Wir polarny zaskoczył ekspertów. Przyniesie mroźną i śnieżną zimę?

Nad biegunem północnym, jak co roku, wytworzył się wir polarny. Jest on jednak wyjątkowo słaby, jak na tę porę roku, a do tego przesunięty bardziej na wschód niż zwykle. Czy zaskakująco słaby wir polarny wpłynie na szybsze nadejście zimy?

Publikacja: 09.10.2024 15:33

Zaskakująco słaby wir polarny: Co to oznacza?

Czy zima nadejdzie szybciej niż zwykle?

Zaskakująco słaby wir polarny: Co to oznacza?

Foto: podlaski49/Adobe Stock

Eksperci z Severe Weather Europe zwrócili niedawno uwagę na zaskakująco słaby, jak na obecną porę roku, wir polarny. Jest on najsłabszy od ponad 40 lat. Prognozy na najbliższe tygodnie nie przewidują jego wzmocnienia. Wręcz przeciwnie – może zbliżyć się do rekordowo niskich wartości sprzed 66 lat.

Wir polarny: Czym jest?

Wir polarny to ośrodek niskiego ciśnienia, który znajduje się nad biegunem północnym i jest najczęściej ograniczony prądami strumieniowymi. Jest to więc rodzaj pierścienia zimnego powietrza, który wiruje wokół bieguna północnego. Stanowi zjawisko sezonowe, które najsilniejsze jest w ciągu nocy polarnej, a więc w czasie zimy. Z tego powodu wir polarny bywa nazywany wirem nocy polarnej.

Obserwuje się go w wielu warstwach atmosfery. Wpływ na pogodę na naszej planecie ma przede wszystkim ten obecny w najniższej warstwie, czyli troposferze oraz w stratosferze, czyli drugiej – licząc od powierzchni Ziemi – warstwie atmosfery rozciągającej się na wysokości od ok. 10 km do ok. 50 km nad powierzchnią naszej planety. Wir dzieli się na część dolną – troposferyczną oraz część górną – stratosferyczną.

Czytaj więcej

Duża zmiana w prognozach. Najnowsza pogoda IMGW na 10 dni

Wir polarny nad biegunem północnym odpowiada w znacznej mierze za pogodę w sezonie zimowym na półkuli północnej, a więc m.in. w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Występuje on również na półkuli południowej zimą, czyli wówczas, kiedy na półkuli północnej jest lato.

Severe Weather Europe: Wir polarny jest zaskakująco słaby i przesunięty na wschód

Aktualnej sile wiru polarnego przyjrzeli się niedawno specjaliści z Severe Weather Europe – serwisu ze szczegółowymi prognozami pogody, a także analizami długoterminowych trendów czy ekstremalnych warunków pogodowych. Eksperci portalu zwrócili uwagę na zaskakująco słaby wir polarny w pierwszych dniach października tego roku. Jest on najsłabszy do 1981 roku, czyli od ponad 40 lat.

Osłabienie i zaburzenie struktury wiru polarnego powodują rozbudowujące się ośrodki wysokiego ciśnienia, które obecnie można obserwować nad północnym Pacyfikiem i Grenlandią.

Słaby wir polarny o tej porze roku nie jest jedyną anomalią z nim związaną. Eksperci z Severe Weather Europe zauważają, że jest on również obecnie przesunięty w kierunku Syberii, a więc nieco bardziej na wschód niż zazwyczaj.

Zaskakująco słaby wir polarny: Czy oznacza szybkie nadejście srogiej zimy?

Zaskakująco słaby wir polarny może wpłynąć na pogodę w czasie nadchodzącej zimy. Znajdujące się wewnątrz wiru zimne powietrze jest w takiej sytuacji transportowane na zewnątrz niego. Jego uwolnienie poza koło podbiegunowe północne może przyczynić się do mroźnej zimy i obfitych opadów śniegu w Europie, Azji czy Ameryce. Obecnie jednak na ochłodzenie i śnieg jest jeszcze za wcześnie.

Czytaj więcej

Huragan Kirk nadciąga nad Europę. Wiadomo, kiedy dotrze do Polski. Przyniesie dużą zmianę pogody

Z kolei sytuacja odwrotna, a więc silny wir polarny sprawia, że zimniejsze powietrze zgromadzone jest wyłącznie nad kołem podbiegunowym. Wówczas na pozostałej części półkuli północnej spodziewać się można łagodnych zim z dosyć wysokimi temperaturami.

Zaburzenia wiru polarnego były niejednokrotnie odpowiedzialne za anomalie w pogodzie. Sytuacja taka miała miejsce m.in. w sezonie zimowym 1981/1982.

Słaby wir polarny: Jaką pogodę może przynieść?

Siła wiru polarnego mierzona jest siłą wiatru wewnątrz i wokół niego. Według prognoz przedstawionych przez Severe Weather Europe wiatr ten, a wraz z nim wir, w ciągu przynajmniej najbliższych dwóch tygodni będzie znacznie słabszy niż zazwyczaj. Zbliży się do rekordowo niskich wartości właściwych dla tej pory roku sprzed 66 lat. Jeśli tendencja ta utrzyma się dalej, może oznaczać to szybsze niż zwykle nadejście zimy.

Na razie jednak na podstawie siły wiru polarnego nie można jeszcze prognozować pogody na najbliższą zimę. Tak samo możliwe jest bowiem zarówno jego pozostanie na niskim poziomie, jak i znaczący wzrost jego siły.

Eksperci z Severe Weather Europe zwrócili niedawno uwagę na zaskakująco słaby, jak na obecną porę roku, wir polarny. Jest on najsłabszy od ponad 40 lat. Prognozy na najbliższe tygodnie nie przewidują jego wzmocnienia. Wręcz przeciwnie – może zbliżyć się do rekordowo niskich wartości sprzed 66 lat.

Wir polarny: Czym jest?

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
Takich temperatur możemy spodziewać się do stycznia. Długoterminowa prognoza pogody
Kraj
Mgły, deszcz i przymrozki? IMGW podał prognozę pogody na październik
Społeczeństwo
Pogoda na zimę. Długoterminowa prognoza IMGW na cztery miesiące
Społeczeństwo
Portugalia: Wywołujący dengę owad w regionach popularnych wśród turystów
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Abu Zabi: Znaleziono ciało zaginionego rabina. "Antysemicki incydent terrorystyczny"