Wojsko uruchamia pomoc psychologów i wspiera policję

Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię psychologiczną. Szef MON zdecydował o skierowaniu wojska do pomocy policji.

Aktualizacja: 19.03.2020 09:53 Publikacja: 19.03.2020 08:45

Wojsko uruchamia pomoc psychologów i wspiera policję

Foto: Dowództwo WOT

Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT, to głównie ochotnicy.

Z informacji umieszczonej na jednym z portali społecznościowych przez wiceministra ON Tomasz Zdzikota wynika, że przygotowaniem, wsparciem teleinformatycznym i zabezpieczeniem tej linii zajęło się Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego.

Jednocześnie szef MON Mariusz Błaszczak zdecydował o skierowaniu wojska do pomocy policji. Pomoc dotyczy wsparcia w patrolach na przejściach granicznych oraz w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny. Jak zaznacza MON decyzja nie oznacza, że wojsko zostanie użyte, by pilnować porządku w miastach.

Teraz ponad 2100 żołnierzy wraz ze sprzętem jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Żołnierze między innymi pomagają w transporcie medykamentów do szpitali.

Pracę rozpoczęło także przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie. Testy wykonuje także Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

We wszystkich województwach działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które udzielają wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów, 10 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych, mobilne zespoły medyczne. Przygotowany przez wojsko kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu umożliwia odbywanie kwarantanny.

Służby
Jak 17-letni Kanadyjczyk został szpiegiem Rosji. Zabrali mu paszport i telefon, zaczęli grozić
Służby
Czystki w SOP. Nagłe dymisje szefów ochrony
Służby
Czy Rosjanie mogą się podszyć pod Alert RCB?
Służby
Nowe prawo na granicy. Odmowa azylu za atakowanie funkcjonariuszy i niszczenie zapory
Służby
Nie będzie kodeksu pracy operacyjnej. Rząd wprowadza obostrzenia dla służb przez rozporządzenia