Granica Dania-Niemcy na liście światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO? Nietypowy powód

Według Mette Bock, duńskiej minister kultury, obszar przygraniczny między Danią a Niemcami powinien zostać włączony do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Aktualizacja: 05.02.2019 21:10 Publikacja: 05.02.2019 20:58

Granica Dania-Niemcy na liście światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO? Nietypowy powód

Foto: adobestock

qm

UNESCO, organizacja ONZ ds. kultury, sztuki i nauki, ustanowiła tę listę w 2008 roku. Ma ona na celu ochronę ważnych na skalę światową wartości niematerialnych.

Minister Bock powiedziała, że granica Danii z Niemcami jest "wyjątkowa" i oferuje cenną lekcję na temat życia w regionach przygranicznych.

- Współpraca między mniejszością a większością po obu stronach granicy Danii i Niemiec jest w świecie, w którym występują poważne konflikty graniczne, ogromną inspiracją i powinna być jeszcze bardziej uznawana za taką - powiedziała minister, cytowana przez agencję Ritzau.

Wniosek ma zostać rozpatrzony w przyszłym roku - byłaby to według Bock data symboliczna - 100 lat po powrocie części południowej Jutlandii pod duńską kontrolę, po referendum przeprowadzonym po zakończeniu I wojny światowej. - Nie można sobie wyobrazić lepszego prezentu urodzinowego, niż bycie uhonorowanym przez UNESCO - powiedziała.

Dania ma w sumie siedem materialnych obiektów dziedzictwa kulturowego UNESCO. Należą do nich m.in. Zamek Kronborg, kamienie runiczne z Jelling, katedra w Roskilde i tereny łowieckie Inuitów w Grenlandii. Na liście niematerialnego dziedzictwa Dania nie ma ani jednego swojego reprezentanta.

Na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO znajduje się jedna pozycja z Polski - szopki krakowskie.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie