Setki migrantów szturmowało hiszpańską enklawę

Około 400 migrantów przypuściło w piątek szturm na wysoki płot odgradzający hiszpańską północnoafrykańską enklawę Melilla. Duża grupa zdołała przedostać się z Maroka po dwugodzinnej potyczce z funkcjonariuszami służb granicznych - poinformowały hiszpańskie władze.

Publikacja: 24.06.2022 14:03

Setki migrantów szturmowało hiszpańską enklawę

Foto: AFP

Melilla i Ceuta, druga hiszpańska enklawa również położona na północnym wybrzeżu Afryki, w ciągu ostatniej dekady stały się popularnymi punktami dla nielegalnych afrykańskich migrantów próbujących przedostać się do Europy.

"Duża grupa mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej przedarła się przez bramę wjazdową przejścia granicznego Barrio Chino i przedostała się do Melilli, skacząc przez dach przejścia granicznego" - podał hiszpański rząd. Nie poinformowano o liczbie osób, które przedostały się do Melilli.

Szturm na granicę rozpoczął się około godziny 6:40 czasu lokalnego, a do przekroczenia granicy doszło o godzinie 8:40, "pomimo szeroko zakrojonej operacji sił marokańskich" - napisano.

Było to pierwsze poważne wtargnięcie do obu enklaw od połowy marca, kiedy Hiszpania zajęła promarokańskie stanowisko w sprawie Sahary Zachodniej - terytorium, które Rabat uważa za swoje, ale na którym wspierany przez Algierię ruch niepodległościowy domaga się utworzenia suwerennego państwa.

W tygodniach poprzedzających tę decyzję liczba migrantów wjeżdżających do obu enklaw wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniu z tym samym okresem w roku 2021.

W połowie 2021 roku w ciągu kilku dni aż 8 tys. osób przepłynęło do Ceuty lub przeszło przez jej ogrodzenie.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie