Mgły, deszcz i przymrozki? IMGW podał prognozę pogody na październik

Już jutro pierwszy dzień października. Jakiej pogody możemy spodziewać się w tym miesiącu? Czekają nas chłodne, mgliste i deszczowe dni? Czy jednak jest szansa na złotą polską jesień? Oto długoterminowa prognoza pogody na październik przedstawiona przez IMGW.

Publikacja: 30.09.2024 12:18

Długoterminowa prognoza pogody na październik: IMGW zdradził szczegóły

Prognoza pogody na październik

Długoterminowa prognoza pogody na październik: IMGW zdradził szczegóły

Foto: Lukasz, Adobe Stock

IMGW na swoim profilu na platformie X udostępnił prognozę pogody na początek października zawierającą maksymalne i minimalne temperatury powietrza oraz ilość i rodzaj opadów atmosferycznych. W kolejnym poście przedstawił eksperymentalną prognozę długoterminową na październik.

Prognoza pogody na początek października

Początek października – według prognoz IMGW – będzie chłodny i typowo jesienny. Spodziewać należy się mgieł i przygruntowych przymrozków.

We wtorek, 1 października minimalna temperatura powietrza wahać się będzie od 2 do 6 stopni Celsjusza we wschodniej Polsce oraz od 5 do 8 stopni Celsjusza w zachodniej części kraju. Z kolei maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 10 stopni Celsjusza na krańcach północno-zachodnich do 16 stopni Celsjusza w centralnej części kraju oraz na krańcach południowo-zachodnich. W zachodniej i południowej części Polski spodziewać należy się opadów. Najwięcej deszczu spadnie na krańcach zachodnich – do 15 mm.

W środę, 2 października minimalna temperatura powietrza w niemal całym kraju mieścić ma się w granicach od 6 do 9 stopni Celsjusza. Jedynie na krańcach północno-wschodnich i południowych spodziewać należy się nieco niższych temperatur (4-5 stopni Celsjusza). Z kolei maksymalna temperatura powietrza wynosić ma w większości kraju od 10 do 17 stopni Celsjusza. Wyjątkiem będą jedynie południowe krańce Polski, gdzie temperatura wynieść ma 8 stopni Celsjusza. W całej Polsce spodziewać się można opadów deszczu, które najsilniejsze będą w centrum oraz na krańcach północno-zachodnich i południowych.

Czytaj więcej

Pogoda na zimę. Długoterminowa prognoza IMGW na cztery miesiące

Minimalna temperatura powietrza w czwartek, 3 października wahać się ma od 3-4 stopni Celsjusza na krańcach zachodnich i południowych do 11 stopni Celsjusza w centralnej części Polski. Maksymalna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju mieścić ma się w graniach od 11 do 16 stopni Celsjusza. Jedynie na krańcach południowych ma być znacząco niższa i wynieść 5 stopni Celsjusza. W czwartek we wschodniej i południowej części kraju prognozowane są opady deszczu. Największych opadów spodziewać się można na krańcach południowych (20 mm).

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW na październik

Według eksperymentalnej prognozy długoterminowej opracowanej 9 września przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW średnia temperatura powietrza w październiku na przeważającym obszarze kraju mieścić się ma w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Jedynie w południowej części Polski spodziewać się można temperatur powyżej wspomnianej normy. W normie wieloletniej mieścić ma się również suma opadów we wschodniej części kraju. Z kolei w zachodniej Polsce należy spodziewać się sumy opadów powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Długoterminowa prognoza pogody ECMWF na październik

IMGW przedstawił również ostatnią długoterminową prognozę pogody na październik przygotowaną przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMWF).

Według tego modelu średnia temperatura w pierwszym tygodniu października w południowo-zachodniej i centralnej części kraju zapowiada się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na pozostałym obszarze ma natomiast mieścić się w tej normie. W kolejnych tygodniach października prognozowana jest natomiast średnia temperatura mieszcząca się w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski.

Na pierwszy tydzień października w większości kraju zapowiadana jest również suma opadów mieszcząca się w normie wieloletniej. Podobnie sytuacja wyglądać ma w przypadku dwóch ostatnich tygodni miesiąca, licząc od 21 października. Natomiast w okresie od 7 do 20 października na przeważającym obszarze kraju prognozowane są sumy opadów powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Czytaj więcej

Kometa zbliża się do Ziemi. Ma być widoczna gołym okiem
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Jak powstają zdjęcia, które przechodzą do historii?
Kraj
Polscy seniorzy: czują się młodziej niż wskazuje metryka, chętnie korzystają z Internetu i boją się biedy, wykluczenia i niedołężności
Kraj
Ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic.
Kraj
Kongres miejsc pamięci jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kraj
Poznaliśmy laureatów konkursu Dobry Wzór 2024