piątek w nocy Rosjanie dokonali ataku rakietowego na Odessę, w którym zginęło co najmniej 10 osób.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Kanada przekaże Ukrainie 39 opancerzonych pojazdów wsparcia bojowego
Kanada przekaże także kamery wysokiej rozdzielczości, wykorzystywane w Baryaktarach.
Były szef Formuły : Wziąłbym kulkę za Putina
Bernie Ecclestone uważa, że winę za przedłużająca się wojnę ponosi Wołodymyr Zelenski
Czytaj więcej
Przyjąłbym kulę za Putina, bo jest osobą pierwszej klasy - powiedział w popularnym programie telewizyjnym "Good morning Britain" były szef Formuły 1, Bernie Ecclestone.
Propagandysta Łukaszenki zachęca Polaków: Białoruś jest cicha, spokojna, bezpieczna
- Niech Polacy przyjadą i zobaczą wszystko sami. Zobaczą, że Białoruś jest krajem w centrum Europy, które zapewnia bezpieczeństwo swoim obywatelom, oferuje produkty wysokiej jakości, doskonałą turystykę - powiedział politolog Wadim Borowik, komentując otwarcie granic dla Polaków. - Białoruś jest cicha, spokojna, bezpieczna, a to również przyciąga turystów.
Białoruś otwiera granice dla Polaków "w trosce o dobrosąsiedzkie stosunki"
Wizy zniesiono w terminie od 1 lipca do 31 grudnia.
Czytaj więcej
Władze Białorusi od 1 lipca wprowadzają dla Polaków bezwizowy wjazd na teren kraju. Zniesienie wiz zostało wprowadzone "w trosce o dobrosąsiedzkie stosunki" - informuje portal Kresy.pl.
Kwaśniewski o użyciu broni nuklearnej przez Rosję: Ja bym tego ryzyka nie lekceważył
- Rosja zdaje sobie sprawę, że w takiej typowej wojnie, ona nie może osiągnąć swoich celów, czyli przejąć pełnej kontroli nad Ukrainą - mówił były prezydent w PolsatNews
Czytaj więcej
Rosyjska propaganda coraz częściej powtarza, że jeżeli świat miałby istnieć bez Rosji, to lepiej, by świata nie było - powiedział w PolsatNews były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej otwierają placówkę dyplomatyczną w Moskwie
Uroczyste otwarcie odbędzie się 12 lipca.
Czytaj więcej
12 lipca w Moskwie zostanie otwarta ambasada samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.
Niemcy rozważają zakup systemu antyrakietowego
W grę wchodzą systemy izraelski lub amerykański.
Czytaj więcej
Niemcy rozważają zakup systemu obrony przeciwrakietowej od Izraela lub Stanów Zjednoczonych, aby wzmocnić swoją obronę m.in. przed rosyjskimi rakietami Iskander w Kaliningradzie - donosi niemiecki "Welt am Sonntag".
Drugie życie Mriji z pomocą Richarda Bransona
Podczas wizyty na Ukrainie Branson i jego ukraińscy gospodarze omówili współpracę w przemyśle kosmicznym oraz projekt budowy nowego samolotu Mrija.
Czytaj więcej
Założyciel Virgin Galactic, Richard Branson, obiecuje pomóc Ukrainie w budowie nowego samolotu Mrija (Marzenie) - największego latającego transportowca świata.
Erdogan twierdzi, że Szwecja obiecała ekstradycję 73 osób
Podpisane wczoraj memorandum mówi, że Szwecja i Finlandia zajmą się rozpatrywanymi przez Turcję wnioskami o ekstradycję podejrzanych o terroryzm zgodnie z europejską konwencją o ekstradycji.
Czytaj więcej
Po podpisaniu trójstronnego memorandum i wycofaniu przez Turcję sprzeciwu co do członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO, Sztokholm obiecał prezydentowi Erdoğanowi ekstradycję 73 osób.
Prezydent Indonezji przekazał Putinowi wiadomość od Zełenskiego
Prezydent Joko Widodo, przebywający z wizytą w Rosji, nie zdradził treści wiadomości.
Powiedział natomiast że w rozmowie z Putinem wyraził gotowość do pomocy w nawiązaniu „komunikacji” między dwoma prezydentami.
Morawiecki: Potrzebne są regulacje związane z Kaliningradem
Premier polskiego rządu mówił o konieczności uregulowania kwestii przepływu towarów do rosyjskiej eksklawy.
Czytaj więcej
Rosja i Unia Europejska zgadzają się, że konieczne jest opracowanie planu dotyczącego przepływu towarów między Rosją kontynentalną a eksklawą kaliningradzką – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.
Rzecznik Kremla o skazanych na śmierć Brytyjczykach: Ich los zależy od władz DRL
Czytaj więcej
Los skazanych na śmierć Brytyjczyków zależy od woli władz Donieckiej Republiki Ludowej - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w reakcji na działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Kolejne Panzerhaubitze dla Ukrainy
Minister obrony RFN Christinę Lambrecht powiedziała, że razem z minister obrony Niderlandów Kasją Ollongren zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnych sześciu 155 mm armatohaubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) – i RFN, i Niderlandy podarują po trzy działa.
Czytaj więcej
Deutsche Welle, relacjonując obecnie trwający szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, podał że Republika Federalna Niemiec i Niderlandy, działając w porozumieniu, zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnych sześciu 155 mm armatohaubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000.
Bielecki: Zgoda na przyjęcie Szwecji i Finlandii uratowała wagę szczytu NATO
Odpowiedzi na najważniejsze pytanie cały czas nie znamy - mówi w rozmowie z Cezarym Szymankiem Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
- Wagę szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Madrycie uratowała zgoda na przyjęcie Finlandii i Szwecji. Reszta to tylko polityczne deklaracje i słowa liderów. Odpowiedzi na najważniejsze pytanie cały czas nie znamy. Czy taka postawa Zachodu wystarczy, aby Putin doszedł do wniosku, że nie opłaci mu się inwazja na inny kraj – mówi Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.
Rosja znów oskarża Polskę o planowanie rozbioru Ukrainy
Tym razem o przygotowaniach do "rozczłonkowania" wschodniego sąsiada Warszawę oskarża dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej Siergiej Naryszkin
Czytaj więcej
Polskie władze pracują nad różnymi planami podziału Ukrainy - powiedział dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej Siergiej Naryszkin.
Ławrow: Od teraz nie będziemy ufać ani Amerykanom, ani UE
Zrobimy wszystko co konieczne, by nie być zależnymi od nich w krytycznie ważnych branżach przemysłu - zapowiedział szef MSZ Rosji.
Czytaj więcej
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, w czasie konferencji prasowej po spotkaniu z szefem MSZ Białorusi, Władimirem Makiejem, oświadczył, że żelazna kurtyna między Rosją i Zachodem "już zapada".
Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Syrią
To reakcja na uznanie przez Syrię niepodległości samozwańczych republik - Ługańskiej i Donieckiej.
Biden: USA zbierają cały świat, by stanął ramię w ramię z Ukrainą
- Rosja nie może pokonać Ukrainy. To jest kwestia absolutnie krytyczna dla świata - mówił amerykański prezydent podsumowując szczyt NATO w Madrycie.
Czytaj więcej
Będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO - mówił podsumowując szczyt NATO w Madrycie prezydent USA, Joe Biden.
Putin: NATO odwodzi Ukrainę od rozmów pokojowych
- To tylko potwierdza nasze przypuszczenia, że dobro narodu ukraińskiego nie jest celem Zachodu i NATO, ale środkiem do obrony własnych interesów - powiedział Władimir Putin po zakończeniu szczytu państw basenu Morza Kaspijskiego.
Czytaj więcej
Rękami Ukraińców państwa NATO chcą po prostu dalej się umacniać swoją rolę w świecie, swoje imperialne ambicje - powiedział Władimir Putin po zakończeniu szczytu państw Morza Kaspijskiego.
Sześć osób zostało rannych w wyniku ostrzału Słowiańska
Jak poinformował mer Słowiańska, Wadym Liach, w wyniku ostrzału miasta przez Rosjan, z użyciem amunicji kasetowej, rannych zostało sześć osób. Rosjanie koncentrują obecnie siły w rejonie Słowiańska przygotowując się do szturmu na to miasto.
Po wizycie w Kijowie prezydent Indonezji dotarł do Moskwy
Joko Widodo ma rozmawiać w Moskwie z Władimirem Putinem, którego będzie namawiał do zawieszenia broni na Ukrainie i umożliwienia bezpiecznego transportu zboża z Ukrainy drogą morską.
Ukraina rozpoczęła eksport energii elektrycznej do UE
- W pierwszym etapie moc eksportu i importu zostanie ograniczona do 100 MW tylko w kierunku Rumunii.
Czytaj więcej
Dziś 30 czerwca Ukraina rozpoczęła komercyjny eksport energii elektrycznej do UE. W pierwszym etapie moc eksportu i importu zostanie ograniczona do 100 MW tylko w kierunku Rumunii i będzie dystrybuowana na aukcjach dziennych.
W nocy Rosjanie ostrzelali blok mieszkalny w mieście Hulajpołe
Zaporoska administracja obwodowa zamieściła na swoim kanale w serwisie Telegram zdjęcia, na których widać skutki rosyjskiego ataku na Hulajpołe W nocy Rosjanie ostrzelali w tym mieście pięciopiętrowy blok, który został niemal całkowicie zniszczony.
Separatyści: Sforsowaliśmy Doniec Siewierski
Siły milicji ludowej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i sprzymierzona z nimi rosyjska armia, przekroczyły Doniec Siewierski i rozwijają ofensywę na północ od Lisiczańska - poinformował Andriej Maroczko, przedstawiciel departamentu wojskowego samozwańczej, separatystycznej republiki, cytowany przez Interfax. Do sforsowania rzeki miało dojść w rejonie Siewierodoniecka, kontrolowanego w pełni przez rosyjską armię od 25 czerwca.
Grecja w tym tygodniu ma przekazać List Intencyjny ws. zakupu 20 myśliwców F-35
Amerykańskie myśliwce piątej generacji miałyby zacząć trafiać do Grecji na przełomie 2027 i 2028 roku.
Czytaj więcej
Grecja ma wystąpić w najbliższych dniach do USA z oficjalnym wnioskiem ws. zakupuj 20 myśliwców piątej generacji, F-35 - informują źródła, na które powołuje się Reuters.
Niemcy zaczęli oszczędzać gaz
Zapasy nie starczą im na całą zimę.
Czytaj więcej
W pierwszych pięciu miesiącach tego roku Niemcy zużyli o ponad 14 proc. mniej gazu niż rok wcześniej. Powodem tego są nie tylko apele ministra gospodarki, ale także wysokie ceny. Tymczasem niemieckie zbiorniki magazynowe gazu nadal się zapełniają.
Kułeba: Pokonaliśmy Rosjan na Wyspie Węży, a oni mówią o geście dobrej woli
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał, że wojska ukraińskie wyparły Rosjan z Wyspy Węży. Odrzucił wersję Kremla o "geście dobrej woli". "Zawsze w ten sposób umniejszają swoje porażki. Partnerzy nie powinni się wahać przed dostarczeniem Ukrainie więcej ciężkiej broni, abyśmy wyzwolili więcej naszych ziem" - napisał szef ukraińskiej dyplomacji.
Pieskow: Biden i Putin nie rozmawiali ze sobą od 24 lutego
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow na pytanie czy może potwierdzić, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, prezydenci USA i Rosji, Joe Biden i Władimir Putin, nie rozmawiali ze sobą bezpośrednio, odparł: "Tak, potwierdzam". Dopytywany czy takie kontakty są planowane w kwestii zachowania "strategicznej stabilności między Rosją a USA", Pieskow odparł: "Nie, niestety nie ma jak dotąd żadnych konkretnych planów (w tej sprawie - red.)".
Boris Johnson: Wielka Brytania będzie wydawać 2,5 proc. PKB na armię do końca dekady
Boris Johnson zapowiedział, że do 2030 roku wydatki Wielkiej Brytanii na obronność wzrosną do poziomu 2,5 proc. PKB. Johnson ocenił też, że rekomendacja, by państwa NATO wydawały 2 proc. PKB na obronność powinna zostać uaktualniona ze względu na sytuację na Ukrainie i globalne zagrożenia.
Czytaj więcej
Boris Johnson, w czasie konferencji prasowej po drugim dniu szczytu NATO oświadczył, że Wielka Brytania będzie wydawać na armię 2,5 proc. PKB do końca obecnej dekady.
Łukaszenko: Inni pozazdroszczą relacji Białoruś - Rosja
Jesteśmy dwoma inteligentnymi niezależnymi państwami, które mogą zbudować taką architekturę naszych relacji, której inni będą zazdrościć. Zmierzamy w tym kierunku - powiedział Aleksander Łukaszenko podczas spotkania z Siergiejem Ławrowem.
Czytaj więcej
Aleksander Łukaszenko spotkał się w Mińsku z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Jego zdaniem stosunki między krajami mogą osiągnąć poziom, którego będą zazdrościć inne państwa.
Polska będzie miała większe zapasy gazu
PGNiG rozbudowuje swoje magazyny.
Czytaj więcej
Koncern zwiększy pojemność podziemnego magazynu błękitnego paliwa w Wierzchowicach o 0,8 mld ml sześc. Inwestycja ma być zrealizowana w 30 miesięcy kosztem ponad 385 mln zł.
Jens Stoltenberg: Będziemy wspierać Ukrainę, by zapewnić jej przetrwanie
Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg oświadczył, że przywódcy państw NATO porozumieli się ws. wsparcia dla Ukrainy, aby "zapewnić, że przterwa ona jako niezależny i suwerenny kraj w Europie". Stoltenberg określił wojnę Rosji przeciw Ukrainie mianem "brutalnej" i "absolutnie nieakceptowalnej" z konsekwencjami dla całego świata. - Prezydent Putin powinien wycofać swoje wojska i zakończyć tę wojnę natychmiast, powstrzymując ataki na demokratyczny, suwerenny naród wywołujące tak wiele cierpienia na Ukrainie - dodał sekretarz generalny NATO.
Zełenski: Dla nas najważniejsi są ludzie, dla Rosji - broń
Wołodymyr Zełenski napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "Ukraina jest państwem, które najwyżej ceni ludzi. I walczy z agresorem, dla którego największą wartością jest broń".
Miedwiediew: Oni wierzą w trybunał przeciw państwu z największym nuklearnym potencjałem?
Spróbujcie zorganizować taki proces w przypadku licznych kampanii wojskowych prowadzonych przez USA w XX i XXI wieku - mówił były prezydent Rosji.
Czytaj więcej
Były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, występując na forum Międzynarodowego Forum Prawnego w Petersburgu stwierdził, że sankcje wobec Rosji mogą być postrzegane jako casus belli (łac. powód do wojny).
Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego: BUM! Nie ma Rosjan na Wyspie Węży
"Nasze siły zbrojne wykonały znakomitą pracę" - napisał Andrij Jermak dodając, że takich informacji pojawi się więcej i wszystkie będą dotyczyć sukcesów Ukrainy.
Haidai: Ukraińska armia wypełniła zadania w Siewierodoniecku w 200 proc.
Gubernator obwodu ługańskiego, mówiąc o obecnej sytuacji w obwodzie stwierdził, że "Rosjanie ostrzeliwują chaotycznie Lisiczańsk, więc transport do i z miasta jest skomplikowany".
Czytaj więcej
W czasie odwrotu z Siewierodoniecka ukraińska armia nie straciła nawet jednego żołnierza - twierdzi gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, cytowany przez agencję Ukrinform.
Gazprom rozczarował inwestorów
Przez "obecną sytuację" nie wypłaci dywidendy za 2021 rok.
Czytaj więcej
Rozpoczął się gwałtowny spadek akcji Gazpromu, po tym jak koncern zdecydował, że „w obecnej sytuacji” nie zapłaci akcjonariuszom dywidendy za 2021 rok. Koncern stracił na wartości ponad 30 procent w godzinę. Moskiewska giełda się chwieje.
Szef MSZ Ukrainy apeluje do krajów Afryki: Naciskajcie na Rosję
Dmytro Kułeba, w rozmowie z tanzańską gazetą "The Citizen" deklaruje, że mimo iż wiele krajów Afryki zachowuje neutralne stanowisko wobec inwazji Rosji na Ukrainę, jego kraj zamierza wywiązać się ze zobowiązań związanych z zawartymi kontraktami na dostawy żywności i przeciwdziałać globalnemu kryzysowi żywnościowemu wywołanemu przez "nieodpowiedzialne działania Rosji". Kułeba wezwał jednocześnie kraje Afryki, by te "działały razem i wywierały presję na Rosję, by ta zapewniła bezpieczną drogę morską dla eksportu żywności".
Rosja uruchamia połączenie kolejowe z okupowanego Krymu do okupowanego Chersonia
Krym jest nielegalnie okupowany przez Rosję od 2014 roku - od czasu jego, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową, aneksji do Rosji między Krymem a pozostałą częścią Ukrainy nie było połączenia kolejowego.
Czytaj więcej
Od 1 czerwca pociągi pasażerskie Południowej Podmiejskiej Kolei Pasażerskiej zaczną kursować między Krymem a Chersoniem i Melitopolem - informuje spółka kolejowa.
Putin: Kryzys w Donbasie wywołała zbrodnia przeciw ludzkości władz w Kijowie
- Pod przykrywką tego, co nazywają porządkiem opartym na zasadach i innymi wątpliwymi koncepcjami, próbują kontrolować i kierować procesami globalnymi według własnego uznania, trzymając się kursu tworzenia zamkniętych bloków i koalicji, które podejmują decyzje na korzyść jednego państwa - Stanów Zjednoczonych - powiedział Władimir Putin.
Czytaj więcej
- Moglibyśmy uniknąć kryzysów takich jak obecny w Donbasie, który dzieje się w celu ochrony jego mieszkańców przed ludobójstwem - a dla działań kijowskiego reżimu nie może być innej definicji niż zbrodnia przeciwko ludzkości - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.
Ukraińscy uchodźcy podnoszą niemieckie bezrobocie
Szef Federalnego Urzędu Pracy zapewnia, ze rynek pracy jest stabilny.
Czytaj więcej
Według danych Federalnego Urzędu Pracy, w czerwcu 2022 roku stopa bezrobocia w Niemczech, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wzrosła do poziomu 5,3 proc. z 5 proc. w maju.
W czwartek Rano Rosjanie ostrzelali ze swojego terytorium obwód czernihowski
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" informuje, że między 10:27 a 10:35 czasu lokalnego, trzy pociski wystrzelone z terytorium Rosji spadły na obwód czernihowski. Eksplozje były słyszane w rejonie dwóch przygranicznych miejscowości. Ostrzał nie wywołał strat w ludziach ani sprzęcie - podkreśla ukraińska armia. Nie ma też informacji o ofiarach wśród cywilów lub zniszczeniach infrastruktury cywilnej.
Przewodniczący Dumy: W wymianach jeńców biorą udział tylko ciężko ranni żołnierze Pułku Azow
Wiaczesław Wołodin, komentując środową wymianę jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą, w czasie której na Ukrainę wróciło 144 żołnierzy, w tym 95 obrońców Mariupola podkreślił, że w wymianach takich biorą udział "jedynie ciężko ranni żołnierze Pułku Azow, którzy nie będą już mogli brać udziału w walkach". - Te sprawy są pod kontrolą. Wymiany zachodzą, ale odpowiednie działania śledcze są prowadzone wobec wszystkich członków Pułku Azow - dodał.
Putin skrytykował Wielką Brytanię za "imperialną" wojnę o Falklandy
- Gdzie są Falklandy, a gdzie jest Wielka Brytania? - pytał rosyjski prezydent. - Działania Thatcher były podyktowane niczym więcej, niż imperialnymi ambicjami i (chęcią) potwierdzenia imperialnego statusu - dodał nawiązując do wojny o Falklandy, która miała miejsce w 1982 roku.
Czytaj więcej
Rosyjski prezydent odrzucił uwagę Borisa Johnsona, który w rozmowie z ZDF stwierdził, że gdyby Władimir Putin był kobietą, wówczas nie wywołałby wojny na Ukrainie.
Gazprom zwiększy dostawy gazu do Kaliningradu
Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow poinformował, że decyzja o zwiększeniu dostaw została podjęta na spotkaniu z rosyjskim wicepremierem Aleksandrem Nowakiem. Rząd poinformował na swojej stronie internetowej, że obaj urzędnicy omówili wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu.
Wilno jest gotowe na odcięcie prądu z Rosji
Władze litewskie już kupiły wielkie akumulatory prądu.
Czytaj więcej
Litwa kupiła wielkie akumulatory prądu. Jeżeli Rosja nagle odłączy Litwę od postradzieckiej sieci BRELL (oficjalnie ma to nastąpić w 2025 r), to Wilno będzie miało dość własnej zmagazynowanej energii.
Rosjanie potwierdzają, że opuścili Wyspę Węży
Twierdzą, że ich działanie jest "gestem dobrej woli".
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że żołnierze wycofali się z Wyspy Węży. Rosjanie mówią o zaplanowanym działaniu, Ukraina o ewakuacji wrogów.
Jest decyzja Trybunału w Strasburgu ws. Brytyjczyków skazanych na śmierć
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał Rosji wstrzymanie wykonanie kary śmierci wobec dwóch Brytyjczyków, walczących po stronie Ukrainy.
Czytaj więcej
W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu poinformował o wydaniu środków tymczasowych, wstrzymujących wykonanie kary śmierci wobec dwóch Brytyjczyków, walczących po stronie Ukrainy.
Rosyjska armia opuszcza Wyspę Węży
SBU: Obok centrum handlowego w Krzemieńczuku nie ma magazynu z amunicją
Jak podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy obiekt, który znajduje się obok zniszczonego centrum, to asfaltownia.
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała na swoim kanale w serwisie Telegram, że zbiera dowody ws. ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku w ramach prowadzonego śledztwa ws. celowego popełnienia przez Rosjan zbrodni wojennej.
Szwecja przekaże więcej broni Ukrainie
Wśród broni, jaką Szwecja ma przekazać Ukrainie, znajdzie się broń przeciwczołgowa i karabiny maszynowe - informuje agencja TT powołując się na Ministerstwo Obrony Szwecji.
Była prezydent Litwy Grybauskaite skrytykowała Zachód za niewystarczającą pomoc dla Ukrainy
Dalia Grybauskaite została zapytana o opinię na temat doniesień medialnych dotyczących wątpliwości w Białym Domu, czy Ukraina będzie w stanie odzyskać wszystkie okupowane terytoria nawet przy większej pomocy wojskowej. - Przebieg wojny pokazuje niezdecydowaniu Zachodu. Zachód nie zdecydował się od razu, a gdy już to zrobił, to nie wystarczyło. Broń rzeczywiście dociera z opóźnieniem i w ilościach niewystarczających do pokonania Rosji. Przebieg wojny jest więc w dużej mierze wynikiem niezdecydowania. Jeśli te założenia (że część terytoriów pozostanie okupowana - red.) będą uzasadnione, to będzie to wina i wynik wyborów Zachodu. Ukraińcy walczą bohatersko i mogą zatrzymać Federację Rosyjską na polu walki. Jeśli zawiodą, mamy do obwinienia tylko siebie - Zachód - podkreśliła Dalia Grybauskaitė.
Belgia od 1 lipca przestanie wydawać wizy turystyczne Rosjanom
Konsulat Belgii w Rosji przestaje wydawać wizy krótkoterminowe, w tym wizy turystyczne, od 1 lipca. Belgijskie centrum wizowe w Rosji będzie przyjmować tylko wnioski o wizy studenckie, pracownicze i związane z łączeniem rodzin.
Haidai: W Lisiczańsku ludzie marzą o 30 minutach ciszy
W wyniku rosyjskich ataków powietrznych na Lisiczańsk zniszczony został budynek policji, doszło też do zniszczeń na terenie rafinerii ropy naftowej - napisał na swoim profilu na Facebooku gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. "W mieście nie sposób znaleźć bezpiecznego miejsca. Ludzie marzą o co najmniej 30 minutach ciszy, ale rosyjscy okupanci nie przestają, strzelają ze wszystkich rodzajów broni. Wczoraj wróg przeprowadził kilka ataków powietrznych na Lisiczańsk. Wiele zniszczeń" - napisał Haidai. Gubernator obwodu ługańskiego napisał też, że Rosjanie prowadzą ostrzał linii Dońca Siewierskiego. "Oba brzegi rzeki są pod ostrzałem" - podkreślił. Haidai podkreślił też, że Rosjanie nadal próbują doprowadzić do blokady Lisiczańska i przejęcia kontroli nad drogą Bachmut-Lisiczańsk.
Zełenski: Wielka Brytania jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy
Wołodymyr Zełenski wyraził na Twitterze wdzięczność dla premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona, za deklarację o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości miliarda funtów.
Hiszpania podniesie wydatki na armię do 2 proc. PKB do 2029 roku
Taką deklarację złożył w hiszpańskiej telewizji premier Pedro Sanchez. Sanchez stwierdził, że jego kraj będzie "stopniowo podwyższał wydatki na obronność do poziomu bliskiego 2 proc. PKB do 2029 roku". Wydatki na armię na poziomie co najmniej 2 proc. PKB to rekomendacja dla wszystkich państw NATO.
Duda: Białoruś stała się kolejnym rosyjskim okręgiem wojskowym
Białoruś stała się kolejnym rosyjskim okręgiem wojskowym czy też częścią Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Nie powiem, że czuję niebezpieczeństwo ze strony reżimu Łukaszenki. Niebezpieczeństwo jest, jest realne i to jest niebezpieczeństwo ze strony Rosji - mówił prezydent Polski przed drugim dniem szczytu NATO w Madrycie.
Czytaj więcej
Cała ta sytuacja, bez wątpienia, jest porażką Rosji - mówił przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu NATO prezydent Polski, Andrzej Duda, komentując decyzje jakie zapadły w pierwszym dniu szczytu.
Liderzy państw G7 wyśmiewali kreowany przez media wizerunek Putina. Prezydent Rosji dał im radę
Premierzy Wielkiej Brytanii i Kanady zastanawiali się podczas szczytu G7, czy powinni siedzieć bez koszul, nawiązując w ten sposób do sesji fotograficznych prezydenta Rosji. Władimir Putin powiedział dziennikarzom, że byłby to "obrzydliwy widok"
Czytaj więcej
Władimir Putin powiedział, że byłoby "obrzydliwe", gdyby przywódcy państw zachodnich chodzili bez koszul, po tym jak naśmiewali się podczas szczytu G7 z kreowanego przez rosyjskie media męskiego wizerunku prezydenta.
Statek z 7 tys. ton zboża wypłynął z okupowanego przez Rosjan Berdiańska
"Po kilku miesiącach braku aktywności, pierwszy statek handlowy opuścił port handlowy w Berdiańsku, z 7 tysiącami ton zboża na pokładzie, przeznaczonego dla zaprzyjaźnionych krajów" - napisał kolaborujący z Rosjanami Jewhen Balicki na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Okupowany przez Rosjan ukraiński port Berdiańsk, w obwodzie zaporoskim, opuścił pierwszy, od czasu zajęcia portu przez Rosjan, statek przewożący zboże - informuje kierujący kolaboracyjną administracją w Berdiańsku Jewhen Balicki.
Liczba ofiar ataku rakietowego na Mikołajów wzrosła do sześciu
W środowym ataku rakietowym na Mikołajów, w czasie którego trafiony został blok mieszkalny, zginęło sześć osób, a sześć kolejnych zostało rannych - to najnowszy bilans tego ataku, podany w serwisie Telegram przez gubernatora obwodu mikołajowskiego, Witalija Kima. 30 czerwca nad ranem Rosjanie ostrzelali miejscowość Szyrokie - w ataku zniszczony został jeden dom mieszkalny, a dwa inne zostały uszkodzone.
Rosyjski bokser zmierzy się z Amerykaninem jako Kanadyjczyk
Artur Bietierbijew, rosyjski bokser, zdobywca pasów federacji WBC, IBF i WBO w wadze półciężkiej, przed walką z Amerykaninem Joe Smithem Jr. otrzymał obywatelstwo Kanady. - Nie było mowy o walce pod rosyjską flagą. Nie było takiej możliwości. Mogli mnie zablokować, uniemożliwiać mi walki, a gdyby to się przeciągało, po prostu pozbawić pasów (mistrzowskich) - powiedział bokser w rozmowie z rosyjskim dziennikiem sportowym "Sport-Express". Jak dodał "ma szczęście", że przed walką z Amerykaninem otrzymał kanadyjski paszport.
Obwód charkowski: Jedna osoba zginęła, sześć zostało rannych w ciągu ostatniej doby
W wyniku rosyjskich ataków w obwodzie charkowskim w ciągu ostatniej doby zginęła jedna osoba, a sześć - w tym 11-letnia dziewczynka - zostało rannych - poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. "Walki trwają w obwodzie. Na kierunku charkowskim okupanci prowadzą działania obronne, próbując powstrzymać naszą armię. Wróg prowadzi ostrzał pozycji naszej armii i miasteczek oraz wsi z czołgów, moździerzy, artylerii.
Dwie ofiary rosyjskich ataków w obwodzie donieckim
W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie zabili w obwodzie donieckim dwóch cywilów - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: Ignorujmy retorykę Putina
Elizabeth Truss stwierdziła, że należy ignorować retorykę Władimira Putina, który formułuje groźby pod adresem Finlandii i Szwecji w związku z ich akcesją do NATO.
Czytaj więcej
Elizabeth Truss, szefowa MSZ Wielkiej Brytanii, nazwała prezydenta Rosji, Władimira Putina, "odrażającym dyktatorem, który wywołał wojnę nie będącą ani legalną, ani usprawiedliwioną".
Kamczatka: Z powodu sankcji Rosjanie mają problem z łapaniem bezpańskich psów
Stojący na czele rejonu ust'-kamczatskiego Oleg Bondarenko napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w związku z wstrzymaniem dostaw, w ramach sankcji, importowanych dotychczas przez Rosję środków usypiających, chwytanie bezpańskich psów na Kamczatce stało się trudne ponieważ "w tym momencie nie ma skutecznych i humanitarnych metod", by to zrobić. "Krajowe środki usypiające usypiają zwierzę 30 minut po podaniu, a w tym czasie pies może uciec gdziekolwiek" - dodał Bondarenko.
Litwa: Rosja próbuje nas zastraszyć
- Rosja próbuje wykorzystać okazję do stworzenia bańki propagandowej i nam grozić. Wierzymy w natowskim obowiązek udzielenia pomocy - mówi o tranzytowym sporze wokół Kaliningradu prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Czytaj więcej
Litwa ufa, że NATO jest zobowiązane do zachowania czujności w sporze o Kaliningrad - powiedział prezydent Gitanas Nauseda.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 35,6 tys. żołnierzy, 1 573 czołgi, 3 726 pojazdów opancerzonych, 790 zestawów artyleryjskich, 246 wyrzutni rakiet, 104 zestawy przeciwlotnicze, 217 samolotów, 185 śmigłowców, 641 bezzałogowych statków powietrznych, 143 pociski manewrujące, 14 jednostek nawodnych, 2 602 pojazdy (w tym cysterny), 61 jednostek sprzętu specjalnego.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali rejon krzyworoski
W wyniku porannego ostrzału rejonu krzyworoskiego w obwodzie dniepropietrowskim, zniszczony został magazyn ze zbożem w Zełedońsku, doszło też do zniszczeń w wiosce Wielka Kostromka - informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Z wpisu Rezniczenki wynika, że w Zełendolśku, w zniszczonym magazynie, znajdowało się 40 ton zboża. "Eksplozja wywołała pożar" - dodał Rezniczenko.
Brytyjski resort obrony: Ukraińcy utrzymują pozycje w Lisiczańsku
"Ukraińskie siły utrzymują pozycje w Lisiczańsku, po wycofaniu się z Siewierodoniecka. Rosyjskie siły nadal prowadzą natarcie z kierunku Popasnej, by uniknąć konieczności dużej przeprawy przez Siewierski Doniec na tym odcinku" - czytamy w raporcie Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii na temat sytuacji na froncie. "Obecne walki są prawdopodobnie skupione wokół rafinerii w Lisiczańsku, 10 km na południowy-zachód od centrum miasta. Na poziomie operacyjnym rosyjskie siły uzyskują ograniczone postępy w staraniach o okrążenie ukraińskich obrońców w północnej części obwodu donieckiego, poprzez natarcie ze strony Izium" - głosi raport. "Zdolność ukraińskich sił do kontynuowania walki i wycofywania się w uporządkowany sposób, by uniknąć okrążenia, będzie kluczowym czynnikiem jeśli chodzi o wynik kampanii" - pisze brytyjski resort obrony.
Rosja: Spadek PKB w maju o 4,3 proc. rok do roku
Szacunki na temat spadku PKB w Rosji przedstawiło Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego. W kwietniu rosyjski PKB miał zmniejszyć się o 2,8 proc.
Szefowa Narodowej Agencji Wywiadu USA: Ambicje Putina sprzeczne z możliwościami armii
Według wywiadu USA Władimir Putin nadal stawia sobie te same cele, które stawiał sobie na początku wojny, co oznacza, że chce zająć większość Ukrainy.
Czytaj więcej
Według szefowej Narodowej Agencji Wywiadu USA, Avril Haines, wojna na Ukrainie może trwać długo, ze względu na cele, jakie stawia sobie Władimir Putin.
Prezydent Korei Płd.: Żaden kraj nie poradzi sobie sam z obecnymi zagrożeniami
Słowa prezydenta Korei Południowej - pierwszego przywódcy Korei Południowej, który bierze udział w szczycie NATO w roli obserwatora - cytuje jeden z południowokoreańskich urzędników. Prezydent Korei Południowej występował w czasie zamkniętej dla mediów części szczytu NATO.
Czytaj więcej
- W czasie, gdy nowa struktura rywalizacji i konfliktów nabiera kształtu, widać ruch, który zaprzecza uniwersalnym wartościom, które chronimy - oświadczył w czasie szczytu NATO prezydent Korei Południowej, Yoon Suk-yeol.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Badane możliwości ukrytej mobilizacji na Białorusi
Ukraiński Sztab Generalny, w swoim najnowszym raporcie z ukraińskich frontów podaje, że "jednostki Sił Zbrojnych Republiki Białorusi nadal znajdują się w przygranicznych rejonach obwodów brzeskiego i homelskiego". "Według dostępnych informacji komisariaty wojskowe tych obwodów badają możliwość przeprowadzenia ukrytej mobilizacji mieszkańców" - czytamy w raporcie.
Minister obrony Ukrainy: Rosyjska armia pogrąża się w epoce kamienia, ale ma przewagę liczebną
Ołeksij Reznikow napisał na Twitterze, że Ukraińska armia "przestawia się na zachodnią broń i nową taktykę jej użycia" podczas gdy "rosyjska armia pogrąża się w epoce kamienia łupanego". "Ale wciąż ma przewagę liczebną. Potrzebujemy więcej broni!" - dodał Reznikow.
Scholz zapewnia, że Niemcy dysponować będą „największą konwencjonalną armią w Europie”
Berlin deklaruje, że gotowych do udziału w siłach szybkiego reagowania NATO będzie 15 tys. żołnierzy Bundeswehry, wyposażonych w 65 samolotów i 20 okrętów. Prócz tego niemiecka grupa bojowa na Litwie, licząca do niedawna 1000 żołnierzy, ma zostać wzmocniona na tyle, aby w sytuacji nadzwyczajnej było możliwe utworzenie tam brygady złożonej z 3,5 tys. żołnierzy.
Czytaj więcej
Jest już gotowy plan modernizacji Bundeswehry. Są i pieniądze. To projekt na lata.
Putin wyruszył do regionu, połączonego z Rosją więzami gospodarczymi i wojskowymi
Duszanbe jest szczególnie uzależnione od Moskwy, gdyż bez wsparcia rosyjskich wojsk nie byłoby w stanie ochronić swej liczącej ponad 1200 kilometrów granicy z Afganistanem.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy od wybuchu wojny Putin wyruszył za granicę – do Azji Środkowej, by pokazać, że nie jest izolowany na arenie międzynarodowej.
Pod koniec 2021 roku w polskiej armii służyło 113 586 żołnierzy
W ciągu całego roku do służby przyjęto 9651 żołnierzy (dla porównania w 2020 r. 7529), najwięcej, bo aż 7234, szeregowych. W tym samym czasie mundur zdjęło 6165 osób – jak wylicza NIK w sprawozdaniu wykonania budżetu MON za poprzedni rok, do którego dotarliśmy, o 965 więcej niż planowano (5200). To największa liczba odejść z wojska za rządów PiS.
Czytaj więcej
Poważnym problemem polskich sił zbrojnych są braki kadrowe, i to nie tylko wśród żołnierzy. Brak sprzętu ogranicza zaś szkolenie wojska, np. pilotów.
Polskie władze musiały się w Madrycie zadowolić rozbudową dowództwa V Korpusu armii USA
Stanie się ono drugą, po Redzikowie, stałą bazą USA w naszym kraju.
Czytaj więcej
Szczyt w Madrycie nie daje Ukrainie nadziei na akcesję do NATO. A Polska nie jest gotowa na rolę przedmurza paktu.
Obwód zaporoski: W wyniku ostrzału uszkodzony został gazociąg
Główny gazociąg w obwodzie zaporoskim został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału. Enerhodar, Melitopol (oba miasta są okupowane przez Rosjan - red.), Dniprorudne są pozbawione gazu - informuje administracja obwodowa. Gazociąg został uszkodzony w pobliżu wsi Myrne, w rejonie połoskim. Nawet przed uszkodzeniem gazociągu w wyniku działań zbrojnych gazu pozbawionych było w obwodzie zaporoskim ponad 80 tys. odbiorców w 109 różnych miejscowościach.
Dowództwo operacyjne "Południe": Odparliśmy atak śmigłowców w obwodzie chersońskim
"Grupa szturmowa wrogich śmigłowców na północy obwodu chersońskiego, została odparta za pomocą przenośnych zestawów przeciwlotniczych" - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie. W raporcie czytamy, że Rosjanie atakowali ukraińskie pozycje w rejonie niedawno wyzwolonych miejscowości w obwodzie chersońskim, ale ich atak został odparty. Jednocześnie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o siedmiu atakach na zgrupowania rosyjskich sił, a także stanowiska dowodzenia i posterunki obserwacyjne, przeprowadzonych przez ukraińskie lotnictwo i śmigłowce. Celem tych ataków były też dwa składy amunicji na linii frontu. Na okupowanej przez Rosjan Wyspie Węży Ukraińcy zniszczyli zestaw obrony przeciwlotniczej, Pancyr-1.
USA, Japonia i Korea Południowa szukają nowych sposobów "poszerzonego odstraszania"
- Możliwości odstraszania w ramach sojuszów USA z Japonią i USA z Koreą Południową muszą zostać zwiększone w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia trójstronnego partnerstwa między Japonią, USA a Republiką Korei - podkreślił premier Japonii, Fumio Kishida.
Czytaj więcej
Przywódcy USA, Korei Południowej i Japonii, którzy spotkali się w Madrycie, w czasie trwającego tam szczytu NATO, wyrazili głębokie zaniepokojenie ostatnimi testami rakietowymi, przeprowadzanymi przez Koreę Północną i zapowiedzieli zacieśnienie współpracy w reakcji na zagrożenie stwarzane przez Pjongjang.
Premier Holandii: W NATO wciąż są kraje, które ociągają się z dostawami ciężkiej broni Ukrainie
Mark Rutte dodał, że nie chce wymieniać ich z nazwy i potępiać "ponieważ jeśli się to zrobi, wówczas na pewno" nie wesprą one Ukrainy ciężkim sprzętem.
Czytaj więcej
- Jest niezwykle ważne, by wszystkie kraje, które wciąż mają coś na swoich półkach, dostarczali to Ukrainie - mówił o dostawach broni dla Ukrainy premier Holandii, Mark Rutte, cytowany przez "Politico".
Wartość pomocy wojskowej Wielkiej Brytanii dla Ukrainy wzrośnie do 3,8 mld funtów
Nowy pakiet pomocy wojskowej ma zwiększyć potencjał obronny Ukrainy - i obejmować zestawy obrony przeciwlotniczej, bezzałogowe statki powietrzne, sprzęt do walki elektronicznej i tysiące sztuk wyposażenia dla ukraińskich żołnierzy.
Czytaj więcej
Brytyjski rząd poinformował w środę, że Ukraina otrzyma kolejną partię pomocy wojskowej z Wielkiej Brytanii, której wartość osiągnie miliard funtów.
Premier Bułgarii: Wydaliliśmy rosyjskich dyplomatów na podstawie danych wywiadu
Kirił Petkow, premier Bułgarii oświadczył, że decyzja o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów nie została podjęta przez niego osobiście, lecz opierała się na trzech raportach Państwowej Narodowej Agencji Bezpieczeństw (SANS) - podaje agencja BTA. Według niego raporty pochodziły z maja i czerwca, a część informacji odnosi się do wydarzeń z marca. Decyzję o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów Bułgaria ogłosiła 28 czerwca.
Zełenski: 144 ukraińskich żołnierzy wróciło z rosyjskiej niewoli
Prezydent Ukrainy, w swoim wieczornym wystąpieniu, mówił o środowej wymianie jeńców, podczas której z rosyjskiej niewoli wróciło 144 ukraińskich żołnierzy - w tym 59 żołnierzy Gwardii Narodowej, 30 - marynarki wojennej, 28 - wojsk lądowych, 17 strażników granicznych, dziewięciu żołnierzy obrony terytorialnej i policjant. - Najstarszy z uwolnionych ma 65 lat, najmłodszy 19. 95 obrońców zakładów Azowstal wraca do domu - podkreślił prezydent Ukrainy dodając, że władze kraju "zrobią wszystko, by do domu wrócił każdy Ukrainiec i Ukrainka".
Obwód ługański: Rosjanie przeprowadzili nalot na magazyny z pomocą humanitarną
Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego napisał, że "bomba lotnicza spadła na magazyny z pomocą humanitarną" w obwodzie ługańskim. "Magazyny są niemal zniszczone, pojazdy są uszkodzone. Nie ma ofiar" - dodał. Haidai, informując o sytuacji w obwodzie podkreślił, że rosyjskie jednostki próbują szturmować Lisiczańsk. "Walki trwają na przedmieściach, a miasto jest pod stałym ostrzałem. Ok. 15 tys. cywilów pozostaje w Lisiczańsku. Trwa 'cicha' ewakuacja, w czasie ewakuacji nie zginął żaden cywil" - podkreślił gubernator. Haidai napisał też, że - ze względu na ostrzał - pomoc humanitarna nie może być dostarczana do Lisiczańska drogą Lisiczańsk-Bachmut.