Aktualizacja: 16.02.2025 15:48 Publikacja: 02.08.2023 03:00
Foto: MARCO SABADIN/AFP
Teraz w zestawieniu „zagrożonych” miejsc UNESCO może się znaleźć Wenecja. ONZ-owska instytucja wystąpiła już z takim wnioskiem, ostateczna decyzja zapadnie we wrześniu. Wtedy też może tu trafić Sobór Świętej Zofii w Kijowie czy Stare Miasto we Lwowie.
Wenecja nie znajduje się w strefie działań wojennych. Jednak zdaniem UNESCO włoskie władze nie są w stanie opracować spójnej strategii ratowania miasta przed skutkami zmian klimatycznych i masową turystyką. Eksperci przewidują, że do 2100 r. perła Adriatyku znajdzie się całkowicie pod wodą. W listopadzie 2019 r. nawiedziła ją rekordowa powódź, niszcząc wiele zabytków, w tym Katedrę Świętego Marka. Od tego czasu zbudowano specjalną tamę, a także przezroczystą barierę wokół głównej świątyni miasta. Wprowadzono też zakaz wpływania do Zatoki Świętego Marka wielkich wycieczkowców, które wywołują ogromne fale podmywające fundamenty weneckich budynków. Jednak zdaniem ONZ trzeba znacznie więcej, aby zabezpieczyć bezcenne zabytki przed stałym podnoszeniem się poziomu wód.
Rosyjscy parlamentarzyści chcą zamienić świętowanie „dnia grzesznej miłości” na obchody Dnia Miękkiej Zabawki albo Święta Przyjaźni i Koleżeństwa.
Część z 300 rosyjskich wędkarzy, uwięzionych na krze dryfującej po Morzu Ochockim, odmówiło ewakuacji - poinformowało rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
W Holandii przestanie się zabijać jednodniowe koguciki, które przez przedstawicieli przemysłu jajczarskiego uważane są za bezużyteczne, ponieważ w przyszłości nie znoszą jajek.
Szwajcarski sąd zajmie się sprawą koncertu z 2022 roku, jaki wykonujący muzykę reggae zespół Lauwarm dawał w restauracji Brasserie Lorraine w Bernie. W pewnym momencie koncert został przerwany ze względu na to, że część gości poczuła się „niekomfortowo” widząc białych noszących dredy, których ubrania nawiązywały do tradycyjnego afrykańskiego ubioru.
W ciągu roku liczba małżeństw zawieranych w Chinach spadła o jedną piątą - wynika z danych przekazywanych przez Ministerstwo Spraw Cywilnych Chińskiej Republiki Ludowej.
Papież Franciszek, przebywający w szpitalu z powodu zapalenia oskrzeli, wystosował przesłanie do wiernych na niedzielną modlitwę Anioł Pański. Nie pokazał się jednak publicznie. Stan zdrowia papieża - jak wynika z informacji przekazanych przez dziekana Kolegium Kardynalskiego kardynała Giovannego Battistę Re - „poprawia się".
Kłopoty z nawigacją przy zakłóconym sygnale GPS oraz przekleństwa w kabinie pilotów spowodowały katastrofę AZAL Airlines - uważa Aleksander Jakowlew, rosyjski ekspert lotniczy. Ani słowa o tym, że samolot został ostrzelany przez Rosjan.
Niemiecka sieć supermarketów wywołała konsternację wśród klientów we wschodnim Londynie. Aldi wprowadził innowacyjne rozwiązanie: pobiera opłatę w wysokości 10 funtów od klientów za samo wejście do sklepu — informuje „Polish Express”.
Amerykański historyk Timothy Snyder uważa, że celem Elona Muska jest kolonizacja Europy. W tym celu, posługując się partiami populistycznymi w rodzaju AfD, atakuje instytucje polityczne, aby je osłabić i zniszczyć.
Kreml przygotowuje całkowity zakaz eksportu benzyny z Rosji po serii celnych ukraińskich uderzeń w największe rosyjskie rafinerie. Zakłady wstrzymały produkcję. W Rosji brakuje około 10 proc. mocy przerobowych.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Departament Stanu USA oraz MSZ Rosji wydały komunikaty w sprawie rozmowy Marco Rubio z Siergiejem Ławrowem, która dotyczyła znalezienia rozwiązania w sprawie wojny w Ukrainie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas