Finlandia: Dręczenie w szkole będzie przestępstwem kryminalnym?

Inicjatywa obywatelska, która zakłada, że dręczenie ucznia przez innego ucznia lub uczniów w szkole (ang. bullying) stałoby się oddzielnym przestępstwem kryminalnym opisanym w Kodeksie karnym. Pod petycją zebrano 50 tys. podpisów co oznacza, że sprawą zajmie się parlament.

Aktualizacja: 16.03.2021 12:40 Publikacja: 16.03.2021 11:38

Finlandia: Dręczenie w szkole będzie przestępstwem kryminalnym?

Foto: Adobe Stock

arb

Zbieranie podpisów pod inicjatywą rozpoczęto w październiku 2020 roku po głośnej sprawie zabójstwa jakiego trzech nastolatków miało dopuścić się na 16-letnim chłopaku.

Wstępne śledztwo w tej sprawie wykazało, że przed domniemanym zabójstwem 16-latek był dręczony przez kolegów.

Śledztwo dziennikarskie fińskiego nadawcy publicznego Yle wykazało, że zarówno opieka społeczna jak i szkoła nie zdołała uchronić 16-latka przed oprawcami.

Autorzy petycji do fińskiego parlamentu chcą, by zmiany legislacyjne pomogły w uporaniu się z problemem przemocy fizycznej i psychicznej w szkołach.

"W świetle (zmienionego) prawa osoby pracujące z dziećmi i młodzi ludzie musieliby interweniować i informować (o przypadkach dręczenia w szkole" - głosi uzasadnienie do zmian w przepisach przedstawione przez autorów petycji.

Zdaniem autorów petycji termin "dręczenie w szkole" ukrywa brutalną rzeczywistość, której elementem jest przemoc fizyczna.

W świecie dorosłych - piszą autorzy petycji - czyny mieszczące się w terminie "dręczenie w szkole" traktowane są jako znieważenie lub zniesławienie albo napaść.

Autorzy petycji zwracają też uwagę na konieczność przeciwdziałania dręczeniu uczniów przez uczniów i walki szkół z przyczynami takich zachowań.

Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie
Społeczeństwo
Cła Donalda Trumpa. Wiadomo, czego spodziewają się Amerykanie