Aktualizacja: 22.11.2024 02:47 Publikacja: 18.05.2023 03:00
W ubiegłym roku liczba osób angażujących się w pomoc humanitarną wzrosła o jedną trzecią. Na zdjęciu: przejście polsko- -ukraińskie w Medyce, marzec 2022 roku
Foto: PAP/Darek Delmanowicz
Chociaż aż o 30 pkt proc. wzrósł w ciągu roku odsetek Polek i Polaków angażujących się w pomoc na rzecz innych (głównie za sprawą pomocy ukraińskim uchodźcom), spadła nasza gotowość do wsparcia finansowego uchodźców i migrantów. Najchętniej pomagamy dzieciom, szczególnie tym w Polsce – to wnioski płynące z najnowszego badania „Barometr humanitarny” Lekarzy bez Granic, międzynarodowej medycznej organizacji humanitarnej, która pomaga ofiarom konfliktów zbrojnych, epidemii i klęsk żywiołowych.
Średnio co 16. dziecko, które rodzi się obecnie w Polsce, jest cudzoziemcem. Ale są województwa, gdzie już jedna dziesiąta noworodków nie ma polskiego obywatelstwa.
Przemyt ponad 180 migrantów do Niemiec zorganizował gang, w którym działała mieszkająca tam Polka i jej syn. Organizatorzy procederu zostali sprowadzeni do Polski i już usłyszeli zarzuty.
„Opiekunami” 17-latków za kierownicą mają być ich niewiele starsi, bo już 24-letni, koledzy. Nikogo nie przypilnują, bo sami często uprawiają piracką jazdę i chwalą się tym w internecie – ostrzegają eksperci.
Pion śledczy IPN w Warszawie zakończył śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na obywatelach polskich w obozie koncentracyjnym Dachau. Umorzył je, bo prawdopodobnie sprawcy nie żyją. Ale nie ma takiej pewności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Do Polski dotarł front, który sporo namiesza w pogodzie. Niesie ze sobą opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz silny wiatr. IMGW wydał kilka alertów ostrzegających przed oblodzeniem, opadami i podmuchami wiatru. Gdzie będzie najgorzej?
Ducha nie należy gasić. Entuzjazm trzeba podtrzymywać, ale też nie wolno oszukiwać samych siebie. Rozwój Polski? Bardzo proszę, ale porozmawiajmy o nim jak dorośli.
Ukraińska strona sugeruje, że w przyszłym roku może odblokować ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej. Zarówno krewni zamordowanych przez UPA, jak i polski IPN domagają się od Ukrainy konkretnych decyzji.
Brytyjskie biuro podróży Jet2CityBreaks poszerzyło programy zwiedzania dwóch miast - klientów wybierających się do Krakowa zabierze do Auschwitz, a tym, którzy lecą do Marakeszu, zaoferuje całodzienne zwiedzanie miasta.
Polska przyjmie jedno z bardziej rygorystycznych stanowisk przy implementacji dyrektywy NIS2 – wynika z raportu EY. Inni eksperci są zdania, że to uzasadnione.
Były prezydent i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odniósł się do wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego w sprawie możliwości użycia przez Rosję broni atomowej. Kolejny raz zagroził, że rosyjskie pociski mogą być skierowane na Polskę.
Na dwudziestolecie wstąpienia Polski do Unii jedno można powiedzieć na pewno. UE przestała być dla Polaków obietnicą. Weszła w sferę realiów, codziennej praktyki, wysiłku i pracy.
Zawsze, jak słyszę o jakimś zamachu terrorystycznym, to zaczynam się modlić, żeby sprawcami nie byli muzułmanie, a jak są, to by nie byli Tadżykami - mówi Muhamadjon Kabirow, tadżycki dziennikarz, obrońca praw człowieka, mieszkający w Polsce.
Sejmowe komisje zaakceptowały w pierwszym czytaniu projekt ustawy ratyfikującej protokół do umowy między Polską a Ukrainą, która ma ułatwić wzajemne uznawanie kar innych, niż pozbawienie wolności wydanych przez jedno państwo wobec obywatela drugiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas