Od rosyjskiego ataku na Ukrainę 24 lutego zarejestrowano w Europie prawie osiem milionów uciekinierów z Ukrainy. Unia Europejska otworzyła swoje granice i udziela tym ludziom tymczasowej ochrony. Większość uchodźców wojennych, ponad 1,4 miliona, znalazło schronienie w Polsce.
Do Niemiec, do dnia pierwszego listopada, wjechało łącznie 1 019 789 uciekinierów wojennych z Ukrainy, którzy zostali zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Cudzoziemców (AZR) Organizacje ds. uchodźców narzekają, że kraje europejskie traktują odmiennie ludzi z Ukrainy i z innych regionów kryzysowych – i ostrzegają przed konfliktami.
Twierdzenie: Uchodźcy z Ukrainy mają pierwszeństwo
„Na szczycie dotyczącym uchodźców Faeser [minister spraw wewnętrznych] przegapiła okazję do zmiany polityki wobec uchodźców. Dwuklasowa polityka i kryjący się za nią rasizm szkodzą Niemcom” – napisał eurodeputowany z partii Zielonych Kassem Taher Saleh.
Sprawdzamy: Procedura prawidłowa pod względem prawnym
Aby zapewnić mieszkańcom Ukrainy niebiurokratyczną ochronę, UE otworzyła swoje granice czwartego marca br. Uchodźcy z Ukrainy mogą wjechać do UE bez wizy i nie muszą ubiegać się o azyl, ponieważ zgodnie z tzw. decyzją wykonawczą Rady UE korzystają z tymczasowej ochrony.
W Niemczech uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy wjechali do Niemiec do dnia 30 listopada 2022 roku, również nie potrzebują wizy przez pierwsze 90 dni. Po upływie tego okresu muszą złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt w urzędzie do spraw cudzoziemców. Według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców rozporządzenie to traci swoją ważność 28 lutego 2023.