On sprawdzał rury, ona kradła pieniądze

Fałszywego hydraulika i jego wspólniczkę zatrzymała krakowska policja. Mężczyzna udawał, że sprawdza rury, a kobieta okradała właścicieli domów.

Aktualizacja: 31.03.2015 16:20 Publikacja: 31.03.2015 14:04

- Para była dobrze zorganizowana. Korzystała z tego, że zaaferowani awarią wodociągową mieszkańcy wpuszczali ich do środka i nie zamykali drzwi – opowiada Katarzyna Cisło, z małopolskiej policji.

Ostatni przypadek działania oszustów funkcjonariusze zanotowali na krakowskim Ugorku. Tam do mieszkania małżeństwa 70-latków zapukał mężczyzna ubrany w strój roboczy.

– Jestem hydraulikiem. Piętro wyżej doszło do awarii wodociągowej. Muszę sprawdzić czy u państwa wszystko jest w porządku – powiedział.

Małżeństwo wpuściło mężczyznę do środka. Ten poszedł do łazienki, gdzie sprawdzał wannę i zlew. Odkręcał też zawory z wodą.  – Mężczyźnie towarzyszyło jedno z małżonków, drugie wróciło do swoich spraw - opowiada policjantka.

- Starsi ludzie zaaferowani awarią nie zamknęli drzwi do mieszkania, a to wykorzystali oszuści – opowiada Katarzyna Cisło. Do mieszkania weszła wspólniczka fałszywego hydraulika. Ukradła biżuterię oraz pieniądze o łącznej wartości 16 tys. zł.

Dopiero gdy hydraulik wyszedł z mieszkania, małżonkowie odkryli kradzież i wezwali policję. Funkcjonariusze szybko ustalili kto może stać za tą kradzieżą, bo podobnych przypadków mieli więcej.

Trop prowadził do 20-letniego Ireneusza M. oraz 20-letniej Moniki T. Para zdążyła wyjechać z Krakowa. Dopiero po ich powrocie, kilka dni temu policja zatrzymała oboje.

– Już usłyszeli zarzuty kradzieży. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące – mówi Katarzyna Cisło. Ani skradzionych pieniędzy, ani biżuterii policji nie udało się odzyskać.

Pierścionki, łańcuszki i kolczyki para sprzedała w lombardzie, a pieniądze wydała na życie. Okazało się, że w ostatnich miesiącach młodzi ludzie dopuścili się kilkunastu takich kradzieży, a policja sprawdza czy nie ma nowych takich przypadków.

Jak się zabezpieczyć przed taką kradzieżą? - Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i "dobre serce" ludzi – ostrzegają policjanci.

Przypominają, że jedną z metod oszustów jest metoda „na hydraulika", ale również „metoda na litość". – Wszystkie opowiadane przez oszustów historie to najczęściej twór ich wyobraźni, który nie ma pokrycia z rzeczywistością – przestrzegają policjanci.

Proszą by pod żadnym pozorem nie dawać żadnych pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie wolno ich też wpuszczać do mieszkań.

Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Miliony za śmieci na koszt mieszkańców gminy.
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”