12 października kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) znajdzie się najbliżej Ziemi i wówczas może być widoczna nawet gołym okiem. Jednak już wcześniej można próbować wypatrywać jej na niebie.
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS): Co to za kometa?
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) odkryta została przez Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan w Chinach oraz Asteroid Terrestial-Impact Last Alert System (ATLAS), czyli astronomiczny program badawczy, którego celem jest wykrywanie planetoid potencjalnie zagrażających naszej planecie. Program ten ufundowany został przez NASA, a stworzony na Uniwersytecie Hawajskim. W skład jego sieci badawczej wchodzą cztery teleskopy, z których dwa znajdują się na Hawajach, a po jednym w Chile i RPA.
Kometa C/2023 A3 po raz pierwszy zauważona została 9 stycznia 2023 roku przez Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan w Chinach. Kometę zgłoszono wówczas do Minor Planet Center, czyli organizacji odpowiedzialnej za zbieranie danych obserwacyjnych planetoid i komet. Dodano ją tam do listy obiektów oczekujących na potwierdzenie. Jednak, z powodu braku dalszych obserwacji, usunięto ją stamtąd 30 stycznia 2023 roku, uznając za zaginioną.
22 lutego 2023 roku tę samą kometę zauważył teleskop ATLAS znajdujący się w Obserwatorium Sutherland (RPA). Obiekt został oznaczony tymczasowo jako A10SVYR. Ostatecznie komecie nadano nazwy obu obserwatoriów oraz – bazując na systemie nazewnictwa komet – sklasyfikowano ją jako C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).
Czytaj więcej
Przebywanie w przestrzeni kosmicznej postarza ludzki organizm. Najgorzej wychodzi na tym serce, którego tkanki starzeją się pięć razy szybciej niż na Ziemi. Rośnie też zagrożenie arytmią.