Sri Lanka. Plastik dziesiątkuje dzikie słonie

Pracownicy ochrony przyrody i weterynarze ostrzegają, że odpady z tworzyw sztucznych na otwartym wysypisku we wschodniej Sri Lance zabijają dzikie słonie.

Publikacja: 14.01.2022 22:09

Sri Lanka. Plastik dziesiątkuje dzikie słonie

Foto: Stock Adobe

amk

Około 20 słoni zginęło w ciągu ostatnich ośmiu lat po zjedzeniu plastikowych śmieci na wysypisku w wiosce Pallakkadu w dystrykcie Ampara, około 210 kilometrów na wschód od stolicy Sri Lanki, Kolombo.

W ostatni weekend znaleziono kolejne dwa martwe słonie.

Sekcja zwłok wykazała w ich żołądkach duże ilości nierozkładalnego plastiku, który znajduje się na wysypisku - powiedział weterynarz Nihal Pushpakumara.

Słonie są na Sri lance czczone, ale też zagrożone. Ciągłe kurczenie się ich środowiska naturalnego zmusza zwierzęta do szukania pożywienia coraz bliżej ludzi, w tym także na wysypiskach.

W 2017 r. rząd ogłosił zamiar przetwarzania śmieci na wysypiskach w pobliżu stref dzikich zwierząt, aby zapobiec spożywaniu plastikowych odpadów przez słonie. Obiecano też, że wokół wysypisk zostaną wzniesione ogrodzenia pod napięciem. Żadna z tych obietnic nie została spełniona.

Tymczasem w strefach dzikiej przyrody znajdują się co najmniej 54 wysypiska, wokół których żyje kilkaset słoni.

Wysypisko śmieci we wsi Pallakkadu, gdzie wyrzucane są odpady z dziewięciu pobliskich wiosek,  powstało w 2008 roku przy pomocy Unii Europejskiej. Początkowo było ogrodzone płotem pod napięciem, ale w 2014 roku  uderzył w nie piorun.  Władze nigdy go nie naprawiły, co umożliwiło słoniom wejście na teren wysypiska i dostęp do zabójczego plastiku.

Słonie  osiedliły się w pobliżu śmietniska. Jedzą więc plastikowe odpady, ale też ostre przedmioty, które uszkadzają ich układ pokarmowy. Potężnych zwierząt obawiają się lokalni mieszkańcy.

Apelują więc do władz o pomoc w budowie solidnych ogrodzeń, które ochronią słonie.

- Nawet jeśli nazywamy je zagrożeniem, dzikie słonie są również zasobem. Władze muszą wymyślić sposób na ochronę zarówno życia ludzi, jak i słoni, który pozwoli nam również bezpiecznie uprawiać ziemię - mówi Keerthi Ranasinghe, radny jednej z wiosek.

Społeczeństwo
Pod młotek trafią „najlepsze skrzypce epoki”. 300-letni instrument pobije rekord?
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Społeczeństwo
Zamach bombowy w Moskwie. Zginął symbol donieckiego bandytyzmu
Społeczeństwo
Kanadyjczycy gwiżdżą w czasie hymnu USA po nałożeniu na ich kraj ceł przez Trumpa
Społeczeństwo
Ilu Polaków może deportować administracja Trumpa? Tysiące nazwisk na liście
Społeczeństwo
Sondaż Pew: Polak to wciąż katolik. Laicyzacja w Polsce następuje powoli