"Brat" słowem roku brytyjskiego słownika Collinsa. Dlaczego?

"Brat" został uznany przez brytyjski słownik Collinsa za słowo roku 2024. Wszystko za sprawą piosenkarki Charli XCX i jej albumu - podał brytyjski dziennik "The Telegraph".

Publikacja: 01.11.2024 13:26

Charli XCX

Charli XCX

Foto: Dimitrios Kambouris / Getty Images Niorth America / Getty Images via AFP

Słowo "brat", oznaczające "bachora" to tytuł szóstego albumu brytyjskiej piosenkarki Charli XCX, który ukazał się w czerwcu. Stało się - jak podaje "The Telegraph" - jednym z najczęściej dyskutowanych słów 2024 roku.

Charli XCX, gwiazda popu, której prawdziwe imię to Charlotte Emma Aitchison, stała się w tym roku bardzo popularna w mediach społecznościowych - zauważa brytyjski dziennik.

Czytaj więcej

„Brat Green” zawojował popkulturę. To nowy ulubiony kolor generacji Z

„Bachor” na nowo zdefiniowany

Słowo "brat", czyli "bachor" wcześniej oznaczało niegrzeczne, niesforne dziecko. Jak pisze "The Telegraph", termin ten został na nowo zdefiniowany przez piosenkarkę jako osoba "charakteryzująca się pewną siebie, niezależną i hedonistyczną postawą". "Brat" za sprawą mediów społecznościowych odbił się echem wśród młodych ludzi na całym świecie. 

„Brat” znajduje się na szczycie listy 10 słów wybranych przez słownik jako charakteryzujące rok 2024. Kolejne słowo inspirowane muzyką, „era”, pojawiło się za sprawą trasy koncertowej Taylor Swift „The Eras”. Zespół Collinsa zdefiniował go jako „okres życia lub kariery o szczególnym charakterze”.

Czytaj więcej

„Eras Tour” Taylor Swift może dać brytyjskiej gospodarce prawie mld funtów

„Pokolenie Zet”, „pokolenie Alfa” i ważna rola mediów społecznościowych

Słownik podaje, że większość słów znalazła się na liście dzięki mediom społecznościowym i osobom z „pokolenia Zet” (urodzonych w latach 1995–2012), a nawet „pokolenia Alfa” (osób obecnie w wieku 10-11 lat). To na przykład „ujadanie”, czyli „długie rozmowy o rzeczach, które tak naprawdę nie mają większego znaczenia”.

Czytaj więcej

Na rynek wchodzą nastoletni influencerzy. Dwa miliardy ludzi wygryzą generację Z

Na tegorocznej liście znalazły się między innymi takie określenia jak "rawdogging", które powstało jako slangowe określenie seksu bez zabezpieczenia przed ciążą, obecnie częściej używane jako określenie zrobienia czegoś – najczęściej lotu lub podróży pociągiem – bez rozrywki i pomocy. Innym terminem, zauważonym i opisanym przez słownik Collinsa jest "brainrot" - niemożność jasnego myślenia, spowodowana nadmiernym narażeniem na treści online niskiej jakości. Kolejne to "lookmaxxing", czyli proces poprawy wyglądu poprzez dietę, aktywność fizyczną i dbanie o siebie, "romantasy", słowo łączące terminy "romans" i "fantasy", które stało się niezwykle popularne w ostatnich latach dzięki autorom takim jak Sarah Jay Maas (amerykańska pisarka powieści fantasy, na początku w 2024 roku premierę miał tom trzeci jej powieści „Dom płomienia i cienia”) i Rebecca Yarros (amerykańska pisarka, która w 2023 roku zyskała światową sławę dzięki książce „Fourth Wing” - „Czwarte Skrzydło”). Słownik opisał też słowo "anttyturystyka", opór lokalnych mieszkańców wobec napływu turystów do ich miast.

Czytaj więcej

Barcelona nie chce tak wielu turystów. "Wszystko ma swoje granice!"

W 2023 roku eksperci słownika Collinsa uznali za słowo roku "sztuczną inteligencję".

Słownik Collinsa – to słownik brytyjskiej odmiany języka angielskiego, publikowany przez wydawnictwo HarperCollins z siedzibą w Glasgow. 

Społeczeństwo
Kapitan Ameryka i zastępca szeryfa. Czym zakończyło się spotkanie na autostradzie?
Społeczeństwo
Ponad setka dzieci uratowana z żydowskiej sekty. Oskarżenia o przemoc i gwałty
Społeczeństwo
Niemcy: Ostatnie Pokolenie zmienia nazwę. „Blokady na drogach nie są już naszym celem”
Społeczeństwo
Finlandia: Obywatele chcą, by ich kraj mógł używać min przeciwpiechotnych
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Społeczeństwo
Turyści trafili do szpitala na Fidżi. Minister zapewnia, że alkohol w kurorcie nie był skażony
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku