Chińczycy śmieją się z prezydenckiego indyka

Prezydent Obama ułaskawił wczoraj dwa indyki z okazji Dnia Dziękczynienia. Imię jednego z nich wzbudziło fale śmiechu w Chinach.

Aktualizacja: 27.11.2015 12:39 Publikacja: 27.11.2015 11:48

Tradycję darowywania indykom życia na czwarty czwartek listopada zapoczątkował George Bush senior w 1989 roku. Dla pewności zwierzęta są przygotowywane na oficjalną uroczystość w parach, gdyby miało się okazać, że jeden z nich nie do końca przejmie się występem przed prezydentem i kamerami.

W tym roku indyki nazywały się odpowiednio na cześć "uczciwości" i prezydenta Lincolna. O ile imię pierwszego "Honest" przeszło bez echa, to drugie, "Abe" (zdrobnienie od Abrahama) bardzo rozśmieszyło Chińczyków. Dla Abe to przede wszystkim obecny premier Japonii, Shinzo Abe.
Chiny mają z Japonią na pieńku. Od lat toczy się spór o wyspy, wpływy i militarną obecność w regionie. Tokio liczy na kluczowego sojusznika, Stany Zjednoczone i zdaje sobie sprawę, że bez ich pomocy działania Chin z pewnością byłyby bardziej stanowcze i bezkompromisowe. Tym bardziej zatem możemy sobie wyobrazić, jak zadziałało w chińskich mediach przedstawienie szefa japońskiego rządu jako biednego indyka oszczędzonego łaskawie przez Barack Obamę.

Tegoroczne okazy indyków nazywały się przed ceremonią odpowiednio Tom 1 oraz Tom 2. Mają cztery miesiące, wiele doświadczenia przed kamerami i zdołały pokonać 50 konkurentów starannie wyselekcjonowanych z najlepszej indyczej farmy koncernu Foster Farms. Należą do rasy o nazwie Nicolas White słynnej z bardzo białych piór oraz dużych korpusów. Czeka je jeszcze życie luksusowe, jednak dość niedługiej, ponieważ przedstawiciele Nicolas White zamiast tradycyjnych dla indyków 5 lat żyją jedynie 2 lub góra 3 lata.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych