Sondaż: Niemal co drugi Polak uważa, że rząd może doprowadzić do polexitu

"Czy uważa Pani/Pan, że skutkiem polityki rządu PiS wobec Unii Europejskiej może być polexit?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 24.10.2021 07:53

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Marcin Obara

arb

Polski rząd od kilku lat toczy spór z Brukselą w kwestii praworządności i reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Rząd podkreśla, że kwestia ustroju wymiaru sprawiedliwości nie została przekazana w kompetencje Unii Europejskiej. Z kolei Komisja Europejska przekonuje, iż kształt reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce godzi w wartości, które leżą u podstaw Unii Europejskiej.

Spór polskiego rządu z UE zaostrzył się po tym jak Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, z którego wynika, iż niektóre zapisy traktatów unijnych są sprzeczne z polską konstytucją. TK orzekał w tej sprawie na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Wyrok otwiera drogę do tego, by Polska mogła m.in. nie wykonywać wyroków TSUE.

Czytaj więcej

PE wzywa do wszczecia procedury warunkowości ws. "bezprawnego" polskiego TK

Stan praworządności w Polsce po wyroku TK był przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Parlament Europejski po debacie przyjął krytyczną dla polskich władz rezolucję, w której Trybunał Konstytucyjny określono mianem "bezprawnego". PE wezwał też Komisję Europejską do podjęcia kroków w celu przywrócenia praworządności w Polsce. W czasie debaty niektórzy krytyczni wobec stanowiska polskiego rządu europosłowie przestrzegali, że wynikiem działań polskiego rządu może być opuszczenie przez Polskę Unii Europejskiej (tzw. polexit).

Przed polexitem ostrzega też polska opozycja - w weekend po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, na wezwanie Donalda Tuska w Warszawie odbył się prounijny wiec z udziałem - według organizatorów - 80-100 tysięcy osób. Wiec ten, i inne podobne manifestacje w całej Polsce, odbywały się pod hasłem “My ZostajeMY w UE!".

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - skutkiem polityki rządu PiS wobec UE może być polexit.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 47,3 proc. respondentów.

"NIe" odpowiedziało 32,1 proc. ankietowanych.

20,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej w polexit w skutek rządów PiS wierzą osoby do 24 lat i powyżej 50 lat (po 50%) oraz osoby z najniższym poziomem wykształcenia (57%). Tego zdania są również badani o dochodzie powyżej 5000 zł netto (50%) oraz respondenci z miast do 20 tys. mieszkańców (56%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19.10-20.10.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.



Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Społeczeństwo
Awaria na lotnisku Chopina w Warszawie. Apel do pasażerów