Dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci? Minister Maląg wskazała na PO i Balcerowicza

- Demografia jest tak naprawdę oparta na liczbach i na tym, jaka polityka prorodzinna była wprowadzana przez Platformę Obywatelską - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, pytana o spadającą liczbę urodzeń dzieci w Polsce.

Publikacja: 28.02.2023 22:41

Dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci? Minister Maląg wskazała na PO i Balcerowicza

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

qm

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. urodziło się 305 tys. dzieci. To najgorszy wynik od zakończenia II wojny światowej. To także aż 50 tys. mniej niż w pierwszym pandemicznym roku - w 2020 r. urodziło się prawie 355 tys. dzieci.

Od 2011 r. roczna liczba urodzin (poza wyjątkiem w roku 2017) niezmiennie była niższa niż 400 tys., teraz zbliżyliśmy się do już granicy 300 tys.

Czytaj więcej

GUS: W 2022 zanotowano najmniej urodzeń w okresie powojennym

Minister Marlena Maląg pytana we wtorek o demografię w Polsat News wskazała na to, „w jaki sposób polityka prorodzinna była prowadzona” w czasach rządów PO i PSL. Przyznała, że „to jest może aż niezręczne”.

- Demografia jest tak naprawdę oparta na liczbach i na tym, jaka polityka prorodzinna była wprowadzana przez Platformę Obywatelską - kontynuowała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, dopytywana, czy to „Platforma jest odpowiedzialna za to, że młodzi ludzie nie chcą mieć dzieci”. - Od momentu wprowadzania reformy przez (Leszka) Balcerowicza, kiedy Polacy poczuli zagrożenie - rekordowo wysokie bezrobocie, brak stabilizacji - młodzi ludzie wtedy bali się podejmować decyzję o tym, żeby wchodzić w związek małżeński, rodziły się dzieci. I mamy pokłosie tej sytuacji, że niestety nie mamy odbicia - mówiła. 

- Badania przy naszej strategii demograficznej pokazują, że młodzi ludzie chcą mieć dzieci, chcą wchodzić w związek małżeński i chcą, aby rodziły się dzieci - zaznaczyła minister. - I w związku z tym są pewne przeszkody i my staramy się od 2016 roku zmienić sytuację finansową rodzin - przekonywała.

Czytaj więcej

Czechy skutecznie zwiększają liczbę urodzeń. Wydają mniej niż Polska

- W tych priorytetach jest opieka nad dziećmi do lat trzech. Wprowadzamy nowy rozbudowany program „Maluch plus”. Wprowadzamy zmiany w kodeksie pracy, związane z elastycznym czasem pracy. Dokładamy urlop rodzicielski, kolejne dziewięć tygodni urlopu rodzicielskiego. My cały czas pracujemy nad tym, aby ta polityka prorodzinna była konsekwentna, stabilna i systemowa - zapewniała Marlena Maląg. 

Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Społeczeństwo
Awaria na lotnisku Chopina w Warszawie. Apel do pasażerów