19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 11:34 Publikacja: 25.04.2022 21:00
Uchodźcy wybrali głównie duże miasta. W Rzeszowie już co trzeci mieszkaniec to Ukrainiec – wynika z danych Unii Metropolii Polskich
Foto: PAP/Darek Delmanowicz
W Polsce mieszka obecnie prawie 3 miliony 200 tysięcy Ukraińców i Ukrainek, z czego 2,2 mln przyjechało już po wybuchu wojny – wynika z analizy Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich, skupiającego 12 największych miast. Wnioski zawarto w opublikowanym w poniedziałek raporcie „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse. Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”. Co ważne, przeważająca większość Ukraińców – aż 70 proc. – zdecydowała się zatrzymać na dłużej w największych polskich ośrodkach miejskich, w tym przede wszystkim w obszarach metropolitalnych należących do Unii Metropolii Polskich.
Mieszkańcy niemal całego kraju muszą w najbliższych godzinach przygotować się na trudne warunki atmosferyczne. Zarówno IMGW, jak i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ostrzegają przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią.
Za niecały tydzień swój zimowy wypoczynek rozpoczną uczniowie z pięciu województw. Czy będą mogli liczyć na prawdziwie zimową aurę ze śniegiem i mrozem? Czy raczej powinni nastawić się na dosyć ciepłe i deszczowe dni? Oto, jaka pogoda na początek ferii wyłania się ze wstępnych prognoz IMGW.
Doceniamy pracę Ukraińców, ale nie popieramy szybkiego przyjęcia Ukrainy do UE, to jedna z niewielu rzeczy, która łączy mieszkańców Grupy Wyszehradzkiej – Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów.
Kobiety, które doświadczyły nieudanej operacji plastycznej, często muszą stawić czoła nie tylko fizycznym konsekwencjom czy psychicznemu cierpieniu. Kiedy podejmują walkę o sprawiedliwość – okazuje się, że droga do niej jest bardzo długa i trudna, a szanse na wygraną – praktycznie zerowe.
Lotnisko Chopina w Warszawie na swoim profilu na Facebooku apeluje do pasażerów, aby sprawdzali bieżącą sytuację operacyjną - w tym godziny lotu - na stronie Lotniska Chopina w zakładce Przyloty/Odloty. Komunikat ma związek z awarią na lotnisku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Informując o wizycie w Warszawie Wołodymyra Zełenskiego, agencja Reutera łączy ją z ogłoszonym przez Donalda Tuska przełomem ws. sporu o ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej. Jak pisze agencja „historyczna debata ws. ekshumacji (...) dzieli sojuszników”.
Premier Donald Tusk spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Jeszcze niedawno Adam Bodnar pouczał sędziów, że wyroki trybunałów międzynarodowych muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dziś przyjął punkt widzenia swego poprzednika, Zbigniewa Ziobry, że czasami nie muszą.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
Tylko trzech polskich prokuratorów, zajętych także innymi sprawami, zajmuje się zbieraniem dowodów zbrodni popełnionych podczas wojny w Ukrainie.
Federacja Rosyjska nie jest obojętna na to, co dzieje się na Ukrainie, a „naród ukraiński pozostaje nam bliski, braterski, połączony wielowiekowymi więzami z Rosją". Tak w wywiadzie dla dziennika "Komsomolskaja Prawda" mówił Nikołaj Patruszew, były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, obecnie doradca Putina.
Zdjęcia ostatniego izraelskiego czołgu Merkawa opuszczającego Strefę Gazy będą zwycięstwem terrorystów – mówi „Rz” izraelski politolog prof. Hillel Frisch. Taka byłaby jego zdaniem konsekwencja porozumienia Izrael-Hamas, spodziewanego przed inauguracją Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas