"Samorząd może i powinien podjąć działania w zakresie swoich kompetencji, które zapewniają je (społeczności LGBT - red) większe bezpieczeństwo, ochronę przed dyskryminacją i możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu miasta" – czytamy we wstępie do deklaracji.
Dokument wyróżnia pięć obszarów, na których ma skoncentrować się lokalna polityka. To:
1) Bezpieczeństwo. Miasto planuje reaktywację hostelu dla osób LGBT, prowadzonego w modelu ekonomii społecznej. Planuje się także wprowadzenie miejskiego mechanizmu zgłaszania, monitorowania i prowadzenia statystyk zachowań mogących mieć znamiona przestępstwa z nienawiści motywowanych homofonią i transfobią oraz zwiększenie dostępności wsparcia psychologicznego i prawnego dla osób LGBT będących ofiarami przestępstw z nienawiści.
Do szkół zostaną wprowadzeni „latarnicy”, którzy będą monitorować sytuację osób homo- i transseksualnych w szkołach.
2) Edukacja: wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole z uwzględnieniem tożsamości psychoseksualnej. Edukacja seksualna ma być prowadzona w oparciu o wytyczne WHO. Szkoły mają być także otwarte na inicjatywy trzeciego sektora w tym zakresie. Miasto będzie stawało tez po stronie nauczycieli, którzy podejmą tę tematykę.