W ten sposób Verdi chce wywrzeć presję na pracodawców w sporze dotyczącym płac i warunków pracy. „W poszczególnych krajach związkowych strajki będą się w tym okresie odbywać w różne dni – przeważnie przez cały dzień” – zapowiedział Verdi.
Utrudnienia w transporcie publicznym w całych Niemczech
Główny strajk zaplanowano na 1 marca (piątek). Zbiega się to z protestami organizowanymi przez niemiecki oddział ruchu klimatycznego Fridays For Future. Jak przypomina agencja Reuters, podobny strajk spowodował utrudnienia w trasporcie publicznym w dużej części Niemiec na początku lutego.
Czytaj więcej
Od początku roku Niemcy nawiedziła fala strajków, głównie w sektorze transportu. Branżowe związki zawodowe chcą podwyżek zarobków i lepszych warunków pracy. A rolnicy - utrzymania ulgi podatkowej na paliwo.
Doszło wówczas do szeregu strajków, które miały wpływ na transport lotniczy i kolejowy. Pracownicy zrzeszeni w związkach uznali bowiem, że z powodu inflacji ich zarobki mocno się obniżyły i domagali się od pracodawców podwyżek.
Negocjacje ze związkowcami utknęły w martwym punkcie
„Negocjacje płacowe z pracodawcami transportu publicznego utknęły w martwym punkcie we wszystkich krajach związkowych” – poinformowali przedstawiciele Verdi, który negocjuje w imieniu około 90 000 pracowników z ponad 130 przedsiębiorstw komunalnych.