Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. To już 115 dzień tej wojny. Dmytro Łunin, szef administracji obwodowej w Połtawie, przekazał w mediach społecznościowych, że Rosjanie zaatakowali rafinerię w Krzemieńczuku i inne obiekty infrastrukturalne w tamtym obwodzie
Koniec piątkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące ukraińskiej walki o wolność i suwerenność zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.
Johnson zaproponował Zełenskiemu zakrojony na szeroką skalę program szkoleniowy dla ukraińskich żołnierzy
- Kiedy żołnierze ukraińscy wystrzeliwują brytyjskie rakiety, by bronić suwerenności swojego kraju, robią to również, by bronić tych samych wolności, które my uważamy za oczywiste. Dlatego zaproponowałem prezydentowi Zełenskiemu nowy, duży program szkolenia wojskowego, który mógłby zmienić losy tej wojny, wykorzystując najpotężniejszą ze wszystkich sił – wolę zwycięstwa Ukrainy – powiedział Johnson. Program zakłada możliwość przeszkolenia do 10 tys. żołnierzy co 120 dni.
Czytaj więcej
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson złożył drugą niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. W ostatniej chwili zrezygnował z ważnego spotkania swojej partii.
Ołeksij Daniłow: Na Białorusi nie ma tylu wojsk, ile było w lutym
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że na terytorium Białorusi nie ma tylu wojsk do ewentualnej ofensywy, ile było w lutym. W rozmowie z Radiem NV zauważuł, że rosyjskie wojsko, które wzięło udział w inwazji na Białoruś, znajduje się głównie na wschodzie Ukrainy.
Litwa wstrzymuje tranzyt szeregu towarów z Rosji do obwodu kaliningradzkiego
Koleje Litewskie (Lietuvos geležinkeliai) w piątek wieczorem wstrzymały tranzyt szeregu rosyjskich towarów objętych sankcjami Unii Europejskiej do Kaliningradu. Przewoźnik poinformował o tym Antona Alichanowa, gubernatora obwodu - podały litewskie media. Alichanow zapowiedział, że do dostarczania zakazanych towarów wykorzystana będzie teraz linia promowa Ust-Ługa - Bałtijsk, ale wymagać będzie to zaangażowania dodatkowych jednostek.
Fałszywy „list” ukraińskiego MSZ do ministra Zbigniewa Raua
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o fałszywym liście do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, który rzekomo pochodził z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. „W Internecie są powielane fałszywe dokumenty i informacje o rzekomym porozumieniu Polski i Ukrainy, dotyczącym poszukiwania i zatrzymywania obywateli Ukrainy uchylających się od służby wojskowej” - czytamy w komunikacie RCB.
Jak tłumaczy Centrum ds. Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy „list jest prośbą o przekazanie Ukrainie informacji o wszystkich Ukraińcach poniżej 60. roku życia, którzy przebywają w Polsce. Ma to pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy zmobilizować ich do udziału w wojnie z Rosją”.
Kanclerz Niemiec: Niektóre kraje i niektórzy przywódcy muszą rozmawiać z Putinem
W wywiadzie dla agencji DPA kanclerz Niemiec ocenił, że niektóre kraje i niektórzy przywódcy muszą rozmawiać z prezydentem Rosji. - Będę to nadal robić, podobnie jak prezydent Francji - zapowiedział.
Czytaj więcej
W wywiadzie dla agencji DPA kanclerz Niemiec ocenił, że niektóre kraje i niektórzy przywódcy muszą rozmawiać z prezydentem Rosji.
Rosja nie wyklucza wznowienia negocjacji z Ukrainą
Leonid Słucki, deputowany do rosyjskiej Dumy, a jednocześnie negocjator biorący udział we wcześniejszych rozmowach Moskwy z Kijowem, w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti nie wykluczył kontynuowania negocjacji z Ukrainą.
- Nie wykluczam, że negocjacje z Ukrainą są możliwe, ale gdy ustanie destrukcyjne zachowanie Kijowa - stwierdził Słucki. Rosja od pewnego czasu oskarża Ukrainę o sabotowanie rozmów. Kijów zauważa, że proces negocjacyjny jest dziś zahamowany w części polityczno-dyplomatycznej, a działa tylko w kwestii wymiany jeńców i spraw humanitarnych. Doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego tłumaczył, że nie można negocjować z kimś, kto żyje w fikcyjnym świecie i wciąż utrzymuje, że „wyzwala” Ukrainę.
Zatonął rosyjski holownik trafiony przez Siły Zbrojne Ukrainy na Morzu Czarnym
Ukraińskie Siły Zbrojne uderzyły w rosyjski holownik „Wasilij Bech”, który przewoził żołnierzy i broń na Wyspę Wężową. Szef odeskiej regionalnej administracji wojskowej Maksym Marczenko poinformował wieczorem, że jednostka zatonęła.
Zełenski rozmawiał z premierem Holandii
„Pracowity i produktywny dzień zakończył się rozmową z Markiem Rutte” - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy, informując, że podziękował holenderskiemu premierowi za poparcie przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa w Unii Europejskiej i omówił z nim sytuację na froncie i wsparcie dla Ukrainy. „Mamy nadzieję, że będzie to kontynuowane” - dodał.
Koniec sporu o kult Bandery?
Kwestia rzezi wołyńskiej od dziesięcioleci pozostaje punktem zapalnym w stosunkach polsko-ukraińskich.
Czytaj więcej
Władze Polski noszą się z zamiarem wyciszenia w relacjach z Ukrainą sporu o gloryfikację Stepana Bandery i przestać przeciwko temu kultowi protestować - dowiedział się Onet.
Rosja chce wrócić do produkcji Wołgi i Pobiedy
Rosyjski minister handlu i przemysłu Denis Manturow w rozmowie z telewizją RBK ogłosił plan ożywienia marek samochodów Wołga i Pobieda w Rosji. - Mogę trochę zdradzić plany, które ma nasz przemysł motoryzacyjny. Po pierwsze, nie jest już tajemnicą, że Moskwicz będzie produkowany (...) Koledzy mają plany ożywienia marki Wołga lub Pobieda, albo obu - powiedział.
Ostatnia Wołga (model Siber) zjechała z taśm produkcyjnych w 2011 roku. M-20 Pobieda była produkowana w latach 1946 – 1958.
Czytaj więcej
Minister handlu i przemysłu Denis Manturow w rozmowie z telewizją RBK ogłosił plan ożywienia marek samochodów Wołga i Pobieda w Rosji.
Prezydent Kazachstanu w obecności Putina: „Nie” dla uznania samozwańczych republik
Kasym-Żomart Tokajew skomentował też w Petersburgu możliwość przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej po tym, jak w piątek Komisja Europejska zarekomendowała przyznanie Kijowowi statusu kandydata.
Czytaj więcej
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, który razem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem występował na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu (SPIEF), powiedział, że Kazachstan nie uzna niezależności samozwańczych republik z Donieckiem i Ługańskiem.
Nowa droga eksportu ukraińskiego zboża?
Padła propozycja wykorzystania Dunaju.
Czytaj więcej
Jedną z alternatywnych dróg eksportu ukraińskiego zboża jest Rumunia, rozważane są opcje modernizacji trasy kolejowej z Odessy do Dunaju - powiedział po powrocie z Ukrainy prezydent Francji Emmanuel Macron.
Przywódca separatystów z Doniecka: Mamy nadwyżki zboża
Denis Puszylin powiedział, że samozwańcza Doniecka Republika Ludowa chce eksportować zboże do Syrii przez „wyzwolony” port w Mariupolu.
Czytaj więcej
Samozwańcza Doniecka Republika Ludowa może dostarczać do Syrii towary, w tym zboże, przez port w Mariupolu - powiedział Denis Puszylin, przywódca prorosyjskich separatystów.
Duda: Będziemy przekonywać niezdecydowanych ws. Ukrainy
„Rekomendacja Komisji (Europejskiej) by już teraz przyznać Ukrainie i Mołdawii status państw kandydujących do UE to doskonała wiadomość i dobrze, że zbiega się w czasie z podobną deklaracją Francji i Niemiec. Państwa naszego regionu, w tym Polska, będą przekonywać ostatnich niezdecydowanych” - napisał na Twitterze prezydent RP.
Zełenski rozmawiał z szefami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej
Prezydent Ukrainy poinformował na Twitterze o przeprowadzonej rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Podziękował szefowej KE za pozytywną rekomendację w sprawie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Ukraina będzie kontynuować kurs proeuropejskich reform.
Putin: Zależy nam na pomyślności wszystkich naszych sąsiadów
Wychodzimy z założenia, że prędzej czy później sytuacja się unormuje i zależy nam na pomyślności wszystkich naszych sąsiadów, wtedy jest to nieuniknione – powiedział Putin, komentując ewentualne wejście Ukrainy do Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Przywrócenie stosunków Rosji z Ukrainą jest nieuniknione - powiedział w piątek rosyjski prezydent Władimir Putin na sesji Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.
Johnson: Doskonale rozumiem, dlaczego Ukraińcy nie są gotowi na kompromis z Putinem
Na konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim premier Wielkiej Brytanii zwrócił uwagę, że barbarzyński atak Putina w odległości zaledwie kilku godzin jazdy od Kijowa doprowadził do zniszczenia domów w wyniku celowego ataku na obiekty cywilne. Krytykował też „niesamowicie obrzydliwy duch przeszłości” , jak określił deportacje Ukraińców z zajętych przez Rosjan terenów.Boris Johnson zauważył też, że wszystko wskazuje na to, iż wojska Putina znajdują się pod znaczną presją. - Ponoszą też ciężkie straty i na potęgę marnują swoją broń - powiedział.
Prezydent Francji zadzwonił do Andrzeja Dudy
Głowy państwa omawiały wczorajszą wizytę Macrona, Scholza i Draghiego w Kijowie.
Były minister rolnictwa: Już w tej chwili spadają ceny zbóż płacone polskim rolnikom
- Polska infrastruktura przechowalnicza zostanie wykorzystana do gromadzenia zboża ukraińskiego, a polscy rolnicy nie będą mieli miejsca na składowanie swojego zboża - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa w rządzie Zjednoczonej Prawicy.
Czytaj więcej
- Jeśli to (ukraińskie - red.) zboże miałoby w części pozostać w Polsce, wejść do polskiego rynku, to będzie to katastrofa dla polskiego rolnictwa. Już w tej chwili spadają ceny zbóż płacone polskim rolnikom - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS, były minister rolnictwa.
Putin: Ukraina w UE? Suwerenna decyzja
- Jest suwerenną decyzją każdego kraju, czy przyłączyć się do stowarzyszeń gospodarczych, czy nie, i od tego stowarzyszenia gospodarczego zależy, czy zaakceptuje nowe państwa jako swoich członków, czy nie - stwierdził Putin w Sankt Petersburgu.
Czytaj więcej
Jest mało prawdopodobne, aby unijne dotacje po wejściu Ukrainy do UE doprowadziły do odbudowy utraconego przemysłu lotniczego, stoczniowego i elektronicznego - powiedział Władimir Putin.
Angela Merkel: Putina trzeba traktować poważnie
Była kanclerz uważa, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo Europy, zimna wojna nie została przezwyciężona do końca.
Czytaj więcej
Angela Merkel udzieliła kolejnego wywiadu po zakończeniu kadencji kanclerz Niemiec. W rozmowie z Redaktionsnetzwerk Deutschland mówi m.in. o tym, jakie czynniki mogły wpłynąć na decyzję Putina o ataku na Ukrainę.
Francja wysyła nasiona na Ukrainę, aby uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego
Francja wysłała na Ukrainę 31 ton nasion, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu, możliwemu po inwazji Rosji - poinformowało tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Francuzi wysyłają nasiona buraków, marchwi, kapusty i pomidorów.
Ławrow: Wielka Brytania chce rzucić Rosję na kolana
- Nie ma już nawet możliwości manewru - powiedział w wywiadzie dla BBC szef rosyjskiej dyplomacji, pytany o stan fatalnych stosunków między Moskwą a Londynem.
Czytaj więcej
Moskwa postrzega Wielką Brytanię jako kraj, który po raz kolejny próbuje poświęcić interesy swoich obywateli dla ambicji polityków, którzy myślą tylko o następnych wyborach i o niczym innym - stwierdził w rozmowie z BBC szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
Parlamentarna komisja wyjaśni rolę niemieckiej fundacji ws. budowy Nord Stream 2
Powiązania z Rosją kontrowersyjnej Fundacji Ochrony Klimatu i Środowiska Meklemburgii-Pomorza są przedmiotem prac specjalnej komisji w parlamencie regionalnym w Schwerinie. W piątek rozpoczęła prace zainicjowana przez partie opozycyjne CDU, Zielonych i FDP parlamentarna komisja śledcza. Komisja ma wyjaśnić okoliczności powstania fundacji, a także jej działalność gospodarczą na rzecz rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.
Dania oskarża rosyjski okręt wojenny o naruszenie jej wód terytorialnych
- Metody zastraszania nie działają na Danię - powiedział duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod.
Czytaj więcej
Duńska armia twierdzi, że rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył dziś duńskie wody terytorialne na północ od wyspy Bornholm na Morzu Bałtyckim.
Rosyjscy inwestorzy bez dostępu do kupionych akcji
Wcześniejsze europejskie sankcje przeciwko NSD odcięły rosyjskich inwestorów od zagranicznych papierów wartościowych umieszczonych na Moskiewskiej Giełdzie. NSD oceniła obecną sytuację jako stan wyjątkowy.
Czytaj więcej
Sankcje Unii zablokowały rosyjskim inwestorom dostęp do kupionych przez nich papierów wartościowych zagranicznych firm, o równowartości ponad 130 miliardów złotych (30 mld dolarów). Nie mogą ich ani spieniężyć, ani nigdzie przekazać.
Zełenski do Johnsona: Jestem wdzięczny za potężne wsparcie
„Mamy wspólny pogląd na kroki w kierunku zwycięstwa Ukrainy” - napisał na swoim koncie na Telegramie prezydent Wołodymyr Zełenski, publikując zdjęcia ze spotkania z premierem Wielkiej Brytanii.
Boris Johnson po raz drugi na Ukrainie
Premier Wielkiej Brytanii miał w piątkowy wieczór wygłosić przemówienie w Doncaster, przed torysowskimi politykami z północy kraju, radnymi i liderami biznesu. Niespodziewanie zrezygnował z tego wydarzenia i udał się z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa.
Czytaj więcej
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson złożył drugą niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. W ostatniej chwili zrezygnował z ważnego spotkania swojej partii.
Rosja rozmontuje Airbusy i Boeingi. Będą mieli części na 5 lat
- Tylko w ten sposób nasze lotnictwo będzie mogło funkcjonować - przyznał w wywiadzie dla kanału Rossija-24 wicepremier Rosji, Jurij Borysow podczas trwającej konferencji gospodarczej w St Petersburgu.
Czytaj więcej
- Brak odpowiedniej dokumentacji i informacji o procesach produkcyjnych zmusza nas do rozmontowania samolotów zachodniej produkcji. Tylko w ten sposób nasze lotnictwo będzie mogło funkcjonować - przyznał w wywiadzie dla kanału Rossija-24 wicepremier Rosji, Jurij Borysow podczas trwającej konferencji gospodarczej w St Petersburgu.
Ukraina wypowiada umowę o ruchu bezwizowym z Rosją
17 czerwca Gabinet Ministrów przyjął uchwałę „W sprawie wypowiedzenia Umowy między Rządem Ukrainy a Rządem Federacji Rosyjskiej o ruchu bezwizowym”. Poinformował o tym premier Ukrainy Denis Szmygal.
- Wreszcie zrywamy wszelkie więzi z Rosją. W celu przeciwdziałania bezprecedensowym zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego, suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa, dziś rząd, na polecenie Prezydenta Ukrainy, podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z Rosją o ruchu bezwizowym - powiedział Szmygal.
Premier zaznaczył, że Rosjanie nie będą mogli wjechać na Ukrainę bez wizy. Decyzja wchodzi w życie 1 lipca br.
Putin: Świat przeżywa fundamentalne, przełomowe i nieubłagane zmiany
- Są to obiektywne procesy, naprawdę rewolucyjne, tektoniczne zmiany w geopolityce, globalnej gospodarce, w sferze technologicznej, w całym systemie stosunków międzynarodowych - mówił Putin podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu.
Czytaj więcej
Specjalna operacja wojskowa Rosji na Ukrainie to decyzja suwerennego państwa, oparta na prawie do obrony swojego bezpieczeństwa – powiedział w piątek prezydent Rosji Władimir Putin na posiedzeniu Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu
Sondaż: Niemcy za członkostwem Ukrainy w UE
Większość Niemców popiera przyszłe członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej – wynika z najnowszego sondażu telewizji ZDF. 60 procent respondentów opowiedziało się „za” przystąpieniem Ukrainy do Wspólnoty w najbliższych latach. Prawie jedna trzecia (31 procent) była przeciw.
Uczestnicy sondażu mają jednak poważne wątpliwości, czy Ukraina jest w stanie wygrać wojnę z napastniczą Rosją. Tylko 26 procent spodziewa się zwycięstwa Ukrainy. 64 procent pytanych nie spodziewa się tego - donosi Deutsche Welle.
Europejska Rada Badań Jądrowych (CERN) zamierza wypowiedzieć umowy o współpracy z Rosją i Białorusią
CERN zamierza wypowiedzieć umowy po ich wygaśnięciu w 2024 roku.
Organizacja podała w oświadczeniu, że jej rada zadeklarowała podczas czwartkowego spotkania, że sytuacja „będzie nadal uważnie monitorowana” i że „jest gotowa do podjęcia dalszych decyzji w świetle wydarzeń” na Ukrainie.
Ukraina nie zgadza się z odebraniem jej Eurowizji
Ołeksandr Tkaczenko, minister kultury Ukrainy, poinformował, że nie zgadza się z decyzją Europejskiej Unii Nadawców (EBU), która odebrała jego krajowi możliwość zorganizowania przyszłorocznej Eurowizji. Żąda dodatkowych negocjacji.
Czytaj więcej
Ukraina domaga się dodatkowych negocjacji w sprawie organizacji Eurowizji w 2023 r.
Na terenie zakładów Azot w Siewierodoniecku przebywa ponad 500 cywilów
Blisko 40 z nich to dzieci.
Zacharowa: Przed Ukrainą nie ma świetlanej przyszłości
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ oskarżyła Unię Europejską o "manipulowanie" Ukrainą.
Czytaj więcej
Po rekomendacji Komisji Europejskiej przyznania statusu członka Ukrainie, rosyjskie MSZ ustami rzeczniczki Marii Zacharowej oskarżyło Brukselę o „manipulowanie” Ukrainą.
Putin wystąpił Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu z dwugodzinnym opóźnieniem
Gospodarka, rynki i same zasady światowych systemów gospodarczych są zagrożone - powiedział Putin.-USA ogłosiły zwycięstwo w zimnej wojnie, podobnie jak Londyn, a później zaczęły uważać się za bogów na planecie Ziemia, którzy nie mają żadnych obowiązków, a jedynie interesy - mówił prezydent Rosji
Zastępca szefa kancelarii Zełenskiego: Wyzwoliliśmy 1 023 miejscowości
Siły zbrojne Ukrainy wyzwoliły jak dotąd 1 023 miejscowości okupowanych wcześniej przez Rosjan - poinformował Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał "infrastruktura na wyzwolonych spod okupacji terenach jest przywracana".
Zełenski zapowiada zakończenie ruchu bezwizowego z Rosją
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że rekomenduje rządowi zakończenie ruchu bezwizowego między Ukrainą a Rosją. Od 1 lipca Rosjanie mieliby potrzebować wizy, aby móc przekroczyć granicę z Ukrainą.
Tusk: Ukraina to dla nas absolutnie jedna z najważniejszych spraw
- Jestem przekonany, że coś się stało dzięki Ukrainie, również dzięki Polsce takiego, że Europa nagle zrozumiała, że Ukraina de facto stała się częścią Unii Europejskiej. To jest absolutnie historyczny moment, jeśli wszyscy wytrzymają w tym wysiłku. A my Polacy na pewno wytrzymamy - mówił na konferencji prasowej Donald Tusk.
Czytaj więcej
- Oczywiście wahanie państw zachodnich ws. jednoznacznego wsparcia dla Ukrainy było oburzające - mówił na konferencji prasowej przewodniczący PO, Donald Tusk.
Rosyjski miliarder z branży LNG krytykuje Kreml
Jeden z najbogatszych Rosjan – współwłaściciel gazowego Novateku – przyznał, że rosyjskiej branży LNG brakuje własnych technologii i urządzeń. Bez wsparcia Kremla, nic w Rosji nie powstanie. A pieniędzy na razie brak.
Czytaj więcej
Jeden z najbogatszych Rosjan – współwłaściciel gazowego Novateku – przyznał, że rosyjskiej branży LNG brakuje własnych technologii i urządzeń. Bez wsparcia Kremla, nic w Rosji nie powstanie. A pieniędzy na razie brak.
Wicepremier Rosji poinformował, że pierwszy lot Su-75 odbędzie się w 2025 roku
Projekt Su-75 zaprezentowano w lipcu 2021 roku. Wówczas mówiło się, że samolot wzbije się w powietrze w 2023 roku, a do masowej produkcji trafi w 2026 roku.
Czytaj więcej
Jednosilnikowy myśliwiec piątej generacji rosyjskiej produkcji, Su-75, ma odbyć swój pierwszy lot w 2025 roku - poinformował wicepremier Rosji, Jurij Borisow.
SBU informuje o rozbiciu rozległej siatki agentów FSB
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje, że aresztowała 19 rosyjskich agentów w Kijowie, Charkowie, Odessie, Zaporożu, a także w obwodzie dniepropietrowskim i winnickim. Grupą kierował agent FSB przebywający w obwodzie chersońskim. Wśród informacji gromadzonych przez siatkę były mapy miejsc, w których gromadzą się duże grupy ludzi, a także lokalizacja obiektów infrastruktury krytycznej i jednostek ukraińskiej armii.
Moskwa: Prawie 2000 zagranicznych bojowników zabitych na Ukrainie
Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony, gen. Igor Konaszenkow powiedział, że na Ukrainie, od lutego zginęło niemal 2000 bojowników z 64 państw. Większość zabitych bojowników miała pochodzić z Polski, USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. Informacji tych nie można było zweryfikować.
Nobel rosyjskiego dziennikarza trafi na aukcję. Zysk dla Ukraińców
- Mój kraj najechał na inne państwo, Ukrainę. Teraz jest tam 15,5 miliona uchodźców (...). Długo zastanawialiśmy się, co możemy zrobić (...) i pomyśleliśmy, że każdy powinien oddać coś, co jest mu drogie, ważne dla niego - powiedział Dmitrij Muratow.
Czytaj więcej
Rosyjski dziennikarz i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow wystawia swój medal na aukcję na rzecz ukraińskich uchodźców.
Mikołajów: Dwie osoby nie żyją, 20 jest rannych, w wyniku porannego ataku rakietowego
W wyniku porannego ataku rakietowego na Mikołajów zginęły dwie osoby, a 20 zostało rannych. Do ataku doszło nad ranem, 17 czerwca - informuje Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego na swoim kanale w serwisie Telegram. Wcześniej Kim informował, że w wyniku ataku zniszczone zostały cztery wielopiętrowe budynki mieszkalne oraz obiekt infrastruktury miejskiej.
Z powodu ataku DDoS przesunięto wystąpienie Putina na Forum Ekonomicznym w Rosji
O przełożeniu przemówienia Putina poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Przemówienie zostało przełożone z godziny 14 czasu moskiewskiego na godzinę 15 (14 czasu polskiego).
Czytaj więcej
Przemówienie Władimira Putina w czasie Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu (SPIEF) zostało opóźnione o godzinę, ze względu na atak hakerski, który sparaliżował system wydawania przepustek i potwierdzania udziału uczestników w sesji plenarnej Forum.
Łukaszenko: Jesteśmy narodem zaawansowanych technologii, konkurencją dla Zachodu
Przywódca Białorusi uważa, że w związku z zewnętrzną presją polityczną i ekonomiczną na Białoruś, każdy mieszkaniec powinien pracować i wykonywać swoje obowiązki.
Czytaj więcej
- Nie jesteśmy sami na tym świecie. Wszyscy mają już dość tego dyktatu Zachodu. Świat zaczyna się zmieniać - powiedział Aleksander Łukaszenko.
Finał Eurowizji 2023 nie odbędzie się na Ukrainie
Europejska Unia Nadawców poinformowała, że w związku z aktualną sytuacją kraju, przyszłoroczny finał Eurowizji nie zostanie zorganizowany na Ukrainie. Trwają rozmowy na temat zorganizowania wydarzenia w Wielkiej Brytanii.
Zełenski: Pierwszy krok na ścieżce do członkostwa Ukrainy w UE
Wołodymyr Zełenski napisał, że rekomendacja KE ws. przyznania Ukrainie statusu kandydata na członka UE "przybliża Ukrainę do zwycięstwa".
Poroszenko: Przyszłość Ukrainy jest w UE
"A czasie, gdy zachodnia ciężka broń pomaga naszej armii niszczyć wroga na polu bitwy, status kandydata (do UE) stanie się potężną geopolityczną bronią, która przyspieszy nasze zwycięstwo nad imperialnym reżimem Putina" - napisał na Twitterze były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.
Czytaj więcej
Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy, podziękował na Twitterze Ursuli von der Leyen i Komisji Europejskiej za rekomendację, by przyznać Ukrainie status państwa-kandydata do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Europejska, czyli przywódcy poszczególnych państw członkowskich Unii.
Kreml dziękuję Macronowi za chęć kontynuowania dialogu
- Byłoby wspaniale, gdyby przywódcy europejscy wpłynęli na władze Ukrainy, na tych, którzy podejmują tam decyzje, aby zachęcić ich do trzeźwego spojrzenia na sytuację - powiedział Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
- Rosja docenia dążenie Emmanuela Macrona do rozwiązania sporów przy stole negocjacyjnym - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
Nad obwodem zaporoskim zestrzelono pocisk manewrujący
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski pocisk manewrujący nad rejonem wilniańskim, w obwodzie zaporoskim - informują władze obwodowe na swoim kanale w serwisie Telegram. Do zestrzelenia rakiety doszło ok. godziny 10 rano czasu lokalnego.
Wicepremier Rosji: Mamy wystarczająco wiele rakiet
Rosji nie skończą się rakiety w związku z operacją na Ukrainie, są możliwości szybkiego uzupełnienia zapasów - poinformował wicepremier Rosji, Jurij Borisow. - Nie miejcie nadziei na to, że (rakiety) się wyczerpią - dodał Borisow odpowiadając na pytanie dziennikarza na antenie telewizji Rossija-24.
Mariupol: Ludzie przychodzą do lekarzy z objawami dyzenterii i cholery
- Woda dostępna jest tylko w 2-3 proc. gospodarstw domowych. Ludzie piorą ubrania w kałużach na ulicy - mówi o sytuacji w Mariupolu doradca mera miasta, Petro Andriuszczenko.
Czytaj więcej
Warunki panujące w okupowanym przez Rosjan Mariupolu są "średniowieczne" - alarmuje Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, na antenie ukraińskiej telewizji.
Von der Leyen: KE zaleca RE nadanie statusu państwa-kandydata Mołdawii
Gruzja zasługuje na europejską perspektywę, ale na status kandydata do UE jest dla niej za wcześnie
Czytaj więcej
Komisja Europejska zarekomendowała, by Unia Europejska uznała Ukrainę i Mołdawię jako kandydatów do członkostwa w UE, a Gruzję poprosi o spełnienie pewnych warunków przed przyznaniem jej tego samego statusu.
Francja nie kupi już rosyjskiego gazu
Francuski operator gazowy GRTgaz, spółka zależna głównego francuskiego dostawcy Engie, ogłosiła dziś, 17 czerwca, że Francja nie odbiera już rosyjskiego gazu rurociągami. Pompowanie z Niemiec zostało zawieszone od 15 czerwca.
Czytaj więcej
Francja dołączyła do Polski, Bułgarii, Danii, Finlandii i Holandii ¬– krajów, które przestały kupować rosyjski gaz.
Von der Leyen: KE zaleca Radzie Europejskiej, by nadać Ukrainie status państwa-kandydata do UE
- Na Ukrainie podzielane są wartości unijne - mówiła w Brukseli Ursula von der Leyen.
Rosja zmniejsza dostawy gazu do Włoch i Austrii
Po tym, jak Gazprom obciął dostawy do Niemiec o 40 procent, teraz Włosi i Austriacy dostaną o połowę mniej zamawianego rosyjskiego gazu.
Czytaj więcej
Po tym, jak Gazprom obciął dostawy do Niemiec o 40 procent, teraz Włosi i Austriacy dostaną o połowę mniej zamawianego rosyjskiego gazu.
W pobliżu Tokio zauważono siedem rosyjskich okrętów
Wśród okrętów, których obecność potwierdziły Siły Morskie Sił Samoobrony Japonii, znajdują się m.in. fregaty i niszczyciele.
Czytaj więcej
Siedem rosyjskich okrętów w czwartek znajdowało się na wodach Oceanu Spokojnego, u wybrzeży prefektury Chiba, należącej do obszaru metropolitalnego Tokio - informuje japoński nadawca NHK.
Ukraińska armia podaje, że rosyjski holownik został trafiony z użyciem pocisków Harpoon
Gdyby informacja ta się potwierdziła byłby to pierwszy przypadek, w którym rosyjska jednostka nawodna została trafiona pociskami przeciwokrętowymi dostarczonymi Ukrainie przez Zachód.
Były minister obrony Rosji: Ukraińskie zboże nie ma nic wspólnego ze światowymi zasobami pszenicy
- I teraz problem światowego głodu w związku z Ukrainą, naturalni chodzi o zboże. To fikcyjny problem. To fałsz - mówił Siergiej Iwanow na marginesie Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu.
Czytaj więcej
Siergiej Iwanow, były minister obrony Rosji, a obecnie specjalny przedstawiciel prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. Ochrony Środowiska, Ekologii i Transportu przekonuje, że "zagrożenie głodem, w związku z sytuacją na Ukrainie, jest fikcyjnym problemem".
Macron: Będę rozmawiał z Putinem zawsze, gdy będzie to potrzebne
Prezydent Francji zapowiedział, że będzie utrzymywał kontakt z Władimirem Putinem.
Czytaj więcej
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w wywiadzie dla telewizji BFM, że choć Francja zrobi wszystko, co w jej mocy, by pomóc Ukrainie wygrać wojnę z Rosją, będzie nadal rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
W piątek nad ranem Rosjanie ostrzelali Chotiń, miejscowość w obwodzie sumskim
Ok. 5 nad ranem, z terytorium Rosji, z użyciem moździerzy, ostrzelana została miejscowość Chotiń (obwód sumski) - poinformował gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żywicki. W wyniku ostrzału nikt nie został poszkodowany.
43 proc. Niemców uważa, że wsparcie, jakiego rząd udziela Ukrainie, jest wystarczające
Z sondażu wynika, że większość Niemców jest zdania, iż zachodnia broń nie pomoże Ukrainie wygrać wojny z Rosją.
Czytaj więcej
W Niemczech utrzymuje się wysokie poparcie dla przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Za rozszerzeniem wspólnoty opowiada się 60 proc. respondentów.
Ukraiński sędzia Sądu Najwyższego walczy na froncie jako snajper
Ołeksandr Mamaluj, sędzia Sądu Najwyższego Ukrainy, posługujący się pseudonimem "Prawnik", walczy na froncie jako snajper - podaje ukraiński dziennikarz śledczy, Daniło Mokryk. Mamaluj walczył też na froncie w latach 2014-2015. Sędzią Sądu Najwyższego został w 2017 roku.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 4,114 mln osób
16 czerwca do Polski z Ukrainy wjechało 22,8 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 26,1 tys. osób.
Emmanuel Macron dzwonił do Andrzeja Dudy
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy dwa składy amunicji i skład paliwa
W ciągu doby na południu Ukrainy ukraińska armia wyeliminowała 72 rosyjskich żołnierzy, a także zniszczyła dwa składy amunicji i skład paliw - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". Ukraińcy zniszczyli też trzy haubice samobieżne, moździerz i pięć pojazdów opancerzonych.
Haidai: Ewakuacja 568 cywilów z zakładów Azot jest niemożliwa
W związku z ostrzałem i ciężkimi walkami w Siewierodoniecku ewakuacja 568 cywilów, w tym 38 dzieci, kryjących się w zakładach Azot, jest obecnie niemożliwa - poinformował gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Szef MSZ Hiszpanii nie wyklucza, że Zełenski przyjedzie do Madrytu na szczyt NATO
Jose Manuel Albares Bueno w rozmowie ze Sky News nie wykluczył osobistego udziału prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w szczycie NATO, który odbędzie się pod koniec czerwca w Madrycie. Minister przyznał, że oczywiście w obecnej sytuacji Zełenskiemu trudno jest podróżować poza granice kraju, ale w takiej lub innej formie weźmie udział w szczycie NATO, co najmniej łącząc się z nim za pośrednictwem wideołącza.
W pobliżu Wyspy Węży Rosjanie mieli trafić rosyjski holownik
"Tego ranka na Morzu Czarnym holownik z Floty Czarnomorskiej, Wasilij Bech, został trafiony przez pociski w czasie transportowania amunicji, broni, personelu i zestawu przeciwlotniczego Tor na Wyspę Węży" - napisał Maksym Marczenko, gubernator obwodu odeskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Ukraińska marynarka wojenna podała w mediach społecznościowych, że na Morzu Czarnym trafiony został holownik Wasilij Bech.
NEXTA: Media donoszą o rozbiciu się Su-25 w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim
Kolaboracyjne władze obwodu chersońskiego: Na razie nie planujemy mobilizacji
Kirił Stremousow, zastępca szefa kolaboracyjnych władz obwodu chersońskiego poinformował, że na terenie obwodu "na razie nie jest planowana" mobilizacja i wcielanie mieszkańców do rosyjskiej armii. Stremousow wyjaśnił, że nic takiego nie stanie się dopóki "nie zapadnie decyzja o wejściu obwodu chersońskiego do Federacji Rosyjskiej.
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 33 150 żołnierzy, 1 456 czołgów, 3 653 pojazdy opancerzone, 734 zestawy artyleryjskie, 233 wyrzutnie rakiet, 97 zestawów przeciwlotniczych, 215 samolotów, 180 śmigłowców, 593 bezzałogowe statki powietrzne, 129 pocisków manewrujących, 2 496 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 55 jednostki sprzętu specjalnego.
Sześcioro cywilów zginęło w wyniku ostrzału Lisiczańska i Siewierodoniecka
"Wróg został odepchnięty z Zołotego, sześć osób zginęło w Lisiczańsku i Siewierodoniecku. Liczba ataków rosyjskiej armii rośnie każdego dnia" - napisał gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Rosyjski ostrzał terenów kontrolowanych przez Ukrainę w obwodzie ługańskim jest coraz intensywniejszy - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Sankcje uderzyły w rosyjskie linie lotnicze. Pomogą Chińczycy
- Jesteśmy gotowi dostarczać części zamienne do samolotów. Będziemy organizować taką współpracę - zapowiedział ambasador Zhang Hanhui.
Czytaj więcej
Chiny są gotowe dostarczać rosyjskim liniom lotniczym części zamienne do samolotów, a Pekin nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń - przekazał ambasador Chin w Moskwie Zhang Hanhui.
ISW: Rosjanie mogą prowadzić ataki na obiekty cywilne w okupowanym obwodzie chersońskim
O tym, że Rosjanie mogą planować takie ataki informuje ukraińskiej Dowództwo Operacyjne "Południe". Rosjanie mają zamiar obarczać stronę ukraińską odpowiedzialnością za niszczenie infrastruktury cywilnej.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojska rozbierają budynki w obwodzie chersońskim, aby ukryć między zabudowaniami swoją ciężką artylerię, która jest atakowana przez Ukraińców - podaje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach Ukrainy.
Podolak: Ukraina wróci do negocjacji w odpowiednim momencie
- Dzisiejsze niekończące się propozycje negocjacji ze strony Federacji Rosyjskiej to nic innego jak próba oszukania świata: stworzenie wrażenia gotowości do dialogu, a następnie wbicie noża w plecy - uważa Mychajło Podolak
Czytaj więcej
- Wszelkie obecne propozycje rozmów ze strony Rosji są próbą oszukania świata i stworzenia iluzji gotowości do dialogu, przy jednoczesnym gromadzeniu rezerw w celu odbudowy zdolności ofensywnych - powiedział doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Brytyjski resort obrony: Rosyjski biznes i oligarchowie sceptyczni wobec wojny
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii podaje, że ok. 15 tys. rosyjskich milionerów (chodzi o osoby, których majątek przekracza milion dolarów - red.) zamierza opuścić Rosję. "Ich motywacja obejmuje zarówno osobisty sprzeciw wobec inwazji (na Ukrainę), jak i chęć ucieczki przed finansowym wpływem sankcji nałożonych na Rosję. Jeśli ten exodus będzie się utrzymywał, prawdopodobnie zwiększy on długoterminowe straty rosyjskiej gospodarki" - czytamy w najnowszym raporcie brytyjskiego resortu obrony.
Prokuratura generalna Ukrainy: Od 24 lutego zginęło 322 dzieci
Na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, od 24 lutego zginęło 322 dzieci a 581 zostało rannych - podaje ukraińska prokuratura generalna. Prokuratura zaznacza, że nie są to pełne dane, ponieważ wciąż zbierane są informacje o ofiarach wśród dzieci w rejonach prowadzenia walk, a także na terenach tymczasowo okupowanych przez Rosjan, a także terenach już wyzwolonych przez ukraińską armię. W ostatnim czasie ukraińska prokuratura uzyskała informacje o śmierci dwóch 12-letnich dziewczynek i 5-letniego chłopca w Mariupolu - troje dzieci zginęło w wyniku ostrzałów miasta przez Rosjan między marcem a majem. W wyniku rosyjskiego ostrzału na Ukrainie zniszczonych zostało 2 028 placówek edukacyjnych, z czego 209 zostało całkowicie zniszczonych.
Zełenski: Negocjacje nie są prowadzone wyłącznie z powodu stanowiska Rosji
- Wszyscy przywódcy rozumieją, dlaczego nie prowadzi się obecnie negocjacji w celu zakończenia wojny. Wyłącznie ze względu na stanowisko Federacji Rosyjskiej, która stara się zastraszyć wszystkich w Europie i kontynuować niszczenie naszego kraju - powiedział prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
- Negocjacje, które mogłyby zakończyć wojnę rozpętaną przez Rosję, nie są obecnie prowadzone wyłącznie ze względu na stanowisko Federacji Rosyjskiej - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Rosyjski atak rakietowy na Mikołajów: Jedna ofiara, sześć osób rannych
Jedna osoba zginęła a sześć zostało rannych w wyniku porannego ataku rakietowego na Mikołajów - poinformował gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim. W wyniku ostrzału uszkodzone miały zostać cztery wielopiętrowe budynki mieszkalne, a także obiekt infrastruktury miejskiej.
Ukraiński Sztab Generalny zamieszcza nagranie przedstawiające zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca
Ukraina czeka na broń ciężką i chwali polskie Kraby
Władze w Kijowie podkreślają, że dopóki ukraińska armia nie będzie posiadała sprzętu w ilości zbliżonej do sprzętu armii rosyjskiej, nie uda się przeprowadzić żadnego kontrataku.
Czytaj więcej
- Bez posiadania broni ciężkiej nie można nawet myśleć o kontrataku na całej linii frontu - powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Rościsław Smirnow. Chwalił także dostarczone przez Polskę samobieżne haubice Krab.
W czwartek późnym wieczorem Rosjanie ostrzelali wieś w rejonie krzyworoskim
Późnym wieczorem, 16 czerwca, Rosjanie ostrzelali Wieliką Kostromkę, wieś w rejonie krzyworoskim obwodu dniepropietrowskiego - poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Rezniczenko zaznaczył, że w wyniku ostrzału żaden z mieszkańców wsi nie ucierpiał.
Gubernator obwodu kurskiego: Z terytorium Ukrainy ostrzelano rosyjską wieś
Roman Starowojt, gubernator obwodu kurskiego, poinformował o ostrzale wsi Gordiejewka, na pograniczu Rosji i Ukrainy. Ostrzał miał zostać przeprowadzony ok. 5 nad ranem, przy użyciu moździerzy, z terytorium Ukrainy. Starowojt podkreślił, że ostrzał nie pociągnął za sobą ofiar, ani poważnych zniszczeń.
Rosjanie stracili w Donbasie śmigłowiec Mi-35M
O zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca informuje w swoim raporcie Sztab Generalny armii Ukrainy.
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy opublikował nowy raport na temat sytuacji na ukraińskich frontach.
Sytuacja na wschodnim froncie Ukrainy jest dramatyczna
Nie ustają walki w Siewierodoniecku, który Rosjanie pragną zająć, nie zważając na koszty, i okrążyć ukraińskie siły. W czwartek szef rządzącej frakcji Sługa Narodu Dawid Arachamia na łamach amerykańskiego portalu Axios oznajmił, że codziennie na froncie ginie od 200 do 500 ukraińskich żołnierzy.
Czytaj więcej
Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii zadeklarowali w Kijowie poparcie dla unijnej przyszłości Ukrainy.
Biden mówi, że o sankcjach wobec Rosji decydował jako "naczelny wódz, nie polityk"
- Widzieliście, co dzieje się na Białorusi. Co mogłoby się stać w sąsiednich państwach. Co stałoby się w Polsce i w Czechach, we wszystkich krajach NATO. Powodem, dla którego Putin zdecydował się na wtargnięcie (na Ukrainę) było to, że nie chciał, aby dołączyła do NATO. Chciał finlandyzacji NATO. Zamiast tego doprowadził do unatowienia Finlandii - mówił Joe Biden.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden, w rozmowie z AP podkreśla, że USA musiały przeciwstawić się inwazji Rosji na Ukrainę, nawet jeżeli sankcje wobec Rosji doprowadziły do wzrostu cen paliw, co stwarza polityczne zagrożenie dla Partii Demokratycznej w roku, w którym odbędą się wybory do Kongresu.
Co najmniej 20 rosyjskich obozów filtracyjnych i więzień w okupowanej części Ukrainy
Stały przedstawiciel Ukrainy przy Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu, Jewhenii Cymbaluk, na forum Rady Stałej OBWE, mówił m.in. o "horrorach, jakie mają miejsce w więzieniu w Doniecku".
Czytaj więcej
Rosjanie utworzyli co najmniej 20 obozów filtracyjnych i więzień na tymczasowo okupowanych terytoriach ukraińskich - oświadczył stały przedstawiciel Ukrainy przy Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu, Jewhenii Cymbaluk, na forum Rady Stałej OBWE.
Xi Jinping gospodarzem szczytu BRICS 23 czerwca
Jak podała agencja Xinhua prezydent Chin, Xi Jinping, będzie gospodarzem wirtualnego szczytu BRICS - organizacji państw rozwijających się, do której należy m.in. Rosja, a także Chiny, Indie, Brazylia i RPA.
Obywatel USA uznany za zaginionego w akcji na Ukrainie
Grady Kurpasi ostatni raz kontaktował się z żoną i przyjaciółmi między 23 a 24 kwietnia - podaje CNN powołując się na przyjaciela mężczyzny, George'a Heatha.
Czytaj więcej
Grady Kurpasi, weteran korpusu amerykańskiej piechoty morskiej, zaginął w czasie walk na Ukrainie - potwierdziła jego żona, Heeson Kim, w rozmowie z CNN.
Szef Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii: Rosjanom kończą się żołnierze i pociski precyzyjne
W ocenie admirała Radakina, cytowanego przez Sky News, siła Rosji słabnie, a Rosjanie już "przegrali strategicznie" wojnę na Ukrainie. Jak zauważył głównodowodzący brytyjskiej armii Władimir Putin stracił już 25 proc. sił lądowych Rosji dla "niewielkich" zysków terytorialnych.
Czytaj więcej
Szef Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii, admirał Tony Radakin stwierdził, że Rosja nigdy nie będzie w stanie zająć całej Ukrainy.
NEXTA publikuje zdjęcia ilustrujące skutki ostrzału Charkowa
Zełenski: Robimy wszystko, by dostarczyć naszym bohaterom nowoczesną i potężną broń
- Dziś ukraińska armia walczy w warunkach znacznej ilościowej przewagi wroga - w technologii, w zestawach artyleryjskich. Walka w takich warunkach jest codziennym wyczynem. Robimy wszystko co można, by dostarczyć naszym bohaterom nowoczesną i potężną broń. Jestem dumny z wszystkich tych, którzy odpierają okupantów i ataki przez 113 dni tej pełnowymiarowej wojny - mówił Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu. - To dzięki odwadze ukraińskich mężczyzn i kobiet, Europa może napisać nową historię wolności i ostatecznie usunąć "szarą" strefę między UE a Rosją w Europie wschodniej. Ukraina jest najbliżej UE od czasu uzyskania niepodległości - dodał ukraiński prezydent.
Ukraińcy zniszczyli rosyjski skład paliwa
W rejonie odpowiedzialności Operacyjno-Taktycznego Zgrupowania "Wschód" siły zbrojne Ukrainy wyeliminowały 26 rosyjskich żołnierzy i zniszczyły skład paliwa - czytamy na profilu Zgrupowania na Facebooku. W czasie walk toczących się 16 czerwca Ukraińcy zniszczyli też jeden transporter opancerzony oraz zestrzelili bezzałogowy statek powietrzny.