Lepsza połowa

Majątki ich mężów warte są więcej niż budżet niejednego państwa. Mogłyby spędzić resztę życia, pławiąc się w luksusie. Zamiast tego żony najbogatszych biznesmenów na świecie wolą te majątki pomnażać. I robią to skutecznie.

Publikacja: 28.03.2015 12:00

Salma Hayek

Foto: Getty Images

Daria Aleksandrowna Żukowa

Żona Romana Abramowicza ma zaledwie 34 lata, a już można ją nazwać „kobietą instytucją". Fundatorka i dyrektor Moskiewskiego Centrum Kultury Współczesnej „Garaż". Stworzyła je praktycznie od zera z zabytkowej, ale zdewastowanej zajezdni autobusowej. Wcześniej Daria była już redaktor naczelną brytyjskiego magazynu „POP". Zbudowała również markę odzieżową Kova & T, którą można znaleźć w 83 ekskluzywnych butikach na całym świecie.

Salma Hayek

Tekst pochodzi z Magazynu Sukces

Piękność z ekranu zawładnęła sercem François-Henriego Pinaulta, prezesa PPR, francuskiego holdingu skupiającego takie marki jak Gucci, Yves Saint Laurent czy Sergio Rossi. W filmie „Frida" udowodniła, że jest fenomenalną aktorką. Ale świetnie radzi sobie również jako reżyser i producent filmowy. Założyła własną wytwórnię filmową Ventanarosa.

Anne Wojcicki

Córka polskiego imigranta oczarowała Sergeya Brina, współzałożyciela Google'a i 19. na liście „Forbesa" najbogatszych ludzi na świecie. Anna ukończyła biologię na Yale University. Jeszcze zanim poznała Sergeya, w 2006 r. stworzyła własne przedsiębiorstwo 23andme, zajmujące się badaniami genetycznymi. Dziś jej firma to potentat na rynku biotechnologii.

MacKenzie Bezos

W 2006 r. MacKenzie otrzymała prestiżową American Book Award. Jej mąż Jeff Bezos, właściciel i twórca Amazon.com, pękał z dumy. MacKenzie jeszcze jako studentka Princeton University w 1992 r. zaczęła pracę w jego firmie. Wtedy się poznali, a rok później byli już małżeństwem. Dziś wychowują czwórkę dzieci i hojnie (2,5 mln dol.) wspierają kampanię na rzecz legalizacji związków homoseksualnych.

Priscilla Chan

Ładniejsza połowa Marka Zuckerberga, znana jako pierwsza dama Facebooka. Poznali się w kolejce do toalety przed zajęciami na Harvardzie. Priscilla to córka nielegalnych imigrantów. Matka pracowała na dwa etaty po to, aby córka mogła skończyć college. A ta także nie próżnowała. Skończyła studia medyczne i zrobiła specjalizację z pediatrii. Od tamtej pory Priscilla i Mark przeznaczyli ponad 120 mln dol. na poprawę jakości nauki w szkołach publicznych USA.

Lucy Southworth

Żona Larrye'go Page'a, jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, współzałożyciela Google'a. Ma dyplom Oxfordu i University of Pennsylvania oraz doktorat z informatyki biomedycznej na Stanford University. W badaniach skupia się na analizie ekspresji genów w organizmach eukariotycznych. Co dla zwykłego śmiertelnika brzmi tajemniczo, dla niej jest codziennością. Z Larrym poznali się w 2006 r. Dziś wychowują dwójkę dzieci.

Wendi Deng

Słynie z... doskonałego lewego sierpowego. W ten sposób broniła swojego męża Ruperta Murdocha, medialnego potentata, podczas jego przesłuchania w związku z aferą podsłuchów telefonicznych. Skończyła z wyróżnieniem ekonomię na University of California i studia na Yale University, gdzie otrzymała tytuł MBA. Pod koniec lat 90. poznała o 37 lat starszego Murdocha, który dla niej porzucił swoją drugą żonę. Dziś Wendi jest współwłaścicielką firmy Big Feet Productions, wytwarzającej aplikacje i gry do iPhone'ów i iPadów. Jest też producentką filmową, a wspólnie z Darią Żukową finansują Artsy, jeden z najważniejszych serwisów internetowych na rynku dzieł sztuki.

Melania Knauss Trump

Skromna dziewczyna z małego miasteczka w Słowenii. Skończyła wydział architektury na Uniwersytecie w Lublanie, ale architektem nigdy nie została. Wciągnął ją świat mody: Mediolan, Paryż, Nowy Jork. Trafiła na okładki najważniejszych magazynów mody i poznała 24 lata starszego Donalda Trumpa. Gdy The Donald jej się oświadczył, szybko porzuciła zawód i zajęła się projektowaniem biżuterii. Zadebiutowała kolekcją „Melania", później stworzyła też linię kosmetyków „Caviar Complexe C6".

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie