Szczepienia celebrytów przeciw COVID. Zapowiadana komisja rozpoczyna pracę

Komisja do wyjaśnienia ewentualnych nieprawidłowości w procesie organizowania i prowadzenia szczepień przez Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o. rozpoczęła pracę - poinformował Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Publikacja: 03.01.2021 20:31

Szczepienia celebrytów przeciw COVID. Zapowiadana komisja rozpoczyna pracę

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

Informacja została opublikowana na oficjalnej stronie internetowej WUM. W komunikacie czytamy, że komisja rozpoczęła pracę w niedzielę, jej przewodniczącym został prof. dr hab. Roman Smolarczyk, a członkami prof. dr hab. Alicja Wiercińska–Drapało oraz prof. dr hab. Robert Gałązkowski.

Dowiedz się więcej:
Michał Bajor już zaszczepiony przeciwko COVID. Chce przekonać m.in. "ignorantów"

"Zadaniem komisji jest wyjaśnienie zarzucanych WUM nieprawidłowości w procesie przygotowania i prowadzenia szczepień przez Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o. o. poprzez zaszczepienie osób spoza priorytetowej grupy zero" - czytamy.

Jak poinformowano, komisja planuje przeprowadzić rozmowy z rektorem WUM prof. Zbigniewem Gaciongiem, prezes Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o. o. dr n. med. Ewą Trzeplą, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Anną Łukasik i "innymi pracownikami zaangażowanymi w proces szczepień".

Czytaj także:
Sprawa szczepień celebrytów. Niedzielski pisze do rektora WUM

Komisja ma zapoznać się z dostępną dokumentacją oraz "planami promocji szczepień przez osoby publiczne, które zgodziły się zostać Ambasadorami Akcji".

WUM przekazał także, że prezes CM WUM Sp. z o.o. dr Ewa Trzepla oddała się do dyspozycji Rady Nadzorczej spółki.

Przed tygodniem w Polsce z użyciem Comirnaty, szczepionki mRNA firm Pfizer i BioNTech ruszyły szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W pierwszym etapie szczepienia dostępne są dla medyków.

Czytaj także:
Szczepienia celebrytów. Czarnek: Żenująca nieodpowiedzialność

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zaszczepiona została też grupa kilkunastu znanych osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymali m.in. były premier, europoseł SLD Leszek Miller oraz aktorzy Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił w mediach społecznościowych, że sprawa szczepień ma etyczny i formalny, a ten ostatni zweryfikuje kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z informacjami dotyczącymi możliwej obecności rektora WUM przy szczepieniach minister poprosił prof. Zbigniewa Gacionga o ustosunkowanie się do tej informacji. 

Czytaj także:
Rodzice hospitalizowanych wcześniaków mogą się już szczepić przeciw COVID

Wcześniej WUM oświadczył, że osoby ze świata kultury miały promować szczepienia przeciwko COVID i że zostały zaszczepione z dodatkowej puli dawek przekazanych przez Agencję Rezerw Materiałowych.

"Informacja o partii szczepionek rzekomo przekazanej w celach promocyjnych, a podawana przez WUM, jest nieprawdziwa" - poinformowała w odpowiedzi Agencja Rezerw Materiałowych podkreślając, że "nie były to szczepionki przeznaczone dla specjalnej grupy".

Premier Mateusz Morawiecki zlecił pilną kontrolę na WUM i w związanych z nim jednostkach. Kontrola ma ruszyć 4 stycznia.

- Wszystko wskazuje na to, że w szpitalu WUM doszło do bardzo poważnego nadużycia polegającego na dopuszczeniu do grupy zero osób, które tam nie powinny się znaleźć. Nie można przejść obojętnie obok tej sytuacji - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1061
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1059
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1058
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego