Francja: Joanna d'Arc grana przez córkę Benińczyka i Polki

Decyzja francuskiego miasta Orlean o tym, by rolę Joanny d'Arc w czasie corocznych uroczystości odgrywała ciemnoskóra nastolatka, wywołała lawinę oskarżeń ze strony skrajnie prawicowych użytkowników mediów społecznościowych.

Aktualizacja: 22.02.2018 16:24 Publikacja: 22.02.2018 15:59

Francja: Joanna d'Arc grana przez córkę Benińczyka i Polki

Foto: Jules Eugene Lenepveu [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Mathilde Edey Gamassou w poniedziałek została wybrana spośród 250 kandydatek, by zagrać Dziewicę Orleańską na corocznym wiosennym festiwalu upamiętniającym zwycięstwo nad Anglikami w 1429 roku.

17-latka, której ojciec pochodzi z Beninu, a jej matką jest Polka, ma m.in. jeździć konno w centrum miasta, ubrana w zbroję stylizowaną na tę sprzed sześciu wieków.

Ogłoszenie wyboru Mathilde wywołało jednak skrajne reakcje w internecie. Niektórzy użytkownicy m.in. Twittera narzekają na wybór jako element "propagandy różnorodności" i próbę ponownego pisania francuskiej historii.

"Joanna d'Arc była biała" - argumentują przeciwnicy wyboru Mathilde. "Jesteśmy biali, jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy biali, nie zmieniajmy naszej historii" - czytamy w jednym z wpisów na Twitterze. Antymuzułmańska strona Resistance Republicaine twierdzi z kolei, że "w przyszłym roku Joanna d'Arc pojawi się w burce".

W środę wsparcie uczennicy zaoferowała Marlene Schiappa, minister ds. równości. - Nie ma miejsca we francuskiej republice na rasistowską nienawiść faszystów - stwierdziła.

Również Olivier Carre, burmistrz Orleanu, bronił nastolatkę. - W 2018 roku, jak przez 589 lat, mieszkańcy Orleanu będą witać Joannę d'Arc graną przez młodą kobietę, która pokazuje swoją odwagę, wiarę i wizję - powiedział.

Sama Mathilde Edey Gamassou zapytana przez gazetę "Est Republicaine", czy rasa osoby grającej Joannę d'Arc ma znaczenia, wzruszyła ramionami i powiedziała: "To nie jest ważne, może być biała lub mieszana, ale ważne, że jest Francuzką".

Joanna d'Arc, która została spalona żywcem na stosie w 1431 roku, jest bohaterką całej Francji, ale szczególnie czczona jest przez skrajną prawicę, jako symbol narodowego oporu - zaznacza AFP.

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych