W Polsce mieszka obecnie prawie 3 miliony 200 tysięcy Ukraińców i Ukrainek, z czego 2,2 mln przyjechało już po wybuchu wojny – wynika z analizy Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich, skupiającego 12 największych miast. Wnioski zawarto w opublikowanym w poniedziałek raporcie „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse. Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”. Co ważne, przeważająca większość Ukraińców – aż 70 proc. – zdecydowała się zatrzymać na dłużej w największych polskich ośrodkach miejskich, w tym przede wszystkim w obszarach metropolitalnych należących do Unii Metropolii Polskich.
„Oznacza to skokowy wzrost populacji największych polskich miast. Dla przykładu, populacja Rzeszowa wzrosła o 53 proc., Warszawy zaś – o 15 proc.” – wyliczyli autorzy raportu (dane na 1 kwietnia). Jest on unikatowy, bo jak podkreśla Marcin Wojdat, dyrektor Centrum, nikomu wcześniej nie udało się zebrać z taką dokładnością informacji o liczbie i miejscu pobytu osób przebywających w Polsce w związku z wojną w Ukrainie. Dane zostały zaczerpnięte z lokalizacji na smartfonach w języku ukraińskim (tzw. geotrapping wykorzystywany dotychczas w reklamie) oraz liczby nadanych numerów PESEL w gminach dla osób 0–14 lat.
Przybyło mieszkańców
Prawie 15 proc. wszystkich Ukraińców przebywających w Polsce mieszka w Warszawie i przylegających do niej pozostałych miastach i gminach (Warszawa wraz z 69 przylegającymi do niej gminami tworzy metropolię Warszawa). To w sumie 469 628 osób – ponad połowa z nich (57 proc.) mieszka w stolicy (Ukraińcy stanowią już 13 proc. jej mieszkańców). Z kolei w gdańskim obszarze metropolitalnym mieszka 223 952 Ukraińców, w tym aż 70 proc. w Gdańsku, co stanowi aż 25 proc. mieszkańców miasta.
Czytaj więcej
W Kijowie wszyscy wierzą w zwycięstwo. Przy wielkanocnych stołach słychać toasty „za peremohu”, czyli właśnie za pomyślne zakończenie wojny.
Katowice razem z czterdziestoma gminami tworzą górnośląsko-zagłębiowską metropolię. W związku z wojną w Ukrainie mieszka tam 302 963 Ukraińców. To jedyny spośród obszarów metropolitalnych UMP, gdzie więcej Ukraińców (68 proc.) przebywa w pozostałych miastach i gminach metropolii niż w mieście centralnym (32 proc.). Pomimo to ukraińscy uchodźcy i migranci stanowią obecnie aż 25 proc. spośród liczących 387 015 mieszkańców Katowic.