Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraina jest obecnie najbliżej Unii Europejskiej od czasu uzyskania niepodległości.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Zełenski: To był historyczny dzień
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych skomentował wizytę, jaką w Kijowie złożyli przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii. Ocenił, że "dziś jest prawdziwie historyczny dzień - Ukraina odczuła wsparcie czterech potężnych państw europejskich". Zełenski zaznaczył, że Olaf Scholz, Emmanuel Macron, Mario Draghi i Klaus Iohannis poparli nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Ocenił, że Ukraina zrobiła "duży krok do przodu" na drodze do członkostwa w Unii.
Macron o eksporcie zboża z Ukrainy przez Rumunię
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Unia Europejska pracuje nad alternatywną trasą eksportu ukraińskiego zboża przez Rumunię. - Odessa leży kilkadziesiąt kilometrów od Rumunii - powiedział w Kijowie Macron w rozmowie z telewizją TF1. Dodał, że zboże mogłoby być transportowane Dunajem i drogą kolejową. Na wcześniejszej konferencji prasowej w stolicy Ukrainy prezydent Francji mówił, że kryzys żywnościowy na świecie jest "bezpośrednią konsekwencją wojny prowadzonej przez Rosję" z Ukrainą. Macron wezwał do zniesienia rosyjskiej blokady ukraińskich portów.
Rosyjskie statki wywożą zboże z Ukrainy
Statki pod rosyjską banderą wywożą zebrane w ubiegłym sezonie ukraińskie zboże i transportują je do Syrii - podaje agencja Reutera, powołując się na Maxar Technologies. Na zdjęciach satelitarnych tej firmy, wykonanych w maju, widać dwa rosyjskie masowce w kontrolowanym przez Rosję porcie w Sewastopolu (Półwysep Krymski), na które ładowano zboże. Kilka dni później satelity Maxar zaobserwowały te same statki - z otwartymi lukami - w syryjskim porcie. W pobliży czekały gotowe do transportu towaru ciężarówki. Według Maxar, na fotografii z czerwca widać inny statek ładowany zbożem w porcie w Sewastopolu.
Z Mariupola wywożone mają być metale i zboże
Do końca roku planuje się wywiezienie ok. miliona ton (towarów - red.) - powiedział przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin, odnosząc się do zamiarów dotyczących działania portu w zajętym przez Rosjan Mariupolu.
Czytaj więcej
Przywódca samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin oświadczył, że wkrótce z portu w zajętym przez wojska rosyjskie ukraińskim mieście Mariupol ruszy eksport zbóż - niewykluczone, że na Bliski Wschód.
Marokańczyk skazany na śmierć w DRL. Interwencja ETPC
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) stwierdził, że Rosja nie powinna zezwolić na egzekucję Brahima Saaduna. Ten obywatel Maroka jest jednym z trzech zagranicznych żołnierzy, walczących w obronie Ukrainy po rosyjskiej inwazji, skazanych na śmierć przez tzw. Izbę Apelacyjną Sądu Najwyższego samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. ETPC w ramach środka tymczasowego wskazał, że władze Rosji powinny zapewnić, iż wyrok wydany na Saaduna nie zostanie wykonany, a skazany nie będzie przetrzymywany w nieludzkich ani poniżających warunkach.
Nieznany los trzech Amerykanów na Ukrainie
Departament Stanu USA oświadczył, że trzej obywatele Stanów Zjednoczonych mogli zaginąć na Ukrainie. Rzecznik departamentu Ned Price powiedział, że sprawa nie została jeszcze omówiona z Rosją. Chodzi o dwóch mieszkańców stanu Alabama, którzy zgłosili się jako ochotnicy, by walczyć z Rosją po stronie ukraińskiej. Rodziny 39-latka i 27-latka nie miały z nimi kontaktu od tygodnia. - Są doniesienia o kolejnym Amerykaninie, którego miejsce pobytu jest nieznane. Rozumiemy, że ta osoba wyjechała na Ukrainę - mówił Price.
Wybuch w składzie amunicji w mieście Chrustalnyj. "Dotarło coś bardzo dokładnego i dalekiego zasięgu"
Strona livemapua.com donosi o potężnych eksplozjach, które wstrząsnęły miastem Chrustalnyj w obwodzie ługańskim, od 2014 roku znajdującym się pod kontrolą samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. Serwis zauważa, że miejscowość ta znajduje się głęboko na terenie ziem okupowanych przez Rosjan i komentuje, że "dotarło coś (pocisk - red.) bardzo dokładnego i dalekiego zasięgu".
Szef MSZ Rosji: Nie napadliśmy na Ukrainę
Szef rosyjskiej dyplomacji udzielił wywiadu BBC. Oświadczył w nim m.in., że Rosja nie napadła na Ukrainę. Pytany o cywilne ofiary wojny Siergiej Ławrow zarzucił przedstawicielom ONZ rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w rozmowie z BBC oświadczył, że Rosja nie dokonała inwazji na Ukrainę. Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział też, że ONZ często jest wykorzystywane do wzmacniania przekazu "nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez Zachód".
Syryjczycy mogą sądzić obrońców Ukrainy pojmanych w Donbasie
Delegacja Donieckiej Republiki Ludowej podczas wizyty w Damaszku zaprosiła władze syryjskie do wzięcia udziału w międzynarodowym trybunale w sprawie ukraińskich bojowników - poinformował lider samozwańczej republiki Denis Puszylin. Tydzień temu tzw. Izba Apelacyjna Sądu Najwyższego samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej skazała na śmierć trzech zagranicznych żołnierzy, którzy walczyli w obronie Ukrainy przed rosyjskim najazdem. Doniecki sąd nie jest uznawany na arenie międzynarodowej.
Wyczerpują się zapasy rozlewni Coca-Coli w Rosji
Po wyczerpaniu zapasów rosyjskich rozlewni napojów spółka-córka koncernu, Coca-Cola HBC "nie będzie już produkować ani sprzedawać Coca-Coli ani innych marek firmy w Rosji" - poinformowano.
Czytaj więcej
Zapasy surowców rozlewni Coca-Coli w Rosji "wyczerpują się" - poinformowała spółka w komunikacie. Coraz mniej napojów tej marki jest też w magazynach rosyjskich klientów koncernu - informuje agencja Reutera.
Pieskow zapewnia, że Rosja nie stanowi zagrożenia dla państw bałtyckich i Finlandii
Zdaniem rzecznika Kremla, ze względu na brak zagrożenia ze strony Rosji, członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO nie przyniesie dodatkowych korzyści dla bezpieczeństwa kontynentu europejskiego. - Wręcz przeciwnie, przyniesie dodatkowe napięcie - stwierdził w rozmowie z CNN.
Prezydent Duda skomentował wizytę zachodnich przywódców na Ukrainie
"Wizyta prezydentów Emmanuela Macrona i Klausa Iohannisa oraz kanclerza Olafa Scholza i premiera Mario Draghiego w Kijowie to bardzo dobry sygnał przed głosowaniem nad statusem kandydata do UE dla Ukrainy" - ocenił na Twitterze polski prezydent, dziękując zachodnim przywódcom. Dodał, że bardzo ważna była wizyta w Irpieniu. "Widać tam, jak totalna i brutalna jest rosyjska agresja" - napisał.
Opozycja wskazuje na brak przedstawiciela Polski w Kijowie, Morawiecki odpowiada
Szef rządu odniósł się do krytyki ze strony polityków opozycji, którzy wskazują, że w Kijowie podczas wizyty przywódców Niemiec, Włoch, Francji i Rumunii zabrakło przedstawiciela Polski.
Czytaj więcej
Przy okazji wizyty przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii na Ukrainie politycy opozycji zwracali uwagę na brak przedstawicieli Polski w Kijowie. Do tej krytyki odniósł się premier Mateusz Morawiecki.
Szefowa niemieckiego MON wzywa do wzmocnienia wschodniej flanki NATO
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht na Litwie na marginesie spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli wezwała sojuszników do wsparcia dążeń Niemiec do budowy wielonarodowych oddziałów bojowych na wschodniej flance NATO. Niemcy są gotowe dowodzić brygadą na Litwie, a także uczestniczyć w niej z czterocyfrową liczbą żołnierzy - zapowiedziała. Ostateczna decyzja o trwałym wzmocnieniu wschodniej flanki NATO ma zapaść na szczycie w Madrycie pod koniec czerwca.
OHCHR informuje o prawie 4,5 tys. ofiar wśród cywili
Faktyczne dane są znacznie wyższe, ponieważ brakuje informacji z niektórych miejsc, w których toczą się intensywne walki.
Czytaj więcej
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało o 4481 cywilach, którzy zginęli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.
Scholz i Macron w Kijowie. Müller odpowiada na krytykę Sikorskiego
"W Kijowie zastępuje nas prezydent Rumunii. Dobrze, że będzie rozsądny głos naszego regionu ale szkoda, że nacjonaliści z ZP tak zdegradowali naszą pozycję międzynarodową" - tak wizytę Olafa Scholza, Emmanuela Macrona, Mario Draghiego i Klausa Iohannisa skomentował europoseł PO Radosław Sikorski, były szef MSZ. Do jego wypowiedzi odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller. "Szkoda, że nie pojechali 15 marca z nami. Ważne, że dzięki zdecydowanej postawie Polski i krajów regionu, zachodnie państwa UE zmieniają podejście do sankcji oraz Rosji" - napisał w mediach społecznościowych Müller.
Szef NATO komentuje słowa papieża o wojnie
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg został poproszony o komentarz do słów papieża Franciszka, który powiedział, że wojna na Ukrainie została "być może w jakiś sposób sprowokowana".
Czytaj więcej
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pytany o słowa papieża Franciszka na temat wojny Rosji z Ukrainą powiedział, że pomoc wojskowa NATO dla Ukrainy nie jest prowokacją, lecz wsparciem niepodległego państwa.
Rada Miejska Charkowa dementuje doniesienia o wybuchu epidemii cholery
Władze Charkowa poinformowały, że rozpowszechniane na portalach społecznościowych doniesienia o możliwym wybuchu epidemii cholery są fałszywe. "Ta informacja najprawdopodobniej ma na celu destabilizację sytuacji i wywołanie paniki wśród ludności" - stwierdzono w komunikacie.
Macron mówi, że nie planuje na razie dzwonić do Putina
- Na razie nie ma tematów do dyskusji, aby zadzwonić do prezydenta Putina. Ale jeśli takie się pojawią, nie wykluczam, że zrobię to w przyszłości - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w czasie konferencji prasowej w Kijowie.
Zełenski zadowolony z wizyty Scholza, Macrona i Draghiego
Po tym, jak przywódcy Ukrainy, Włoch, Rumunii, Francji i Niemiec wygłosili swe oświadczenia, na konferencji prasowej w Kijowie dziennikarze mieli możliwość zadawania pytań. Prezydent Ukrainy został zapytany, czy jest zadowolony z wizyty. - Jestem bardzo zadowolony z naszego spotkania - odparł. Wołodymyr Zełenski dodał, że odczuł wsparcie ze strony składających wizytę na Ukrainie przywódców.
Ukraińscy dowódcy oceniają, że obecnie atak na Kijów nie jest realny
Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, podczas czwartkowej konferencji prasowej został zapytany o prawdopodobieństwo ponownego ataku wroga na Kijów. Generał odparł, że na dziś nie zaobserwowano takiej aktywności.
Czytaj więcej
Obecnie nie ma znaków, świadczących o przygotowywaniu się najeźdźców do ataku w kierunku Kijowa - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Indie negocjują handel w rupiach z Rosją
Gra idzie o płacenie rupiami także za rosyjską ropę. Negocjacje w tej sprawie odbędą się w tym tygodniu podczas wizyty delegacji rosyjskiej w Indiach.
Czytaj więcej
Indie negocjują handel w rupiach z Rosją. New Delhi może wykorzystać kwotę rupii odpowiadającą 2 miliardom dolarów, które są przechowywane w dwóch państwowych rosyjskich bankach objętych sankcjami - Sbierbanku i VTB. Gra idzie o płacenie rupiami także za rosyjską ropę.
Ławrow komentuje możliwość uzyskania przez Ukrainę statusu kandydata do UE
- Jeśli Unia Europejska przedstawi Ukrainie mapę drogową przygotowań do członkostwa w UE, będzie to oznaczać gotowość Brukseli do porzucenia swoich zasad na rzecz interesów geopolitycznych - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
Przywódcy Francji, Niemiec i Włoch: Popieramy kandydaturę Ukrainy do UE
Po rozmowach w Kijowie przywódcy pięciu państw wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.
Czytaj więcej
Francja, Włochy i Niemcy popierają natychmiastowe przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE - zadeklarowali przywódcy, którzy w Kijowie spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Rosyjski Mi-35M zestrzelony nad Donbasem
W obwodzie donieckim obrońcy Ukrainy zestrzelili z przenośnego zestawu rakietowego (MANPADS) rosyjski śmigłowiec wojskowy Mi-35M - podają miejscowe media. Prawdopodobnie rosyjscy załoga zginęła.
Status kandydata do UE. Zełenski: Ukraińcy na to zasłużyli
Na konferencji prasowej liderów po rozmowach przywódców Ukrainy, Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii Wołodymyr Zełenski powiedział, że celem Rosji jest zniszczenie Ukrainy. Zełenski odniósł się też do europejskich ambicji swego kraju. - Rozumiemy, że droga Ukrainy w kierunku UE nie składa się z jednego etapu - mówił zaznaczając, że droga została rozpoczęta.- Ukraińcy zasłużyli na prawo, żeby uzyskać status państwa kandydującego do UE - ocenił Zełenski. Mówił, że integrację europejską Ukrainy popiera większość mieszkańców kontynentu.
Schetyna: Po oczach bije nieobecność Morawieckiego w Kijowie
Politycy Koalicji Obywatelskiej zwracają uwagę, że przywódcom Francji, Niemiec, Rumunii i Włoch na Ukrainie nie towarzyszy przedstawiciel Polski. Sceptyczni wobec wizyty przywódców Francji, Niemiec, Rumunii i Włoch są politycy Zjednoczonej Prawicy.
Czytaj więcej
Polska „zamiast przewodzić takim wizytom, jest w nich pomijana” - powiedział europoseł Radosław Sikorski, były szef MSZ, komentując wizytę w Kijowie przywódców Francji, Niemiec, Rumunii i Włoch.
Przywódcy w Kijowie: Popieramy kandydaturę Ukrainy do UE
Francja, Niemcy, Włochy i Rumunia popierają natychmiastowe nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w Kijowie, cytowany przez AFP. Przywódcy czterech państw spotkali się w stolicy Ukrainy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Agent rosyjskiego wywiadu próbował zinfiltrować MTK
Jak podały holenderskie służby, rosyjski szpieg, posługujący się brazylijską tożsamością, został zatrzymany.
Czytaj więcej
Oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) próbował pod fałszywą, brazylijską tożsamością, przeniknąć do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze. - Rzadko zdarza się aresztowanie oficera wywiadu takiego kalibru - skomentował szef holenderskich służb.
Scholz do Zełenskiego: Stoimy po waszej stronie
We wpisie w mediach społecznościowych kanclerz Niemiec podziękował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za przyjęcie zaproszenia na szczyt G7. Podziękował także za przyjęcie go w Kijowie oraz za "otwartą rozmowę". "My, Europejczycy, stoimy mocno po waszej stronie" - zadeklarował Olaf Scholz.
Rozmowy w Kijowie zakończone
Szef gabinetu ukraińskiego prezydenta poinformował, że rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem zostały zakończone.
Błaszczak: W latach 90. budżet NATO był wyższy niż teraz
Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO, następnie udzielił wypowiedzi dla mediów. - Trzecia sesja była poświęcona wspólnemu budżetowi Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taka ważna, znacząca informacja: budżet Sojuszu Północnoatlantyckiego jest niższy obecnie, niż był na początku lat 90. - powiedział.
Dodał, że wówczas w NATO było mniej państw. - Dziś jest wojna u granicy państw natowskich, wtedy wojny nie było, a jeszcze raz podkreślam: w latach 90. budżet Sojuszu Północnoatlantyckiego był wyższy niż jest teraz - zaznaczył Błaszczak. - W związku z tym Polska opowiedziała się, ja w imieniu naszego kraju opowiedziałem się za zwiększeniem budżetu Sojuszu Północnoatlantyckiego w przedsięwzięciach, które będziemy wspólnie finansować - oświadczył Mariusz Błaszczak.
Wiceprezes Aerofłotu, Michaił Minajew, w areszcie
Minajew jest drugim wysokim przedstawicielem Aerofłotu, który został oskarżony. Pierwszym był Andriej Panow, wiceprezes przewoźnika, który jednak był w stanie zbiec z kraju zanim dotarły do niego służby, a sąd oskarżył o zdefraudowanie narodowego majątku.
Czytaj więcej
Michaił Minajew, odpowiedzialny za planowanie i zakupy floty dla Aerofłotu został we środę aresztowany w Moskwie. Sąd Choroszewski w Moskwie, który wydał nakaz aresztowania nie ujawnił powodu — informuje TASS.
Macron w Irpieniu: To miasto stawiło heroiczny opór rosyjskiej inwazji
Po wizycie w zniszczonym podczas rosyjskich ataków Irpieniu, prezydent Francji podkreślił bohaterstwo Ukraińców w walce z rosyjskim najeźdźcą. - To między innymi tutaj Ukraińcy zatrzymali rosyjską ofensywę na Kijów, co świadczy o heroicznej postawie armii i ukraińskiej ludności cywilnej - powiedział Emmanuel Macron. Francuski przywódca mówił o potrzebie dokumentowania rosyjskich zbrodni wojennych. - Widzimy ślady i znamię barbarzyństwa - dodał Macron.
Miedwiediew krytycznie o wizycie europejskich przywódców w Kijowie
"Europejscy wielbiciele żab, pasztetowej i spaghetti uwielbiają odwiedzać Kijów. (...) Nie zbliży to jednak Ukrainy do pokoju. A zegar tyka" - napisał na Twitterze były premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Czytaj więcej
Były premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odniósł się krytycznie do wizyty europejskich przywódców w Ukrainie.
Prezydent Francji chce "silniejszej armii za mniejsze pieniądze"
Macron polecił Ministerstwu Sił Zbrojnych i szefom sztabów poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, aby przygotowali korektę planu wydatków na lata 2019-2025. Ma on bardziej pasować do obecnych zagrożeń. Macron zapewnił, że i bez rosyjskiej inwazji planowano zmiany inwestycyjne w zbrojeniówce.
Czytaj więcej
Pierwszego dnia Eurosatory 2022 wystawę odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron, który wygłosił także przemówienie, zapowiadając korektę budżetu obronnego V Republiki, a także wezwał do budowy znacznie większego i jeszcze bardziej nowoczesnego europejskiego przemysłu zbrojeniowego.
Draghi w Kijowie: Odbudujemy wszystko
Premier Włoch podczas wizyty w Irpieniu zapewnił o pomocy w odbudowie wojennych zniszczeń. Podkreślał, że Rosjanie niszczą wszystko, nawet przedszkola czy place zabaw. "Odbudujemy wszystko" - oświadczył.
Nord Stream zostanie zupełnie zamknięty? Rosja: niewykluczone
Według Władimira Czyżowa, stałego przedstawiciela Rosji przy UE, problemy z naprawą turbin dla gazociągu Nord Stream w Kanadzie mogą skutkować całkowitym zamknięciem projektu i "katastrofą dla Niemiec".
Czytaj więcej
Rosjanie mogą uziemić ukochane dziecko Angeli Merkel - Gazociąg Północny. Co roku dostarczał on Niemcom dwie trzecie potrzebnego gazu.
Wielka Brytania nakłada sankcje na patriarchę Cyryla
Wielka Brytania nałożyła w czwartek na Rosję nowe sankcje, które objęły m.in. głowę Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchę Cyryla. To konsekwencja jego poparcia dla wojny w Ukrainie — poinformował Reuters. Brytyjski rząd nałożył także sankcje na rosyjską komisarz ds. praw dziecka Marię Lwowską-Bełową za "przymusowe przekazywanie i adopcję ukraińskich dzieci".
Czytaj więcej
Wielka Brytania nałożyła na Rosję nowe sankcje. Objęły m.in. głowę Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchę Cyryla. Za poparcie dla wojny w Ukrainie.
Minister obrony Łotwy: Ukraina musi wygrać i Rosja musi przegrać
Łotewski minister podczas spotkania szefów resortów obrony państwa NATO w Brukseli mówił, że bez wsparcia wojskowego z Zachodu Ukraina nie będzie w stanie wygrać tej wojny. Artis Pabriks apelował o znaczne dozbrojenie Ukrainy i wzmocnienie wschodniej flanki. "Ukraina musi wygrać i Rosja musi przegrać. To proste" - powiedział.
Prezydent Polski rozmawiał z premier Danii o przyjęciu Ukrainy do UE
Andrzej Duda rozmawiał z Mette Frederiksen o perspektywach przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Kwestia ta ma być podstawą do dyskusji na nadchodzącym szczycie Unii Europejskiej.
Jens Stoltenberg: Musimy wzmocnić naszą obronę
Otwierając drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO, sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił, że wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie to najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego od dziesięcioleci. „Obecnie pod bezpośrednim dowództwem NATO znajduje się ponad 40 tys. żołnierzy, głównie we wschodniej części, a wiele więcej jest w stanie podwyższonej gotowości, wspieranych przez znaczące siły lotnicze i morskie. Podwoiliśmy też liczbę wielonarodowych grup bojowych, od Bałtyku po Morze Czarne. Musimy jednak zrobić jeszcze więcej, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom, teraz i w nadchodzących latach”.
Alarm przeciwlotniczy w Kijowie
Wkrótce po przybyciu europejskich przywódców do Kijowa zabrzmiały syreny ostrzegające przed atakiem z powietrza. Informację podał niemiecki dziennik "Bild" na swojej stronie internetowej.
Prezydent Rumunii przybył do Kijowa
Klaus Iohannis, prezydent Rumunii, który przyłącza się do trzech europejskich przywódców odwiedzających Ukrainę, przybył do Kijowa. Około południa zaczną się rozmowy z prezydentem Ukrainy Wlodymyrem Zełenskim.
Agencjom celnym może zabraknąć kapitału do obsługi handlu Ukrainy
Aby zabezpieczyć handel Ukrainy z UE agencje musiałyby wpłacić do administracji celnych 0,5 mld zł. Tymczasem już cierpią na brak kapitału obrotowego oraz finansowania gwarancji tranzytowych. Wyczerpały się one na skutek wprowadzenia Brexitu i konieczności zabezpieczania w tranzycie ładunków z tamtego rynku.
Czytaj więcej
Gwarancje należności celno-skarbowych podniosą rachunki za międzynarodowe przewozy ładunków na Ukrainę.
Europejscy przywódcy pojadą do Irpienia
Premier Włoch, prezydent Francji, kanclerz Niemiec oraz prezydent Rumunii, który dotarł także do Ukrainy pojadą dziś do podkijowskich miejscowości, w tym do Irpienia, gdzie Rosjanie dokonywali zbrodni na cywilach. Około południa mają się rozpocząć rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Straż Graniczna: Od początku wojny do Polski przybyło 4 mln 90 tys. osób
Od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, odprawiono 4 miliony 90 tysięcy osób, przybywających do Polski z Ukrainy, poinformowała Straż Graniczna. Wczoraj do Polski wjechało 24,3 tysiąca osób, a dziś do godziny 7.00 - 6 tysięcy. Jednocześnie wczoraj Straż Graniczna odprawiła 25 tysięcy osób wyjeżdżających z Polski na Ukrainę.
Macron w Kijowie: Przybyliśmy ze wsparciem dla Ukrainy
Na kijowskim dworcu prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział: - Przybyliśmy tu ze wsparciem dla Ukrainy, z przekazem o europejskiej jedności. Będziemy rozmawiać o tym, co dzieje się w tej chwili i o przyszłości. Najbliższe tygodnie będą bardzo trudne.
Trzej europejscy przywódcy dotarli już do Kijowa
Mario Draghi, Emmanuel Macron i Olaf Scholz są już w Kijowie - informuje niezależny białoruski portal informacyjny Nexta.
Haidai: Wróg atakuje Siewierodonieck, obrońcy się nie poddają
Wróg atakuje Siewierodonieck i Toszkiwkę, pali wsie w pobliżu Hirska i Popasnianska. Wczoraj ostrzeliwali teren fabryki włókien szklanych i dawnej fabryki miar. Obecnie szturmują miasto. Nasi obrońcy się nie poddają - poinformował na Twitterze szef władz obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Turcja o utworzeniu korytarzy do transportu ukraińskiej pszenicy
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavusoglu powiedział, że możliwe jest utworzenie bezpiecznych korytarzy do transportu ukraińskiej pszenicy przez Morze Czarne bez konieczności rozbrajania min morskich w pobliżu ukraińskich portów.
Biały Dom do Amerykanów: Nie jedźcie walczyć na Ukrainę
Biały Dom prosi Amerykanów, aby nie podróżowali na Ukrainę, po tym jak dwaj ochotnicy z Alabamy zaginęli na północ od Charkowa. Chodzi byłych amerykańskich żołnierzy Aleksandra Drueke i Andy'ego Tai Ngoc Huynha. Ich rodziny nie mają z nimi kontaktu od 8 czerwca. Ochotnicy najprawdopodobniej zostali schwytani przez siły rosyjskie. John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział dziennikarzom, że jeśli te informacje zostaną potwierdzone, Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co możliwe, by ich odzyskać. Przypomniał też, że Stany Zjednoczone zwracają się do Amerykanów, by nie jeździli na Ukrainę, która jest strefą wojny i zasugerował, że „są inne, mniej niebezpieczne sposoby pomocy temu krajowi”.
Czytaj więcej
Zaginęło dwóch Amerykanów walczących u boku ukraińskich sił na północ od Charkowa. Rosja na Telegramie poinformowała o ich schwytaniu.
W Brukseli dziś drugi dzień narady ministrów obrony NATO
Ministrowie obrony krajów NATO będą rozmawiać o wzmocnieniu wschodniej flanki w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. Narada jest przygotowaniem do szczytu z udziałem przywódców państw sojuszu, który odbędzie się za dwa tygodnie w Madrycie. W reakcji na napaść Rosji na Ukrainę obecność wojsk NATO na wschodniej flance została już zwiększona. Obecnie sojusz ma podjąć decyzje dotyczące wielkości i rodzaju sił w dłuższej perspektywie. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że zostanie stworzony nowy model formacji zbrojnych z większą liczbą wojsk o wyższym stopniu gotowości.
Ewakuacja ludności z Kramatorska
Z terenów zagrożonych przez działania wojenne udało się wywieźć kolejne osoby. "Trwa ewakuacja ludności z rejonu Kramatorska. Wyjechało 89 osób, które wyraziły chęć ewakuacji” - poinformował szef donieckiej wojskowej administracji regionalnej Pawło Kyrylenko.
Sztab generalny Ukrainy: Wróg szturmuje Siewierodonieck
Wojska rosyjskie w dalszym ciągu szturmują Siewierodonieck w obwodzie ługańskim. Zwiększają też wysiłki w pobliżu miasta Bachmut w obwodzie donieckim - poinformował w porannym komunikacie w mediach społecznościowych sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Rosjanie przegrupowują wojska na kierunku charkowskim, bronią też zajętych już pozycji. Trwa intensywny ostrzał artyleryjski. "Wróg nie rezygnuje z prób przejęcia pełnej kontroli na miastem Siewierodonieck. Na kierunku donieckim prowadzi działania bojowe na całej linii kontaktu. Główne wysiłki skupia na kierunku miasta Bachmut."
Rozmowa telefoniczna Zełenskiego i Bidena
Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem i wskazał na wagę ogłoszonego w tym dniu nowego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej i humanitarnej. Zełenski poinformował Bidena o sytuacją froncie i przedstawił najważniejsze potrzeby sil zbrojnych Ukrainy. Prezydenci rozmawiali o dalszej pomocy ekonomicznej i humanitarnej dla Ukrainy. - Musimy wygrać tę wojnę i odzyskać nasze okupowane terytoria. To będzie nasze wspólne zwycięstwo - powiedział powiedział prezydent Ukrainy.
Draghi, Macron i Scholz jadą do Kijowa
Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyruszyli nocnym pociągiem do Kijowa. Podróż rozpoczęli w Polsce, w Rzeszowie, poinformował włoski dziennik "La Stampa". W stolicy Ukrainy spodziewani są rano. Po przyjeździe spotkają się z prezydentem Ukrainy.
Czytaj więcej
Korespondent niemieckiej telewizji ZDF poinformował, że kanclerz Olaf Scholz jest w drodze na Ukrainę. Inne media informują, że w podróż do Kijowa wyruszyli także prezydent Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi.
Zełenski: Przyspieszenie przywracania pokoju to zadanie numer jeden
- Nasze siły zbrojne czynią to znakomicie. Odpierają ataki okupantów, dokonują kontrataków. Nasi dyplomaci muszą kontynuować działania we wszystkich możliwych kierunkach, na wszystkich szczeblach, zarówno oficjalnych jak i nieoficjalnych - powiedział w nocnym przemówieniu prezydent Ukrainy. Podkreślił, że kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji musi zawierać odejście od rosyjskiej ropy. - Świat demokratyczny musi przyznać, że pieniądze przeznaczane na rosyjskie surowce energetyczne są w istocie pieniędzmi wydawanymi na niszczenie demokracji - oświadczył.