Według oficjalnych danych w RPA w hodowlach żyje około 8 tys. lwów. Organizacje prozwierzęce podają inne liczby: według nich w 450 ośrodkach hodujących lwy w niewoli tych zwierząt jest między 10 a 12 tysięcy. Na wolności - żyje ich ok. 3 tysięcy.
Hodowane w ten sposób lwy służą do organizowania intratnych polowań, głównie dla cudzoziemców, a części ciał kotów - kości, skóra, organy wewnętrzne - są sprzedawane na potrzeby paramedyczne, głownie do krajów azjatyckich, lub jako pamiątki dla turystów.
Republika Południowej Afryki jest jedynym krajem, który zgodnie z Konwencją o międzynarodowym handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem uzyskał specjalną zgodę na sprzedaż i eksport kości lwa, pazurów i zębów, i muszą one pochodzić od trzymanych w niewoli lwów. Żadna z tych części pozyskana z dzikich lwów nie może stanowić przedmiotu handlu.
W hodowlach lwice zmuszane są do rodzenia młodych nawet 3-4 razy częściej, niż ma to miejsce w naturze. Bywa, że zwierzęta przetrzymywane są w fatalnych warunkach, bez dostępu do wody, bez możliwości schronienia.
Hodowcy często rezygnują z pomocy weterynaryjnej z powodów finansowych, więc lwy padają ofiarami nieleczonych chorób lub niedożywienia.