Niemal dokładnie przed trzema laty wybuchła pełnoskalowa wojna w Ukrainie, w związku z którą tylko w 2022 roku przyjechało z tego kraju do Polski 9,5 mln osób. Około miliona z nich wciąż przebywa w Polsce. Ile nas to kosztowało? Jeszcze przed wyborami prezydenckimi powinniśmy poznać dokładne dane. Rząd przygotowuje pierwsze sprawozdanie z wykonania ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Pomoc Ukraińcom. Specjalna ustawa w Sejmie
Ustawę Sejm przyjął 12 marca 2022 roku i weszła w życie z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. Jeden z jej artykułów głosi, że rząd „raz na 12 miesięcy składa Sejmowi i Senatowi szczegółowe sprawozdanie z wykonania ustawy na piśmie”, a „sprawozdanie czyni się niezwłocznie przedmiotem debat Sejmu i Senatu”. Teoretycznie powinny już istnieć dwa takie dokumenty, ale nie powstał żaden. To się ma zmienić.
Czytaj więcej
Ułatwienia będą przedłużone o ponad rok. Rząd podjął także decyzję o przedłużeniu warunkowego prawa wykonywania zawodu medykom z Ukrainy.
Tak wynika z odpowiedzi na dezyderat wystosowany do premiera Donalda Tuska przez sejmową Komisję ds. Petycji, która zdecydowała się na ten krok pod wpływem jednego z obywateli, zafrasowanego brakiem sprawozdań rządowych. Z odpowiedzi udzielonej przez wiceszefa MSWiA Macieja Duszyczka wynika, że sprawozdanie jest na ukończeniu.
„MSWiA zwróciło się do wszystkich resortów oraz organów i jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez MSWiA z prośbą o przygotowanie i przedłożenie stanowisk do sprawozdania. Na podstawie otrzymanych stanowisk MSWiA przygotowało projekt sprawozdania, który następnie przekazano do akceptacji wszystkim resortom” – napisał wiceminister. Dodał, że 5 lutego wysłał pismo o uzupełnienie danych o informacje za 2024 rok, a „skierowanie tego dokumentu do rozpatrzenia przez Radę Ministrów planowane jest na przełomie marca i kwietnia”.