Ósma konferencja w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" odbędzie się w poniedziałek w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
– Chcemy siłą przeszłości spojrzeć w przyszłość – mówi ks. prof. Marcin Wysocki, wykładowca KUL i jeden z organizatorów konferencji „Kultura i tożsamość".
Lubelska konferencja będzie składała się z dwóch głównych części. W pierwszym panelu „Kształtowanie tożsamości – osoby i okoliczności" udział wezmą: Zofia Romaszewska, prof. Szewach Weiss oraz prof. UJ dr hab. Leszek Korporowicz, który także wygłosi wprowadzenie.
W drugiej części – „Znaczenie dziedzictwa kulturowego dla drugiego stulecia niepodległości RP" – uczestniczyć będą Krzysztof Zanussi (wygłosi wprowadzenie), Zygmunt (Muniek) Staszczyk, prof. KUL dr hab. Agnieszka Lekka-Kowalik.
Uczestnicy wysłuchają także dwóch wykładów. Pierwszy, rozpoczynający konferencję, poświęcony będzie tożsamości. Wygłosi go o. prof. Andrzej Wodka, prezes AVEPRO – Agencji Stolicy Apostolskiej do spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na uczelniach kościelnych. O kulturze opowie z kolei prof. Rocco Buttiglione, włoski naukowiec i polityk.