Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, apeluje o jak najszybsze przyjęcie siódmego pakietu sankcji wobec Rosji.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Rosyjski Su-25 rozbił się w obwodzie rostowskim
Rosyjski samolot szturmowy Su-25 rozbił się we wtorek w graniczącym z Ukrainą obwodzie rostowskim - podała agencja Interfax, powołując się na służby prasowe Południowego Okręgu Wojskowego rosyjskich Sił Zbrojnych. Według tego źródła, pilot, który wykonywał lot szkoleniowy, zginął w katastrofie. Maszyna rozbiła się w terenie niezamieszkałym. Według wstępnych informacji, przyczyną zdarzenia mogła być usterka techniczna - podało rosyjskie wojsko.
W Irlandii zamrożono rosyjskie aktywa warte 1,72 mld euro
W ramach sankcji nałożonych po inwazji na Ukrainę Irlandia zamroziła rosyjskie aktywa o wartości 1,72 mld euro - podaje "The Irish Times", powołując się na dane uzyskane z resortu spraw zagranicznych. Dane według stanu z 17 czerwca przekazał miejscowy bank centralny, potwierdził je gazecie taoiseach (premier) Micheál Martin.
Zełenski: W obwodzie charkowskim - brutalny i cyniczny ostrzał rosyjskiej artylerii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że na południu kraju wojska ukraińskie bronią obwodów mikołajowskiego i zaporoskiego oraz "stopniowo wyzwalają" chersoński.
Czytaj więcej
- Armia rosyjska jest głucha na wszelką racjonalność. Po prostu niszczy, po prostu zabija - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do działań zbrojnych Rosjan w obwodzie charkowskim.
Biden: To będzie gra na przeczekanie
Pytany o uwagę premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który niedawno ostrzegał przed ryzykiem "zmęczenia tematem Ukrainy" w miarę przedłużania się wojny, prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że nie obawia się potencjalnego rozłamu między sojusznikami USA w Europie. - Ale sądzę, że w pewnym momencie to będzie gra na przeczekanie - co Rosjanie mogą wytrzymać i co Europa będzie gotowa wytrzymać - stwierdził Joe Biden. Zadeklarował, że temat zostanie omówiony na szczycie NATO w Madrycie.
Eksplozja rosyjskiej miny na plaży w obwodzie odeskim
Na plaży w obwodzie odeskim wybuchła rosyjska mina, uszkadzając jeden z domów - podał gubernator obwodu Maksym Marczenko.
Żywicki: Atak dronów-kamikaze w obwodzie sumskim
Wojska rosyjskie przeprowadzają ataki w rejonie krasnopolskim - podał szef obwodowej administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywicki. "Po południu doszło do czterech ostrzałów z moździerzy i innej broni" - napisał w mediach społecznościowych. Żywicki dodał, że na terenie rejonu miały też miejsce ataki dronów-kamikaze. "Cztery osoby zostały ranne, dwie z nich w stanie krytycznym są w szpitalu" - przekazał.
Ukraina zaprasza Słowenię do wzięcia udziału w odbudowie kraju
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oświadczył, że w rozmowie z minister spraw zagranicznych Słowenii Tanją Fajon podziękował za poparcie kandydatury Ukrainy do UE. "Zaprosiłem Słowenię do wzięcia udziału w odbudowie jednego z ogarniętych wojną regionów Ukrainy" - przekazał.
Ukraina: Przeprowadziliśmy naloty na pozycje wroga
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że we wtorek w obwodzie kijowskim i donieckim zestrzelono dwa rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne. "Grupy uderzeniowe samolotów szturmowych i bombowców, pod osłoną myśliwców, przeprowadziły kilka ataków z powietrza na pozycje wroga. Zlikwidowano do 10 opancerzonych wozów bojowych, siłę żywą przeciwnika oraz dwa składy amunicji" - czytamy w komunikacie.
Korytarze dla transportu zboża przez Morze Czarne? Rozmowy z udziałem Turcji
Delegacja wojskowa Ankary uda się w tym tygodniu do Rosji, by omówić szczegóły dotyczące ewentualnego bezpiecznego korytarza morskiego na Morzu Czarnym w celu eksportu ukraińskiego zboża - podała agencja Reutera, powołując się na źródła w tureckiej Kancelarii Prezydenta. Rosyjska państwowa agencja TASS potwierdziła plan przeprowadzenia rozmów, powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Według doniesień, rozmowy na temat utworzenia korytarza odbędą się w najbliższych tygodniach w Stambule z udziałem Turcji, Ukrainy, Rosji i ONZ. Wstępny plan przewidywał utworzenie trzech korytarzy z Odessy.
Masowa mobilizacja w Rosji? Dementi Kremla
- To czyste fejki - tak rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z agencją Interfax odniósł się do informacji podanej przez brytyjskie media o mającej się rzekomo zbliżać masowej mobilizacji w Rosji.
Kaczyński: Ukrainie trzeba dostarczać ciężką broń dalekiego zasięgu
- Może przez chwilę liczyłem, że ta wojna będzie trwała krócej. Dziś wiemy, że ona będzie jeszcze trwała - powiedział na antenie TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zrezygnował z funkcji wicepremiera ds. bezpieczeństwa w rządzie Mateusza Morawieckiego.
- Ukraina walczy w sposób niebywały, budzący najwyższy podziw - ocenił. - Trzeba czynić wszystko (...), żeby przekonać państwa zachodnie we wszystkich sprawach związanych z pomocą Ukrainie, ale przede wszystkim w tej dzisiaj najważniejszej i najbardziej nagłej: trzeba dostarczać ciężką broń dalekiego zasięgu, precyzyjną artylerię dalekiego zasięgu. Dzisiaj to decyduje. Jeżeli Ukraińcy to dostaną, to się z całą pewnością obronią i to tak w całym tego słowa znaczeniu. Jeśli nie, to może być naprawdę bieg wypadków bardzo niedobry - mówił Kaczyński.
Czytaj więcej
- Jestem szefem partii i muszę myśleć o tym, co jest dla każdej partii najważniejsze, to znaczy o wyborach - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zrezygnował z zasiadania w gabinecie Mateusza Morawieckiego, w którym był wicepremierem ds. bezpieczeństwa.
Premier Ukrainy: Bezrobotni będą budować konstrukcje ochronne
- W kontekście wojny na pełną skalę musimy zmobilizować wszystkie możliwe środki, aby pokonać rosyjskich okupantów. Dotyczy to również organizacji pracy z tyłu - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez Ukrinform. Dodał, że oficjalnie zarejestrowani bezrobotni, którzy pozostanę bez zatrudnienia przez 30 dni, zostaną zaangażowani do prac społecznych. Szmyhal zaznaczył, że może chodzić o usuwanie gruzu po zniszczonych budynkach, budowę konstrukcji ochronnych oraz wykonywanie prac remontowych. Zakres prac ustalą władze lokalne, wynagrodzeniem ma być płaca minimalna.
Synehubow: 15 zabitych w obwodzie charkowskim
Na Charkowszczyźnie w ciągu ostatniego dnia na skutek rosyjskiego ostrzału zginęło 15 osób, a 16 zostało rannych - podał szef lokalnych władz Ołeh Synehubow. We wpisie w mediach społecznościowych zaznaczył, że wśród zabitych jest 8-letnie dziecko.
Ukraiński sztab o sytuacji w Donbasie
Na kierunku Toszkiwka-Pidlisne wróg zdobył osady Pidlisne i Myrna Dołyna, miejscowości leżące na południe od miasta Lisiczańsk - podał Sztab Generalny Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym działań zbrojnych po inwazji Rosji. Według strony ukraińskiej, Rosjanie odnieśli też "częściowy sukces" w rejonie miasta Hirśke w obwodzie ługańskim.
Duda: Dokręcić śrubę, żeby Putin chciał rozmawiać
Nie chodzi o to, by w ogóle nie rozmawiać z prezydentem Rosji, lecz o to, by "to Władimir Putin chciał rozmawiać, a nie, żeby europejscy liderzy prosili agresora o rozmowę" - przekonywał na spotkaniu z dyplomatami prezydent. Dodał, że dopóki taki stan rzeczy nie zostanie osiągnięty, każdy przywódca, który dzwoni do Putina, "jest po prostu proszącym". - No nie jest to z całą pewnością strategia prowadząca do sukcesu, którym byłoby przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego, gwałconego codziennie przez Rosję i przez Władimira Putina jako tego, który nią steruje - ocenił Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- Trzeba tak dokręcić śrubę, tak pomóc Ukrainie i taką politykę sankcji prowadzić, żeby to Władimir Putin prosił liderów o rozmowę. I wtedy można z nim rozmawiać, kiedy to on będzie prosił o to i szukał możliwości znalezienia jakichś warunków do zakończenia wojny, bo wtedy będzie można mu te warunki podyktować - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Prezydent: Ukraina powinna decydować, kiedy zdjąć sankcje na Rosję
W niemal godzinnym wystąpieniu podczas spotkania z ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Andrzej Duda wyraził pogląd, że sankcje na Rosję "powinny być utrzymane dotąd, dopóki Ukraina nie powie, że można je zdjąć". - A dopóki nie, to te sankcje trzeba zwiększać - dodał.
Prezydent Duda: Potrzebujemy wsparcia, tego wsparcia nie widać
- Radzimy sobie, ale tak naprawdę potrzebujemy wsparcia, tymczasem w jakimś ogromnym stopniu to tego wsparcia nie widać, więc - nie ma co kryć - przeżywamy trochę zawód - mówił prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do faktu, że Polska przyjęła ponad dwa miliony uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci.
Brunello Cucinelli: Tej wojny nie toczą zwykli Rosjanie, to dzieło jednego człowieka
- Nie wierzę, że we współczesnych czasach cały naród mógłby pragnąć wojny. To przywódcy rozpoczęli ten konflikt – uważa Brunello Cucinelli, znany włoski projektant mody. Jego zdaniem kres wojny w Ukrainie jest bliski, bo "zaangażowali się w to mądrzy ludzie, którzy znajdą równowagę".
Czytaj więcej
Brunello Cucinelli, włoski projektant, uważa, że pokój w Ukrainie jest blisko. „Tej wojny nie toczy naród rosyjski, wywołał ją jeden człowiek, Putin” – powiedział Cucinelli w czasie prezentacji nowej kolekcji podczas tygodnia mody w Mediolanie.
Ziobro: Istnieje realne niebezpieczeństwo eskalowania kryzysu energetycznego ze strony Putina
- Wszyscy sądzę zgadzamy się, że sytuacja jest bardzo poważna - mówił na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, odnosząc się do kryzysu energetycznego w Europie. Dodał, że to, iż Niemcy decydują się na uruchomienie kopalni węgla i elektrowni węglowych, to "najlepszy dowód powagi sytuacji".
Czytaj więcej
Na specjalnym spotkaniu rząd omówi kwestię energetyki oraz sprawę ewentualnego powołania specjalnego pełnomocnika do spraw wielkich inwestycji węglowych - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska). Ocenił, że kryzys, który "patrzy wprost w oczy wszystkim państwom europejskim" jest rezultatem działań Władimira Putina oraz "bezmyślnej, szalonej polityki klimatyczno-energetycznej UE".
Rosja nie sprzeda już złota za granicę?
Dania chce natychmiastowych sankcji na złoto z Rosji.
Czytaj więcej
Komisja Europejska pracuje nad dodaniem złota do następnego pakietu sankcji wobec Rosji. Jednym z krajów, które to zaproponowały jest Dania.
Rosjanie nadal będą latać na zachodnich samolotach
Rosawiacja znalazła sposób na niedobory części zamiennych do samolotów.
Czytaj więcej
Należący do Grupy Aerofłotu A-technics przeszedł audyt rosyjskiego regulatora ruchu lotniczego Rosawiacji i może produkować części zamienne do każdego typu samolotu, obojętne rosyjskiego czy zachodniego.
Wzrosła liczba ofiar ostrzału Charkowa
Liczba ofiar ostrzału Charkowa wzrosła do 5 - podał Serhij Bołwinow z miejscowej policji. - Rosyjskie wojsko ostrzelało dzielnicę Industrialną. Ostrzelane zostały budynki komercyjne i mieszkalne, żadne obiekty wojskowe (...). Niestety, jest 5 zabitych i 11 rannych - oświadczył.
Zełenski: Gdyby wszystkie państwa postąpiły jak Luksemburg, wygralibyśmy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że władze Luksemburga przeznaczyły 15 proc. budżetu obronnego swego kraju na wsparcie wojsk ukraińskich. - Gdyby każde państwo na świecie przeznaczył mniej więcej takie środki, myślę, że już byśmy wygrali - powiedział Zełenski w Kijowie na wspólnej z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem konferencji prasowej.
Podolak o negocjacjach z Rosją
- W dzisiejszym świecie traktat pokojowy jest niemożliwy - powiedział w rozmowie z NewsMaker doradca szefa kancelarii ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. - Traktat pokojowy jest możliwy tylko wtedy, gdy integralność terytorialna Ukrainy zostanie przywrócona i gdy Rosja poniesie nieuniknioną porażkę - dodał.
Wojska rosyjskie zajęły Toszkiwkę nieopodal Siewierodoniecka
- Toszkiwka jest całkowicie kontrolowana przez Rosjan - powiedział ukraińskiej telewizji szef władz rejonu siewierodonieckiego.
Czytaj więcej
Osiedle typu miejskiego Toszkiwka w obwodzie ługańskim, położone na południe od miast Siewierodonieck i Lisiczańsk, zostało zajęte przez wojska rosyjskie.
Wizyta prokuratora generalnego USA na Ukrainie
Prokurator generalny USA Merrick Garland złożył wizytę na Ukrainie. Przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości powiedział, że prokurator ma omawiać wysiłki mające na celu zidentyfikowanie, zatrzymanie i postawienie przed wymiarem sprawiedliwości osób zamieszanych w zbrodnie wojenne popełnione podczas rosyjskiej inwazji. Garland ma spotkać się z prokurator generalną Ukrainy Iryną Wenediktową. - Jestem tu, by wyrazić niezachwiane poparcie Stanów Zjednoczonych dla narodu ukraińskiego podczas niesprowokowanej i niesprawiedliwej rosyjskiej inwazji - powiedział amerykański prokurator generalny.
Zełenski zaprasza Orbána na Ukrainę
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że odbył "owocną" rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbánem.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że zaprosił premiera Węgier Viktora Orbána do złożenia wizyty w swoim kraju.
Reznikow: Niemieckie huaubicoarmaty na Ukrainie
"Panzerhaubitze 2000 są nareszcie częścią arsenału haubic kalibru 155 mm ukraińskiej artylerii" - oświadczył w mediach społecznościowych minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, doceniając wysiłki szefowej niemieckiego MON Christine Lambrecht we wspieraniu Ukrainy.
Ukraińskie służby: Szef oddziału Ukrenergo poszedł na współpracę z wrogiem
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że w wyniku działań operacyjnych udokumentowała przestępczą działalność szefa jednego z regionalnych oddziałów państwowej spółki energetycznej Ukrenergo. Według SBU, mężczyzna miał dobrowolnie zgodzić się na współpracę z wrogiem i objął stanowisko szefa tzw. mariupolskiej magistrali DRL.
Doniesienia o ofiarach śmiertelnych ostrzału Charkowa
"W wyniku ostrzelania Charkowa przez Rosjan 10 osób zostało rannych, 4 zginęły" - podała w mediach społecznościowych Natalia Popowa, doradca przewodniczącego charkowskiej rady obwodowej. Wcześniej szef lokalnej administracji wojskowej przekazał, że po południu wojska rosyjskie dokonały ostrzału, a według informacji z godz. 14:20 czasu lokalnego wiadomo było o 7 rannych.
Ciała poległych Ukraińców powróciły z terenów okupowanych
W obwodzie zaporoskim przeprowadzono kolejną turę przekazywania ciał poległych członków służb. Strona ukraińska otrzymała ciała 35 osób.
Scholz: Solidarność z przyjaciółmi i partnerami ma swoją cenę
- Sankcje szkodzą także nam samym. Szkodzą naszym firmom, ale są słuszne - powiedział kanclerz Niemiec.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że Berlin będzie wspierał ukraińską armię "tak długo, jak będzie to konieczne". Potwierdził również zobowiązanie Niemiec do wspierania Litwy i innych wschodnich sojuszników.
Niemcy rozważają przedłużenie pracy elektrowni atomowych
Po raz pierwszy od decyzji rządu Angeli Merkel o zamknięciu do końca 2022 r. wszystkich elektrowni atomowych, władze Niemiec inicjują otwartą dyskusję o przedłużeniu pracy siłowni. Pozwoliłoby to Niemcom zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne i szybciej uniezależnić się od surowców z Rosji.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy od decyzji rządu Angeli Merkel o zamknięciu do końca 2022 r. wszystkich elektrowni atomowych, władze Niemiec inicjują otwartą dyskusję o przedłużeniu pracy siłowni. Pozwoliłoby to Niemcom zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne i szybciej uniezależnić się od surowców z Rosji.
Spada import chińskich aut do Rosji
Eksport samochodów osobowych i komponentów z Chin do Rosji nie rośnie, pomimo wyczerpywania się zapasów aut europejskich i zawieszenia produkcji rosyjskich pojazdów. Rosyjska motoryzacja jednocześnie coraz mocniej uzależnia się od Chińczyków.
Czytaj więcej
Eksport samochodów osobowych i komponentów z Chin do Rosji nie rośnie, pomimo wyczerpywania się zapasów aut europejskich i zawieszenia produkcji rosyjskich pojazdów. To pochodna niskiego popytu, który wciąż spada, jak i trudności logistycznych. Rosyjska motoryzacja coraz mocniej uzależnia się od Chińczyków.
Gruzja chce do NATO
- Nie jesteśmy naiwni, rozumiemy, że Gruzja ma problemy terytorialne, które musimy najpierw rozwiązać, zanim wstąpimy do NATO - powiedział premier Irakli Garibaszwili.
Czytaj więcej
Premier Gruzji Irakli Garibaszwili powiedział, że jego kraj jest nadal zainteresowany wstąpieniem do NATO, ale najpierw powinien rozwiązać swoje problemy terytorialne.
Rosja dokonała ataku na lotnisko w pobliżu Odessy
Rosja twierdzi, że uderzyła w lotnisko koło Odessy w odpowiedzi na ukraińskie ataki na powiązane z Kremlem platformy wiertnicze na Morzu Czarnym.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że pociski trafiły w cel w pobliżu miasta.
Wielka Brytania ogłasza nowe sankcje przeciwko Rosji
- Jesteśmy zdeterminowani, aby dostarczyć więcej broni, nałożyć więcej sankcji i wesprzeć Ukrainę w wyparciu Rosji z jej terytorium - zapowiedziała minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss.
Ukraińcy zatrzymali urzędników podejrzanych o szpiegowanie dla Rosjan
Dwaj mężczyźni mieli współpracować z Rosjanami co najmniej od kilku lat.
Czytaj więcej
Ukraina zatrzymała wysokiego urzędnika państwowego i przedstawiciela biznesu, podejrzanych o przynależność do rosyjskiej siatki szpiegowskiej - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
Rosyjskie władze zablokowały stronę internetową brytyjskiej gazety "The Telegraph"
Rosyjski urząd nadzoru komunikacji Roskomnadzor potwierdził, że dostęp do strony został ograniczony po tym, jak okazało się, że rozpowszechniała ona "nieprawdziwe informacje na temat specjalnej operacji wojskowej prowadzonej przez Siły Zbrojne Rosji na terytorium Ukrainy" - podała rosyjska państwowa agencja informacyjna Tass.
Putin: Zestawy przeciwlotnicze S-500 trafiają do rosyjskich jednostek
S-500 to zestaw przeciwlotniczy nowej generacji, który ma być zdolny do strącania satelitów i broni hipersonicznej.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania z absolwentami rosyjskich szkół wojskowych zapowiedział, że superciężkie pociski międzykontynentalne Sarmat osiągną gotowość bojową do końca 2022 roku.
Rosja: konsekwencje będą miały poważny negatywny wpływ na mieszkańców Litwy
Kreml przygotowuje odpowiedź na decyzję Litwy o zablokowaniu tranzytu towarów do obwodu kaliningradzkiego. Zdaniem Rosjan doszło do naruszenia norm i zasad prawa międzynarodowego.
Czytaj więcej
Rosja zagroziła konsekwencjami, które będą miały "poważny negatywny wpływ na mieszkańców Litwy". Zaostrza się spór dotyczący ograniczeń w tranzycie towarów do obwodu kalingradzkiego.
Premier Słowacji: Rozmawiałem z Zełenskim. Ukraina musi wygrać
Eduard Heger napisał na Twitterze, ze przed szczytem UE rozmawiał z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim i podtrzymał "całkowite poparcie dla Ukrainy" oraz zobowiązanie do dostarczenia Ukrainie haubic Zuzana 2. Heger napisał też, że przywódcy UE są przychylni co do przyznania Ukrainie statusu państwa-kandydata do UE do czego "Słowacja od początku mocno parła". "Ukraina musi wygrać!" - kończy swój wpis Heger.
Do Lisiczańska dostarczono 300 kg żywności i 40 ton wody
Funkcjonariusze ukraińskiego Departamentu Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych z obwodu ługańskiego dostarczyli 20 czerwca 300 kg żywności i 40 ton wody mieszkańcom Lisiczańska - informuje na swoim profilu na Facebooku ługańska administracja obwodowa. W Bachmucie pomoc humanitarna trafiła do seniorów i chorych.
Rosjanie prześwietlili majątek szefa Gazpromu
Zdaniem niezależnych rosyjskich ekspertów szef Gazpromu ma co najmniej kilka pałacowych rezydencji w Rosji, jest także miłośnikiem koni rasowych i luksusowych samochodów.
Czytaj więcej
Zdaniem współpracowników Aleksieja Nawalnego i ekspertów z rosyjskiej grupy śledczej „Projekt” Aleksiej Miller, szef Gazpromu, jest miliarderem i bardzo lubi wystawne rezydencje, a także konie rasowe i szybkie samochody.
Ukraińcy pilnują granicy z Białorusią. Nie wykluczają możliwości drugiej ofensywy
Mamy świadomość, że gdy tylko zabierzemy jednostki, oni mogą przeprowadzić drugą ofensywę. Nie widzimy tego w najbliższej przyszłości, ale jesteśmy zmuszeni do wzmocnienia tego kierunku - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Obrony.
Czytaj więcej
Na razie nie ma sygnałów o przygotowaniach do drugiej ofensywy z terytorium Białorusi, ale potencjalnie takie zagrożenie utrzymuje się, dlatego ukraińska armia utrzymuje tam wojska - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Obrony.
MSZ Estonii przekazał ambasadorowi Rosji notę w związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej
Mi-8 znajdował się w estońskiej przestrzeni powietrznej przez ok. dwie minuty.
Czytaj więcej
Dowództwo Estońskich Sił Zbrojnych poinformowało, że rosyjski śmigłowiec Mi-8 naruszył przestrzeń powietrzną tego kraju.
Wiceszefowa MSZ Ukrainy publikuje nagranie przedstawiające płonącą szkołę w Awdijiwce
Szkoła została zniszczona w wyniku nocnego ataku rakietowego Rosji na miasto w obwodzie donieckim. To trzecia szkoła zniszczona przez Rosjan w Awdijiwce od początku wojny.
Prezydent Litwy apeluje o większą pomoc UE dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy
"Musimy dzielić się finansowym obciążeniem, którym w tym momencie są nieproporcjonalnie obciążone narodowe budżety. Solidarność UE jest bardzo ważna, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla wojennych uchodźców z Ukrainy" - głosi komunikat wydany przez litewskiego prezydenta, Gitanasa Nausedę.
Niemcy wycofały się z budowy rosyjskiej fabryki Baltic LNG
Niemiecka firma specjalizująca się z instalacjach skraplania gazu wycofała się z budowy fabryki Gazpromu – Baltic LNG. Stawia to pod znakiem zapytania całą inwestycję, obliczoną na 19,5 mln ton LNG rocznie.
Czytaj więcej
Niemiecka firma specjalizująca się z instalacjach skraplania gazu wycofała się z budowy fabryki Gazpromu – Baltic LNG. Stawia to pod znakiem zapytania całą inwestycję, obliczoną na 19,5 mln ton LNG rocznie.
Duda, Johnson i Biden na czele rankingu na Ukrainie
Ukraińcy mają najmniej zaufania do Władimira Putina, Aleksandra Łukaszenki i Viktora Orbana.
Czytaj więcej
W sondażu przeprowadzonym na Ukrainie zapytano mieszkańców, jak oceniają zagranicznych przywódców. Na czele znaleźli się Andrzej Duda, Boris Johnson i Joe Biden.
Sondaż: 5 proc. Ukraińców wyraża wątpliwość co do tego, że ich kraj wygra wojnę
Sondaż przeprowadzono metodą CATI na grupie 1 200 ankietowanych we wszystkich obwodach kontrolowanych przez rząd, w których działają ukraińscy operatorzy telefonii komórkowej. Margines błędu wynosi ok. 2,8 punktu procentowego.
Czytaj więcej
Zdecydowana większość - 93 proc. - Ukraińców wierzy, że ich kraj będzie w stanie odeprzeć rosyjską inwazję. 63 proc. jest "absolutnie przekonanych", że tak się stanie - wynika z sondażu, który przeprowadziła między 18 a 19 czerwca grupa badawcza "Rating".
Premier Luksemburga przyjechał do Kijowa
Xavier Bettel, premier Luksemburga, przybył do Kijowa, by - jak pisze na Twitterze - okazać solidarność z mieszkańcami kraju. "Tak długo, jak trwa rosyjska wojna, Luksemburg będzie stał przy Ukrainie" - napisał Bettel na Twitterze.
Siostra Brahima Saadouna apeluje, by świat o nim nie zapomniał
Marokański rząd wydał w sprawie Brahima Saadouna krótkie oświadczenie, w którym pisze, że dostał się on do niewoli "nosząc mundur ukraińskiej armii, jako żołnierz jednostki ukraińskiej piechoty morskiej", a obecnie jest "więziony przez podmiot, który nie jest uznawany ani przez ONZ, ani Maroko".
Czytaj więcej
Siostra Brahima Saadouna, obywatela Maroka, który dostał się do niewoli w czasie walk w Donbasie, gdzie walczył w szeregach ukraińskiej armii, po czym został skazany na śmierć - jako najemnik - przez sąd tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, przekonuje, że jej brat został zdradzony przez własne państwo.
Dwaj amerykańscy jeńcy trafili do tzw. Donieckiej Republiki Ludowej
Informację taką przekazał agencji Interfax przedstawiciel administracji samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej w Donbasie.
Czytaj więcej
Dwóch obywateli USA, pojmanych w czasie walk na Ukrainie, znajduje się obecnie w areszcie na terenie Donieckiej Republiki Ludowej, samozwańczej, separatystycznej republiki, która znajduje się na terenie ukraińskiego Donbasu.
Jaki może być dalszy przebieg wojny? Amerykanie przeprowadzili analizy
Rosjanie zdobędą kolejne obszary, ale nie uzyskają pełnej kontroli nad Donbasem. Wyczerpana armia będzie musiała się zmierzyć z Ukraińcami, do których dotrze nowoczesna broń z Zachodu - przewidują amerykańscy urzędnicy i analitycy.
Czytaj więcej
Jak twierdzą amerykańscy urzędnicy i analitycy, w miarę jak Rosja czyni powolne, ale stałe postępy w Donbasie, pojawienie się nowych systemów uzbrojenia pomoże Ukrainie w utrzymaniu terytorium.
Zastępca szefa kancelarii Zełenskiego: Prezydent Ukrainy połączy się zdalnie ze szczytem NATO
Ihor Żowkwa poinformował, że w czasie szczytu NATO, który odbędzie się 29-30 czerwca w Madrycie, prezydent Wołodymyr Zełenski przemówi do uczestników szczytu łącząc się z nimi zdalnie.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji przyjechał do Kaliningradu
Nikołaj Patruszew będzie przewodził w mieście spotkaniu poświęconym kwestiom narodowego bezpieczeństwa. Dzień wcześniej Rosja zagroziła środkami odwetowymi Litwie za zablokowanie tranzytu z Rosji drogą lądową dóbr objętych sankcjami przez UE do obwodu kaliningradzkiego.
Czytaj więcej
Jeden z najbliższych sojuszników prezydenta Władimira Putina, Nikołaj Patruszew przybył we wtorek do Kaliningradu, aby omówić kwestie bezpieczeństwa narodowego w związku ze sporem z Litwą, która wstrzymała tranzyt towarów objętych sankcjami UE na terytorium Rosji.
Minister pracy Rosji, Anton Kotiakow: Obserwujemy wzrost bezrobocia
Anton Kotiakow, występując na forum komisji polityki społecznej Rady Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu) przyznał, że w kraju rośnie liczba osób, które rejestrują się jako bezrobotne. Jak wyjaśnił wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych da się zaobserwować od początku czerwca - wcześniej liczb zarejestrowanych bezrobotnych miała wynosić w kraju ok. 660-680 tys. osób. Do wzrostu bezrobocia - zdaniem Kotiakowa - przyczynił się szereg czynników, w tym m.in. wycofanie się wielu zachodnich firm z rosyjskiego rynku po rozpoczęciu przez Rosję wojny na Ukrainie.
We wtorek rano w Mikołajowie słychać było eksplozje
Wojskowa administracja obwodu mikołajowskiego informuje o porannym ostrzale stolicy obwodu na swoim profilu na Facebooku. Z komunikatu wynika też, że dzień wcześniej obwód był atakowany z użyciem pocisków Kh-31A oraz Oniks. Te pierwsze wystrzeliły rosyjskie samoloty a drugie - wyrzutnia wojsk obrony wybrzeża.
Krym: Płonie jedna z platform wiertniczych, którą w poniedziałek miała zaatakować Ukraina
W poniedziałek trzy platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu były obiektem ataku rakietowego strony ukraińskiej - informowały 20 czerwca władze okupowanego półwyspu. Po upływie doby, jak wynika ze słów Kowitidi, jedna z zaatakowanych platform nadal płonie.
Czytaj więcej
Jedna z platform wiertniczych spółki Czornomornaftohaz, która miała zostać ostrzelana przez stronę ukraińską w poniedziałek, wciąż płonie - poinformowała Olga Kowitidi, członkini parlamentu okupowanego przez Rosjan od 2014 Krymu.
Jedna ofiara poniedziałkowego ostrzału Odessy
W wyniku ataku rakietowego na magazyn w Odessie, do którego doszło 20 czerwca, zginął cywil - ochroniarz - poinformowała na swoim kanale w serwisie Telegram rada miasta Odessy.
Rosja uruchomi połączenie kolejowe z południa Ukrainy na Krym
1 lipca Rosjanie chcą uruchomić połączenie kolejowe między Krymem a obwodem zaporoskim.
Sieć firm ukrywa majątek Putina
Z przeprowadzonego śledztwa wynika, że sieć składająca się z firm i organizacją to przykrywka dla majątku Władimira Putina. Łącznie mają one zarządzać aktywami o wartości ponad 4,5 mld dolarów.
Czytaj więcej
Pałace, jachty i winnice, które według doniesień zostały przekazane Władimirowi Putinowi przez przyjaciół i oligarchów, mają być powiązane w ramach nieoficjalnej sieci posiadającej aktywa o wartości ponad 4,5 mld dolarów.
Premier Gruzji: Chcemy dołączyć do NATO
Iraki Garibaszwili, w czasie udziału w konferencji ekonomicznej w Katarze, stwierdził, że jego kraj chciałby dołączyć do NATO, ale - jak dodał - musi najpierw rozwiązać swoje spory terytorialne z Rosją.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon krzyworoski
O ostrzelaniu rejonu Zełendolśka, w obwodzie dniepropietrowskim, poinformował gubernator obwodu, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z jego wpisu wynika, że w rejonie krzyworoskim ostrzelane zostały przez rosyjską artylerię dwie wsie. "Na szczęście nikt nie został ranny" - zaznaczył Rezniczenko.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 4,213 mln osób
20 czerwca do Polski z Ukrainy wjechały 23 tys. osób. Tego samego dnia na Ukrainę wyjechało 22,2 tys. osób, a od początku wojny - 2,242 mln osób.
Prokuratura generalna Ukrainy: 323 dzieci zginęło w wyniku działań wojennych
Z danych ukraińskiej prokuratury generalnej wynika też, że w wyniku działań wojennych, od 24 lutego, 587 dzieci zostało rannych. 19 czerwca 16-letnia Ukrainka została ranna w wyniku ostrzału wsi Iwaniwka, w rejonie iziumskim (obwód charkowski). W wyniku rosyjskiego ostrzału na Ukrainie uszkodzonych zostało 2 052 obiektów edukacyjnych, a 210 z nich zostało całkowicie zniszczonych.
Haidai: Ostrzał Lisiczańska. Uszkodzone bloki, domy
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, poinformował o prowadzonym w nocy i przez cały poniedziałek ostrzale Lisiczańska przez Rosjan. Z wpisu Haidaia na Facebooku wynika, że Lisiczańsk był też atakowany z powietrza. Jak czytamy w mieście zniszczonych zostało ponad 10 bloków mieszkalnych, zniszczone są także domy i posterunek policji. Liczba ofiar ataków jest obecnie ustalana ponieważ w poniedziałek "bezpieczne poruszanie się po mieście było niemal niemożliwe".
Sztab Generalny armii Ukrainy podał najnowsze dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie 34,1 tys. żołnierzy, 1 496 czołgów, 3 606 pojazdów opancerzonych, 752 zestawy artyleryjskie, 239 wyrzutni rakiet, 98 zestawów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 181 śmigłowców, 611 bezzałogowych statków powietrznych, 137 pocisków manewrujących, 14 jednostek nawodnych, 2 537 pojazdów (w tym cystern), 59 jednostek sprzętu specjalnego.
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o stratach zadanych Rosjanom w ciągu doby
W ciągu ostatnich 24 godzin na południu Ukrainy Rosjanie stracili czołg T-62, haubicę samobieżną, stację nadawczą, radar, stację walki elektronicznej, dwie ciężarówki wojskowe i trzy składy amunicji. Nad obwodem mikołajowskim zestrzelono też dwa bezzałogowe statki powietrzne, Orlan-10.
Unia Europejska: Nie było sprzeciwu ws. statusu kandydata dla Ukrainy
Na poniedziałkowym spotkaniu ambasadorów UE nikt nie sprzeciwił się decyzji o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
27 państw członkowskich Unii Europejskiej ma formalnie przyznać Ukrainie status kandydata jeszcze w tym tygodniu. Na poniedziałkowym spotkaniu ambasadorów UE nikt nie sprzeciwił się tej decyzji - informuje Bloomberg.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie mają problem z zaopatrywaniem Wyspy Węży
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że 17 czerwca strona ukraińska poinformowała o trafieniu pociskami Harpoon rosyjskiej jednostki nawodnej, "niemal na pewno holownika Wasilij Bech", który dostarczał broń i żołnierzy na Wyspę Węży. "Zniszczenie rosyjskiej jednostki (...) wskazuje na problemy, z jakimi mierzy się Rosja próbując dostarczać zaopatrzenie na okupowaną Wyspę Węży" - czytamy w najnowszym raporcie resortu obrony Wielkiej Brytanii na temat sytuacji na Ukrainie.
Kolaboracyjne władze obwodu chersońskiego: Jesienią 2022 r. możliwe referendum
Referendum ws. samostanowienia okupowanego przez Rosję obwodu chersońskiego może odbyć się jesienią 2022 roku - zapowiedział w rozmowie z agencją Interfax zastępca szefa kolaboracyjnej administracji obwodu chersońskiego, Kirił Stremousow. - Jesienią planujemy plebiscyt, tak aby mieszkańcy mogli zdecydować raz na zawsze, gdzie mieszkają - stwierdził Stremousow.
Słowacja może zerwać umowę z Niemcami. Berlin chce przekazać za mało czołgów
15 Leopardów 2A4 oferowanych przez Niemcy to zbyt mało dla słowackiej obrony narodowej, która chce przekazać ukraińskiej armii 30 czołgów T-72.
Czytaj więcej
Władze Słowacji chce przekazać ukraińskiej armii 30 czołgów T-72. W ramach wymiany Niemcy zaoferowali 15 czołgów Leopard 2A4. Zdaniem Słowaków to zbyt mało, by odbudować swoją obronę.
W poniedziałek, w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego, zginęły co najmniej trzy osoby
65-letnia kobieta i 61-letni oraz 49-letni mężczyzna zginęli w poniedziałek w wyniku ostrzelania przez rosyjskie wojska miejscowości w obwodzie charkowskim - informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Synehubow podaje, że w ostatnich dniach Rosjanie, w związku z niepowodzeniami w walkach z ukraińską armią w obwodzie charkowskim, zintensyfikowali ostrzał Charkowa i innych miejscowości w obwodzie.
Armia Ukrainy: Pięć rosyjskich okrętów gotowych do użycia pocisków manewrujących
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieścił nowy raport na temat sytuacji na frontach.
Rosjanie ostrzelali szkołę w Awdijiwce z wyrzutni rakiet
W nocy Rosjanie ostrzelali szkołę w Awdijiwce, miejscowości w obwodzie donieckim, z użyciem wyrzutni rakiet Grad - poinformował gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. "To trzecia szkoła zniszczona przez Rosjan w Awdijiwce. Łącznie okupanci zniszczyli ok. dwustu szkół w obwodzie donieckim" - napisał gubernator na swoim kanale w serwisie Telegram.
Szef kancelarii Zełenskiego: Rosja grozi Litwie - wyzwanie dla UE i NATO
"Próby zastraszenia Litwy przez Kreml są wyzwaniem dla UE i NATO. Obecnie jest ważne, by zachować stabilne stanowisko i nie czynić żadnej koncesji wobec Rosji w kwestii sankcji i ograniczeń dotyczących tranzytu towarów do obwodu kaliningradzkiego. Każde ustępstwo zostanie odebrane przez Rosję jako słabość" - napisał Andrij Jermak na swoim kanale w serwisie Telegram.
Litwa wprowadziła zakaz przewozu koleją do Kaliningradu rosyjskich towarów objętych sankcjami
Wcześniej cała Unia zamknęła swą przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Kaliningradowi pozostał więc tylko transport morski, ale nie wiadomo, czy Rosja ma wystarczająco dużo statków, by wszystko dowieźć.
Czytaj więcej
Wykonując decyzję Komisji Europejskiej, Wilno zakazało tranzytu części rosyjskich towarów do eksklawy. Politycy w Moskwie grożą zemstą, ale nie mają żadnego wpływu na Litwinów.
Von der Leyen: Potrzebna jest odbudowa Ukrainy, a to wymaga ogromnych inwestycji
- Ukraińcy są bardzo zmotywowani, bardzo zjednoczeni w swojej tęsknocie za Unią Europejską, absolutnie chętni. Naprawdę robi wrażenie, jak bardzo chcą przeprowadzać niezbędne reformy - mówiła szefowa KE w rozmowie m.in. z Anną Słojewską z "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Ukraińcy są bardzo zmotywowani w swojej tęsknocie za UE – mówi Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.
Dane GUS: W marcu i kwietniu 2022 r. Rosja zarobiła na handlu z Polską ponad 21 mld zł
To ponad dwukrotnie więcej niż w podobnym okresie roku ubiegłego.
Czytaj więcej
W marcu i kwietniu Kreml zarobił ponad 10 mld złotych na sprzedaży surowców do Polski. Białoruś sprzedała nam z kolei drewno o wartości 360 mln złotych.
Kanadyjski wywiad: Rosja będzie próbować pozyskiwać zachodnie technologie wojskowe
Kanadyjska Służba Bezpieczeństwa i Wywiadu ostrzega kanadyjskie firmy, że "Rosja będzie próbować aktywnie działać na rzecz obejścia kolejnych pakietów sankcji" nakładanych na ten kraj. Kanadyjski wywiad podkreśla, że rosyjski przemysł obronny jest silnie uzależniony od zagranicznych technologii w związku z czym Rosja będzie "kontynuować próby obchodzenia sankcji i nielegalnego pozyskiwania zachodnich technologii (...)".
Zełenski: Rosja to zło, które można rozbroić tylko na polu walki
- Bronimy Lisiczańska i Siewierodoniecka. Sytuacja w całym obwodzie (ługańskim) jest najtrudniejsza, toczą się tam najcięższe walki - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy mówił, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali Charków, Odessę i podjęli kolejne próby "brutalnej ofensywy w Donbasie".
Rekordowa kwota uzyskana za medal noblisty z Rosji
Pieniądze, uzyskane ze sprzedaży złotego medalu Dmitrija Muratowa, zostaną przeznaczone na pomoc nieletnim uchodźcom z Ukrainy.
Czytaj więcej
Złoty medal, jaki otrzymał laureat pokojowej Nagrody Nobla za 2021 rok, rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow, został sprzedany na aukcji za 103,5 mln dolarów. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc nieletnim uchodźcom z Ukrainy.
Ministerstwo obrony Rosji: W całym obwodzie chersońskim można oglądać rosyjską telewizję
Ministerstwo obrony Rosji poinformowało o rekonfiguracji ostatnich siedmiu wież nadających sygnał telewizyjny w obwodzie chersońskim i ponownym uruchomieniu ich - w efekcie, jak czytamy w komunikacie, na całym terenie okupowanego przez Rosję obwodu chersońskiego można obecnie oglądać 24 kanały rosyjskiej telewizji.
Rzecznik Kremla zapowiada "przewlekły kryzys" na Ukrainie
Dmitrij Pieskow w rozmowie z MSNBC stwierdził też, że w związku z "kryzysem" (w rzeczywistości - pełnowymiarową inwazją Rosji na sąsiednie, suwerenne państwo - red.) "Zachód zademonstrował swoje prawdziwe nastawienie wobec Rosji".
Czytaj więcej
Kryzys wokół Ukrainy będzie trwał długo - mówił na antenie MNSBC rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
52-letni Amerykanin Stephen Zabielski poległ w walkach na Ukrainie
Tak wynika z nekrologu opublikowanego przez Departament Stanu w gazecie "The Recorder", wychodzącej w stanie Nowy Jork. W poniedziałek o śmierci Amerykanina na Ukrainie zaczęły informować amerykańskie media.
Czytaj więcej
Obywatel USA, 52-letni Stephen Zabielski, zginął 15 maja w czasie walk na Ukrainie - wynika z nekrologu opublikowanego przez Departament Stanu.
Ambasador samozwańczej republiki w Rosji: Nacieramy na Lisiczańsk
Rodion Mirosznik, ambasador samozwańczej, separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej, quasipaństwowego bytu istniejącego na terenie ukraińskiego Donbasu, napisał w mediach społecznościowych, że milicja ludowa republiki i rosyjska armia nacierają od południa na Lisiczańsk. Dodał, że w kilku miejscowościach na tym kierunku natarcia toczą się obecnie walki. "Kolejnych kilka godzin powinno przynieść znaczące zmiany w układzie sił w tym rejonie" - przekonywał.
Pieskow: Amerykanom, pojmanym na Ukrainie, może grozić kara śmierci
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w rozmowie z MSNBC stwierdził, że nie może zagwarantować, iż obywatele USA pojmani przez rosyjską armię w czasie walk na Ukrainie, nie zostaną skazani na śmierć. - Nie mogę nic zagwarantować. To wszystko zależy od przebiegu postępowania - stwierdził Pieskow. Rzecznik Kremla przekonywał, że Amerykanie biorący udział w walkach nie są częścią ukraińskiej armii, więc nie obowiązują ich gwarancje jakie daje Konwencja Genewska. - Będzie proces i będzie decyzja sądu - zapowiedział rzecznik Kremla. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że dwóch obywateli USA, walczących po stronie ukraińskiej w okolicach Charkowa, dostało się do rosyjskiej niewoli. Trzeci Amerykanin uznany jest za zaginionego.
Haidai: Ukraińscy żołnierze w obwodzie ługańskim nie są otoczeni
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, w nagraniu umieszczonym w serwisie Telegram poinformował, że w Siewierodoniecku walki trwają obecnie w przemysłowej części miasta, a ukraińscy żołnierze nadal kontrolują teren zakładów Azot. Jak stwierdził Haidai sytuacja w obwodzie ługańskim jest "skrajnie trudna" ponieważ Rosjanie zgromadzili na tym odcinku frontu duże rezerwy i prowadzą szeroko zakrojoną ofensywę. Wszystkie miejscowości, które znajdują się pod kontrolą Ukrainy, są poddane nieustannemu ostrzałowi. Rosjanie nacierają w kierunku drogi Lisiczańsk-Bachmut. Jednocześnie Haidai zaznaczył, że ukraińscy żołnierze broniący obwodu ługańskiego nie są otoczeni i nadal zadają znaczące straty wrogowi. - Szpitale i kostnice na okupowanych terytoriach są wypełnione raszystami - stwierdził.