Noclegownia dla gejów już działa

W Warszawie rozpoczął działalność pierwszy w Polsce hostel dla osób LGBT, czyli gejów, lesbijek, bi- i transseksualistów. Regulamin ośrodka jest bardzo restrykcyjny. Na jego terenie obowiązuje abstynencja seksualna, a nawet zakaz palenia e-papierosów.

Publikacja: 10.03.2015 13:08

O planach powstania noclegowni informowaliśmy w „Rzeczpospolitej" już w lipcu ubiegłego roku. Organizacje LGBT Lambda Warszawa i Trans-Fuzja wystąpiły o grant na otworzenie placówki w ramach programu „Obywatele dla demokracji" finansowanego ze środków Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Udało im się uzyskać kwotę 350 tys. złotych, a u dyrekcji noclegowni potwierdziliśmy, że rozpoczęła już ona działalność. – Miejsc jest w nim 12, ale nie mogę podać żadnych informacji na temat liczby osób przebywających na terenie hostelu. Tajemnicą objęty jest też jego adres – poinformowała nas pragnąca zachować anonimowość osoba z kierownictwa hostelu.

Po co przedstawicielom mniejszości seksualnych noclegownia? Przed rokiem Yga Kostrzewa z organizacji Lambda Warszawa mówiła „Rzeczpospolitej", że przeprowadzenie przez takie osoby coming outu, czyli ujawnienia orientacji seksualnej, często skutkuje konfliktami z rodziną i koniecznością opuszczenia domu. – Dotyczy to nie tylko nastolatków i studentów, ale też osób dorosłych. Nie mają się gdzie podziać i muszą szukać tymczasowego noclegu u znajomych – wyjaśniała „Rzeczpospolitej".

Wątpliwości co do sensu funkcjonowania ośrodka było jednak sporo. – Noclegownia to nie hotel. Zdarza się tam przemoc, w tym seksualna. W tym kontekście można się zastanawiać, jak wyglądałoby funkcjonowanie takiego ośrodka – zastanawiał się dr hab. Piotr Broda-Wysocki, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Takim zdarzeniom ma przeciwdziałać restrykcyjny regulamin placówki. Wynika z niego, że pobyt w hostelu jest bezpłatny i może wynosić do trzech miesięcy, który w indywidualnych przypadkach może zostać przedłużony. Osoby trafiające do ośrodka są zobowiązane zachować w tajemnicy jego adres, a przebywając na jego terenie oddać nawet kierownictwu karty SIM telefonów komórkowych.

Regulamin przewiduje, że z noclegowni nie można wychodzić po godz. 22., a „wszelkie akty agresji, w tym mowy nienawiści, wiążą się z natychmiastowym wypisaniem z hostelu". „Obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania do pomieszczeń hostelu innych osób, w tym rodziny, przyjaciół" – głosi regulamin.

Bezwzględnie zakazane jest stosowanie jakichkolwiek używek, a klienci ośrodka są zobowiązani zdeponować w pokoju kadry nawet leki przepisane przez lekarza. Na terenie ośrodka obowiązuje abstynencja seksualna.

W przyszłym tygodniu Lambda Warszawa organizuje konferencję prasową, podczas której poda szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania ośrodka.

Społeczeństwo
Długoterminowa prognoza pogody od lutego do maja. IMGW przewiduje sporo anomalii
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Społeczeństwo
Sondaż: Jak zmieniło się nastawienie do Ukraińców? Wiemy, co uważają Polacy
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy chcą powrotu kontroli na granicach w UE
Społeczeństwo
Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki?
Społeczeństwo
Niemcy zmieniają prawo, migranci zostaną w Polsce