Aleksander Dugin i faszyzm w rosyjskim szkolnictwie wyższym

Ideolog Putina stanął na czele nowej uczelni i wyniósł na sztandary XX-wiecznego filozofa rosyjskiego faszyzmu. Studenci i komuniści protestują.

Publikacja: 19.04.2024 04:30

Aleksander Dugin

Aleksander Dugin

Foto: Fars Media Corporation, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

– Istnienie Ukrainy w obecnych granicach z obecnym statusem „suwerennego państwa” jest potwornym ciosem w geopolityczne bezpieczeństwo Rosji, to równoznaczne wtargnięciu na jej (Rosji – red.) terytorium […]. Dalsze istnienie unitarnej Ukrainy jest niedopuszczalne. To terytorium powinno zostać podzielone na kilka stref, odpowiadających gamie geopolitycznych i etnokulturowych realiów – pisał Aleksander Dugin w swojej książce „Podstawy geopolityki”, wydanej jeszcze za rządów Borysa Jelcyna w Rosji w 1997 roku.

Już wtedy proponował podzielić Ukrainę, by jej wschodnia, południowa i centralna część (włącznie z Kijowem) znalazły się pod protektoratem Rosji. Od dekad propaguje ideę supermocarstwa na całej przestrzeni eurazjatyckiej z centrum w Moskwie. Jest uważany za ideologa Władimira Putina, objęto go wszelkimi możliwymi sankcjami Zachodu. W mediach światowych głośno o nim było w sierpniu 2022 roku, gdy jego córka, 29-letnia Daria, zginęła w zamachu pod Moskwą. I wygląda na to, że to jemu Kreml powierzył przeprowadzenie eksperymentu w rosyjskim szkolnictwie wyższym.

Czytaj więcej

Kto był sprawcą zamachu na Duginów? „To wywoła wybuch histerycznej agresji wśród zwolenników wojny”

Eksperyment Dugina na rosyjskiej uczelni

Kilka dni temu media w Rosji poinformowały, że w Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym utworzono Wyższą Polityczną Szkołę im. Iwana Iljina, na czele której stanął właśnie prof. Aleksandr Dugin.

– Przez wiele lat nauki humanistyczne w naszym państwie znajdują się w warunkach zachodniej liberalnej ideologicznej okupacji – komentował Konstantin Małofiejew, oligarcha wspierający rosyjskich nacjonalistów i mocno związany z patriarchą Cyrylem I. Stwierdził, że szkoła Dugina powinna dopasować oświatę do „tradycyjnych rosyjskich duchowo-moralnych wartości”.

Uniwersytet powinien pozostać opactwem wiedzy i twórczości, wolnym od politycznej koniunktury i propagandy – piszą studenci.

Studenci protestują i zbierają podpisy

Wiadomość o utworzeniu nowej jednostki naukowo-badawczej wewnątrz uczelni oburzyła studentów. Ale nie z powodu Dugina, lecz nazwany ku czci rosyjskiego filozofa faszyzmu Iwana Iljina. Studenci rozpoczęli nawet zbiórkę podpisów za zmianą nazwy jednostki, w czwartek pod petycją było 18 tys. nazwisk.

– W XX wieku Iwan Iljin aktywnie sprzyjał działalności reżimu niemiecko-faszystowskiego, uzasadniał zbrodnie Hitlera walką z bolszewizmem i pisał o potrzebie rosyjskiego faszyzmu – czytamy w petycji. – Uniwersytet powinien pozostać opactwem wiedzy i twórczości, wolnym od politycznej koniunktury i propagandy – piszą studenci.

Czytaj więcej

Promocja książki Aleksandra Dugina ponownie zablokowana

„Popierał Hitlera, sympatyzował z Mussolinim”

Po stronie studentów stanęli komuniści. Deputowany Dumy z Komunistycznej Partii Rosji Denis Parfienow zwrócił się do rektora uczelni z prośbą o zmianę nazwy szkoły Dugina. – Członków naszej partii oraz zwykłych przedstawicieli społeczeństwa już od dawna niepokoi to, że władze wynoszą na sztandary taką, mówiąc delikatnie, niejednoznaczną postać jak Iwan Iljin. Miał bardzo wyraźne skrajnie prawicowe poglądy, bardzo mocno sympatyzował z ideologią faszyzmu jako sposobem organizacji życia publicznego. I to, że to ma zwolenników wśród rządzącej wierchuszki, budzi niepokój – mówił Parfienow, cytowany przez rosyjski portal gazeta.ru.

Inny deputowany komunista Władimir Isakow skierował wniosek do Prokuratury Generalnej, zarzucając władzom uczelni „rehabilitację nazizmu”, gdyż Iljin „popierał Hitlera, sympatyzował z Mussolinim”. Do prawdziwej kłótni pomiędzy komunistami i przedstawicielami rządzącej większości doszło w środę na posiedzeniu moskiewskiej Dumy miejskiej, gdzie zatrudniająca Dugina uczelnia została nagrodzona.

Czytaj więcej

Rosyjski faszyzm: od Czarnej Sotni do Putina

Putin cytował Dugina ogłaszając okupację części Ukrainy

W Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym murem stoją za Iljinem. – Jest jednym z najważniejszych rosyjskich filozofów i publicystów XX w., którego często cytują również przedstawiciele władz Federacji Rosyjskiej – czytamy w stanowisku uczelni, przytaczanym na łamach rosyjskiej gazety „Wiedomosti”. Cytował go m.in. Władimir Putin we wrześniu 2024 roku, ogłaszając „przyłączenie” do Rosji ukraińskich terytoriów.

Społeczeństwo
Księżna Kate ogłosiła remisję choroby nowotworowej
Społeczeństwo
Włochy. Geje mogą się kształcić w seminariach rzymskokatolickich. Ale jest warunek
Społeczeństwo
W Teksasie zatrzymano najemnika z Grupy Wagnera. W plecaku miał dron
Społeczeństwo
Czad: Atak na pałac prezydencki. Atakowali „pijani uzbrojeni w maczety”
Społeczeństwo
Fin skrytykował Elona Muska w serwisie X. Niecenzuralna odpowiedź miliardera
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego