Kary za brak kobiet w zarządach firm?

Rozmowa: Bogusława Radziwon, właścicielka wydawnictwa Trio

Publikacja: 18.10.2011 01:51

Kary za brak kobiet w zarządach firm?

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Red

Niemiecki rząd chce zmusić prywatne firmy do wprowadzania kobiet na kierownicze stanowiska. Za niedostosowanie się do ustawy o parytetach w biznesie będzie obowiązywać kara 25 tys. euro.

Bogusława Radziwon:

Nie wyobrażam sobie, by wprowadzono takie kary w Polsce. Prowadzę małe przedsiębiorstwo, w którym zatrudniam osiem osób. To same kobiety, ale nie dałam im pracy dlatego, że chcę się wpisać w ideologię parytetów – jestem jej przeciwna w każdej dziedzinie życia, co pokazałam, podpisując się pod listem otwartym w tej sprawie (publikowanym m.in. w „Rz" – przyp. red.). Gdy decyduję o przyjęciu nowego pracownika, patrzę na jego zaangażowanie w pracę, przygotowanie merytoryczne i identyfikację z interesami firmy, a nie na płeć.

Jest pani przeciwniczką wyrównywania szans między płciami?

Żądanie parytetów wynika z założenia, że między kobietami a mężczyznami nie ma różnic. Niedługo wydamy książkę „Koniec feminizmu" autorstwa Aleksandra Nikonova. Opisano w niej sytuację doskonale obrazującą paradoks parytetów. Na konwencji kardiologów lekarze omawiają choroby serca. Z mównicy jeden z nich zaczyna wymieniać różnice między sercem kobiety a mężczyzny i odmienne sposoby leczenia. W odpowiedzi na to obecne na sali feministki zaczynają krzyczeć: „Stop nierówności!". Przecież to absurd.

Parytety mają uchronić kobiety przed nierównym traktowaniem, m.in. zwalnianiem z powodu ciąży.

Nie mogę się zgodzić. Uważam za haniebne zwalnianie brzemiennych kobiet, ale moim zdaniem to rzadko spotykane zachowanie w Polsce, zdarzające się częściej w dużych korporacjach niż w małych przedsiębiorstwach. Podejrzewam, że nie zlikwidują go żadne przepisy, ponieważ takie traktowanie pracownicy może wynikać ze złego charakteru pracodawcy. A to trudno wyplenić.

Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?