Jest szansa na białe święta? Najnowsze prognozy pogody IMGW na grudzień

Za nami pierwszy w tym roku atak zimy. Obecnie temperatury znacząco jednak wzrosły. Wiele osób zastanawia się, jaka będzie pogoda w grudniu i czy jest szansa na białe święta. Najnowsze prognozy IMGW dostarczają pewnych informacji na ten temat.

Publikacja: 27.11.2024 10:53

Jaka pogoda na święta? IMGW podał długoterminową prognozę

Prognoza długoterminowa na grudzień

Jaka pogoda na święta? IMGW podał długoterminową prognozę

Foto: ru4eek / Adobe Stock

Na stronie internetowej IMGW znaleźć można długoterminową prognozę pogody na grudzień, a dokładnie na pięć tygodni od poniedziałku 2 grudnia do niedzieli 5 stycznia w odniesieniu do normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z prognozy wynika, że nadchodzący grudzień ma być dosyć ciepły i raczej suchy. Czy w związku z tym jest szansa na białe święta?

Długoterminowa prognoza IMGW: Czeka nas dosyć ciepły grudzień

Zgodnie z długoterminową prognozą pogody IMGW, ostatni miesiąc tego roku ma być ciepły. Nieco chłodniejsze mogą być jego dwa pierwsze tygodnie. Od 2 do 15 grudnia anomalia średniej temperatury powietrza względem normy wieloletniej z lat 1991-2020 na przeważającym obszarze Polski ma być – z nielicznymi wyjątkami – ujemna (od -2 do -0,1 stopni Celsjusza). Dodatniej spodziewać się można jedynie na północy (od 0,2 do 1,3 stopni Celsjusza) oraz miejscami w centrum i na południu (od 0 do 0,3 stopni Celsjusza).

Czytaj więcej

Najnowsza prognoza opadów śniegu na zimę 2024/2025. Pogoda sprawi niespodziankę

Kolejne dwa tygodnie grudnia powinny być już cieplejsze. W większości kraju prognozowana jest dodatnia anomalia średniej temperatury w stosunku do normy wieloletniej (od 0,2 do 2,3 stopni Celsjusza). Ujemnej anomalii średniej temperatury spodziewać należy się wówczas jedynie na krańcach południowych (od -1,1 do -0,7 stopni Celsjusza) oraz południowo-zachodnich (-0,1 stopni Celsjusza).

Pod względem dodatnich anomalii średniej temperatury powietrza szczególnie wyróżnia się w prognozach tydzień obejmujący przełom starego i nowego roku. Od 30 grudnia 2024 roku do 5 stycznia 2025 roku spodziewać można się temperatur wyższych w stosunku do normy wieloletniej od 0,3 stopni Celsjusza na krańcach południowych do 3,3 stopni Celsjusza na krańcach północnych. Może to oznaczać dosyć ciepły sylwester i Nowy Rok.

Prognozy na grudzień. Jest szansa na białe święta?

Jak pokazuje długoterminowa prognoza pogody na grudzień, w pierwszym jego tygodniu w północnej części Polski opadów ma być mniej lub tylko nieznacznie więcej niż wynosi norma wieloletnia z lat 1991-2020. Anomalia sumy opadów mieścić ma się w przedziale od 58 do 102 proc. Na południu w tym czasie natomiast prognozowana jest anomalia sumy opadów od 65 do 151 proc.

Czytaj więcej

Jaka będzie zima 2024/2025? IMGW podał najnowsze prognozy

W kolejnych dwóch tygodniach spodziewać można się nieco większej ilości opadów na przeważającym obszarze kraju. Anomalia sumy opadów mieścić ma się w granicach od 77 do 202 proc. 

W tygodniu od 23 do 29 grudnia, a więc w okresie obejmującym święta Bożego Narodzenia, ilość opadów nie ma być znacząca, co zmniejsza szansę na białe święta. W niemal całej Polsce ilość opadów ma nieznacznie przekraczać normę wieloletnią z lat 1991-2020. Anomalia sumy opadu ma mieścić się w przedziale od 80 proc. na północnym-zachodzie do 148 proc. na południu. 

Podobną ilość opadów IMGW przewiduje w tygodniu od 30 grudnia 2024 roku do 5 stycznia 2025 roku. Anomalia sumy opadu ma wówczas mieścić się w granicach od 72 proc na południu do 135 proc. na północy.

Czytaj więcej

Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy

Prognoza długoterminowa na grudzień 

IMGW przy opracowaniu omówionej długoterminowej prognozy pogody wykorzystał model prognostyczny ECMWF EPS 46, który opiera się na operacyjnych danych prognostycznych Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (European Centre for Medium-Range Weather Forecast, ECMWF). Jak można przeczytać na stronie IMGW model ten „[…] dostarcza codziennie prognozę temperatury powietrza i opadu na następne 46 dni, w postaci tygodniowych rozwiązań. Prognozowane parametry pozyskuje się z 100 realizacji tego samego wyprzedzenia, różniących się między sobą parametryzacją (tzw. prognoza wiązkowa)”.

Należy przy tym pamiętać, że prognozy długoterminowe są orientacyjne i mają charakter eksperymentalny. Z tego powodu mogą zawierać błędy i różnice.

Historia Polski
IPN sprawdza, kto brał udział w egzekucjach
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”. Prezydent udostępnił mieszkańcom boisko. Może trafić do aresztu
Społeczeństwo
Ukraińcy dostają pisma w sprawie mobilizacji. „To fałszywka” – zapewniają władze
Społeczeństwo
Nadciąga prawdziwa zima? Przed nami gwałtowne ochłodzenie. Pogoda na najbliższe dni
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Społeczeństwo
"Pracowita noc" strażaków, policjantów i ratowników medycznych. Więcej pożarów niż rok temu
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay