Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W piątek Odessę odwiedzi sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres.
Na pytanie o to, jak respondenci identyfikują się, jeśli chodzi o terytorialne konteksty polityczne, niemal 85 proc. ankietowanych stwierdziła, że czuje się przede wszystkim „obywatelami Ukrainy” - wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KIIS). Dane były niemal takie same bez względu na wiek, grupę etniczną, wyznanie czy płeć badanych.
Wśród mieszkańców wschodu 81 proc. ankietowanych uważa się przede wszystkim za obywateli Ukrainy. Tak samo było także wśród Ukraińców rosyjskojęzycznych. Z sondaży wynika także, że nieco ponad 6 proc. identyfikuje się jako mieszkańcy swojej miejscowości lub regionu, prawie 4 proc. określa się jako obywatele świata lub Europy, a kolejne 3 proc. ankietowanych czuje się przede wszystkim przedstawicielami swojej grupy etnicznej.
Według danych KIIS od czasu odzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 r. tożsamość obywatelska Ukraińców wzrosła niemal dwukrotnie — z 45,6 proc. do 84,6 proc.
Czytaj więcej
Część rosyjskiej armii została odcięta na zachodnim brzegu Dniepru, ale Ukraińcy mają za mało sił, by ją zniszczyć. Obie strony ponoszą bardzo znaczne straty.