Hiszpania: Pocałunek śmierci dla samczej przemocy. Afera w Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej

Równouprawnienie za progiem. Nawet najbliżsi współpracownicy odsuwają się od przewodniczącego Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej (RFEF) Luisa Rubialesa po geście, jakiego się dopuścił wobec zawodniczki Jennifer Hermoso w czasie ceremonii wieńczącej mistrzostwa świata w futbolu kobiet.

Aktualizacja: 28.08.2023 10:30 Publikacja: 28.08.2023 09:50

Sprawa Luisa Rubialesa może odmienić Hiszpanię

Sprawa Luisa Rubialesa może odmienić Hiszpanię

Foto: AFP

Rubiales w swojej karierze sportowej nigdy nie wyszedł poza rolę piłkarza drugiego planu. Ale w czasie finałów w Sydney 20 sierpnia, gdy hiszpańska kobieca reprezentacja piłkarska pokonała 1:0 Anglię i po raz pierwszy wygrała kobiecy mundial, najwyraźniej uważał, że skoro przez przypadek urodził się mężczyzną, to i tak to on może najwięcej. Kamera nagrała, jak w obecności królowej Letycji i infantki Zofii chwyta się za jądra na znak, że jednak kobieca „La Roja” (takim przydomkiem określa się hiszpańską reprezentację piłkarską) „ma jaja”. Chwilę później, już po zakończeniu meczu, można byłozobaczyć, jak przerzuca przez ramię jak worek z ziemniakami jedną z zawodniczek i przechadza się z nią po murawie.

Hiszpania: Wszyscy przeciwko Luisowi Rubialesowi

To jednak scena w chwili rozdania medali przechyliłą czarę goryczy. Rubiales chwycił wtedy Hermoso, przyciągnął do siebie i pocałował w usta. Na nagraniu, już z szatni słychać, jak zawodniczka mówi do koleżanek: „wcale mi się to nie podobało, wiecie!”.

- Wiele z nas przez całe życie było ofiarami takiego zachowania. Tylko bez świadków czy przy niewielkiej ich liczbie. Ale tą scenę oglądały setki milionów osób na całym świecie. Dlatego to nie mogło przejść Rubialesowi na sucho - mówi „Rzeczpospolitej” prosząca o zachowanie anonimowości Hiszpanka.

Czytaj więcej

Hiszpania: Prezes federacji, który pocałował piłkarkę, nie zamierza ustąpić

Nie dalej, jak we wrześniu Luis Rubiales był oskarżony o organizacji za pieniądze RFEF orgii. Miał zarzuty korupcyjne. Ale trzymał się sowicie opłacanego stołka, bo jego współpracownicy wiedzieli, że jak padnie, to padną i oni. Dlatego jeszcze 21 sierpnia Hiszpan, wobec narastającej fali krytyki odpowiedział: „to wszystko są idioci”.

Jednak oglądane na całym świecie obrazki były nie do powstrzymania. Cała kobieca reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej zapowiedziała, że bez dymisji Rubialesa nie będzie brała udział w rozgrywkach (kolejne są przewidziane już we wrześniu). Głos zabrał też premier Pedro Sanchez. Socjalista uznał, że „gest Rubialesa jest nie do zaakceptowania” a przeprosiny to „za mało”.

Co prawda RFEF to struktura niezależna od władz, jednak wymuszony pocałunek w usta to w Hiszpanii przestępstwo ścigane z mocy prawa. Moncloa (siedziba premiera) zapowiedziała więc, że jeśli nie zrobi tego federacja piłkarska, to rząd pozwie Rubialesa przed sądem administracyjnym. W sobotę Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zawiesiła Rubialesa w obowiązkach, na razie na 90 dni. W tym samym czasie sześciu trenerów hiszpańskiej reprezentacji złożyło dymisję. Wieczorem Rubialesa opuścił ostatni z wiernych: selekcjoner piłkarskiej kobiecej reprezentacji Hiszpanii Jorge Vilda, sam oskarżony parę miesięcy temu o brutalne zachowanie wobec piłkarek.

Sprawa Luisa Rubialesa to przełomowy moment w historii Hiszpanii?

Pocałunek całkowicie przysłonił hiszpańskie zwycięstwo w mundialu. Ale zdaniem największego hiszpańskiego dziennika „El Pais” to przełomowy moment w historii królestwa. Społeczeństwo jednoznacznie stanęło po stronie Hermoso bo po latach postępu feminizmu jest coraz bardziej świadome dotychczasowej pozycji kobiet w społeczeństwie. - Czułam się upokorzona i bezbronna tak, jak tyle innych z nas - wspomina zawodniczka.

Po śmierci Franco w 1975 roku Hiszpania stopniowo wybiła się na prowadzenia na świecie jeśli idzie o reformy cywilizacyjne. Jednak było to dziełem lewicy, a przede wszystkim takich premierów jak Felipe Gonzalez czy Jose Luis Zapatero. W bardziej konserwatywnej części społeczeństwa zmiana mentalności zachodziła znacznie wolniej. Wciąż codziennie w Hiszpanii średnio giną dwie kobiety z powodu przemocy domowej. I choć w rządzie Pedro Sancheza połową resortów kierują kobiety, to jeszcze nigdy królestwem nie rządziła pani premier. Kraj szykuje się natomiast do zmiany konstytucji tak, aby następczynią króla Felipe VI była księżniczka Asturii Eleonor. 

Społeczeństwo
Księżna Kate ogłosiła remisję choroby nowotworowej
Społeczeństwo
Włochy. Geje mogą się kształcić w seminariach rzymskokatolickich. Ale jest warunek
Społeczeństwo
W Teksasie zatrzymano najemnika z Grupy Wagnera. W plecaku miał dron
Społeczeństwo
Czad: Atak na pałac prezydencki. Atakowali „pijani uzbrojeni w maczety”
Społeczeństwo
Fin skrytykował Elona Muska w serwisie X. Niecenzuralna odpowiedź miliardera