USA: Chcą odbierać matkom noworodki uzależnione od narkotyków

Władze stanu Kentucky chcą wprowadzić zmiany w prawie, które pozwolą na odbieranie praw rodzicielskich matkom, których dziecko przyszło na świat z objawami uzależnienia od narkotyków (dzieje się tak, jeżeli matka w trakcie ciąży brała narkotyki). Zmiany w przepisach pozwolą uznać taki przypadek za formę maltretowania dziecka - odnotowuje amerykański "Newsweek".

Aktualizacja: 26.02.2018 04:30 Publikacja: 26.02.2018 04:15

USA: Chcą odbierać matkom noworodki uzależnione od narkotyków

Foto: stock.adobe.com

arb

Członkowie Kongresu Kentucky podkreślają, że zmiany w prawie to odpowiedź na rosnącą liczbę dzieci uzależnionych od narkotyków od urodzenia w tym stanie.

Dlatego też stanowi kongresmeni chcą, aby definicja "znęcania się nad dzieckiem" i "zaniedbywania go" została rozszerzona tak, aby objęła również dzieci przychodzące na świat z objawami uzależnienia od narkotyków (to tzw. neonatal abstinence syndrome - zespół abstynencyjny).

Na mocy zmienionych przepisów stan w ciągu 60 dni od narodzin dziecka z zespołem abstynencyjnym miałby obowiązek rozpoczęcia procedury odebrania jego matce praw rodzicielskich.

Narkotykowy zespół abstynencyjny pojawia się u dzieci, które w łonie matki były narażone na kontakt z uzależniającymi opiatami (m.in. heroiną). Zestaw odstawienia pojawia się jednak również u dzieci alkoholiczek, a nawet u matek, które w czasie ciąży przyjmują silne leki antydepresyjne.

Według danych Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia odsetek dzieci przychodzących w USA na świat z objawami zespołu abstynencyjnego rośnie - ale dokładne liczby nie są znane, bo wiele stanów nie prowadzi dokładnych statystyk w tym zakresie.

Jak czytamy w "Newsweeku" sprawa ma nie tylko wymiar społeczny - ale również finansowy, ponieważ dzieci z zespołem odstawienia muszą pozostawać dłużej w szpitalu - szacuje się, że np. w stanie Tennesee łączne koszty szpitalnej opieki nad takim dzieckiem wynoszą nawet 10 tys. dolarów.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie