Aktualizacja: 19.02.2025 21:40 Publikacja: 18.10.2022 22:30
Polski rząd w ostatnich miesiącach ograniczył możliwość wjazdu obywateli Federacji Rosyjskiej. Na zdjęciu: Rosjanie przekraczający granicę z Gruzją po ogłoszeniu mobilizacji przez Moskwę afp
Foto: AFP
W ciągu trzech tygodni od ogłoszenia w Rosji mobilizacji dla rezerwistów do Polski wjechało blisko 7,5 tys. rosyjskich obywateli – nie wiadomo, ilu z nich uciekło przed wcieleniem do armii. Co ciekawe, wyjechało z naszego kraju blisko 2 tys. więcej, bo 9,3 tys. Rosjan – informuje „Rzeczpospolitą” Komenda Główna Straży Granicznej.
Choć Polska praktycznie nie wydaje od marca wiz turystycznych dla Rosjan, a miesiąc temu zaostrzyła dla nich przepisy wjazdowe (nie mogą już wjechać w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych), jednak to nie oznacza, że rosyjscy obywatele nie przekraczają naszych granic. Jak wyjaśnia por. Anna Michalska, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej, 4470 obywateli Rosji miało zezwolenie na pobyt na terytorium UE, 1201 – wizy krajowe typu D (np. w celu pracy) i 1324 miało wizę typu C – wizy Schengen, który może wydać każdy kraj UE.
W badaniu ośrodka Opinia24 dla RMF FM respondentów spytano, czy Polska powinna przyjmować imigrantów relokowanych do naszego kraju z innych państw UE.
Zapowiadana przez GIS kontrola kart szczepień 7,5 mln dzieci przeciwko 13 chorobom zakaźnym może ruszyć od przyszłego tygodnia - poinformował główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski.
Kiedy słuchałem go po raz ostatni, podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, podziw ustępował goryczy. Bo, mimo, że przed koronowanymi głowami, przywódcami świata, na oczach miliardów pewnie ludzi, i mimo, że jak zwykle w fantastycznej intelektualnej formie, czuło się, że Marian Turski gaśnie. Takie miałem wrażenie. I piszę to z wyjątkowym żalem, bo był jednym z niewielu Polaków, którzy byli ze swoim świadectwem ważni dla świata.
Piętnował zło wynikające z obojętności, a także zaniechania, konformizmu, bezrefleksyjności, braku empatii i współczucia. Marian Turski zmarł w wieku 98 lat.
Choć ostatnie dni upłynęły w Polsce pod znakiem prawdziwie mroźnej zimy, za horyzontem widać już wiosnę. Według prognoz IMGW najbliższe miesiące powinny zaskoczyć temperaturą. Jaka pogoda czeka nas w marcu, kwietniu, maju i czerwcu?
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
85-letni Oded Lifshitz, posiadający także obywatelstwo Polski, jest na liście zabitych zakładników, których ciała mają w czwartek wrócić do Izraela. Pół życia poświęcił pojednaniu z Palestyńczykami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
Deklarując udział Wojska Polskiego w misji rozjemczej polski premier postąpiłby nierozważnie, a przede wszystkim złamał prawo. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy tam być. To kwestia polskiej racji stanu.
Donald Tusk zamieścił na platformie X wpis, w którym odniósł się do słów popieranego przez PiS "obywatelskiego" kandydata w wyborach prezydenckich Karola Nawrockiego, według którego to decyzje elit europejskich przyniosły atak Rosji na Ukrainę.
Francja wprowadza obowiązek informowania konsumentów w lokalach gastronomicznych o pochodzeniu mięsa podawanego w potrawach. To samo dotyczy sklepów. Przewiduje to dekret premiera Francois Bayrou.
Jeżeli wolny świat pozwoli na to, żeby uznać agresję Rosji na Ukrainę za zwycięstwo Putina, to znaczy, że za kilka lat możliwa jest rosyjska agresja na Polskę – mówi Grzegorz Schetyna, szef senackiej Komisji Spraw Zagraniczny, były szef MSZ i marszałek Sejmu.
Amerykański prezydent Donald Trump twierdzi, że ukraińskiego przywódcę popiera tylko 4 proc. Ukraińców. Wołodymyr Zełenski wskazuje na Kreml jako źródło tej dezinformacji.
– Życie pod bombami to zaprzeczenie normalności. Te trzy lata bardzo zmęczyły ludzi. To widać. Ja to nazywam zmęczeniem materiału, ale to jest coś więcej. To jest wycieńczenie – mówi z Charkowa Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej w podcaście „Rzecz w tym”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas