Chiny: Dwie szkoły mają problem. Chodzi o to, jak głośno uczniowie śpiewają hymn

Chińscy urzędnicy wytknęli co najmniej dwóm szkołom, że śpiewają chiński hymn "zbyt cicho". Nauczycielom w trzeciej szkole zarekomendowano, aby pomogli uczniom "kultywować nawyk i pewność siebie" przy śpiewaniu hymnu.

Publikacja: 27.06.2024 10:04

Uczniowie w szkole w Hongkongu

Uczniowie w szkole w Hongkongu

Foto: Adobe Stock

Od 2020 roku, czyli od czasu stłumienia prodemokratycznych protestów w Hongkongu, władze zintensyfikowały nacisk na edukację patriotyczną.

Hongkong: Sześć szkół uczy patriotyzmu zbyt mało intensywnie

Teraz urzędnicy twierdzą, że uczniowie dwóch szkół podstawowych, prowadzonych przez kościół luterański, śpiewają hymn „za cicho i za słabo” i powinni robić to głośniej. Z kolei w jednym z liceów nauczyciele mają „pomóc uczniom rozwinąć nawyk śpiewania hymnu narodowego głośno i równo".

Czytaj więcej

Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja

Takie komentarze pojawiły się w serii raportów opublikowanych przez miejskie biuro edukacji, po inspekcjach przeprowadzonych w szkołach podstawowych i średnich oraz rozmowach z ich personelem i rodzicami.

Spośród 20 szkół, na temat których opublikowano raporty na stronie biura w internecie, co najmniej sześć musi przesunąć ciężar w programie nauczania na edukację patriotyczną.

Raporty chwalą niektóre szkoły za organizowanie wycieczek do Chin kontynentalnych, a także dlatego, że ich uczniowie „wykazują się pewnością we wciąganiu na maszt flagi państwowej”.

Od listopada 2023 roku w szkołach dzieci, od 8 roku życia, uczą się o ustawie o bezpieczeństwie narodowym

W styczniu Chiny wdrożyły przepisy, które wymuszają na szkołach, w tym tych w Hongkongu, włączenie „edukacji patriotycznej” do programu nauczania, a także zalecają patriotyczną edukację firmom. Program nauczania w szkołach ma promować przywódczą rolę Komunistycznej Partii Chin i jej ideologię.

Chiny likwidują niezależność Hongkongu?

Według krytyków wprowadzenie edukacji patriotycznej do szkół w Hongkongu jest oznaką likwidowania autonomii tego miasta, które zostało przekazane pod władzę Chin przez Wielką Brytanię w 1997 roku.

Wielu byłych opozycyjnych parlamentarzystów i działaczy na rzecz demokracji, siedzi w aresztach od 2020 roku na podstawie budzącego kontrowersję prawa o bezpieczeństwie narodowym, które penalizuje wszystkie formy sprzeciwu wobec władz. Pekin przekonuje, że przepisy te są potrzebne, by „utrzymać stabilność” kraju.

Od listopada 2023 roku w szkołach dzieci, od 8 roku życia, uczą się o ustawie o bezpieczeństwie narodowym. Do programu nauczania weszła też „chińska kultura” i historia w wersji zgodnej z tą, przedstawianą przez Komunistyczną Partię Chin.

W ubiegłym miesiącu biuro edukacji z Hongkongu wezwało rodziców, by współpracowali ze szkołami "pomagając uczyć się dzieciom jak ważne jest chronienie bezpieczeństwa narodowego i zachowanie tożsamości narodowej i dumy narodowej".

Od 2020 roku, czyli od czasu stłumienia prodemokratycznych protestów w Hongkongu, władze zintensyfikowały nacisk na edukację patriotyczną.

Hongkong: Sześć szkół uczy patriotyzmu zbyt mało intensywnie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Książę Harry zatajał dowody? Sąd: Ma złożyć wyjaśnienia
Społeczeństwo
Rosja – cywilizacja donosicieli. „Donos to obowiązek patrioty"
Społeczeństwo
Jakie są granice niemieckiej gościnności? Politykom nie podoba się to, że Ukraińcy pobierają zasiłki
Społeczeństwo
Sankcje? Rosjanie twierdzą, że ich nie obchodzą. Jak radzą sobie z ograniczeniami?
Społeczeństwo
Zakaz aborcji w Teksasie. Prawie o jedną czwartą zgonów więcej z powodu wad wrodzonych